Chessbase

Moderator: redjok

Chessbase

Postprzez Fleszu » 11 lip 2013, 07:42

Czy ktoś z was ma program Chessbase? Chciałbym się dowiedzieć co dokładnie można w nim robić (poza wyszukiwaniem partii oczywiście) i jak to robić. Wiele osób może nie wiedzieć jakie ten program daje możliwości i jak z nich korzystać. Proszę więc speców o wypowiedzenie się w temacie:)
Obrazek
Fleszu

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Chessbase

Postprzez Horacy » 17 lip 2013, 12:23

Zauważ że Chessbase to firma a nie program. Na pewno warto posiadać choćby Fritza jednak przekonasz się lepiej o tym kupując go. Nie trzeba tutaj nic pisać, myślę że ten kto chce zostać szachistą musi choć trochę myśleć samemu, i tylko detale mogą sprawić większe trudności o które można zapytać. Jeśli chcesz jednak najpierw poznać przedsmak jakiegoś produktu tej firmy to polecam program Arena (link masz poniżej).
http://www.playwitharena.com/
Horacy

Postprzez Eccon » 17 lip 2013, 12:37

Oczywiście, że Chessbase to program, jak i firma, która go wytwarza. Jest to najlepszy program do obsługi baz partii. W tej chwili najnowsza wersja to Chesscase 12, ale na rynku są jeszcze dwie wersje - CB11 i CB9.
Wszystkie wersje mają podobne funkcje, których jest bardzo dużo i najlepiej zapoznać się z nimi z instrukcji.
Dostępne są bezpłatne produkty Chessbase - CBLight, z ograniczeniem bazy do 32000 partii i CBReader2013 - do przeglądania partii.
Program Fritz, też produkt Chessbase tylko w niewielkim zakresie można wykorzystać do obsługi baz, ale oczywiście pewne funkcje - edycja, kopiowanie, kasowanie, szukanie itp, oczywiscie są.
Innym znanym programem do obsługi baz szachowych jest program ChessAssistance, produkowany przez Convektę. Numeru obecnej wersji nie znam, chyba CA13.
Być może to co napisałem, to brednie i rację ma Horacy.
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy
Ranking: 0

Postprzez Horacy » 17 lip 2013, 12:52

Eccon nie ważne kto ma rację :) ważne że są aplikacje które sprawiają że można się bawić szachami i mieć z tego frajdę. Szkoda tylko że firma Chessbase za rok wykupiony na playchess żąda kilkladziesiąt euro rocznie. Tam jest zupełnie inny szachowy świat. Można podglądać mistrzów, cieszyć się piekną grafiką i naprawdę być szachowo spełnionym. Przy okazji polecam wszystkim playchess, jeśli macie ochotę na kulturalną zabawę (można nawet pochwalić kogoś za piękną partię czy też kombinację - tzw. Aplauz) ;) Jest totalnie fajnie.
Horacy

Postprzez Eccon » 17 lip 2013, 13:09

Tu nie chodzi o "manie" lub "nie manie" racji, tylko o rzetelną informację. Twoja informacja o Chessbase, nie odpowiada prawdzie i tyle. Wiesz, że nic nie wiesz o produktach do obsługi baz, ale bez problemu o nich piszesz. Dobrze wiesz, że nie piszę tylko na podstawie domysłów, bo kilka dni temu przesłałem Ci CBLigt i z rozmowy wiem jak jesteś poinformowany o obsłudze baz szachowych. Sądzę jednak, że szybko zostaniesz ekspertem.
Eccon

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 409 razy

Postprzez krzysio » 17 lip 2013, 13:24

@Horacy
Z tą opłatą za playchess to tylko półprawda, można to mieć za ok 20-40 zł przy kupnie odpowiedniego Fritza.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy

Postprzez Fleszu » 19 lip 2013, 09:49

Wszystkie wersje mają podobne funkcje, których jest bardzo dużo i najlepiej zapoznać się z nimi z instrukcji.

Wiesz tylko zanim nie kupisz to nie masz instrukacji:) Dlatego więc pytam jaki są konkretnie możliwości tego programu i jak je wykorzystywać w praktyce:)
Obrazek
Fleszu

Postprzez biniek » 19 lip 2013, 14:18

Fleszu napisał(a):Wiesz tylko zanim nie kupisz to nie masz instrukacji:)

Chessbase 12 - Manual
http://chessbase-shop.com/download/Programme/ChessBase12/ChessBase12Manual.pdf
biniek

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy
kurnik.pl: biniek
FICS: biniek

Postprzez Fleszu » 25 lip 2013, 10:40

Dzieki:) Poczytam:)
Obrazek
Fleszu

Postprzez matman » 14 sie 2013, 00:25

Program ChessBase w połączeniu z dobrą bazą danych ma unikalną funkcję, której nie maja programy grające typu Fritz. Potrafi pokazywać na bieżąco jakie partie były grane w każdej aktualnej pozycji którą widzimy na szachownicy wraz ze statystykami dla każdego ruchu. Pokazuje też jacy arcymistrzowie grali i co grali w aktualnej pozycji.
matman

Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Postprzez krzysio » 15 wrz 2016, 22:37

Będę kupował ChessBase13 i potrzebuję to zainstalować na dwóch komputerach, ktoś potrafi mi pomóc odpowiedzią jak to jest regulowane? Czy można, czy gdzieś naruszę warunki i zaczną mi to blokować?
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy

Postprzez Rafcik » 16 wrz 2016, 07:55

krzysio napisał(a):Będę kupował ChessBase13 i potrzebuję to zainstalować na dwóch komputerach, ktoś potrafi mi pomóc odpowiedzią jak to jest regulowane? Czy można, czy gdzieś naruszę warunki i zaczną mi to blokować?

Można zainteresować się wersją na platformie Steam.

ChessBase 13 Pro
http://store.steampowered.com/app/377350/

ChessBase 13 Academy
http://store.steampowered.com/app/377340/

Standardowa cena bardzo wysoka, jednak warto poczekać na sezonowe wyprzedaże licząc na 50% zniżkę.

Rozwiązuje to twój dylemat, gdyż gry i aplikacje z tej platformy można mieć zainstalowane na wielu komputerach, ale można korzystać jednocześnie tylko na jednym (trzeba być zalogowanym na konto Steam).
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Postprzez Grem » 16 wrz 2016, 19:47

krzysio napisał(a):Będę kupował ChessBase13 i potrzebuję to zainstalować na dwóch komputerach, ktoś potrafi mi pomóc odpowiedzią jak to jest regulowane? Czy można, czy gdzieś naruszę warunki i zaczną mi to blokować?

W instrukcji (pdf) http://download.chessbase.com/Download/ ... al_eng.pdf strona 11 wynika że można na maksymalnie dwóch :
Note: It is possible to register the program for use with a maximum of two computers
with one serial number.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 113 razy
Otrzymał podziękowań: 209 razy
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Powrót do Programy i komputery szachowe