DGT - szachownica elektroniczna

Moderator: redjok

DGT - szachownica elektroniczna

Postprzez artme » 07 lis 2011, 07:01

Witajcie,
jak wiemy niedlugo Sw. Mikolaj ^_^
Dlatego postanowilem cos sobie wybrac i... padlo na tytulowa szachownice.
Powodow jest kilka.
Po pierwsze - bardzo porzadnie wykonana i ladna ;D
Po drugie - uznawana i uzywana na calym swiecie podczas turniejow.
I wreszcie po trzecie - zaczynam uczyc dziecko i wolalbym aby nawet grajac z programem komputerowym uzywal i przyzwyczajal sie do szachownicy analogowej :idea:

I teraz pytania do Was ^_^
1. Co o tym pomysle ogolnie sadzicie?
2. Czy wg Was jest sens wydawac 1800pln na takie cos do uzytku tylko domowego i dlaczego tak lub nie?
3. Czy warto doplacac 300pln do bluetootha?
4. I najwazniejsze - czy uzywal ktos tego z macintoshem?

Z gory dziekuje za kazda opinie i pomoc.

Pozdrawiam
Artme
www.mariuszewczuk.pl
artme

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: DGT - szachownica elektroniczna

Postprzez redjok » 07 lis 2011, 08:45

W warunkach domowych będziesz miał szansę grać otrzymując w prezencie zapis partii. Należy jednak pamiętać, że na turniejach obowiązek notacji nie znika więc można powiedzieć że to tylko chwilowa wygoda.

Co do gry z komputerem to jego posunięcia i tak będziesz musiał wykonać na szachownicy jedynym ułatwieniem będzie to, że Twoje zagranie z automatu się wykona. Jeśli cenisz grę na "desce" to spokojnie powinien wystarczyć standardowy komplet

W mojej ocenie zakup tego sprzętu do domu nie jest racjonalny chyba że przeważają walory estetyczne a dla kupującego ten wydatek przechodzi nie zauważony.
redjok
Administrator

Podziękował : 431 razy
Otrzymał podziękowań: 504 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez artme » 07 lis 2011, 10:35

Dziekuje Ci za szybka odpowiedz.
W sumie potwierdziles, to co juz sam wydedukowalem ale... jakbym chcial zakupic szachy/komplet (bo o to mi chodzi) na wysokim poziomie wykonania a do tego jakiego mniej wiecej uzywaja na swiatowych turniejach, to czy mam taka mozliwosc? I jesli tak, to gdzie, bo komplety DGT bez USB itp. sa mozliwe ale u nas na rynku niedostepne... :-( Poza tym maja jedna BAAAAARDZO wazna wade jak dla mojego synka - nie maja oznaczen! :-(
www.mariuszewczuk.pl
artme

Postprzez ŁowcaAndroidów » 07 lis 2011, 10:41

Po co zamawiać szachownice DGT do transmisji (bo chyba o taką chodzi) dziecku by grało domu. Jeśli dziecko nie zna oznaczeń (penie mówi Pan o małym dziecku) to lepiej kupić jakąś dużą szachownicę w stylu jakiejś epoki (np. szachy zamkowe, które można dostać w sklepie caissa).
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 550 razy
Ranking: 2286

Postprzez redjok » 07 lis 2011, 10:44

Poczytaj jak wypowiedział się kolega acidity o takich zakupach -> link

Z tym, że ja sugerowałbym zakup tej szachownicy
redjok
Administrator

Postprzez Sinuhe » 07 lis 2011, 11:34

Witam
Dla mnie pytanie czy warto taką szachownicę kupić jest proste. TAK. Czy warto dopłacić do bluetootha, również TAK. Zawsze może się taka opcja przydać. Piszesz o dziecku, następny argument na TAK. Niech chociaż dziecko wie, że otaczający go świat to nie tylko monitor komputera, a w szachach zestaw cepeliowskich czy góralskich zestawów. Absolutnie nie zgadzam się z redjokiem, który lekko podchodzi do walorów estetycznych. Cóż w życiu może być ważniejsze od walorów estetycznych. Jaki gust nabędziesz w dzieciństwie, taki będziesz miał całe życie. Ludzie od tysiącleci lubili otaczać się pięknem, stąd między innymi idea kolekcjonerstwa. Według mnie nie warto spłycać sobie życia do niezbędnego minimum. No, chyba, że jesteś zmuszany siłą albo bardzo niesprzyjającymi okolicznościami. Sądzę, że tą drogą spłyca się nie tylko swoje życie ale też postrzeganie otaczającego nas świata. Podkreślam to bo piszesz o dziecku. Co do kosztów. A ile w ciągu roku, dwóch wydajemy na bzdety? Wszystko zależy od właściwego planowania. Nie przesadzajmy, taka szachownica to nie Ferrari albo willa z basenem. Na czterdzieste urodziny żona kupiła mi zegarek Longines. Odkładała przez dwa, trzy lata na ten cel. Dzięki temu mam piękny i praktyczny przedmiot, a nie kolejnego plastykowego Casio. W naszym świecie gdzie wszytko staje się coraz niższej jakości, by obniżać koszty oczywiście, bardzo trudno o rzeczy ładne i solidne. Nawet cholerne jedzenie nie smakuje tak jak kiedyś. Jestem absolutnie za zakupem szachownicy DGT.
Pozdrawiam
Sinuhe
Sinuhe

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Ranking: 0

Postprzez Rafcik » 07 lis 2011, 12:10

Problem w tym, że i tak będzie trzeba patrzeć się w monitor, aby wykonywać posunięcia, a to będzie dzieciaka rozpraszać. Ciągłe patrzenie raz na monitor, raz na szachownice może małego po jakimś czasie zniechęcić. Tyle pomoże ta szachownica, że myszki nie trzeba będzie używać. Osobiście taką kwotę przeznaczyłbym na 50 książek szachowych, ale to moja subiektywna opinia. :-)
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Postprzez kocur » 07 lis 2011, 13:24

Mały OT.
Co taka szachownica robi w przypadku nieprawidłowego posunięcia?
kocur

Otrzymał podziękowań: 177 razy

Postprzez Sinuhe » 07 lis 2011, 13:28

A kto zmusza dzieciaka do gapienia się w monitor. Niech chociaż się dowie, że w szachy można grać bez monitora lub z tatą albo kolegą. Na czas gry monitor można wyłączyć, a gdy przyjdzie czas na analizę czy z innych powodów, można go ponownie włączyć. No i co przeszkadza mieć ksiązki i taką szachownicę. Dalej twierdzę, że przez rok czy dwa, wydajemy więcej na bzdety. Ale to również jest tylko moja opinia i przeciwnicy takiego rozumowania pewnie mają sporo dobrych i racjonalnych argumentów, które tylko potwierdzą, że co człowiek, to inna opinia i inny gust.
Sinuhe

Postprzez nikus287 » 07 lis 2011, 13:38

Według mnie jeśli chodzi o walory estetyczne itp. to wystarczy coś za kwotę do 150 złotych + dobry zegar szachowy, czyli razem 250 zł. Resztę kwoty można przeznaczyc jak mówił Rafcik na książki szachowe albo coś innego. Za cenę 250zł można dostać komplet szachów z zegarem, bardzo ładnym wyglądem i bez zbędnych bajerów, chyba że 1900 zł nie obciąży w dużej mierze konta kupującego.
http://www.szachy.com.pl/offer,list,1,1 ... _lux_.html
ten komplet wyglądem nie różni się dużo od DGT, a cena jego jest 10 razy mniejsza.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez Rafcik » 07 lis 2011, 14:05

Sinuhe napisał(a):A kto zmusza dzieciaka do gapienia się w monitor.

No a jak na szachownicy DGT grać z komputerem? Musisz patrzeć co wykonuje komputer na monitorze i przesuwać to na szachownicy. Nie ma chyba innego sposobu.
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy
Ranking: 2268

Postprzez redjok » 07 lis 2011, 14:20

Gdybym stanął przed takim wyborem to albo skłaniałbym się do zakupu kompletu o którym pisał acidity (aby przenosić ruchy na szachownicę z monitora) albo zastanawiałbym się nad zakupem konkretnego komputera szachowego np Novag Citrine aby delektować się grą w samotności.

Jeśli chodzi o estetykę figur to w obydwóch przypadkach (w mojej ocenie) pierwsza klasa.
redjok
Administrator

Postprzez Sinuhe » 07 lis 2011, 14:49

Masz rację Rafcik. Zagalopowałem się. Wszystko dlatego , że czasami gram na Citrine, który ma diody, a szachownica DGT nie ma. No to kupić Citrine i wyłączyć monitor, ha,ha,ha.
Pozdrawiam
Sinuhe
Sinuhe

Postprzez artme » 07 lis 2011, 19:00

Dziekuje wszystkim za cenne uwagi/sugestie.
Postaram sie wyjasnic cala sytuacje. To tak naprawde ja jestem tym esteta i maniakiem szachowym, ktory chce uczyc swojego synka ale tez sam potrzebuje (gdyz nadal sie ucze i chce sie rozwijac :idea: ) i chcialby miec cos wyjatkowego.
Prosty i calkiem ladny zestaw z piątką juz mam. Zakupilem tez zestaw ze skladana szachownica od Kramnika - jest super! :D
Posiadam rowniez Mephisto z diodami od tescia szachisty ale jest zbyt mocny... i dla mnie i dla synka (5 lat) a poza tym jest maly :(
Dlatego chcialem kupic cos fajnego na lata i z polki juz profesjonalnej. Oczywiscie te szachownice sa uzywane na turniejach od lat jednak faktycznie musi w warunkach domowych przy niej stac np. laptop zeby moc grac a tak naprawde moglbym to wszystko przestawiac sam na zwyklym komplecie, jednak... tak mnie kusi zeby miec cos, co jest na swiatowym poziomie i dziecku to zaszczepic/zachecic aby chcial dalej sie uczyc a ja mialbym cos, co pozwoliloby mi "dotknac" swiatowych tuniejow, gdyz jak sadze, to jedyna mozliwosc aby byc blizej arcymistrzow... :idea: :( ;)
www.mariuszewczuk.pl
artme

Postprzez artme » 13 lis 2011, 11:35

No i zadecydowalem :)
Postanowilem zrobic zakup posredni.

W sklepie z produktami DGT w Holandii mozna zakupic przez internet komplet identyczny jak profesjonalna turniejowa szachownica elektroniczna DGT, tylko bez elektroniki.

DESKA
http://www.dgtshop.nl/index.php?page=sh ... t&Itemid=2

FIGURY
http://www.dgtshop.nl/index.php?page=sh ... t&Itemid=2

Dlaczego tak?
Idac za Waszymi radami - kupujac do domu wersje elektroniczna, zyskuje automatyczny zapis (moge miec i nie miec) oraz jeden ruch w komputerze wykonuje sie rowniez z automatu. Poza tym, rownie dobrze majac Fritza 11 moge sam przesuwac figury na kazdej innej nieelektronicznej desce. Dlatego, jesli zalezy mi przede wszystkim na walorach estetycznych oraz na tym aby dac "obcowac" sobie i dziecku z identycznym kompletem (wielkosc, kolor, wykonanie etc.) jak na swiatowych turniejach, to postanowilem wybrac komplet bez elektroniki jednak identyczny tej samej firmy (nie przypuszczalem, ze takie cos maja ;) ) Czekam zatem na dostawe (powiedzieli, ze 3 dni) i jak tylko przyjedzie, to dam znac co i jak a moze nawet zdjecia wkleje jak bedziecie chcieli :idea:

Jesli ktos posiada taki komplet, to niech da znac - bedzie milo posluchac opinii :D
www.mariuszewczuk.pl
artme

Następna strona

Powrót do Programy i komputery szachowe