Komodo 2.03 - nowa wersja silnego enginu szachowego

Moderator: redjok

Komodo 2.03 - nowa wersja silnego enginu szachowego

Postprzez Karakan » 23 cze 2011, 10:04

Obrazek

Właśnie ukazała się nowa wersja silnika Komodo 2.03. Przypomnę engin w rankingu JCR osiągnął wynik = 2880. Warto dodać, że silnik jest rozwijany na wiele systemów - Windows, Linux, Mac i Android.

Tu komodo 2.03 do pobrania: http://hotfile.com/dl/121559242/db3755a/komodo-2.03-ja.zip.html
Co ciekawe w pierwszym turnieju który przeprowadziłem z udziałem tego silnika, został wyprzedzony przez silniki Crab i Igorrit. Więcej o tym turnieju tutaj: http://szachmaty.blogspot.com/2011/06/liga-silnikow-szachowych-nieoczekiwanie.html
Karakan

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Komodo 2.03 - nowa wersja silnego enginu szachowego

Postprzez demon_szybkosci » 23 cze 2011, 14:52

Mnie zastanawia jak duże odchylenie (błąd) występuje przy testowaniu silników na bardzo krótki czas (np. 3min) w porównaniu z czasem w miarę normalnym (30, 60, lub 90min). Przykładowo jak ułożyły by się wyniki tych samych silników na czas 30, 60 i 90minut. Czy jest jakieś minimalne optymalne tempo, które pozwala określić możliwie najlepsze efekty testowania? (np. przy różnicy między 30 a 60 minut już nie ma znaczącego błędu/odchylenia).
demon_szybkosci

Postprzez Karakan » 23 cze 2011, 17:41

No właśnie - sprawa jest bardzo poważna. Mam obecnie dwa komputery i jeden chodzi bez przerwy testują silniki. W tej chwili zbieram kaskę na zakup nowego laptopa, który będzie miał system 64 bitowy i na nim będę testował już partie dłuższe. Niestety, wpłaty mam tylko z zagranicy, choć wczoraj jeden z moich polskich czytelników wpłacił spora kwotę pieniędzy i być może uda mi się kupić specjalny komputer do testowania.
Nie mogę kupić za swoje bo zona by mnie zabiła po tym jak ostatnio kupiłem Galaxy tab to testowania Androida i programów pod niego.
Co do optymalnego czasu - to wydaje się, że partia w granicach 2-2,5 godzin jest najbardziej optymalna. Ale mała uwaga powinien to być czas ustawiony z dodawaniem (min 3 a najlepiej więcej sekund za każdy ruch) co pozwoli na uniknięcie przypadkowości.
Karakan

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez demon_szybkosci » 23 cze 2011, 18:22

Pytam, ponieważ wiem, że jest kilka list rankingowych i zauważyłem, że większość podkreśla, że bywają dość istotne różnice między partiami 3 lub 5 minutowymi, a partiach 60 lub 90 min z dodawaniem (np. 60+30 lub 90+30). A czy jest jakieś zestawienie poziomu błędu przy odpowiednich tempach na partię? Przykładowo silnik A osiąga na 1min rank 2800, na 5 miut 2850, na 30min 2950, a na 60min przykładowo 3100 (na 90min osiąga jedynie 3120). Wtedy można byłoby określić, że najlepiej jest testować na co najmniej 30 minut, ale powyżej 60minut nie ma już znaczącej różnicy.
demon_szybkosci

Komodo nowa wersja 9.3 oraz wersja 7 za darmo

Postprzez biniek » 05 gru 2015, 19:29

Ukazała się nowa wersja silnika Komodo - 9.3 (zwycięzca 8 edycji TCEC).
Przy okazji autorzy udostępnili za darmo wersję 7.
http://komodochess.com/
biniek

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 102 razy
kurnik.pl: biniek
FICS: biniek

Re: Komodo nowa wersja 9.3 oraz wersja 7 za darmo

Postprzez Szachowy Joe » 21 paź 2016, 16:40

biniek napisał(a):Ukazała się nowa wersja silnika Komodo - 9.3 (zwycięzca 8 edycji TCEC).
Przy okazji autorzy udostępnili za darmo wersję 7.
http://komodochess.com/

Ukazała się już wersja 10.1 (uczestnik 9 edycji TCEC) w związku z czym autorzy udostępnili za darmo wersję 8: https://komodochess.com/Komodo10.1--2016WorldChampionedition-51a.htm
(po wejściu na powyższą stronę, na dole po lewej jest link do pobrania Komodo 8). Przypominam że Komodo jest jednym z 3 najsilniejszych silników szachowych na świecie.

A odpowiadając demonowi_szybkości:

To co nazywasz błędem to nie jest błąd, po prostu jedne silniki są lepsze na krótsze czasy (Houdini) , inne na dłuższe czasy (Stockfish, Komodo), a na średnie czasy się zrównują. Więc w zależnośći od tego jakim czasem gry jesteś zainteresowany to te same silniki będą różnie grały. To coś jakby porównać sprintera do maratończyka. Poza tym siła silnika zależy też od siły procesora, która z kolei zależy mocno od ilości rdzeni.
Szachowy Joe

Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postprzez Szachowy Joe » 17 lis 2016, 12:05

29.10.2016 Ukazał się Komodo 10.2, który jest o 20 ELO silniejszy od 10.1

A teraz odnośnie swojego posta wyżej, a dokładniej odpowiedzi w kwestii różnicy siły gry silników na różne czasy. Muszę sprostować i wyjaśnić moją odpowiedź - otóż ponieważ przeczytałem zbyt pobieżnie albo nie doczytałem albo nie zauważyłem albo nie zwróciłem uwagi albo niepoprawnie zrozumiałem, to nie załapałem dokładnego sedna i udzieliłem odpowiedzi trochę rozmijającej się z nim (chociaż oczywiście częściowo poprawnej - różne silniki grają z różną mocą na różne czasy). Tak jakby mnie ktoś spytał jak wymienić koło w samochodzie a ja bym mu odpowiedział jak napompować koło albo wymienić oponę, co prawda odpowiedź w temacie i bliska sednu pytania, ale jednak nie do końca trafiająca w nie.

A więc przejdźmy do sedna i odpowiedzi na kwestię różnicy siły gry silników na różne czasy, otóż odpowiedź bardzo dokładnie odpowiadającą na zadaną kwestię znalazłem na forum zagranicznym:

http://www.talkchess.com/forum/viewtopic.php?start=0&t=61784&topic_view=flat&sid=f9b5598773344557b8e631180d3727b3

którego tytuł brzmi "Podwajanie czasu gry".

Są tam podane różnice w sile gry - przyrosty ELO - silnika Komodo 9.3 pomiędzy różnymi (podwojonymi) czasami gry. Przykładowo wykres zaczyna się od testu:

Komodo 9.3 (10s + 0.1s) vs Komodo 9.3 (20s + 0.2s) - różnica 144 ELO

a kończy na

Komodo 9.3 (1280s + 12.8s) vs Komodo 9.3 (2560s + 25.6s) - różnica 51 ELO

a więc widać, że zwiększanie (podwajanie) czasu daje przyrost ELO, ale z każdym zwiększeniem czasu jest on coraz mniejszy, na wykresie widać, że przyrost ELO spada liniowo w dół, a na drugim wykresie, że jednocześnie zwiększa się liczba remisów, więc można wywnioskować, że w którymś momencie (gra na odpowiednio długi czas) silniki zrównają się siłą i zaczną remisować , a jaki to czas? Wystarczy przyjąć odpowiednią formułę matematyczną, którą zapewne można znaleźć w owym wątku (nie chce mi się szukać), za pomocą której można wyliczyć przy jak długim czasie gry przyrost ELO będzie już niesatysfakcjonujący, a następnie w którym się zatrzyma.

a np. różnica pomiędzy:

Komodo 9.3 (10s + 0.1s) vs Komodo 9.3 (2560s + 25.6s) wynosi - 766 ELO (długość gry x256)

I następnym razem proszę założyć osobny wątek na takie sprawy, a nie podczepiać się i spamować w wątku o innej tematyce.
Szachowy Joe

Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postprzez Szachowy Joee » 01 lip 2017, 11:00

Ukazała się już wersja 11.01 w związku z czym autorzy udostępnili za darmo wersję 9:
https://komodochess.com/Komodo11.htm
(po wejściu na powyższą stronę, na dole po lewej jest link do pobrania Komodo 9). Przypominam że Komodo jest jednym z 3 najsilniejszych silników szachowych na świecie.
Szachowy Joee

Otrzymał podziękowań: 4 razy

Powrót do Programy i komputery szachowe