SCID program do baz partii szachowch

Moderator: redjok

Re: SCID program do baz partii szachowch

Postprzez Grem » 23 lis 2015, 13:04

Duże bazy w formacie scida (*si4) można ściągnąć obecnie ze strony są skompresowane w formacie .7z (do otwierania program np.7-zip,który rozpakowywuje wszystkie archiwa typu zip,7z,rar i inne formaty),wybieramy do ściągnięcia albo plik OTB.7z - 6,5mln partii (scid otwiera taką baze trochę długo ponad minutę) lub mniejszy plik OTB-HQ.7z - 2.59mln partii,partie graczy z rankingiem powyżej 2000,są tam jeszcze inne bazy do wyboru,Puzzles.7z (zadania matowe,kombinacje i końcówki),oraz inne pliki np.Engines.7z - partie silników oraz Online.7z - (partie graczy z FICS),są to bardzo duże pliki które po ściągnięciu trzeba je rozpakować i umieścić w folderze gdzie mamy bazy :* .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez kolokwium » 29 lis 2015, 22:02

Wiemy już jak importować bazę pgn do si4. A jak połączyć dwie bazy si4 w jedną? Nie znalazłem importu si4 tylko pgn.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1886 razy
Otrzymał podziękowań: 2077 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez majsza » 29 lis 2015, 22:39

Obrazek

Po prostu otwórz dwie bazy naraz i tam dole "złap myszką" jedną bazę i upuść na drugiej. Powinno się pojawić to okienko. Nie dokończyłem kopiowania, bo nie chcę zaśmiecać partii mistrzów swoimi "wyczynami" :D

Napisz o efektach.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
FICS: majsza

Postprzez jancio » 08 sty 2016, 11:42

Tym programem nie mogę otworzyć żadnego pliku pgn wyskakuje okienko error opening Pgn file
programem Chessx otwieram te same pliki bez problemu proszę o pomoc z góry dziękuje
Szachy to mój żywioł.Nauka szachów to moja pasja.Uczę się ich całe życię... Frank Marshall
jancio

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
kurnik.pl: marcellus17

Postprzez majsza » 08 sty 2016, 12:13

Może wrzuć nam tutaj przykładowy plik. Sprawdzimy u siebie.

Mi bez problemów otwiera pgn.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez Grem » 08 sty 2016, 15:38

jancio napisał(a):Tym programem nie mogę otworzyć żadnego pliku pgn wyskakuje okienko error opening Pgn file
programem Chessx otwieram te same pliki bez problemu proszę o pomoc z góry dziękuje

Może być to spowodowane złym formatem(kodowaniem) pliku pgn,scid nie obsługuje poprawnie np.unicode,normalnie powinno być kodowanie ansii (utf-8 też powinien otworzyć),można to sprawdzić oraz zmienić otwierając taki plik pgn w edytorze (notepad2,notepad++ lub podobnym),jeśli to niezadziała to można jeszcze spróbować zmienić lokalizacje pliku pgn.
Grem

Postprzez jancio » 09 sty 2016, 09:52

Dziękuje wszystkim za pomoc przeniosłem plik pgn do folderu Scid i wszystko pięknie działa
Szachy to mój żywioł.Nauka szachów to moja pasja.Uczę się ich całe życię... Frank Marshall
jancio

Podziękował : 4 razy
kurnik.pl: marcellus17

Postprzez Grem » 24 sty 2016, 17:58

Kolejna wersja Scid vs PC 4.16,z dnia 22 stycznia 2016r do pobrania jak zwykle na scidvspc.sourceforge.net .
Grem

Postprzez Grem » 30 sty 2016, 12:32

Coś o książkach debiutowych,wiele programów je posiada,są zazwyczaj w różnych formatach,scid ma je w formacie(*bin),są folderze: Scid vs Pc/bin/books,są z przed kilku lat,przeważnie mają po 10 czasem 15 posunięć i jest ich trochę mało. Większość programów bazowych ma możliwość zrobienia takiej książki debiutowej na podstawie zbiorów partii (bazy lub pgn),w samym scid jak dotychczas nie ma takiej opcji(przynajmniej ja nie znalazłem),można tylko robić modyfikacje książki,(w menu Narzędzia/Konfiguracja książki debiutowej),można dodawać (lub usuwać) pojedyncze posunięcia lub linie dla jednej wybranej strony(białe/czarne) albo obu.
Czasem można znaleźć jakieś książki debiutowe w sieci,np.: pliki z tej samej strony co bazy dla scida: codekiddy.7z oraz polyglot-colletion.7z książki w formacie bin.Są tam też dla programu Areny: Arena-collection.7zteż z sourceforge,nawet jest ich dużo więcej.
Pliki abk można również przerobić między innymi na format bin,ale można zrobić to w dwóch krokach,najpierw eksport to pliku pgn,można użyć aplikacji np.abk2pgnForDummies z mediafire lub Arena abk to pgn (perkins mod) z sourceforge,po operacji eksportu powstaje plik out.pgn,który otwieramy w Scid celem eliminacji ewentualnych błędów,eksportujemy następnie te partie to pliku pgn (nazwę można ustawić dowolną) i możemy teraz konwertować na inne formaty.
Książki w formacie bin można też zrobić samodzielnie,trzeba przygotować najpierw odpowiedni plik pgn,odpowiednio wybrać np. poziom rankingu,debiut,itd.,plik taki nie może zawierać wariantów oraz komentarzy,można także łączyć różne pliki bin w jeden.
Najpierw znalazłem aplikacje Polyglot na chess.com,działa ona jedynie tylko z poziomu konsoli windows (klikanie na aplikacje nic nie da) lub klikając na jeden ze skryptów(*cmd) które są w folderze (Polyglot): makebook tworzy książkę (z pliku pgn),drugi mergebooks łączy różne książki w formacie bin,trzeba w tym folderze umieścić plik pgn (o nazwie book.pgn) lub pliki bin,(skrypty te (*cmd) można podejrzeć w edytorze,także modyfikować do naszych potrzeb),w razie czego jak ktoś będzie chciał to sobie zrobi,proces tworzenia przy pomocy tego programiku jest bardzo szybki,ale wymaga umiejętność operowania konsolką i skryptami wiersza poleceń.
Inna możliwość łatwiejsza ( :> którą niechcący odkryłem :lol2: ) to program Lucaschess który ma to wbudowane,tworzy (z pgn) i łączy też książki bin,jest to w menu Przeglądarka PGN/Narzędzia/Książka wielojęzyczna,trzeba tylko wczytać plik(i) i odpowiednio ustawić,program ten umożliwia miedzy trening w tym debiutowy np. interesującego nas debiutu na podstawie pliku pgn lub książki w formacie bin (można kopiować książki debiutowe między programami Lucas a Scid,w folderze Lucas/Opennigs jest np. GMopenings.bin,ma 15 posunięć).Można też użyć bazy (w tym pliku pgn) jako drzewa wariantów,co nie jest chyba żadnym odkryciem.
To są tylko narzędzia,czasem się przydają choćby do szybkiego przypomnienia sobie wariantów,nauki debiutów,mam nadzieje że te informacje będą komuś pomocne <:D .
Grem

Postprzez Grem » 24 lip 2016, 14:01

Zostały odświeżone lub powstały nowe wersje niektórych programów które wcześniej tu opisywałem:
Tarrasch program jest do pobrania w wersji instalacyjnej lub portable Tarrasch - jest tu do wyboru starsza sprawdzona wersja oznaczona GUI V2 oraz najnowsza Beta TarraschDb GUI V3(działa poprawnie ale to jeszcze beta wersja),nowsza obsługuje bazy w swoim własnym formacie .tdb,można wybrać wersje z bazą lub bez(10MB najmniejsza wersja),można ściągnąć też bazy:jedna mniejsza KingBase lite(prawie 900tys.partii) i większa MillionBase 2.5 database (2,5 miliona partii),bazy te można również pobrać w formacie pgn,scida i cbv(chessbase) na stronie kingbase partie są wyselekcjonowane według rankingu np. >2000,od odpowiedniego roku(rok>1990 lub >2000),oczywiście można też samemu utworzyć bazy z własnych plików pgn.
Program jest prosty w założeniu i łatwy w obsłudze(język programu angielski) o otwartym kodzie open source (kod dostępny na github),na youtube dostępny jest filmik o obsłudze.
Nadaje się wyśmienicie do komentowania i analizy partii wystarczy w odpowiednim miejscu dodać warianty(przestawiając bierki na szachownicy programu),wpisać(lub wkleić) komentarz z klawiatury.
Można go świetnie wykorzystać do treningu taktyki (lub debiutów),ma zadania już wbudowane ale tylko 13,to nie znaczy że nie można dodawać nowych (przy rozwiązywaniu należy schować okno zapisu by nie podglądać),ma też swoją książkę debiutową da się też zrobić własną,oczywiście łatwe ustawianie pozycji,wklejanie i kopiowanie do lub z pgn i fen.
Program ma już zainstalowane silniki w folderze Engines jest między innymi:stockfish7,houdini1.5a,komodo3,itp.,ale można dodać też inne,wyboru silnika dokonujemy w menu programu.

Kvetka strona już też opisany ,nowością jest obsługa wielu formatów oprócz pgn również scida (.si4),chessbase .cbh(czyli te już rozpakowane,nie .cbv) oraz chessasistant (.cdp),umożliwia ich przeglądanie i skopiowanie do pgn,ponadto ciekawa opcja po otwarciu okna Moves (klawisz F5 ) oraz naciśnięciu prawego przycisku myszy przy jednoczesnym najechaniu kursorem na okienko mamy ciekawe opcje,między innymi Add moves from clipboard można w odpowiednim miejscu partii dodać wiele posunięć naraz razem z wariantem i komentarzem(lub wariantów) wymaga to skopiowania odpowiednio z notatnika lub innego źródła(kopiowany zapis posunięć w wariancie angielskim),ciekawa możliwość nie trzeba wprowadzać po jednym-ruch po ruchu, wymaga to odpowiedniej wprawy,linia lub wariant musi być poprawny,znaczy posunięcie w danym momencie jest możliwe do wykonania bo inaczej nie wkleii,tylko te poprawne.

Na koniec odświeżony Chessx,nowość w nim to notatnik Scratch Pad,możemy zrobić notatkę (także skopiować - copy text z okna pgn) dodać diagram aktualnej pozycji i zapisać w biurowym formacie .odt (libreoffice np. obsługuje) czy to się da wykorzystać?,być może ;D .
Grem

Postprzez Grem » 23 paź 2016, 10:58

Dalej nowe wersje programów są rozwijane-wyszła właśnie wersja 4.17 Scid vs PC , nowość to obsługa szachów 960 (Fischera, jeszcze nie wiem, czy to działa poprawnie, trzeba wypróbować :>).

Program Tarrasch ten, co w wersji beta też ulepszany, jest szybszy w działaniu i bardziej kolorowy, jedna z ciekawych rzeczy, o której warto napisać w tym programie to plik log file (jeśli nie ma automatycznie, należy go utworzyć), program automatycznie zapisuje wszystko to, co w nim robimy, partie, pozycje i analizy, co to daje?, ano to, że możemy w każdym momencie wrócić do naszej pracy bez narażania, że nam coś zginie, bo nie zapiszemy, jest to plik PGN :) , podobną opcję ma również Lucaschess, trzeba taki plik utworzyć :jupi: :] .
Grem

Postprzez lszwaja » 14 lis 2016, 09:00

Witam!
Chciałem powidzieć, że wiele ciekawych rzeczy tu na temat różnych programów zostało opisane, napewno skorzystam.
Mam też pytania, nie wiem czy akurat to miejsce będzie odpowiednie, kiedyś na stronie chessbase była darmowa wersja Chessbase Light, teraz nie mogę jej znaleźć, skąd można by ją pobrać, bo niechciałbym sobie pobrać razem z nim jakiegoś niechcianego programu zainstalować, jak to czasem może się zdarzyć przy pobieraniu nie z orginalnej strony.

Drugi problem, chciałem zrobić sobie ten program o którym kolega Grem kiedyś pisał Scidb,
oczywiście na linuksie, pytanie czy ktoś wie i mi jakoś pomoże, czy ten program działałby na systemie zainstalowanym na virtualboxie?, narazie się wyłożyłem chyba na instalacji systemu, może się nieda na moim sprzęcie takiego czegoś zrobić(kilka lat już ma), niektóre systemy się niechcą uruchamiać, a jak już udało się zainstalować ubuntu to coś chyba nie tak było, mulił zarówno ten ubuntu (do tego jakoś był nie na pełnym ekranie) jak i windows, chyba coś zrobiem nie tak, czy coś może trzeba doinstalować, przepraszam za kłopot i niemądre pytania ale jestem jeszcze mało doświadczonym użytkownikiem, może ktoś ma jakieś doświadczenie z instalacją wirtualną, będę wdzięczny.

Jeśli udałoby się to już jakoś zainstalować, to czy można kopiować pliki między maszyną a normalnym systemem metodą przeciągnij/upuść, czy może w jakiś inny sposób, prosiłbym o jakiś krótki opis, jeśli ktoś oczywiście coś na ten temat wie, będę wdzięczny i z góry dziękuję.
lszwaja

Podziękował : 1 raz

Postprzez majsza » 14 lis 2016, 18:11

Jak instalowałeś Linuksa? Na maszynie wirtualnej? Jeżeli tak, to może dałeś za mało RAMu systemowi-gościowi.

Scid vs PC bez problemu chodzi na normalnie zainstalowanym systemie w laptopie:
Obrazek

To wersja Xubuntu 14.04. W Oprogramowaniu można też znaleźć wersję 4.3 Scida i zaistalować

Ta, co widać, to najnowsza zainstalowana ze źródeł (czyli nie obyło się bez konsoli)

Jeżeli chodzi o smo Scidb, to znalazłem tylko takie paczki wersji beta:
https://sourceforge.net/projects/scidb/ ... rce=navbar

http://scidb.sourceforge.net/download.html

Widać, że było robione bardziej pod 12.04. Jeżeli masz nowe Ubuntu, to może się zainstalować, albo i nie. Ktoś tam napisał (komentarze z podlinkowanych stron), że działa na Ubuntu 14.04. Paczka .deb nie była aktualizowana od 2014 roku. Chętnie bym sprawdził, czy to działa na Ubuntu 16.04. Ale obecny system działa mi dobrze (14.04) i nie będę tylko dla jednego programu instalował od nowa na lapku nowszej wesji systemu operacyjnego.

Polecam nadal rozwijane Scid vs PC. Albo Scid z repozytoriów.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez Grem » 14 lis 2016, 20:48

Darmowy program Chessbase można pobrać w archiwum strony, kliknąć na FREE DOWNLOAD, plik ma 78 MB, to chyba ten sam, więc nic dodatkowego sobie nie zainstalujemy, link znalazłem zresztą na chess.com, w razie wątpliwości można sprawdzić zawsze na virustotal.com (darmowy skaner w sieci).

Na drugi problem odpowiem tak, zarówno program Scidb, jak i systemy Linux, działają na Virtualboxie prawie normalnie jakby było zainstalowane na normalnym dysku, inna sprawa że system wirtualny działa wolniej niż normalnie zainstalowany na dysku, ba nawet w trakcie uruchomionego wirtualnego systemu, Windows też może mulić, szczególnie na słabym sprzęcie (lepiej nie mieć wtedy włączonych pamięciożernych programów).

Wszystko zależy od tego jak wydajną maszyną (komputerem) dysponujemy, najbardziej pomocne jest mieć dużo pamięci RAM, potem procesor z wieloma rdzeniami plus sprzętowe wspomaganie wirtualizacji co by to nie oznaczało (mój to raczej słabizna, kilkuletni laptop z 2GB RAM i jeden rdzeń, z porównaniu z najnowszymi to bardzo duża różnica, ale dla mnie jak na razie wystarczający w zupełności), zasada jest taka im więcej pamięci przeznaczymy na system wirtualny to szybciej będzie działał i odwrotnie, nie należy przesadzać, za dużo przydzielimy na wirtualny to system macierzysty (gospodarz) będzie mulił lub się nawet wieszał, najlepiej zazwyczaj na maszynę wirtualną przeznaczyć mniej niż połowę pamięci RAM, tej co mamy (ja ustawiam na 800 góra 920MB), przy lepszym sprzęcie można dać więcej RAM, lub uruchomić nawet więcej maszyn jednocześnie, przy tym wybrać Linuksa bardziej zasobożernego, przy słabszym jedna uruchomiona maszyna wystarczy (bo utworzyć można więcej, tu ograniczenie to wielkość naszego dysku).

Postaram się opisać jak ja to zrobiłem (system wirtualny), oczywiście jeśli czegoś nie pominąłem lub nie zapomniałem, opis może się komuś wydać banalny i dla niektórych nawet nudny, proste rzeczy i można to zrobić lepiej lub łatwiej, ale proszę mieć na uwadze że robiłem to pierwszy raz (potem z kolejnym poszło szybciej) i moja wiedza może być niepełna, jednak systemy działają to sposób wydaje się dobry :) .
Zrobienie wirtualnego systemu to nie problem, choć na początku jak się nie bardzo wie, to może iść ciężko, sam szukałem wielu informacji w internecie, jest tego wiele, między innymi na portalu linuxiarze.pl (opisy systemów, programów, pobieranie systemu), są też nawet filmy instruktażowe, system wirtualny ma tą zaletę, że bez ryzyka można robić różne na nim eksperymenty i nie ma to żadnego wpływu na ten co mamy zainstalowany (jedna rzecz to spowalnia go, gdy uruchomimy maszynę ).

Program Virtualbox, obecna najnowsza wersja jest po polsku (są też inne programy do wirtualizacji, których nie testowałem, więc nie powiem czy lepsze lub gorsze), nie ma wielkiego problemu z obsługą i utworzeniem wirtualnego dysku, kreator prowadzi za rękę, można potem też zmienić ustawienia (doprecyzować), potem wystarczy wybrać jakiś Linux, jest naprawdę w czym wybierać, nie wszystkie jednak systemy się uruchomią lub będą działać jako tako na Virtualbox, głównie ze względu na nasz sprzęt, więc lepiej wybrać na początek system mniej wymagający (32 bitowy lepiej, raz że ma mniejszy apetyt a drugie 64 bitowy może się nie uruchomić jeśli nie mamy wsparcia wirtualizacji), taki np.Ubuntu na słabym kompie odpada, podobnie jakieś systemy z wymagającym środowiskiem graficznym typu KDE, ale inne modyfikacje systemów już tak, ja między innymi z tego powodu wybrałem system z lekkim środowiskiem LXDE, kiedyś już dawno zainstalowałem na Virtualbox (z pół roku chyba) Debian 8 (Jessie), a ostatnio (jakieś 2 tygodnie temu) system Lubuntu (oparty na Ubuntu 16 LTS, ten sam prawie co Ubuntu ale środowisko inne), oba działają znośnie przy takich ustawieniach (800/900MB), choć na lepszym sprzęcie byłoby pewnie lepiej, gdyby dać więcej pamięci RAM ;D .

Proces instalacji systemu w maszynie też trochę trwa, uruchamiamy maszynę, wskazujemy pobrany wcześniej obraz dysku z systemem ISO, trzeba przejść kolejne etapy, dokonywać wyboru (strzałki i enter), wpisać nazwę użytkownika, hasło i różne tego typu rzeczy, lepiej mieć połączenie z siecią, pobiera dodatkowe pliki, choćby języka polskiego, z repozytorium oczywiście i uzbroić się w cierpliwość, długo może potrwać (godzinę, dwie zależy), po instalacji systemu by dział dobrze instalujemy dodatki gościa w Linuksie (Guest Additions są razem z Virtualboxem).

Zanim zainstalujemy VboxLinuxAdditions, (opisuje instalacje z systemem Lubuntu) najpierw trzeba sprawdzić czy mamy zainstalowane potrzebne pliki lub je zainstalować (niektóre systemy Linux mogą mieć wszystko zainstalowane łącznie z dodatkami gościa, wtedy się uruchomiają w pełnym ekranie i nie wymagają instalacji dodatków).
W Linuksie są menadżery do instalacji pakietów/programów, w Ubuntu jest między innymi centrum oprogramowania oraz menadżer synaptic, za pomocą których też da się instalować potrzebne pliki, czasem trzeba jednak skorzystać i z terminalu Linuksa (konsola, tu się nazywa LxTerminal). Po otwarciu terminala jesteśmy zalogowani jako użytkownik, widać napis który kończy się znakiem dolara $ (użytkownik@ubuntu:~$), jednak wszystkie zmiany, instalacje można wykonywać jedynie z konta root, więc się logujemy na nie >sudo su +enter< (opisane polecenia są tu między znakami > < znaki te oczywiście należy opuścić, +enter to wciśniecie tego klawisza), wpisujemy hasło (to samo co przy instalacji systemu) +enter i jesteśmy na koncie rota, widać napis: root@ubuntu/home/użytkownik:~# (kończy się znakiem #), można teraz zarządzać systemem jako administrator, konsola umożliwia kopiowanie i wklejanie co można wykorzystać, komendy i polecenia muszą być dokładnie wpisywane, także nazwy plików czy folderów, co do znaku, inaczej nie wykona polecenia, nie wybacza jakichkolwiek błędów ( :> .hmm coś lub kogoś to mi przypomina :* ale jest jeszcze gorsze :lol2: ).

Systemy Debian i jego pochodne (znaczy oparte na nim, w tym i Ubuntu oczywiście) mają między inymi narzędzie apt (skrót od Advanced Packaging Tool), nie będę tu wszystkiego dokładnie opisywał, tylko wybrane polecenia, (inne są opisy w sieci), bierzemy się do szukania i instalacji, głównie chodzi o pliki: gcc, make (oba podstawowe, niezbędne do instalacji programów z source code) oraz linux-headers, najpierw aktualizacja listy pakietów z repozytorium >apt-get update +enter<, czekamy na zakończenie.
Potem szukanie >apt search szukana fraza +enter<, przykład nam potrzebny: >apt search linux-headers +enter<, wyświetla informacje, w tym czy dany pakiet jest zainstalowany lub nie, akurat u mnie był w systemie zainstalowany, w przeciwnym razie instalujemy, instalacja >apt-get install pakiet1 pakiet2 +enter<, czyli potrzebne gcc i make: >apt-get install gcc make +enter<, program wyszukuje i proponuje też instalacje dodatkowych zależnych plików, potwierdzamy i czekamy spokojnie na zainstalowanie.

Po instalacji dodatkowych pakietów wybieramy w menu maszyny (Virtualbox) Urządzenia/Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa, pojawi się środku dysk, można go otworzyć menadżerem plików tu PCmanFM(kopiujemy ścieżkę z belki), przechodzimy w terminalu do tego foleru końcowego (skopiowana ścieżka VBOXADDITIONS), polecenie >cd nazwa_foleru +enter< przechodzi do wskazanego folderu, natomiast >ls +enter< wyświetla zawartość katalogu/folderu, więc: >cd wklejamy_skopiowaną_ścieżkę +enter<, potem: >ls +enter< wyświetlamy zawartość, instalujemy dodatki wpisujemy: >sudo ./VBoxLinuxAddition.run +enter< , czekamy spokojnie na zakończenie, trochę to trwa, po udanej instalacji restartujemy wirtualny system i po ponownym włączeniu mamy pełnoekranowy pulpit systemu wirtualnego do dalszego użytku :jupi: .

Program Scidb (jest jeszcze ciągle w wersji beta, nie ma polskiej wersji językowej) bez problemu się instaluje, teoretycznie na każdym Linuksie powinien, praktycznie może być różnie, autor coś tam poprawia w kodzie od czasu do czasu, gorzej z gotowymi bo są dawno robione, ja w każdym razie nie miałem z tym kłopotu (system Lubuntu 16.04 LTS Alternate, więc raczej najnowszy), wystarczy wykonywać wszystko krok po kroku (instrukcje są na stronie z pobieraniem).
Ja zrobiłem z pliku źródłowego (source code), zainstalować najpierw brakujące pakiety (jakie są dla systemu potrzebne,tam też podano), ściągnąć, rozpakować, wejść do folderu, odpalić configure: >./configure +enter< (sprawdza czy wszystko mamy tj. potrzebne pliki, w razie potrzeby uzupełnić przez instalacje), potem: >make +enter< czekamy jak zakończy (trochę trwa, nie wyłączać konsoli w każdym razie), dalej: >sudo make install +enter<, na końcu uruchamiamy program, każdy sobie da rade.

Jeśli chodzi o metodę przeciągnij-upuść między Virtualbox a systemem macierzystym (u mnie jest nim Windows 10) to chyba nie działa, przynajmniej u mnie, inne sposoby to pamięć USB (pendrive), trochę niewygodna metoda albo ustawienie współdzielonego katalogu, nie jest to trudne, sam korzystałem z opisu na linuxiarze, więc nie ma sensu tego przepisywać, każdy znajdzie, materiału na ten temat mnóstwo w sieci, nawet filmiki, choć może jakiegoś szału nie ma, najważniejsze że jednak wszystko działa , wada może trochę mulić system, ale działa, w razie jakiś pytań służę pomocą, oczywiście na tyle ile potrafię ;D .

Na koniec jeszcze chyba jedna dobra rada, sklonować ten dysk wirtualny, program Virtualbox ma to w menu (usuwanie też), to tak dla bezpieczeństwa by drugi raz nie przechodzić przez to wszystko od nowa, te wszystkie instalacje i tym podobne, spora oszczędność czasu, jeśli coś sami źle zrobimy lub popsujemy, ewentualnie samo się zrobi czy popsuje ;) <:D .
Grem

Postprzez lszwaja » 17 lis 2016, 08:52

Wszystko się udało zrobić :jupi: , linuksa (narazie też lubuntu), potem dodatkowe pliki i dodatki gościa, całkiem inaczej działa i można ustawić współdzielony folder, co też mi się udało, choć nie tak odrazu, przez błędy jak to pierwszy raz bywa(komendy w konsoli), program Scib też, dołączam obrazek(trochę pomniejszony).

Może bym jakoś kiedyś sam doszedł jak to zrobić, napewno dłużej by to trwało, nie ma jak czasem zapytać, łatwiej potem :) ,bardzo dziękuję za pomoc, bardzo pomocny opis, pozdrawiam :D .
Załączniki
Scidb.png
obrazek scidb
Scidb.png (335.13 KiB) Przeglądane 1865 razy
lszwaja

Podziękował : 1 raz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Programy i komputery szachowe