SCID program do baz partii szachowch

Moderator: redjok

Re: SCID program do baz partii szachowch

Postprzez Grem » 04 gru 2016, 12:29

majsza napisał(a):Jeżeli chodzi o smo Scidb, to znalazłem tylko takie paczki wersji beta:
https://sourceforge.net/projects/scidb/ ... rce=navbar

http://scidb.sourceforge.net/download.html

Wszystko się zgadza, ale jest jeszcze najnowsza wersja z 20 listopada tego roku (oznaczona numerem 1114) pod adresem:
https://sourceforge.net/p/scidb/code/HEAD/tree/ , kliknąć Download Snapshot (strzałke w dół), niby jest to wersja alpha czy nawet prealpha, ale powinna działać na prawie wszystkich dystrybucjach Linuksa, się dać skompilować (z source code) jeśli zostaną zainstalowane potrzebne pliki.

Prawdopodobnie problem stwarza wersja Tcl/Tk, normalnie z repozytorium instalowana jest 8.6, z nią nie chce się skompilować w niektórych systemach, dlatego konieczne jest doinstalowanie wersji 8.5, czasem trzeba zrobić ręcznie (ściągnąć z sieci i zainstalować najpierw Tcl, potem Tk z numerem 8.5) bo nie można z repo ( akurat tam może nie być wcześniejszych wersji), potem jeszcze ustawić przed kompilacją, powinno zadziałać, program się skompiluje i zainstaluje ;D .
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 183 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez Grem » 03 lut 2017, 16:45

Skoro napisałem już kiedyś o instalacji Linuksa na Virtualbox, to może warto że krótko napisze dla choćby równowagi ;D :lol2: o innej konkurencyjnej maszynie też darmowej VMware Workstation 12 Player (Non-comercial use only), jest ona tylko w wersji angielskiej, tym bardziej że wydaje mi się, a nawet jestem pewny że VMware jest o wiele lepszy, testowałem i się przekonałem że jest znacznie lepiej niż na Virtualbox, jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć jaki jest Linux na maszynie wirtualnej ;) , to może się mu ten opis przyda ;D .
Łatwiej i szybciej się instaluje na VMware system, szybciej też systemy chodzą, dużo więcej różnych się da uruchomić itd., ale też trzeba instalować dodatki gościa, które się tu nazywają VMwareTools.

Testowałem nawet jeden system w którym nie trzeba instalować żadnych dodatków, nazywa się Manjaro (ten miał środowisko LXQT, ale są i z innymi), instalator tego systemu o nazwie Anaconda potrzebuje co najmniej 1024 MB RAM, instaluje system w ciągu kilku minut, fajny system ale foldery współdzielone nie działają, może dlatego że VMware nie wspomaga systemów opartych na Arch Linux, albo trzeba coś jeszcze instalować, już nie chciało mi się szukać, ewentualnie pliki można kopiować przez pamięć USB :> .

Natomiast na przykładowym Lubuntu 16.04 już trzeba zainstalować tools, opisane jest to gdzieś w sieci, głównie chyba w języku angielskim: nie trzeba tu najpierw instalować dodatkowych plików jak w Virtualbox (headers, make i gcc, można potem jeśli będą potrzebne).

Aby zainstalować dodatki W menu (VMware) Player/Manage wybieramy Install VMware Tools.. , pojawi się napęd w środku (za pierszym razem może ściągać te tools, to czekamy), otwieramy konsole, logujemy się jako root, tworzymy folder cdrom w katalogu mnt >mkdir /mnt/cdrom<, montujemy tools w tym nowym katalogu >mount /dev/cdrom /mnt/cdrom<, otwieramy w menadżerze plików katalog /mnt/cdrom, kopiujemy ten plik(.tar.gz) do folderu tmp, lub w konsoli >cp /mnt/cdrom/VMwareTools-10.0-4301679.tar.gz /tmp<, wchodzimy do tmp >cd /tmp< i rozpakowywujeny ten plik, można wejść menadżerem plików i wybrać rozpakuj tutaj, następnie wchodziny do folderu (jesteśmy w /tmp) >cd vmware-tools-distrib<, ważne trzeba teraz odmontować ten zamontowany cdrom wpisując w terminalu: >umount /dev/cdrom /mnt/cdrom<.

Instalujemy Tools uruchomiając skrypt vmware-install.pl komendą >sudo ./vmware-install.pl<, potem potwierdzamy, trzeba kilka razy wcisnąć Enter, poczekać i znowu wcisnąć ile razy potrzeba, po zainstalowaniu zrestartować wirtualny system, po ponownym uruchomieniu co najwyżej ustawić odpowiednią rozdzielczość ekranu (w Linux), innym sposobem instalacji Tools w wirtualnym systemie to za pomocą apt-get lub innego menadżera (np.synaptic), tylko że nie wszystkie dystrybucje mają to w repozytoriach, wszystko powinno działać poprawnie, montować folderów współdzielonych nie trzeba, wystarczy ustawić w menu maszyny (przed włączeniem systemu) i będą widoczne w menadżerze plików (w tym systemie folder /mnt/hgfs), można otwierać i przenosić przez kopiowanie w obie strony :) .

Przyjemnego testowania ;) <:D .
Grem

Postprzez Grem » 27 mar 2017, 20:36

Najnowsze bazy partii szachowych, a konkretnie repozytorium partii?! :] , tak ktoś wpadł na taki pomysł, zrobił oraz udostępnił do pobrania ChessGamesRepository, z dnia 19.02.2017, strona autora oraz podstrona zawierająca 3 linki do pobierania (pod szachownicą), pierwszy to oczywiście usługa OneDrive, trzeba się chyba zalogować (konto darmowe) by pobrać, ja z niej nie korzystam (jak na razie) i mam wyłączoną, następne linki do Dropbox (posiadam konto darmowe=2GB i mam zainstalowaną na kompie aplikacje do synchronizacji), więc wszedłem w drugi link mirror#2, zalogowałem się i skopiowałem na swoje konto, potem aplikacja (na komputerze) zsynchronizowała (pobrała) ten plik, teoretycznie można i przez przeglądarkę pobrać, tylko jak z jakiś powodów przerwie, to potem chyba trzeba od nowa pobierać, chyba nie wspiera pobierania.

Pisze o tym dlatego bo chyba ciekawa inicjatywa, ale jeszcze nie dopracowana, pierwsza wersja, można pobrać lub nie, wybór należy do Was ;) .
Wady: ten plik zip (CGR-20170219-FULL) jest wielkości aż 866 MB (czy aby na pewno taki chcecie, kto chce niech próbuje ja tylko sygnalizuje taką możliwość ;) ;D ), partie są w formacie PGN, samo wypakowywanie może potrwać bardzo długo, programem 7-zip u mnie około 2 godziny (taki miałem, szybkość 1MB/s, pewno jest jakiś szybszy :devil: ), po wypakowaniu ma 7290 MB i zawiera 9184011 gier (ponad 9 mln), partie graczy z rankingiem +2200, szkoda że wszystko w jednym pliku: partie grane na żywo oraz przez internet, do tego razem z partiami silników szachowych :wall: .

Problem w tym że z tak olbrzymim plikiem trudno sobie radzą programy szachowe, masakra normalnie (chyba że ktoś dysponuje lepszym sprzętem): Scid vs Pc otworzy ale w jakim czasie, ponad 10 minut to zdecydowanie za dużo, do tego widać połowę partii, ma chyba limit do 5 mln, Tarrasch 3 otwiera w 6 minut, wszystkie partie widać, ale żre przy tym mnóstwo RAM i wolno działa, może jeszcze Chessbase otworzy ale mam tylko wersje light więc nie sprawdzę (ograniczenie do 32tys.), może jakieś inne programy dadzą sobie rade by to otworzyć (nie sprawdzałem, niektórych nie mam), edytory też typu notepad2, notepad++ nie dają rady z jego otwarciem, edytor szesnastkowy?, tak otworzy ten np.HxD, można nim między innymi podzielić plik (ma to w menu) np.na 100 MB pliki, w każdym razie sporo zachodu przy tym, bo te pliki trzeba potem kolejno otwierać (w edytor notepad2, notepad++ lub inny) i zamieniać na pgn (może przeciąć partie na końcu pliku-trzeba wtedy przenieś tę częściową do następnego pliku na początek), jest to możliwe ale wymaga pracy, te mniejsze pliki się już otwierają łatwo i szybko :) .

Na koniec to co autor w pliku README (dołączonym w pliku zip) pisze:

Chess Games Repository Database
by Benoit St-Jean

*** 2017-02-19
First release. FULL release. Built from 206G of PGN games!
Contains 9184011 games.
Only includes games where BOTH players have 2200+ ELO.
Every optional/non-standard tag (not one on the Seven Tag Roster) of the original games processed have been preserved.
All entries with the "(wh)" or "(bl)" suffix in the player tags have been corrected (this idiotic/useless info has been removed!).
Games with no termination have been removed (they mostly consisted of correspondence games not finished).
Rounds for CCRL games have been defaulted to "?" as they cause problems with a few chess databases.
Next release will probably be another FULL one as I have another 83G of PGN games ready ! And still more to come!
For infos/comments/suggestions/questions/problems, see chessgamesrepository.wordpress.com

więc jest otwarty na komentarze i sugestie, może po poprawkach ciekawe źródło partii będzie do pobrania z sieci ;) ;D .
Grem

Postprzez kolokwium » 27 mar 2017, 23:01

Zamiast korzystać z edytora tekstu można napisać programik (w każdym języku) dzielący plik na mniejsze nierozwalający partii. Również dzielący (sortujący) wg własnego widzimisię.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1865 razy
Otrzymał podziękowań: 2066 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Grem » 27 mar 2017, 23:35

kolokwium napisał(a):Zamiast korzystać z edytora tekstu można napisać programik (w każdym języku) dzielący plik na mniejsze nierozwalający partii. Również dzielący (sortujący) wg własnego widzimisię.

Pewno że można napisać, jak ktoś potrafi ;D , :> może już nawet jakieś są, edytor to też chyba programik, ten szesnastkowy (HxD) dzieli w każdym razie pliki na fragmenty których wielkość ustalamy sami ;) :), nie mówię że najlepszy ale jak to mówią "lepszy rydz jak nic" :lol2: ;D , kto znajdzie lepszy (lub sam napisze) niech da w każdym razie znać ;) .
Grem

Postprzez Grem » 02 kwi 2017, 11:29

W razaie jakby ktoś chciał otwierać takie kolosy (GB pliki), może spróbować któregoś z edytorów: Rj Texted ( najnowsza wersja powinna dać radę z >2GB), EditPad (do 2 GB darmowa wersja), PilotEdit (do 10GB darmowa) lub WxMedit (ten jest hex edytorem czyli szesnastkowym), poradzą sobie na pewno lepiej niż te zwykłe notepady ;) :) .

Program do manipulacji plikami PGN, w zasadzie każdym programem bazodanowym można to zrobić, ale jest i taki programik którym można wyodrębniać interesujące nas partie: pgn-extract, jest to program konsolowy więc niekoniecznie łatwy w użyciu, jakie komendy trzeba wpisywać w konsoli jest to opisane w pliku pomocy po angielsku, są tu też źródła (kod) programu (zawsze szansa że ktoś udoskonali :lol2: ), ale jest również wersja z GUI, trochę starsza strona, pobieranie na mediafire, wersja bez instalacji, chyba łatwiej będzie używać ;) , wszystko działa, po ustawieniu w GUI interesujących nas parametrów (np.:materiał, pozycja, nazwa, ECO itd.) wciskamy start, wyskakuje konsola z migającymi liniami (to tak działa), powstaje plik pgn z wyszukanymi partiami (Result), szybkość zależy od rozmiaru przetwarzanego pliku pgn, na końcu można uruchomić plik wsadowy clean, czyści folder z niepotrzebnych już plików ;) :) .

Do tego ciekawa wersja programu Scid, ale jedynie na system 64-bit, można wypróbować starego (zrobionego na nowo) Scida 4, duża instalka bo zawiera dodatkowe pliki, między innymi zdjęcia (czy takie zdjęcie można sobie dodać?, tak nie powinno być problemu, wystarczy przekodować na format base64 na jakieś stronie) :) .

Ciekawy odmieniony wygląd, jak na dołączonym obrazku, na dole duże przyciski < > do przewijania i chowane podręczne menu (przycisk poziome kreski), następną lub poprzednią partie wczytujemy przez skrót Ctrl + strzałka dół/góra, lub wybieramy z listy partii, menu po polsku bez krzaczków, niektóre jego pozycje (nieliczne) nie przetłumaczone ;) ;D .
Załączniki
Scid 4.png
obrazek Scid 4
Grem

Postprzez Grem » 12 lip 2017, 20:08

Dostępna najnowsza wersja programu Scid vs PC 4.18, poprawki i ulepszenia opisane w menu strony pod Changes ;) <:D .
Grem

Postprzez Grem » wczoraj, 13:39

Odnowione bazy partii 2017 na stronie Kingbase w formacie: PGN, Scid oraz cbv(chessbase) plus aktualizacje miesięczne (Update, te tylko format PGN), dwie wersje: większa baza ranking > 2000 i od roku > 1990 (1,9 mln partii), oraz mniejsza baza (Lite około 1 mln partii) ranking > 2200, rok > 2000 :) .
Grem

Poprzednia strona

Powrót do Programy i komputery szachowe