Puchar Łodzi w Szachach Klasycznych

Moderator: kolokwium

Puchar Łodzi w Szachach Klasycznych

Postprzez FundacjaRubinstein » 14 sty 2018, 12:50

Fundacja im. Akiby Rubinsteina oraz Łódzki Związek Szachowy zaprasza na Puchar Łodzi w Szachach Klasycznych 2018. Turniej zgłoszony do oceny Rankingowej FIDE.

ZAPISY: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_385/
lub email: rubinstein.fundacja@gmail.com - Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, kategorię, ranking, datę urodzenia (dzień, miesiąc, rok), klub lub miejscowość zamieszkania.

Najważniejsze informacje:

1. TERMIN I MIEJSCE
 10, 24 MARCA, 7 KWIETNIA 2018 R.
 WYDZIAŁ EKONOMICZNO – SOCJOLOGICZNY UNIWERSYTETU
ŁÓDZKIEGO (SALA RADY WYDZIAŁU – C140) ŁÓDŹ, UL. POW 3/5

2. GRUPA TURNIEJOWA
 Turniej rozgrywany w formie OPEN

3. SYSTEM ROZGRYWEK
 Turniej rozgrywany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund
 Tempo gry: 90 minut na zawodnika + tzw "szybki finisz"
 Turniej zgłoszony do oceny rankingowej FIDE

4. WARUNKI UCZESTNICTWA
 Prawo gry w turnieju mają wszyscy chętni zawodnicy posiadający ranking FIDE< 2200
 Dokonanie opłaty wpisowego przelewem do dnia 5 marca 2018

5. WPISOWE
 Wysokość wpisowego:
- 70 zł – seniorzy
- 50 zł – juniorzy (zawodnicy do 18 r.ż) oraz studenci

Zapraszam na stronę https://chessldz.pl gdzie można zapoznać się z najnowszymi informacjami nt. turnieju.

Pozdrawiam

Wojciech Kliś
organizator
Fundacja im. Akiby Rubinsteina to organizacja której celem jest promocja szachów w Polsce. Wspólnie walczymy o dobry klimat dla szachów! Akibarubinstein.pl //www.facebook.com/FundacjaRubinstein/
FundacjaRubinstein

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: wojdziechldz

Re: Puchar Łodzi w Szachach Klasycznych

Postprzez AuroraBorealis » 15 sty 2018, 20:56

Czym jest spowodowane ograniczenie rankingowe?
AuroraBorealis

Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 363 razy
Ranking: 2120

Postprzez rutra » 15 sty 2018, 21:13

AuroraBorealis napisał(a):Czym jest spowodowane ograniczenie rankingowe?

Turniej jest zgłoszony do FIDE, więc przy tempie P'90 mogą grać tylko zawodnicy elo<2200.

1.

Rate of Play

1.1

For a game to be rated each player must have the following minimum periods in which to complete all the moves, assuming the game lasts 60 moves.
Where at least one of the players in the game has a rating 2200 or higher, each player must have a minimum of 120 minutes.
Where at least one of the players in the game has a rating 1600 or higher, each player must have a minimum of 90 minutes.
Where both of the players in the game are rated below 1600, each player must have a minimum of 60 minutes.

https://www.fide.com/component/handbook ... ew=article
rutra

Podziękował : 1591 razy
Otrzymał podziękowań: 1973 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 15 sty 2018, 22:44

FundacjaRubinstein napisał(a):Tempo gry: 90 minut na zawodnika + tzw "szybki finisz"
Mnie ciekawi co znaczy pojęcie tzw "szybki finisz".
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2047 razy
Otrzymał podziękowań: 2182 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez FundacjaRubinstein » 16 sty 2018, 00:03

kolokwium napisał(a):Mnie ciekawi co znaczy pojęcie tzw "szybki finisz".

PRZEPISY GRY TURNIEJOWEJ
MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZACHOWEJ (FIDE)

Szybki Finisz:
„Szybki finisz“ jest takim stadium partii, w którym wszystkie pozostałe posunięcia muszą być zakończone w określonym czasie.
Wytyczne obejmują końcowy okres gry oraz „Szybki finisz” i mogą być stosowane w zawo- dach, w których uprzednio poinformowano zawodników o obowiązywaniu tych przepisów.

Zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo domagać się, aby obaj zawodnicy otrzymali dodatkowo po 5 sekund na posunięcie (z kumulacją lub bez niej), jeśli jest taka możliwość. Takie żądanie jest jednocześnie propozycją remisu. Je- żeli oferta remisu zostaje odrzucona, a sędzia zaakceptuje życzenie zawodnika, to na zega- rach należy ustawić żądane tempo gry. Przeciwnik powinien otrzymać dodatkowe dwie minuty i partia powinna być kontynuowana.

III.5. Jeżeli art. III.4 nie jest stosowany, to zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie mi- nuty na zegarze, ma prawo przed opadnięciem chorągiewki, domagać się uznania partii za remis. W takiej sytuacji powinien zatrzymać zegar i przywołać sędziego (patrz art. 6.12.2). Podstawą domagania się remisu, jest ocena pozycji, której zdaniem reklamującego prze- ciwnik nie może wygrać normalnymi środkami i/lub przeciwnik nie podejmuje żadnych wysiłków aby wygrać partię normalnymi środkami.
III.5.1.
III.5.2.
III.5.3.
Jeżeli sędzia zgodzi się z tym, że przeciwnik nie może wygrać partii normalnymi środkami względnie nie czyni żadnych wysiłków, aby wygrać partię normalnymi środkami, to powinien orzec remis. W innym przypadku, sędzia może odłożyć podjęcie decyzji lub odrzucić reklamację.

Jeżeli sędzia odkłada decyzję, przeciwnik może otrzymać bonifikatę w postaci dwóch minut dodatkowego czasu do namysłu i partia powinna być kontynuowana w obecności sędziego, jeśli jest to możliwe. Sędzia powinien oznajmić ostateczny rezultat partii w trakcie gry, albo natychmiast po opadnięciu jednej z chorągiewek. Sędzia powinien uznać partię za remisową, jeśli nie ma wątpliwości, że w końco- wej pozycji zwycięstwo nie może być osiągnięte normalnymi środkami, albo po stwierdzeniu, że przeciwnik zawodnika, którego chorągiewka spadła nie może wygrać partii normalnymi środkami lub nie podjął wystarczającej próby wygrania partii normalnymi środkami.
Jeżeli sędzia odrzuca reklamację, to przeciwnik otrzymuje bonifikatę w postaci dwóch minut dodatkowego czasu do namysłu.
Fundacja im. Akiby Rubinsteina to organizacja której celem jest promocja szachów w Polsce. Wspólnie walczymy o dobry klimat dla szachów! Akibarubinstein.pl //www.facebook.com/FundacjaRubinstein/
FundacjaRubinstein

Postprzez kolokwium » 16 sty 2018, 00:36

FundacjaRubinstein napisał(a):Tempo gry: 90 minut na zawodnika + tzw "szybki finisz"
To jeszcze raz.
Co to znaczy "+ tzw "szybki finisz"? Proszę nie cytować przepisy (bo je znam, i to dość dobrze) lecz ująć pojęcie tzw "szybki finisz" własnymi słowami z uwzględnieniem owego plusa (+).

Deczko pomogę pytaniami pomocniczymi.
  1. Ile minut ma zawodnik na rozegranie partii?
  2. Ile najdłużej partia może trwać minut?
  3. Co będzie gdy minie regulaminowe "90 minut na zawodnika"?
  4. Ile minut może trwać tzw "szybki finisz"?
Jakbym chciał zagrać w turnieju, to by mnie interesowały odpowiedzi na owe pytania.

PS
Na stronie FIDE tempo jest "Standard: 90 minutes for the whole game"
W serwisie CAP P'90 (czyli tak jak na FIDE).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez FundacjaRubinstein » 16 sty 2018, 13:53

kolokwium napisał(a): Proszę nie cytować przepisy (bo je znam, i to dość dobrze)

Gorąco winszuję wiedzy!!!
Zatarł Pan moje mylne wrażenie co do nieznajomości przepisów - z Pana pytania błędne wywnioskowałem że może Pan nie znać tej instytucji dlatego też pozwoliłem sobie na wyciąg z FIDE.

Jeżeli jednak czuje Pan niedosyt wiedzy to odsyłam serdecznie do sędziego Pucharu. Wszelkie Pana wątpliwości i niepewności dotyczące tzw "szybkiego finiszu" rozwieje Pan Rafał Kowalczyk (kkowalczyk.rafal@gmail.com) który będzie osobą chyba najbardziej odpowiednią do rozstrzygnięcia nurtujących Pana pytań.
FundacjaRubinstein

Postprzez Jareth » 16 sty 2018, 14:40

To ja mam pytanie do kolokwium:
Czy uważasz, że organizator zamierza w jakiś własny magiczny sposób stosować "+ tzw "szybki finisz", czy też boli Cię tylko fakt, że w komunikacie w sposób niezręczny poinformowano zawodników o obowiązywaniu przepisów dotyczących szybkiego finiszu?
Jareth

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez kolokwium » 16 sty 2018, 16:56

Nie wiem czy poinformowano w sposób niezręczny wpisując go do tempa gry. Może jest w tym jakiś cel. Wszystko jest kwestią spojrzenia.
Dlatego nie wiem, co autor miał na myśli. Czy będzie do dyspozycji zegar elektroniczny aby umożliwić dodawanie 5' na żądanie reklamującego zawodnika (III.4.), czy przepis III.4. nie będzie obowiązywał (czyli obowiązuje III.5.). To są znaczące różnice i można sądzić, że wpisując szybki finisz do tempa gry, zawodnik będzie mógł (po akceptacji sędziego) zmienić tempo gry na dodawane.
kolokwium
Moderator

Powrót do Turnieje [mecze] krajowe