Mój pierwszy turniej - prośba o porady

Moderator: kolokwium

Mój pierwszy turniej - prośba o porady

Postprzez Marioluk28 » 28 lut 2017, 18:25

witam serdecznie,

W tym tygodniu zamierzam wystartować w moim pierwszym turnieju szachowym. Trochę się go obawiam bo uważam się za początkującego tzn. mój ranking waha się w okolicach 900, ale postanowiłem poznać atmosferę turnieju. Biorę pod uwagę, to, że mogę (i pewnie tak będzie) przegrać wszystkie mecze, ale chodzi mi o to, aby się nie zbłaźnić.

Turniej to szachy rozważne 60 min na zawodnika. Co radzicie, aby jako tako wypaść na turnieju? Tzn. nie dostać szewca lub innego szybkiego mata. Stawka wysoka, bo najsłabszy zawodnik(czka) ma 1400 i 4 klasę.
Zawsze wychodzę z założenia, że warto się zmierzyć z lepszymi i podpatrzeć jak grają.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki

W innym dziale już otrzymałem parę porad dla początkującego szachisty, ale może uzyskam jeszcze jakieś inne wskazówki turniejowe.

Edit: literówka w tytule
Marioluk28

Podziękował : 33 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Mój pierwszy turniej - prośba o porady

Postprzez Łycha » 28 lut 2017, 20:54

Siemanko. Ja co prawda nic nie pomogę bo sam jeszcze nie brałem udziału w turnieju, nie mniej jednak jak już będzie po "wszystkim" to podziel się wrażeniami i wynikami :) Pozdrawiam :)
Łycha

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez rutra » 28 lut 2017, 21:01

1. Po pierwsze potraktować turniej jak dobrą zabawę. Wiem, że będzie ciężko, ale jeśli będziesz częściej grał to się przyzwyczaisz.

2. Nie ma się co obawiać, nawet jeśli przegrasz wszystkie partie to nic się złego nie stanie, a wręcz przeciwnie - z porażek można wyciągnąć najwięcej wniosków.

3. Pewne rzeczy ciężko przeskoczyć, na początku możesz zapominać o przełączaniu zegara, podczas zapisywania partii zapewne będziesz popełniał błędy, ale tak jak w punkcie pierwszym wspomniałem z czasem się tego nauczysz. Tu jedyne co bym radził to jeśli przeciwnik długo myśli to sprawdź czy nie zapomniałeś przełączyć zegara.

4. Co do szewskiego to poszukaj w internecie jak się takiego mata daje i spróbuj znaleźć obronę. Jest wiele pułapek debiutowych i tu potrzeba ogrania (aby poznać te podstawowe pułapki) lub umiejętności liczenia wariantów, a do tego potrzebne jest rozwiązywanie zadań taktycznych (w kilka dni możesz tego nie przeskoczyć).

5. Bardzo dobrze, że chcesz się zmierzyć z lepszymi, bo to najlepsza droga do wzrostu siły gry, ale co do podpatrzenia jak grają to akurat z partii IV kategorii zbyt wielu rzeczy się nie nauczysz, lub nauczysz się czegoś co nie powinno być grane.

6. Dobrze, że zaczynasz od tempa P'60. Znam osoby, które całe życie grają P'15 (lub szybsze) i uważają, że są dobre, a jak proponuję partie P'60 to słyszę "nie będę myślał cały dzień nad ruchem". Najważniejsza rada na początek to żebyś nie wykonywał zbyt szybkich ruchów, warto się chwilę zastanowić, czasu jest dużo, w przeciwnym razie będziesz kończył partie po 5 minutach i czekał prawie 2 godziny na następną rundę. A co do reszty to w debiucie wyprowadzaj figury (jeśli nie wiesz jak to proponuję najpierw zająć pionami centrum, potem wyprowadzić skoczki, później gońce, następnie wykonać roszadę i ruszyć hetmanem na 2/7 linie wzmacniając pozycję wieżową, następnie wieże do centrum), nie wykonywać kilku ruchów tą samą figurą jeśli nie ma takiej konieczności, nie tracić figur. Polecam także po ruchu przeciwnika zastanowić się dlaczego akurat taki ruch wykonał, jaką figurę zaatakował. Zwykle na tym poziomie partie kończą się przed podstawienie figury lub piona.

Jeśli chodzi o zasady turniejowe to warto znać przynajmniej kilka podstaw. Przede wszystkim:
-ruchy wykonujemy jedną ręką
-zegar przełączamy tą samą ręką, którą wykonaliśmy ruch
-ruchy zapisujemy dopiero po wykonaniu posunięcia
-roszadę wykonujemy jedną ręką, najpierw przestawiamy króla, następnie wieże (tu mylili się zawodnicy poziomu FM, a nawet GM)
-wieża odwrócona "do góry nogami" jest dalej wieżą (jeśli promujesz piona i nie ma w pobliżu hetmana)
-nie ma czasu dodawanego, a więc obowiązują dwie zasady:
a) jeśli masz mniej niż 5 minut nie musisz prowadzić zapisu partii
b) jeśli masz mniej niż 2 minuty i twój przeciwnik nie może w "normalny" sposób wygrać partii (np. macie różnopolowe gońce i zablokowane piony i tylko wykonujecie ruchy gońcami) to możesz reklamować grę na czas

&&&

Warto zagrać w turnieju, wielu osobom wydawać by się mogło, że to jest trudne, ale w turniejach gra wielu zawodników, którzy nie są wielkimi szachistami, są turnieje tylko dla słabszych zawodników lub takie, w których można zagrać z zawodnikami na różnych poziomach gry.

Ja jeszcze 2 lata temu (a gram już kilkanaście lat) bardzo emocjonalnie podchodziłem do turniejów, w których miałem szansę na dobry wynik i gdy coś mi nie wyszło myślałem nawet, żeby zrezygnować. Teraz jednak widzę, że nie ma sensu rezygnować, a porażki traktować jako nauczkę na przyszłość. Ponadto można poznać na turniejach można poznać wiele osób a także (w niektórych przypadkach) kawałek świata zwiedzić.

Jeśli planujesz częściej grać w turniejach to proponuję założyć sobie segregator i zamieszczać w nim dyplomy, wyniki partii, zapisy partii. Co prawda prawie wszystko jest w internecie (oprócz zapisów), ale z doświadczenia wiem, że to co jest na internecie to czasem znika po kilku latach. Ja tak kiedyś robiłem, drukowałem sobie wyniki i wkładałem do segregatora, ale obecnie gram tak dużo turniejów, że już nie wyrabiam i praktycznie tylko wyniki najważniejszych turniejów umieszczam w segregatorze oraz tych, w których dobrze zagrałem.
I kategoria (1655/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1546 razy
Otrzymał podziękowań: 1845 razy
Ranking: 1655

Postprzez kolokwium » 28 lut 2017, 23:14

rutra napisał(a):-nie ma czasu dodawanego, a więc obowiązują dwie zasady:
a) jeśli masz mniej niż 5 minut nie musisz prowadzić zapisu partii
b) jeśli masz mniej niż 2 minuty i twój przeciwnik nie może w "normalny" sposób wygrać partii (np. macie różnopolowe gońce i zablokowane piony i tylko wykonujecie ruchy gońcami) to możesz reklamować grę na czas
Jest też trzecia możliwość czyli "c":
c) może nie obowiązywać aneks G i wówczas nie ma reklamacji gry na czas.
G.2
Przed rozpoczęciem zawodów, powinno być podane do wiadomości, że aneks G będzie stosowany lub pominięty.
Before the start of an event it shall be announced whether this Appendix shall apply or not.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1896 razy
Otrzymał podziękowań: 2085 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Titrant » 01 mar 2017, 00:54

1) WYŚPIJ SIĘ!
2) Poćwicz taktykę. Najlepiej w przeddzień. Solidnie, ale bez przesady; tak żeby Twoja głowa nabyła pewnej "bystrości taktycznej" ale aby nie była przemęczona ani zniechęcona do szachów, bo osiągniesz odwrotny efekt.
3) Oblicz czas na ruch. Podziel cały czas jaki masz w partii przez 40 (średnia liczba ruchów w partii) i uzyskasz czas w minutach lub sekundach (w przypadku blitza) jaki możesz bezpiecznie przeznaczać na posunięcie. Istotna uwaga: czas ten ma być wyznacznikiem ile możesz średnio myśleć na ruchem aby swoim czasem rozsądnie gospodarować i ustrzec się ciężkich niedoczasów; oczywiście w pozycjach kluczowych myśl tyle czasu ile potrzebujesz/możesz, ale to na pewno wiesz ;-).
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Ranking: 1000

Postprzez brelo » 01 mar 2017, 12:20

Miej lepszy czas od przeciwnika. W lekko lepszych pozycjach graj szybko.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 516 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Marioluk28 » 01 mar 2017, 19:51

A jakie ewentualne debiuty polecacie? Zdaje sobie sprawę, że każdy ma swój styl. Osobiście wolę budować powoli pozycje niż grac agresywnie, ale wiadomo, że wszystko będzie zależeć od tego jak zagra przeciwnik.

Dla białych jeśli będę miał możliwość to chciałbym zagrać partię hiszpańską, wiedeńską i być może angielską. w miarę dobrze czuję te debiuty tzn. warianty podstawowe, ale dobrze mi się nimi gra.

Czarnymi to będzie chyba popis nieudolności, ale myślałem o hiszpańskiej, a jak da radę to zamknięty, Caro-Kann i być może sycylijska wariant smoczy albo Najdorfa. Ale nie bardzo ją czuję.
Marioluk28

Postprzez Marioluk28 » 01 mar 2017, 19:56

rutra napisał(a):1. Po pierwsze potraktować turniej jak dobrą zabawę. Wiem, że będzie ciężko, ale jeśli będziesz częściej grał to się przyzwyczaisz.

3. Pewne rzeczy ciężko przeskoczyć, na początku możesz zapominać o przełączaniu zegara, podczas zapisywania partii zapewne będziesz popełniał błędy, ale tak jak w punkcie pierwszym wspomniałem z czasem się tego nauczysz. Tu jedyne co bym radził to jeśli przeciwnik długo myśli to sprawdź czy nie zapomniałeś przełączyć zegara.

Turniej tak właśnie traktuję. Grywając partie z teściem staramy się grać tak jak na turnieju. Tzn. 60 min. zegar i zapis.

Ale wiadomo - na turnieju może mimo wszytko dopaść stresik i się pomylić. Mam jednak nadzieję, że tego nie zrobię, albo bardzo rzadko się pomylę.
Marioluk28

Postprzez Titrant » 01 mar 2017, 20:50

Taki artykuł jeszcze Ci polecę.

http://dawidczerw.blogspot.com/2016/06/ ... nieju.html

Marioluk28 napisał(a):A jakie ewentualne debiuty polecacie?

Raczej nikt nic konkretnego nie poleci. O debiuty najlepiej zapytać doświadczonego trenera, który wcześniej obejrzy Twoje partie.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Ranking: 1000

Postprzez Marioluk28 » 06 mar 2017, 15:23

Łycha napisał(a):Siemanko. Ja co prawda nic nie pomogę bo sam jeszcze nie brałem udziału w turnieju, nie mniej jednak jak już będzie po "wszystkim" to podziel się wrażeniami i wynikami :) Pozdrawiam :)

I po turnieju. tak jak myślałem pójdzie słabo. W pierwszej partii przegrałem po siedmiu ruchach z zawodnikiem z II kat. później grałem z III i IV kat. Z IV kat doprowadziłem do przewagi w grze środkowej, ale niestety błędy w końcówce kosztowały utratę zwycięstwa. Udało mi się jednak wygrać jedn partię z zawodnikiem z III kat, tak więc jest lepiej niż myślałem, bo uważałem, że przegram wszystkie partie. Kwestia ogrania. Dwa miesiące na przygotowanie na II turniej. Polepszyły mi się debiuty i gra środkowa Ale trenujemy dalej. I ćwiczenia końcówek, aby nie zmarnować przewagi
Marioluk28

Postprzez rutra » 06 mar 2017, 16:33

Gratuluje udziału w pierwszym turnieju i zwycięstwa z III kategorią ;)

Polecam wklejać swoje partie do swojego tematu. Z doświadczenia wiem, że najwięcej można się nauczyć z partii klasycznych. Być może ktoś podpowie jakie były błędy, co można poprawić. No chyba, że nie chcesz wstawiać partii aby się przeciwnicy nie przygotowali, ale z doświadczenia wiem, że więcej korzyści jest z wstawiania partii na forum (przynajmniej w moim przypadku). Polecam jednak nie podawać imienia/nazwiska aby nie ułatwiać przeciwnikom zadania gdy będą szukać twoich partii w internecie aby się przygotować (ja piszę tylko kategorie i ranking w miejscu na wpisanie imienia i nazwiska).
rutra

Postprzez Marioluk28 » 06 mar 2017, 16:53

Mogę podać, tylko ja nie bardzo nie wyraźnie piszę i obawiam się, że mogłem jakiś błąd w zapisie popełnić. Zauważyłem, że nawet jak przegrywam to przeciwnicy maja trudności gdy rozpoczynam od partii angielskiej białymi, a jak gram czarnymi to dobrze wychodzi mi (przynajmniej walka w obronie caro-kann. Właśnie tak pokonałem zawodnika z III kat. Utracił hetmana wieże i później dwa piony i poddał. Ja właściwie bez straty figury byłem. co nie zmienia faktu, że trzeba ćwiczyć :)

Ewentualnie do 10 ruchu mogę podać bo się jeszcze doczytuję :)

Turniej fajny, bo kilku przeciwników, z którymi przegrałem podpowiedziało mi później, gdzie zrobiłem błędy. Było to bardzo miłe. I udzielili mi kilku fachowych porad :)
Marioluk28

Postprzez rutra » 06 mar 2017, 17:15

To znaczy jak tam uważasz, jeśli nie chcesz to nie pisz. Nie muszą być całe partie, ale tyle ile udało się odtworzyć. Ja na początku też popełniałem błędy w zapisie (w sumie nadal popełniam). Tylko teraz jestem na takim poziomie (wciąż jest to niski poziom), że jak zgubię jakiś ruch, albo źle zapiszę to pamiętam co tam grałem (zdarzają się pojedyncze przypadki, że jednak nie udaje mi się odtworzyć). Także z czasem się tego nauczysz. Warto po partii (jeśli są wątpliwości co do zapisu, jest czas i przeciwnik pozwoli) aby poprosić przeciwnika o zapis aby uzupełnić/poprawić. Ewentualnie zamiast przepisywać można zrobić zdjęcie zapisu, ale to już poza salą gry.
rutra

Postprzez Marioluk28 » 06 mar 2017, 19:03

pewnie, ze wkleję. tyle ile pamiętam i się doczytam. Ale nie dzisiaj. pewnie dopiero koło czwartku lub nawet niedzieli. Zawsze cenne porady się przydadzą. :)
Marioluk28

Postprzez Marioluk28 » 07 mar 2017, 17:27

Podaję do 12 ruchu jedną z partii. jak się doczytam to dodam więcej. Ale może już jakieś konstruktywne uwagi będą :):

1. c4 Nc6 2. Nc3 e5 3. Nf3 d6 4. e4 Bg4
5. Be2 g6 6. d3 Bg7 7. O-O Bxf3 8. Bxf3 Nd4
9. Be3 Ne7 10. Bxd4 exd4 11. Nd5 Nxd5 12. exd5 O-O

Grałem białymi. Tempo 60 min
Marioluk28

Następna strona

Powrót do Turnieje [mecze] krajowe