IV Podkarpacka Liga Seniorów 2016

Moderator: kolokwium

Re: IV Podkarpacka Liga Seniorów 2016

Postprzez kolokwium » 12 sty 2017, 16:39

Athame napisał(a):Strasznie łagodna kara. Za nieuzasadniony (czytaj: taktyczny) walkower powinno być wykluczenie z rozgrywek (za złamanie niepisanych zasad fair-play).

Jeżeli są niepisane, to może być trudne udowodnienie ich złamania. Każda osoba może deczko inaczej je interpretować i wszyscy będą mieli rację.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2049 razy
Otrzymał podziękowań: 2182 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez miaras » 12 sty 2017, 18:52

Regulaminy lig tworzonych przez obecnych działaczy PKZSzach stają się zupełnie niezrozumiałe i tworzą zupełny rozgardiasz w gąszczu przepisów. Mogę tu wyliczyć następujące powody i uwagi:
1/ karanie finansowo klubów za walkowery w V lidze jest nieuzasadnione, chociażby z prostej przyczyny że rozgrywki mają zachęcić drużyny do startu w lidze.Drużyna, która nie wpłaci w terminie kary regulaminowej nie zostanie dopuszczona do rozgrywek na 2018 r. (karencja 1 rok) i może przystąpić do rozgrywek V ligi na 2019 r. po opłaceniu podwójnego wpisowego. To w końcu który regulamin decyduje o tym czy mogę wystartować w Drużynowych Mistrzostwach Polski w szachach - regulamin PZSzach czy PKZSzach??? Jeśli opłacę licencję na 2018 r. to nie wystartuję w lidze??? to chyba jakiś absurd.
2/ karanie porażką drużyny za walkower na I i dalszej desce niczym się ma do przepisów odnośnie rywalizacji w szachach, jest to wymysł nie wytrzymujący krytyki. Wiadomo jest że punkty zarówno na IV desce jak i na I są tak samo ważne, więc po co taki zapis szczerze mówiąc nie wiem. Zasadą jest, że regulamin z reguły dostosowuje się do regulaminów rozgrywek centralnych a wiemy że drużyny w ligach centralnych mogą swobodnie dysponować zespołem i ustawiać skład. Ten zapis regulaminu kłóci się z innym punktem regulaminu:2. Skład drużyny i przepisy techniczne.
2.1 Drużyna składa się z 4 zawodników i 1 zawodniczki grającej na 5 szachownicy.
2.2 Do drużyny można zgłosić dowolną liczbę zawodników i zawodniczek rezerwowych
2.3 Kolejność zawodników podana w składzie, przed zawodami nie może ulec zmianie w czasie mistrzostw.
2.4 Zawodniczka może być zgłoszona na dowolnej szachownicy męskiej bez prawa gry na szachownicy kobiecej. Zawodniczka zgłoszona na szachownicy kobiecej może grać na szachownicy męskiej, z zachowaniem systemu „drabinkowego”, z prawem powrotu na szachownicę kobiecą.
2.5 Skład drużyny na mecz należy zgłosić sędziemu najpóźniej na 10 min. przed rundą.

3/ brak miejsca gry od razu eliminuje dokument jakim jest ten przedstawiony na:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/tdr_7063/ Jak na razie PKZSzach poszukuje organizatorów zjazdów.Zgłoszenie w terminie do 16.01.2017 r. A co będzie jak się nie zgłosi żaden klub????
4/ skład drużyn w III lidze juniorów jest wyssany z palca.Podstawową sprawą jest to, że nie odbyły się rozgrywki IV ligi juniorów.
5/ Kolejny zapis odnośnie licencji - zapisy są niejednoznaczne, ponieważ: cyt.Kluby nowopowstałe zostaną dopuszczone do rozgrywek po złożeniu w PkZSzach kompletu dokumentów niezbędnych do rejestracji Klubu.
Jest to niezrozumiałe, ponieważ wymóg licencji jest tutaj bezwzględny. Niejasny jest zapis klubu "nowopowstałego". Przykład: LKS Olszanica jeszcze przed zarejestrowaniem zdążył awansować do III ligi seniorów.Kłoci się to z kolejnym zapisem w regulaminie:2.6 W drużynie mogą występować tylko zawodnicy potwierdzeni do danego klubu, posiadający licencje. Wszystkie startujące kluby muszą posiadać licencję klubową PZSzach.
miaras

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 158 razy

Postprzez Athame » 12 sty 2017, 18:53

No to można dopisać: nieusprawiedliwiony walkower skutkuje wykluczeniem z rozgrywek na okres lat dziesięciu. Każda neutralna osoba przyzna, że takie kombinatorstwo jest niesportowym zachowaniem i powinno być piętnowane.
Athame

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez miaras » 12 sty 2017, 19:05

Athame napisał(a):No to można dopisać: nieusprawiedliwiony walkower skutkuje wykluczeniem z rozgrywek na okres lat dziesięciu. Każda neutralna osoba przyzna, że takie kombinatorstwo jest niesportowym zachowaniem i powinno być piętnowane.

Kolego Athame a mnie się widzi, że jest to skok na kasę. Śmieszne jest, że przepisy centralne nie wprowadzają takich akapitów a bardzo twórczy działacze z Podkarpacia podejrzewają każdy klub o kombinatorstwo. To według Ciebie w rozgrywkach szkolnych drużyna z Niska powinna być zdyskwalifikowana za to że wstawiła na I szachownicy słabo grającego zawodnika. Widziałem też takie rozgrywki że I szachownica oddawała walkowery a drużyna wygrała zawody. Czy to jest powód żeby eliminować drużynę z rozgrywek. Czy oddany walkower na IV szachownicy to nie jest taki sam walkower jak na I szachownicy?
miaras

Postprzez kuba » 12 sty 2017, 19:50

Szanowni dyskutanci. Z tego co dowiedziałem się od organizatorów rozgrywek ligowych odnośnie kary regulaminowej to otrzymałem odpowiedź, że nie sprawdziła się wcześniej obowiązująca kaucja wpłacana przed rozgrywkami. Jeżeli na 24 drużyny np. 4 drużyny oddało partie walkowerem to trzeba było dokonać zwrotu kaucji do 20 klubów. Dlatego też nastąpił powrót do kary regulaminowej za walkowery. Mnie nie dziwi zapis który pozwala wyegzekwować te kary. OK
Natomiast Ci którzy dyskutują na temat oddawania walkowerów na ostatnich szachownicach to proszę przeglądnąć sobie posty rutry, który bardzo ładnie wyjaśniał te sprawy. Z rozmów z uczestnikami rozgrywek ligowych wynika że są zadowoleni z tych zapisów. Na Podkarpaciu nie można oddać walkowerem partii na szachownicy 1. Jeśli już drużyna oddaje walkowera to na ostatniej szachownicy męskiej lub na kobiecej. I to jest bardzo dobre rozwiązanie. To że takich zapisów nie ma w regulaminach lig centralnych to oznacza tylko to że w ligach centralnych można oddawać partię walkowerem na szach. 1 i to jest powszechnie krytykowane (a drużyny oddają pierwszą szachownicę bo regulamin tego nie zabrania).
Na Podkarpaciu ten problem bardzo ładnie rozwiązano. Jest według mnie OK.
kuba

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 1000

Postprzez miaras » 12 sty 2017, 20:14

kuba napisał(a):Na Podkarpaciu ten problem bardzo ładnie rozwiązano. Jest według mnie OK.

A co z wprowadzeniem tzw. odpowiedzialności zbiorowej za walkower na wyższej szachownicy, bo mnie się widzi że jak drużyna odda walkower na IV szachownicy to odpowiedzialności zbiorowej nie ma. Nie rozumiem tego zapisu, wiadomo jest że w rozgrywkach ligowych wszystkie szachownice punktują. Czy punkt zdobyty na IV szachownicy jest mniej ważny od tego zdobytego na I szachownicy. Moim zdaniem można odwrócić sytuację i wpisać odpowiedzialność zbiorową od IV szachownicy i też będzie w porządku. Dlaczego od razu dyskredytujemy zawodników na dalszych szachownicach. Tak jak napisałem wcześniej, Zarząd PKZSzach nie czyni starań w celu ściągnięcia sponsorów na ligi, więc woli "oskórować" kluby i ściągnąć kary na nagrody na szachownicach. Jest to jedyne wytłumaczenie, innego nie widać.
miaras

Postprzez kuba » 12 sty 2017, 23:00

Szanowny miarasie - proszę nie mieszać pojęć. Jesteś rozumnym człowiekiem i przyjmij, że jest różnica pomiędzy szachownicą pierwszą a czwartą. Punkty natomiast są ważne i na pierwszej i na czwartej ale pamiętaj, że jest kryterium które sprawia, że drużyna zajmuje wyższe miejsce dzięki lepszemu wynikowi na szachownicy nr 1. Szanowny miarasie sam dobrze o tym wiesz.
OK. Nie dziwi mnie Twoja wypowiedź na temat działalności Zarządu Związku. Czegóż można się szanowny Kolego spodziewać po Tobie ? Uwielbiasz mówić jak to wspaniale działasz. No cóż masz prawo tak się wypowiadać. Lubisz chwalić się. OK
Życzę Ci szanowny Kolego samych wspaniałych osiągnięć jako zawodnik i jako działacz. Życzę Ci byś został Prezesem Związku i wszystko co złe naprawił. Mam taką nadzieję wielce szanowany powszechnie miarasie.
kuba

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 1000

Postprzez miaras » 13 sty 2017, 00:11

Widzę szanowny wielce kuba w swoim stylu ocenia forumowiczów, czyżby jednak prawda zabolała wielce szanowny kuba. Nie mogę się oprzeć wrażeniu że jednak brak jest argumentów na obronę tak w mozolnym trudzie stworzonego regulaminu. Proszę o merytoryczną odpowiedź na podane problemy a nie powtarzanie sloganów. Ja mam nadzieję na naprawę Podkarpackiego Związku Szachowego, jednak w sytuacji jakiej mnie przedstawiono (opozycja) trudno mi ujawnić szczegóły działań.
miaras

Postprzez Cytruk » 13 sty 2017, 00:20

Pamiętaj Miarasie, że pisząc o tym na FORUM jaki zły jest Podkarpacki Związek Szachowy, nie wskórasz nic.
Raczej nie ma tu osoby która reprezentuje Podkarpacki Związek Szachowy, więc nikt pod wpływem Twoich opinii nie dostanie olśnienia i nie będzie niczego zmieniał.

Może czas przestać krytykować i próbować coś zdziałać samemu?
II Kategoria
ELO:
Standard: 1619
Rapid: 1507
Blitz: 1607
Cytruk

Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1452
kurnik.pl: Cytruk
FICS: CytrukowyCytruk

Postprzez kolokwium » 13 sty 2017, 00:25

Athame napisał(a):No to można dopisać: nieusprawiedliwiony walkower skutkuje wykluczeniem z rozgrywek na okres lat dziesięciu. Każda neutralna osoba przyzna, że takie kombinatorstwo jest niesportowym zachowaniem i powinno być piętnowane.

Usprawiedliwienie ma być pisemne czy może być ustne?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2049 razy
Otrzymał podziękowań: 2182 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez miaras » 13 sty 2017, 00:39

Cytruk napisał(a):Pamiętaj Miarasie, że pisząc o tym na FORUM jaki zły jest Podkarpacki Związek Szachowy, nie wskórasz nic.Raczej nie ma tu osoby która reprezentuje Podkarpacki Związek Szachowy, więc nikt pod wpływem Twoich opinii nie dostanie olśnienia i nie będzie niczego zmieniał.
Może czas przestać krytykować i próbować coś zdziałać samemu?

Nie byłbym taki pewien co do osób wypowiadających się na forum, na pewno grupa osób jest związana z Zarządem PKZSzach, kolego Cytruk absolutnie nie wypowiadam się że Podkarpacki Związek Szachowy jest zły. Mówimy tutaj o tzw. leśnych dziadkach co nie chcą nic zmienić w Związku. Czy Twoim zdaniem Zarząd Związku działa poprawnie, dzieje się dobrze i nie ma co robić awantury z tego powodu?
miaras

Postprzez Athame » 13 sty 2017, 08:20

kolokwium napisał(a):Usprawiedliwienie ma być pisemne czy może być ustne?

To już trzeba doprecyzować. Usprawiedliwienie mogłoby opierać się na wykazaniu, że jakaś katastrofa naturalna lub epidemia uniemożliwiła przybycie pełnego składu.

Ewentualnie można pozostawić „furtkę”, by jeden raz na ligę każda drużyna mogła zgłosić odpowiednio wcześniej (przynajmniej 2-3 dni) absencję na życzenie bez wyjaśnień.

miaras napisał(a):…a mnie się widzi, że jest to skok na kasę…

Nie wykluczam, że tak jest. Sam obecnie nie mam z tym procederem nic wspólnego, więc wypowiadam się jako osoba patrząca z bogu. Cwaniackie oddawanie walkowera z przyczyn taktycznych, jest dla mnie obrzydliwe i nie rozumiem jak można takie coś pochwalać (chyba że ma się w tym jakiś osobisty interes).
Athame

Otrzymał podziękowań: 17 razy
Ranking: 1800

Postprzez miaras » 13 sty 2017, 08:59

Athame napisał(a):
kolokwium napisał(a):Usprawiedliwienie ma być pisemne czy może być ustne?

To już trzeba doprecyzować. Usprawiedliwienie mogłoby opierać się na wykazaniu, że jakaś katastrofa naturalna lub epidemia uniemożliwiła przybycie pełnego składu.

Ewentualnie można pozostawić „furtkę”, by jeden raz na ligę każda drużyna mogła zgłosić odpowiednio wcześniej (przynajmniej 2-3 dni) absencję na życzenie bez wyjaśnień.

miaras napisał(a):…a mnie się widzi, że jest to skok na kasę…

Nie wykluczam, że tak jest. Sam obecnie nie mam z tym procederem nic wspólnego, więc wypowiadam się jako osoba patrząca z bogu. Cwaniackie oddawanie walkowera z przyczyn taktycznych, jest dla mnie obrzydliwe i nie rozumiem jak można takie coś pochwalać (chyba że ma się w tym jakiś osobisty interes).

Nic nie wytłumaczy karania finansowego klubów, tworzący regulamin ma inne możliwości zapobiegania walkowerom. V liga podkarpacka to nie jest jakaś zawodowa liga, wręcz amatorszczyzna i pobieranie po 100 zł bo ktoś zachoruje lub z innych ważnych przyczyn nie może przyjechać na rundę to przesada i zdzierstwo. Kolego Athame równie dobrze na I szachownicy można wstawić słabszego zawodnika i zamiast walkowera można tak: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/tdr_6821/results.html?l=pl&prt=7_, czy nie będzie to taktyczne posunięcie? Zastanów się czy nie można zmienić regulaminu, np. zmienić priorytety co do końcowej klasyfikacji: kolejność miejsc można uzależnić od wyniku na I szachownicy, ewentualnie jak robią to Słowacy ustawić drabinkę rankingową itp. Natomiast kara finansowa dla i tak słabego klubu jest czasami gwoździem do trumny dla takiego klubu, dlatego pytam czy kluby które oddawały walkowery w IV lidze wszystkie zapłaciły karę. konkretnie SKKS Przemyśl czy poniósł jakieś konsekwencje, tego że nie zgłosił się na I rundę lub Lubcza Racławówka z Bystrovią zapłaciły za walkowery w ostatniej rundzie? Mam duże wątpliwości, powstaje więc pytanie dlaczego Zarząd PKZSzach preferuje niektóre kluby ???
miaras

Postprzez krzysio » 13 sty 2017, 12:15

Słowacy nie ustawiają drabinki rankingowej z automatu, bywają odstępstwa od tego (choćby Marek nie gra w/g drabinki, deska była kwestią ustaleń), chyba tylko "zwyczajowo" często tak jest robione. Natomiast jak pisałem wcześniej, różnica między tym co oni robią, a tym co u nas widzę, jest w podejściu do samej ligi. U nas gra się jak o mistrzostwo świata, z dopuszczeniem wszystkich dozwolonych chwytów, a oni grają by sobie pograć. Więc na numer z taktycznym walkowerem na wysokiej desce (na niskiej też) pewnie inne drużyny wywaliłyby gały ze zdziwienia, a drużyna to robiąca trafiłaby na ostracyzm. Oni grają głównie dla przyjemności, Wy robicie wyścig o wielkie trofeum.

Takie rzeczy jak opóźnienie rundy bo przeciwnik się spóźnił, zmiana godziny rozpoczęcia rundy bo przeciwnik o to poprosi (ma daleko dojechać), dopisanie kogoś do składu w trakcie ligi etc, są tam na porządku dziennym i nikt z tego problemu nie robi. Natomiast cwaniactwa z "taktycznymi walkowerami", ustawiania niewygodnych terminów dla przeciwnika, czy podobnych numerów mających zakulisowo zwiększyć własne szanse na wygraną tam nie zauważyłem.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1011 razy

Postprzez regis88 » 14 sty 2017, 14:49

Szanowni Państwo,

Ruszają rozgrywki IV ligi małopolskiej. Rzut okiem na listę drużyn z grupy Chrzanów.
0 UKS SP8 I 1000
0 UKS SP8 II 1000
0 UKS SP8 III 1000
0 Chess in Chrzanow 1000
0 Chess in Chrzanow II 1000
0 Chess in Chrzanow III 1000
0 Chess in Regulice 1000
0 Chess in Regulice II 1000
0 Chess in Alwernia 1000
0 SP 8 Chrzanów 1000
0 SP 8 Chrzanów II 1000
0 SP 8 Chrzanów III 1000
0 PG 4 Chrzanów

Jak widać są zespoły mające dwa-trzy składy. Nikt z małopolski nie widzi w tym problemu. 'Nie wiem dlaczego niektórzy uważają, że na podkarpaciu jest źle mimo, że w innych województwach jest tak samo.
regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 2097

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje [mecze] krajowe