Strona 1 z 2

"Szach i maj" Przeworsk

PostNapisane: 21 mar 2016, 00:37
przez redjok
Regulamin turnieju: tutaj

Zapraszamy!

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 14 kwi 2016, 18:17
przez epilogue
W końcu jakiś nowy pomysł na grupy turniejowe. Kto z podkarpackiego i nie tylko podkarpackiego sie wybiera? Najciekawsza będzie rywalizacja w grupie BK....

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 15 kwi 2016, 17:41
przez redjok
Często zastanawiałem się jak to jest, że mówimy o grze w szachy, że nie ma znaczenia wiek, płeć, wyznanie, rasa itd. po czym tworzone są grupy turniejowe klasyfikowane ze względu na wiek czy też płeć.

Przecież najlepiej rywalizuje się i najprzyjemniej gra w gronie zawodników o podobnym poziomie wtajemniczenia szachowego.

W większości turniejów zawodnicy początkujący nie mają zupełnie żadnych szans na wygraną dlatego postanowiliśmy dedykować im grupę w której będą mogli bez kompleksów rywalizować. Często można zaobserwować, że w dużych turniejach gdzie przekrój graczy jest ogromny dochodzi do efektu "trampoliny" zazwyczaj przeciętny zawodnik (III, II kategoria) trafia na takie kojarzenie że gra ze słabymi graczami z którymi bez większego problemu wygrywa aby w następnej rundzie dostać zawodnika znacznie silniejszego z minimalnymi szansami na wygraną.

Założenie było takie aby powstały grupy turniejowe w których potencjalnie każdy uczestnik będzie miał realne szanse na zwycięstwo co przełoży się na jakość rywalizacji, lepszą atmosferę turnieju i satysfakcję z gry.

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 15 kwi 2016, 18:59
przez rutra
Można robić turnieje OPEN, bez podziału na grupy, ale wtedy często jest właśnie tak, że wygrywamy ze słabszymi, przegrywamy z silniejszymi. Był już tutaj taki jeden wątek: viewtopic.php?f=60&t=3521 Gdyby organizować tylko turnieje otwarte, bez grup, wówczas część zawodników zdobywałaby ciągle nagrody, a reszta grałaby dla przyjemności.

Oczywiście nie należy też przesadzać, więc dobrze, że są zarówno turnieje z podziałem na grupy jak i tez bez podziałów.

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 15 kwi 2016, 19:53
przez kolokwium
Można też zastosować "przyspieszone kojarzenie par" (wstępny podział na grupy punktowe) - accelerated pairing. Na początku jest podział na grupy rankingowe, który sukcesywnie zanika.

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 17 kwi 2016, 09:18
przez redjok
W zasadzie to jest bardzo dobry pomysł na FESTIWAL SZACHOWY. Dla każdej kategorii odrębny turniej

1. Turniej bk
2. Turniej V
3. Turniej IV
4. Turniej III
5. Turniej II
6. Turniej I
7. Turniej k
8. Turniej mistrzów

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 17 kwi 2016, 09:40
przez hajdzik
Pomysł dobry - pozostaje tylko jedno ale.....
szachiści

Raz też zrobiłem taki turniej - z podziałem na dwie grupy
Grupa A - zawodnicy z 3 kategorią i wyżej
Grupa B - zawodnicy z b.k, V i IV kat - zamysł: gracze początkujący w różnym wieku plus gracze z kategorią 4 i 5 głównie dzieci

Do grupy B trafił znany nam szachista (koło 35 lat), który gra dobrze(mniej więcej II - II kat), ale nie ma kategorii szachowej - a że były nagrody rzeczowe - to mimo naszej prośby o zagranie w grupie A - zagrał w grupie B - oczywiście ogrywając bez problemu.
Zawodnik do dziś nie ma kategorii szachowej - i na każdym turnieju - jest najwyżej notowanym zawodnikiem spośród III kategorii.

Oczywiście to są wyjątki - ale troszkę psują rywalizację innym

Powodzenia - i czekamy na relacje z turnieju :)

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 17 kwi 2016, 12:01
przez kolokwium
Zawsze można takie utworzyć punkty regulaminu, które zapobiegają lub ograniczają odstępstwa od założeń organizatorów.
Możne to być np:
  • inny rankingu (np. RCAP),
  • zwycięzca grupy może zagrać jedynie w grupie wyższej

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 24 kwi 2016, 10:28
przez epilogue
Mozna tez skorzystac z rankingow dla szachow szybkich blyskawicznych i dlugich.

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 24 kwi 2016, 11:33
przez bednar1992
A jeżeli nie ma rankingu fide szybkich czy blitzow to już na pewno ma ranking chessarbitera i na niego można zwracać uwagę;)

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 24 kwi 2016, 13:20
przez rutra
Znam zawodnika, który od wielu lat ma III kategorie, mimo że I pokonywał. W turniejach klasyczne nie gra (być może przez brak czasu), jeśli gra to w jednodniowych turniejach szybkich. Na jednym turnieju do III kategorii zdobył 9/9. Dopiero jak wprowadzili rankingi w szachach szybkich i blitzu to mając III uzyskał ranking FIDE ponad 1800 w szybkich.

bednar1992 napisał(a):A jeżeli nie ma rankingu fide szybkich czy blitzow to już na pewno ma ranking chessarbitera i na niego można zwracać uwagę;)


Ranking chessarbitra jest nie do końca sprawiedliwy. W grudniu wziąłem udział w turnieju "szachpongowym". Grałem z zawodnikiem z IV kategorią, przegrałem w tenisa stołowego, wygrałem w szachy. Według tego śmiesznego rankingu odjęto mi punkty za remis z IV kategorią, a byli tacy co wszystko w tenisa stołowego przegrywali, a wygrywali w szachy (również tracili ranking). Na innym turnieju z tzw. handicapem czasowym ustalono, że jeśli różnica w rankingu wynosi 200 punktów to zawodnik z niższym rankingiem dostaje 2 minuty więcej. Grałem z zawodnikiem bk, który grał na poziomie III-II kategorii, a jednak musiałem mieć na starcie 6 minut mniej (wówczas miałem III kategorie). Ten turniej też został policzony do rankingu chessarbitra.

Inny przykład - jeden z zawodników (kandydat, elo nieco poniżej 2200) ma ranking chessarbitra prawie 2400(!). W większości turniejów, w których gra ma 1. numer startowy i zajmuje 1. miejsce, a jeśli nie to i tak zdobywa wystarczająco dużo punktów aby ranking chessarbitra wzrósł.

Dlatego moim zdaniem najlepiej brać pod uwagę ranking elo (w przypadku turniejów P'15, ranking szachów szybkich), lub ranking PZSzach, a jeśli ktoś "pilnuje" rankingu to i ranking chessarbitra nie pomoże.

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 24 kwi 2016, 13:30
przez kolokwium
rutra napisał(a):Inny przykład - jeden z zawodników (kandydat, elo nieco poniżej 2200) ma ranking chessarbitra prawie 2400(!). W większości turniejów, w których gra ma 1. numer startowy i zajmuje 1. miejsce, a jeśli nie to i tak zdobywa wystarczająco dużo punktów aby ranking chessarbitra wzrósł.

To przykład na specjalistę turniejów jednodniowych (zapewne szachów szybkich), a nie na niesprawiedliwości rankingowe.

PS
Aby turniej, nie był liczony do rCAP (np. nie tylko szachowy (np. szacho-boks) lub handicapowe) nie należy wpisywać zawodnikom numeru Id-CR. Wwczas skrypt nie weźmie go pod uwagę.

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 24 kwi 2016, 15:20
przez bednar1992
Ok rutra wiem ze ranking chessarbitera moze być niedokładny no ale ja w moim wpisie napisałem o sytuacji gdy zawodnik nie ma żadnego rankingu fide...i wtedy jeżeli mamy jakieś watpliwości w jakiej grupie umieścić zawodnika , to możemy siegnąć do rankingu chessarbitera. Natomiast nie jestem pewien czy wykorzystanie tego rankingu w oficjalnym turnieju jest zgodna z przepisami pzszach co do tego to musiał by sie wypowiedzieć jakiś sędzia;)

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 24 kwi 2016, 18:09
przez kolokwium
bednar1992 napisał(a):Natomiast nie jestem pewien czy wykorzystanie tego rankingu w oficjalnym turnieju jest zgodna z przepisami pzszach co do tego to musiał by sie wypowiedzieć jakiś sędzia;)

Najpierw należy określić, co znaczy termin "oficjalny turniej". Ale i bez takiej znajomości, na podstawie przepisów o systemie szwajcarskim należy uszeregować zawodników wg siły gry.
    Before the start of the tournament a measure of the player’s strength is assigned to each player. The strength is usually represented by rating lists of the players. If one rating list is available for all participating players, then this rating list should be used.
Jeżeli jest kilka list spełniających warunek, że każy zawodnik ma określoną siłę gry, to organizator lub/i sędzia decydują którą wybrać. Oczywiście nie powinien wybór być "z sufitu" lecz przemyślany aby można go było obronić.

PS
Na turniejach na kurnik.pl jest to ranking tego serwera. Tak było na turniejach "oficjalnych", tak jest też na "prywatnych".

Re: "Szach i maj" Przeworsk 1.5.2016

PostNapisane: 24 kwi 2016, 19:44
przez redjok
Zawodnicy będą uszeregowani w oparciu o ranking FIDE.