Rudnik 2009 (2009-06-27/2009-07-05)

Moderator: kolokwium

Postprzez demon_szybkosci » 02 lip 2009, 19:37

:idea: Dzisiaj udalo mi sie wygrac z kolega z Kijiowa, ktory sprzedaje ksiazki szachowe. Niestety wiecej juz rabatu nie dostane :cry: ;) :roll:. Partia byla WYJATKOWO lekka, a sam poszkodowany pozniej mnie sprawdzil kilka razy (w towarzyskiej) to ino drzazgi lecialy. Ale w turniejowej jakos gral za szybko i chyba nie do konca na maxa.

Demon (1863) - Andrej Baraniuk (1600) [C00]
Rudnik ogolnopolski 2009 (6)

1.e4 e6 2.d4 b6 3.Nf3 Bb7 4.Bd3 Bb4+ 5.c3 Be7 6.Be3 Nf6 7.Qc2 h6 8.Nbd2 0-0 9.0-0 a5 10.h3 d6 11.b4 axb4 12.cxb4 Na6 13.a3 c5 14.b5 Nc7 15.Rfc1 Qd7 16.dxc5 dxc5 17.Ne5 Qd6 18.Ndc4 Qd8 19.Nxb6 Rb8 20.Bxc5 Bxc5 21.Qxc5 Na8 22.Nxa8 Rxa8 23.Qe3 Qd6 24.Nc6 Rxa3 25.Rxa3 Qxa3 26.e5 Nd5 27.Bh7+ 1-0

:idea: Mysle, ze partia pokazuje, iz naprawde gracz czarnymi nie byl w formie w momencie jej rozgrywania :? :o. Tak wiec tym razem lekki punkt zainkasowany! :brawo: :devil:
demon_szybkosci

Postprzez redjok » 02 lip 2009, 19:52

morale in plus

w następnej rundzie idziesz Tomo jak czołg - innej opcji nie ma.
redjok
Administrator

Podziękował : 484 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 0
FICS: redjok

Postprzez mol_ksiazkowy » 02 lip 2009, 19:53

:luzz: ładnie ładnie, ale to W:a3 to lekkomyslne jednak było...czarne nie najmocniej pograły debiut :arrow:
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez demon_szybkosci » 02 lip 2009, 19:57

:arrow: Dokladnie mozna powiedziec, ze to Wxa3 to byla podstawka... KONIA! (tego na f6). Niemniej demon staral sie nieco, aby ten pionek na c7 (tzw. odstaly) za bardzo nie bryknal. Pomimo, ze jednak poszedl "wpierjed", to jednak pozniej odbicie na c5 dawalo pewna korzysc - albo taka jak w partii, albo tez pionek a jako wolniak! :idea:
:arrow: Sedzia Marian obawia sie, ze bedzie mi musial zabrac plusa z mojej kategorii za moj wynik sportowy (a raczej hiperextrawypasiony :P). :roll:
:idea: Jesli bedzie taka mozliwosc (pozycja bedzie to umozliwiala) to sprobuje zrobic podobny wynik jak dzis :). Niemniej NA PEWNO nie bedzie lekko, bo ten koles juz ok.8-10 lat gra w szachy, ale jest w moim zasiegu! :roll:

PS. Czy profesor mol wpisze mi zaliczenie roku akademickiego (nieco spoznione, ale jednak), jak zrobie co najmniej 50% wynik? :luzz: :devil: :roll:
demon_szybkosci

Postprzez pyetrek » 02 lip 2009, 21:23

kspttw napisał(a):
pyetrek napisał(a):Rybka proponuje zamiast odchodzić koniem na c2, 6. Sdb5 i już ocena pozycji +0,29

Akurat tu się nie zgodzę z rybką. Po d6 i następnym a6 skoczek musi wylądować na a3 skąd później i tak musi iść na c2. Ponieważ posunięcia d6 i a6 nie osłabiają czarnych w żaden sposób, d6 nawet jest konieczne, a a6 grozi w przyszłości b5, tak więc jest to raczej strata 2 temp.

Mylisz się druga kobyła idzie na d5 i wtedy już a6 nie zagrasz musisz bić konia :mrgreen: na d5 a po a6 skoczek odchodzi na c3
pyetrek

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez kspttw » 02 lip 2009, 21:32

pyetrek napisał(a):Mylisz się druga kobyła idzie na d5 i wtedy już a6 nie zagrasz musisz bić konia :mrgreen: na d5 a po a6 skoczek odchodzi na c3

Ale wówczas nie masz słabości na d5. Oczywiście wówczas białe mają przewagę, możliwe, że komputer ocenia ją wyżej, niemniej jednak ja bym się zdecydował na Sc2.
kspttw

Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez pyetrek » 02 lip 2009, 21:35

demon_szybkosci napisał(a):Dzisiaj udalo mi sie wygrac z kolega z Kijiowa

Niestety Demonie koleś z Kijowa grał jak noga, nazywa się to obrona Owena i jest tak często spotykana w profesjonalnych turniejach jak ciele urodzone z dwoma głowami :P :mrgreen: :lol: .Debiut rozegrał beznadziejnie podstawił kilka pionów a ty je tylko skonsumowałeś a potem ta podstawka hetmana :( . Tak więc dziś partii nie wygrałeś tylko przeciwnik ją przegrał, myślę ,że jeszcze uda ci się wygrać w następnych rundach :P :mrgreen:

Sorki za te zjadliwe texty ale upubliczniając swoje rudnikowe wyczyny musisz się liczyć z biczem krytyki choć może i na laur pochwały przyjdzie czas :mrgreen:
pyetrek

Postprzez lk85 » 02 lip 2009, 22:43

demon_szybkosci napisał(a)::idea: Widze, ze chyba Luke nie czaisz, ze ten ranking, ktory widzisz nie jest ODZWIERCIEDLENIEM tego jaka sila gra ;) :roll:. Jak widac moje wyjasnienia magii rankingu chyba nie docieraja do wszystkich! :oops:. Czyli profesor ELO mial racje, ze niewielu bedzie pojmowalo to CZEMU sluzy okreslenie rankingowe jego pomyslu! :? :o

Wiem o tym, że ranking nie odzwierciedla idealnie poziomu gry, zresztą nigdzie tak nie napisałem. Chodzi tu o coś innego. Ja nawet jakby się okazało, że mój przeciwnik mający 1500 dzień wcześniej by ograł Ananda, Carlsena i jeszcze kilku z czołówki, to i tak bym się na remis nie zgodził. Dlaczego? Bo on by na tym zyskał a ja stracił. Zawodnik z wyższym rankingiem MUSI wygrać, inaczej traci punkty- proste. Nie wiem jak to jest z turniejem B, czy partie między elowcami się liczą, ale jakby to było w A, to przeciwnik by zyskał za remis ok. 10 pkt., a Ty byś stracił. Rozumiesz już o co mi chodzi?

demon_szybkosci napisał(a):
Uniknąć dziury na d5? Nie grać 5....e5.

No na to W ZYCIU bym nie wpadl! :shock: Naprawde????????! :oops: :o :shock:

W czasie partii jednak na to nie wpadłeś, więc nie wiem skąd Twoja ironia w stosunku do mojego tekstu.

demon_szybkosci napisał(a):Wiec przeciwnik sobie pluje w brode, ze nie cisnal na wygrana, a jak wzial remis ze slabszym to JEGO porazka, nie moja, prawda?! :o :lol: :roll:

On na tym dobrze wyszedł- remis w gorzej pozycji(miałeś lepszą pozycję w końcówce i musiałbyś się naprawdę postarać, żeby to przegrać jeśli nie byłeś w niedoczasie) z zawodnikiem o ok. 300 pkt. rankingowych lepszym- super. Gdyby mi przeciwnik o rankingu ok. 2250 zaproponował remis nawet w równej pozycji, to ani sekundy bym się nie zastanawiał tylko bym przyjął, bo w końcu on na tym traci a ja zyskuję.
Oczywiście czasem ryzyko nie popłaca, ale skoro na remisie tracę, to wolę zaryzykować- najwyżej stracę 2 razy tyle ale chociaż nie będę mieć do siebie pretensji, że nie próbowałem wygrać.

Dzisiejszą partię łatwo wygrałeś, więc pozostaje pogratulować wygranej i życzyć takiego samego wyniku jutro :) .
lk85

Postprzez kspttw » 02 lip 2009, 22:57

lk85 napisał(a):przeciwnik by zyskał za remis ok. 10 pkt.

Za remis nawet z graczem silniejszym o ponad 400 oczek zysk wynosi 6,3 oczka, a za remis z graczem o 200 oczek wyższym 3,9 oczka. Wiem, że się czepiam, ale wydaje mi się że to jednak spora różnica.
kspttw

Postprzez mrozik » 03 lip 2009, 00:05

Kurcze, ale ten Rudnik słaby się zroił:)
Turniej umarł
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 263 razy
Ranking: 2040

Postprzez demon_szybkosci » 03 lip 2009, 12:55

1) Turniej nie umarl, tylko sie SKURCZYL. Chyba jednak roznica. Poza tym chyba sa inne turnieje (za granica takze), wiec nie mozna liczyc, ze do R beda ludzie walili "drzwiami i oknami". Niemniej od kilku lat w calym turnieju jest ok. 130-150 zawodnikow, wiec "norma" sie trzyma. A to, ze 12 lat temu bywalo po 350-400 to nalezy wlozyc do ksiegi pamiatkowej (ktore leza na stole i mozna je przegladac i wspominac historie). Z moich obserwacji wynika, ze grupa A dosc mocno slabnie (jakosciowo, bo ilosciowo stale to samo sie trzyma), natomiast grupa B systematycznie "rosnie w sile". Wygranie obecnie grupy B to sila gry REALNA ok. 2000; dawniej (3-4 lata temu) wystarczalo 1850-1900.

2)
Zawodnik z wyższym rankingiem MUSI wygrać
--> teoretycznie TAK, w praktyce NIEKONIECZNIE (przynajmniej w mojej praktyce). Gdyby tak bylo, ze zawodnik z wyzszym rankiem MUSI wygrac, to jednoznacznie NIE WOLNO byloby mi przyjac ZADNEGO remisu, prawda? Natomiast ten remis, ktory dostalem jako prezent (majac W+S na 2W i bez kontry) zaakceptowalem i nawet nie myslalem, o "wyigryszu" w takiej pozycji. Podjalbym ryzyko gdyby moja przeciwniczka miala 40-50sek, ale nie 7min!
Poza tym ten turniej nie jest dla mnie JEDYNYM, ktory rozegralem czy rozegram. Tak wiec traktuje go w kategoriach sprawdzajaco-orientacyjnych. Dlatego moge sie zgodzic na remis w lepszej pozycji jesli SAMODZIELNIE nie bylbym w stanie wycisnac wiecej niz remis, a szanse na wtope sa relatywnie (dla mnie) duze.

3)
Oczywiście czasem ryzyko nie popłaca, ale skoro na remisie tracę, to wolę zaryzykować- najwyżej stracę 2 razy tyle ale chociaż nie będę mieć do siebie pretensji, że nie próbowałem wygrać.
--> Teoretycznie wszystko pieknie wyglada, ale praktyka moze byc nieco trudniejsza. Ja tam teraz wole "stracic" (chociaz nie rozpatruje to w takiej kategorii) kilka(nascie) oczek ELO za remis niz ryzykowac i stracic 2x wiecej i przy okazji MIEC pretensje do siebie, ze probowalem "na sile" wygrywac pozycje, ktora ocenialem jako rowna i nie czulem, ze jestem w stanie "wymeczyc" na wygrana. Moze to cos da ci do myslenia - bo nie zawsze strata to strata, a zysk to zysk

4)
Tak więc dziś partii nie wygrałeś tylko przeciwnik ją przegrał, myślę ,że jeszcze uda ci się wygrać w następnych rundach :P :mrgreen:
--> No tutaj tylko po czesci sie zgodze. Uwazam, ze jednak WYGRALEM te partie, chociaz przeciwnik dosc MOCNO zaczal pomagac juz po 10ruchu. A pozniej to byla jego deperacja i zbyt szybka gra (powiem tylko, ze strzal na a3 {Wxa3} zajal mu do "sprawdzenia" jakies 2-3sek).

5)
Sorki za te zjadliwe texty ale upubliczniając swoje rudnikowe wyczyny musisz się liczyć z biczem krytyki choć może i na laur pochwały przyjdzie czas :mrgreen:
--> z biczem KONSTRUKTYWNEJ krytyki licze sie i sobie cenie go, a co do pochwaly z twoich ust, to zacytuje: "...choć może i na laur pochwały przyjdzie czas". Tak wiec od ciebie - nie licze (bez urazy, po prostu szczerze wale prosto z mosta). Musialbym bowiem zagrac partie na poziomie 2200 i pewnie po 60ruchach jakis zugzwang wykombinowac, zeby po kolejnych 30ruchach przeciwnik nie zdazyl z jednym tempem :) :P :o :roll:. To jak dla mnie jest jedynie scenariusz science-fiction :luzz:
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 03 lip 2009, 13:14

:idea: Za zgoda kolegi Daniela wrzucam do sciagniecia zdjecia z turnieju w Rudniku (zrobione 2dni temu). Przy okazji pragne podziekowac zarowno autorowi zdjec jak i koledze Danielowi - za wykonanie oraz zgode na wykorzystanie ich! Raz jeszcze serdecznie dziekuje!
Prosze pozdrowic kolege i postawic mu ze 2 duze piwa (jesli pije) albo w jakies innej formie (np. jakis dobry sok, ciastka czy cos w tym stylu). Oczywiscie jak cos to za trud zdjec jestem w stanie wesprzec w drobnej postaci finansowo autora (jak w/w pisalem). Wystarczy info jaka kwota i jaki nr konta :D. Tak wiec Danielu pomysl o tym czy nie wybralibyscie sie z kolega na lody, na piwko czy np. na pizze - chcialbym, abyscie wiedzieli, ze doceniam wasz trud oraz w drobnej formie chcialbym wam to wynagrodzic. Zdjecia sa naprawde piekne (jakosciowo) jak i bardzo ciekawie ujete (nie wiem jak to nazwac, ale ktos MUSI wiedziec KIEDY i JAK zrobic dane zdjecie). Ilosc zdjec, ktore sa dla mnie (wylacznie dla mnie!) nieinteresujace jest ok.10 - glownie te nie przedstawiajace zadnej z postaci. Jednak 90% zdjec jest naprawde elegancka, natomiast z tych 90% ok. 30-40% juz mnie MOCNO zastanawia (sa tak nietypowo zrobione, ze podejrzewam o dosc duza nutke profesjonalizmu; np. 1362, 1383, 1384, 1415, 1416, 1417, 1421). Mam POWAZNE watpliwosci, ze chociazby te zdjecia (wymienione z nr) zostaly PRZYPADKOWO "pstrykniete". Za duzo w nich "zycia" i "tajemniczosci" nie mowiac o dobrym doborze ustawienia! :brawo: :luzz:

http://wyslijto.pl/plik/k2gsthcb4n

PS. Jesli ktorys z forumowiczow sciagnie zdjecia i bedzie uwazal, ze jakiekolwiek mu sie podobaja, to prosze PUBLICZNIE (moze byc w tym watku) podziekowac koledze Danielowi i autorowi zdjec (niestety nie znam imienia). To taka forma "zaplaty". Mam nadzieje, ze za duzo nie wymagam, prawda? :o ;)
demon_szybkosci

Postprzez Lirasz » 03 lip 2009, 15:00

Wow, ile komplementów. :oops:
Niestety trochę zniszczę otoczkę stworzoną przez Demona. Zdjęcia robiłem jak leci, a że aparat dobry, to i czasem się uda coś przyzwoitego strzelić. Choć parę zdjęć faktycznie było "polowanych". ;) Profesjonalistą zdecydowanie nie jestem, po prostu lubię robić zdjęcia. A ustawienia aparatu? Automat. :P
A że Daniel lubi mi opowiadać ciekawostki związane z szachami (szczególnie gdy znajdzie coś z moich rejonów) to wiedziałem, że w Rudniku będę miał dobrego modela do zdjęć w postaci Demona. :mrgreen:

Sam wolałbym po prostu zagrać w Rudniku, ale niestety... rok temu w tym czasie miałem zapisy na studia, w tym roku sesja przeszkodziła. Dwa lata temu jako "świeża" dwójka grałem w Rudniku i dostałem tęgie baty w grupie A, dlatego podejrzewam, że Demon może mnie znać z widzenia.

Gdyby ktoś chciał pojedyncze zdjęcia obejrzeć w lepszej rozdzielczości, to piszcie do mnie na PW. W linku zdjęcia są oczywiście mocno skompresowane, inaczej plik byłby gigantyczny.

Nawet nie wiedziałem, że jestem tutaj zarejestrowany. Naprawdę interesująco wyglądała informacja: "nieczytanych postów: 8701" :)
Lirasz

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez pyetrek » 03 lip 2009, 17:12

demon_szybkosci napisał(a):Musialbym bowiem zagrac partie na poziomie 2200 i pewnie po 60ruchach jakis zugzwang wykombinowac, zeby po kolejnych 30ruchach przeciwnik nie zdazyl z jednym tempem :) :P :o :roll: . To jak dla mnie jest jedynie scenariusz science-fiction :luzz:

Wcale nie o to mi chodziło, żebyś zagrał partię na arcymistrzowskim poziomie ale po prostu wygrał nie wskutek jakiegoś sporego błędu ale ot tak przez przeprowadzenie skutecznego ataku albo doprowadzenie do wygranej końcówk.

:idea: Przyklad takiej partii proszę bardzo:

[Event "3495968"]
[Site "kurnik"]
[Date "2009.07.02"]
[Round "5"]
[White "studentmolowy"]
[Black "pakuszka"]
[Result "1-0"]
[Time "00:45:42"]
[TimeControl "180"]
[WhiteElo "1729"]
[BlackElo "1592"]

1. e4 e5 2. d4 exd4 3. Nf3 Bc5 4. Bc4 Nf6 5. e5 d5 6. Bb3 Ne4 7. O-O Nc6 8. h3
O-O 9. c3 dxc3 10. Nxc3 Nxc3 11. bxc3 Ne7 12. Bg5 c6 13. Bc2 Qa5 14. Qd2 Nf5
15. Rfe1 h6 16. Bf4 Be6 17. g4 Ne7 18. Rab1 b5 19. Bxh6 Qb6 20. Re2 Rad8 21.
Bxg7 Kxg7 22. Qg5+ Ng6 23. Nh4 Be7 24. Nf5+ Kh8 25. Qh6+ Kg8 26. Qg7# 1-0
pyetrek

Postprzez demon_szybkosci » 03 lip 2009, 18:16

Lirasz:
Raz jeszcze wielkie dzieki za zdjecia. Przy okazji bedziesz mial chyba do konca roku lekture, jak masz nieco postow do poczytania ;)
Cos mi sie wydawalo, ze skads cie znam, ale ze bardzo rzadko cie widuje (byc moze jeden raz albo 2) to nie wiedzialem skad. Oczywiscie zwracam humor aparatowi i przyznaje, ze rzeczywiscie wystarczylo nacisnac guziczek, a to cudenko (pewnie za ok. 1000zl) reszte wszystko juz samodzielnie zrobilo! ;) :lol:. Oczywiscie mozesz opowiadac bajki o aparacie - mnie to nie przeszkadza. Obaj wiemy jaki z ciebie aparat! :P :mrgreen:
PS. Jak byles swieza dwojka, to mysle, ze musiales zaplacic "wpisowe", zeby cie grupa smierci (A) przyjela jak na kamikadze przystalo! :P :o ;) :lol:
PS. Te polowane zdjecia byly wyjatkowo dobre, bo w zadnym wypadku nie widzialem, zebys "strzelal" do mnie z "automatu co sam robi cuda i zdjecia tez" :o :D. Gratki!

Pietrek:
Oczywiscie we wskazanej partii przeciwnik zagral dokladnie, a moja sila gry po prostu go porazila, tak? Przypominam, ze nazwa: [TimeControl "180"] - oznacza, ze kazdy z zawodnikow mial na partie 3min, a nie 3godz. Oczywiscie to drobna roznica, ale jak widac skuteczne ataki na 3min sa moja mocna strona. Dobrze, ze nie 3godz, bo bym byl na czele! :luzz: :brawo: :lol:

RESZTA: :)
Dzis rozegralem tak niesamowita partie, ze az zapis zgubilem :P (wiec publikacji na szczescie nie bedzie). Dodam tylko, ze nadal sie zastanawiam czy jak jest 3 razy atakowane pole a dwa razy bronione, to mozna postawic figure czy nie? Oczywiscie, ze mozna, pytanie tylko za jaka cene! :mrgreen: :lol: :oops: :cry:
PS. Chyba kondycyjnie wysiadam, wiec ostatnie rundy moga byc (dla mnie) jakby ich nie bylo! :(
demon_szybkosci

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turnieje [mecze] krajowe