Rudnik 2009 (2009-06-27/2009-07-05)

Moderator: kolokwium

Rudnik 2009 (2009-06-27/2009-07-05)

Postprzez demon_szybkosci » 20 cze 2009, 17:39

:idea: Niebawem zaczyna sie 20-wydanie slynnego wakacyjnego turnieju na podkarpaciu! :). Czyli Rudnik 2009 - XX Ogóln. Kol.-Wyp. TSz RUDNIK`2009. Podzielony na 4 grupy:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/archiwum/t_839/ (grupa A)
http://www.chessarbiter.com/turnieje/archiwum/t_840/ (grupa B)
http://www.chessarbiter.com/turnieje/archiwum/t_841/ (grupa C)
http://www.chessarbiter.com/turnieje/archiwum/t_842/ (grupa D)

http://www.rudnik.pl/doc/mosir/xx_turniej_szachowy.pdf (komunikat turnieju)

W tym roku kolega demon_szybkosci zagra w grupie B (bo w gr.A nie ma wolnych miejsc dla niego :P ;)). Trzymajcie kciuki, bo stawka jest naprawde b.ciezka (tak silnej jeszcze nie widzialem).
90 min. na partię dla zawodnika; System rozgrywek: Szwajcarski; Liczba rund: 9; Data rozpoczęcia: 2009-06-27; Data zakończenia: 2009-07-05.

Oto OBECNA lista startowa w grupie B (jak na razie 30 osob, ale pewnie bedzie ok. 40):
http://www.chessarbiter.com/turnieje/ar ... ayers.html
Pierwsza 14ka to same 2 kategorie (i jedna 1kat oraz 1+, dla ktorych tez miejsca nie bylo w gr.A)

:idea: Mam nadzieje, ze uda sie troche pograc, bo akurat wszystkie rzeczy mi sie zakonczyly (nie tak jak rok temu) i mam nadzieje, ze bede mogl "ze spokojna glowa" pomeczyc sie i sprawdzic czy jestem w stanie grac na poziomie 1800 czy tez jeszcze duzo mi brakuje!
Tak wiec forumowicze trzymajcie kciuki :). Juz za tydzien startujemy! :brawo: :devil:
linki poprawiono ze względu na zmianę domeny CAP, kolokwium
demon_szybkosci

Postprzez Vujek1991 » 20 cze 2009, 17:46

"Bez prawa do nagród !"? :P

A czemuż to? :lol:
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez Tomrejten » 20 cze 2009, 18:37

Demon (Tomek) szczerze trzymam kciuki. Rozwal ich tam wszystkich, wierzę, że masz ku temu umiejętności.

Ja bym się obawiał Marka Piecucha. Koleś wygląda na fightera.
Tomrejten

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Daniel » 20 cze 2009, 19:00

A dlaczego w A nie mogłeś zagrać, co rozumiesz przez brak wolnych miejsc? Bo w końcu rankingowo tam się łapiesz, a nie do B. Ja tymczasem dziś zacząłem swój turniej, na początek łatwa wygrana z 1600, do końca jednak wciąż osiem rund :]
Daniel

Podziękował : 175 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy

Postprzez demon_szybkosci » 20 cze 2009, 19:29

Tomrejten napisał(a):Demon (Tomek) szczerze trzymam kciuki. Rozwal ich tam wszystkich, wierzę, że masz ku temu umiejętności.
Ja bym się obawiał Marka Piecucha. Koleś wygląda na fightera.

:idea: Postaram sie zagrac najlepiej jak potrafie - ile wyjdzie: zobaczymy. Umiejetnosci mam ku temu, ale chyba nie wszyscy z was widza, ze przeciwnicy maja wyzej niz 4 kategorie :P ;).
:arrow: Marek Piecuch to typowa "maskotka" turnieju. To zawodnik, ktory w kazdym wydaniu turnieju prosi zawodnikow o wpisy do ksiegi pamiatkowej. Jesli sie nie myle to w ciagu 20 wydan Rudnika ma wszystkie listy wynikow oraz autografy, ktore zostawiali zawodnicy.

PS. Bez nagrod, poniewaz nagroda jest udzial w B :luzz: :brawo: :mrgreen:. Poza tym na kase sie gra od poziomu (co najmniej) 2200, wiec jeszcze poczekajmy 8) :P
demon_szybkosci

Postprzez Daniel » 20 cze 2009, 21:30

A szachiści z Leżajska nazywają Piecucha Piłsudskim ;)
Daniel

Podziękował : 175 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy

Postprzez demon_szybkosci » 21 cze 2009, 00:40

:arrow: To jeszcze dodam tylko, ze z p.Piecuchem gralem jakies 3-4 lata temu w turnieju (bodajze na 15 lub 30m) i mial wtedy szczytowa forme, bo po 30r mialem pozycje naprawde prawie na wlosku. Niemniej bdb sie bronilem i w koncu skusil sie na dochodzacego pionka oddajac figure... a potem okazalo sie, ze jednak pionek nie dojdzie tak do konca :P. Tak wiec mial swoje "5min" i mnie rowno postraszyl :oops: ;)
:arrow: Ostatnie przygotowania i rozgrzewka na kurniku pozwalaja mi stwierdzic, iz za tydzien powinienem byc w dobrej formie. O ile tak mozna powiedziec po rocznej nieobecnosci turniejowej (nie wspomne o 2 turniejach na krzyz). Dawniej jak jechalem na turniej do Rudnika, to przygotowania zaczynaly sie 3-4 miesiace wczesniej. Wtedy bylem pewien, ze dam sobie rade. Obecnie trenuje przekonanie siebie, ze jednak bede w stanie powalczyc z tymi zawodnikami, pomimo ze jednak jest nieaktywny turniejowo oraz nie trenuje. Jednak trzeba bedzie jakos sobie radzic! :roll: :)
PS. Nawet blog uaktualnilem, wiec jest dobrze. Pozostaje jeszcze trzymac kciuki za pogode, bo przed turniejem chcialbym jeszcze odrobine pocwiczyc fizyczna aktywnosc (gra w kosza i drobne bieganie), tak aby pozniej w czasie dosc cieplej pogody nie pasc przed spadnieciem zegara przeciwnikowi :luzz: :devil:
demon_szybkosci

Postprzez demon_szybkosci » 21 cze 2009, 00:57

:idea: Z tego co widze, to zdecydowanym faworytem jest WOZNIAK Marcin. Rok temu mial 1944 ELO! Kolejny WASIK Roman od wielu lat gra w gr. A, wiec grupa B bedzie dla niego smakowitym kaskiem, ktory bedzie chcial lekko przetrawic :P. Jest jeszcze kilka osob, ktore dluuuugo juz graja w szachy (chociazby panie STEPIEN), wiec na pewno walka bedzie zacieta. Jednak z moich oszacowan wynika, ze NIKT ponizej 1600 ELO nie wejdzie do pierwszej 5ki.
:arrow: Pozostaje liczyc, ze zawodnicy nie beda w optymalnej formie, bo widzialem zeszlego roku jak sie drzazgi sypaly na pierwszych 3-4 deskach! :oops: :roll:
:idea: Najwazniejszym celem dla mnie bedzie granie SOLIDNYCH partii i kontrolowanie wydarzen na szachownicy (i zegara rzecz jasna). Zalezy mi na tym, aby sprawdzic sie z najlepszymi w tej grupie! :devil: :roll:
demon_szybkosci

Postprzez Tomrejten » 21 cze 2009, 01:24

Tomku, optymizm, zdrowo się teraz odzywiaj i oczywiście wysypiaj się.
I nic nie przerabiaj na dzień przed turniejem.

:)
Tomrejten

Postprzez misiek1994 » 21 cze 2009, 08:54

Hehe, to będe miał okazje na zywo :roll: oglądać zmagania Tomasza ;) Widziałem partie Sz.P. Wąsika (chyba je jeszcze gdzieś mam) - on lubi głównie gre pozycyjną, której ja nienawidze :P.
misiek1994

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1800
kurnik.pl: michalv4
FICS: MichalKlis

Postprzez demon_szybkosci » 21 cze 2009, 13:21

:idea: W dniu turnieju tylko sport i optymizm :). Natomiast do turnieju jeszcze sobie pocwicze nieco koncowki i kombinacje, bo jakos same sie nie przerobily (a dobre pol roku lezaly kolo lozka, zeby nie trzeba bylo szukac :P). Najwiekszym problemem bedzie uzyskanie sensownej pozycji do kontynuowania po debiucie. Obecnie dzieci (takze te do lat 16) maja tak "obstukane" debiuty, ze naprawde encyklopedia mozna tworzyc 8) :P. Niemniej pozniej zaczyna sie gra srodkowa, a na koncu bedziemy testowac mlodziez z gry koncowej. Tutaj wlasnie upatruje swoich szans.
:arrow: A odnosnie ciebie Misku: jak bedziesz ogladal moje zmagania na zywo skoro ciebie tez beda meczyc? ;). Chyba, ze bedziesz gral kolo mnie na desce obok to wtedy mozesz kopiowac to co gram - byle nie slepo :P. Od razu ostrzegam, ze szachy w moim wykonaniu moga byc MALO zrozumiale :mrgreen: :roll: Wiec jesli bedziesz obserwowal moja gre (pozycje) to nie lap sie za glowe jak inni, bo niewiele ci to pomoze! :mrgreen: :roll: ;)
:arrow: Odnosnie gry pozycyjnej to jest to JEDYNY sensowny styl gry, gdy przeciwnik nie rozdaje na lewo i prawo materialu, a trzeba sie "dobrze ustawic". Poza tym porzadnie zagrana "pozycyjna partia" daje niekiedy rownie duzo satysfakcji jak ta z fajerwerkami. Osobiscie tez nie czaje o co chodzi w grze pozycyjnej, ale zauwazam, ze jesli zadna ze stron nie "wiesza" materialu, to JEDYNIE manewrami, przegrupowaniami czy przelamaniami (pionow) mozna coskolwiek sensownego wymeczyc! :roll:
demon_szybkosci

Postprzez misiek1994 » 21 cze 2009, 20:55

Ja jak nie wiem co grać to gram a3, h3 czy coś królem i zawsze zmierzam do tych woich fajerwerków :P Przeważnie wychodzi...
PS: Za chwile mod sie pewnie wkurzy za spamowanie forum....
misiek1994

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1800
kurnik.pl: michalv4
FICS: MichalKlis

Postprzez lk85 » 22 cze 2009, 01:18

Twoja decyzja o graniu w grupie B jest dla mnie zupełnie niezrozumiała- bez szans na nagrodę i właściwie bez szans na uzyskanie dobrego rankingu.... Na dodatek w grupie A byłbyś rozstawiony gdzieś w środku stawki, więc ostatni(czego zapewne się obawiałeś) na pewno byś nie był. No trudno- Twój wybór.
Przed turniejem rozwiązuj wiele kombinacji o różnym stopniu trudności, popracuj nad debiutami, które grasz. Końcówek i tak się zbytnio nie nauczysz w tak krótkim czasie, więc moim zdaniem powinieneś dać sobie z tym spokój i w tym czasie pracować nad taktyką.

demon_szybkosci napisał(a): :arrow: Odnosnie gry pozycyjnej to jest to JEDYNY sensowny styl gry, gdy przeciwnik nie rozdaje na lewo i prawo materialu, a trzeba sie "dobrze ustawic"

Grałem z Tobą kilka razy, widziałem wiele partii z Twoim udziałem na kurniku i powiem Ci, że moim zdaniem Twoją największą siłą jest taktyka, a gra pozycyjna pozostawia jednak trochę do życzenia ;) .

Ogólnie będziesz miał ciężko wygrać tą grupę(a biorąc pod uwagę Twój ranking, każdy inny wynik będzie porażką)- prawie wszyscy to juniorzy, a ci zwykle robią ogromne postępy, więc często jak ktoś będzie miał ranking 1600, to będzie grał jak co najmniej 1800.... W każdym razie życzę powodzenia, czyli zwycięstwa w tym turnieju :) .
lk85

Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez demon_szybkosci » 22 cze 2009, 14:18

1) Moja decyzja ma pewne uzasadnienia. Jednak nie mam ochoty sie tlumaczyc. Jedynie powiem, ze niezle wku*** mnie kolega, ktory zarzucil mi, ze gram w B, bo "widze, ze kasy ci trzeba?!". Niemniej on sie nie liczy. Z tym "bez szans na nagrode" to z Twojej strony to tak wyglada - moze bez szans na KASE byloby znacznie poprawniej. Przy okazji dodam, ze NIKT nie zostanie dopuszczony do grupy B majac rank wyzszy niz 1799 ELO jesli nie przedstawi "dobrego" UZASADNIENIA. Ja przedstawilem, wiec zarowno sedzia jak i organizator wyrazili zgode.
2) Gdybym CHCIAL grac w grupie A, to bym naprawde bym zagral. Zalezy mi bardzo, aby zagrac w tym turnieju, niemniej w A bym nie gral (jesli bym nie zostal przyjety do B). Takze zdaje sobie sprawe, ze grajac w grupie A...."ble, ble, ble"... Tak, to wszystko tez wiem! :P
3) Nad debiutami nie ma co pracowac. Raz ze czasu za malo, a dwa, ze trzeba najpierw stworzyc cos w rodzaju swojego repertuaru debiutowego. A ten trzeba miec :P ;)
4) Kombinacji nieco tez chce poprzerabiac, aby nabrac czucia pozycji i w miare poprawnego i szybkiego liczenia na 3-4ruchy wglab. Koncowki wbrew pozorom tez u mnie nieco slabo leza i kwicza, wiec postanowilem, ze je tez poglebie! I naprawde fajnie i prosto mi to idzie! :)
5) Owszem - taktyka jest moja najwieksza sila, ale skonczyly sie czasy, gdzie SAMA taktyka sie wygrywalo partie (tak jest do 1400-1500, ale nie dalej). Teraz jest juz poziom 1700-1800, wiec OBOWIAZKOWO trzeba umiec cos z gry srodkowej i koncowki. Debiuty tez juz warto coraz lepiej miec poukladane (chociaz jeszcze da sie jakos grac "na czucie", jednak jest to dosc niebezpieczne).

lk85 napisał(a):Ogólnie będziesz miał ciężko wygrać tą grupę(a biorąc pod uwagę Twój ranking, każdy inny wynik będzie porażką)- prawie wszyscy to juniorzy, a ci zwykle robią ogromne postępy, więc często jak ktoś będzie miał ranking 1600, to będzie grał jak co najmniej 1800.... W każdym razie życzę powodzenia, czyli zwycięstwa w tym turnieju :) .

:idea: Jesli KTOKOLWIEK patrzy JEDYNIE na moj ranking to WSZELKIE wnioski, ustalenia, przewidywania moze sobie wsadzic miedzy 4 litery (i nie sa to oczy! :luzz:). Jak widac WIELU z Was forumowicze ma UPRZEDZENIA (stereotypy) na punkcie cyferek - zwlaszcza tych ELO. Tyle razy jest powtarzane, aby rozumiec na czym polegia "magia" rankingu, ze juz sie to nudzi powoli. Niemniej raz jeszcze pokrotce wyjasnie!
1) Ranking ELO w moim rozumieniu to miedzynarodowy wyznacznik sily gry szachisty z graczami, ktorzy takze taki posiadaja!
2) Wyznacznik ELO zostaje obliczony po pewnej ilosci partii i publikowany jest co pewien okres. Inaczej biorac - rozegrac 20 partii z ELO-wcami w maju, to dopiero w czerwcu bede mial moj "stary" ranking uaktualniony.

Najbardziej istotne jest to, ze:
Ranking ELO informuje JEDYNIE o tym jaka sila gry dysponowal zawodnik W CZASIE ROZGRYWANIA DANYCH PARTII! Jesli na dzien 1 stycznia 2009 roku uzyskal ranking ELO na poziomie 2000 ELO, to na 1 stycznia 2010 niekoniecznie bedzie gral z taka sila! Rownie dobrze 1.1.2010 moze pokazac na DANYM turnieju poziom 2200 albo tez poziom 1900! Ranking ELO nie pozwala JEDNOZNACZNIE przewidywac aktualna (!) sile zawodnika, lecz okresla JEDYNIE przecietny poziom, ktorego mozna (!) od niego oczekiwac. Czy spelni te "marzenia" to juz zalezy od wielu innych czynnikow.
:idea: Dodam krotko na koniec, ze zawodnik, ktory przez 360 dni w roku pracuje nad szachami po 4-5 godzin i nie gra partii liczonych do rankingu ELO tylko wszystkie inne na dzien 1.1.2010 raczej powinien zaprezentowac poziom 2200 lub nawet wyzszy. Z kolei zawodnik, ktory jest "odciety" od szachow i nie trenuje systematycznie ani nie ma swojego planu treningowego, ktory realizuje, na dzien 1.1.2010 raczej powinien zaprezentowac poziom 1800 lub nawet nizszy.

:devil: Jak ktos potrafi "czytac miedzy wierszami", to wiecej nie potrzebuje mnie pytac. A jak ktos dalej bedzie pytac, to znaczy, ze musi jeszcze kilka razy dokladnie sie wczytac! :luzz:
PS. Czasem warto patrzec na sprawy innych z perspektywy nie tylko wlasnej, lecz samego zainteresowanego! :luzz: Zdaje sobie sprawe, za "nasza" perspektywa jest "zawsze lepsza", niemniej uwierzcie mi, ze niekiedy wiekszosci rzeczy o danym zachowaniu (decyzji) nie wiemy, wiec nasze "dobre rady" sa niekiedy jak strzelanie slepego w ciemnym zamknietym pokoju z nienaladowanym magazynkiem i to na dodatek w wyobrazni! :mrgreen: :oops:
demon_szybkosci

Postprzez Tomrejten » 22 cze 2009, 14:23

A ja cieszę się, że demon gra w grupie B. Nie można od razu puszczać się na głeboką wodę. Mam nadzieję, że w grupie B podejdziesz na luzie na spokojnie, zbędnę emocje podczas gry są niewskazane. Może to, że masz najwyższy ranking da pewną "pewność ręki".

Ja w Ciebie demon wierzę i liczę, że będziesz z tego turnieju zadowolony.

Pozdrawiam
Tomrejten

Następna strona

Powrót do Turnieje [mecze] krajowe