Szukam przeciwnika do przećwiczenia nowego repertuaru

Moderator: kolokwium

Szukam przeciwnika do przećwiczenia nowego repertuaru

Postprzez mikepq » 07 lis 2015, 13:54

Witam,
ostatnio na forum dostałem wskazówkę, aby porzucić białymi debiuty zamknięte, przemyślałem to, przeanalizowałem swoje ostatnie partie i postanowiłem, że dopóki nie osiągnę elo 2000(czyli jeszcze bardzo daleka droga) białymi będę grał tylko 1.e4, a czarnymi na 1.e4 e5. Ponieważ jednak w zasadzie od zawsze grałem białymi 1.d4 to brakuje mi zdecydowanie ogrania w tych debiutach. Dlatego też jeśli ktoś chciałby trochę pograć, ewentualnie później przeanalizować kilka partii i udzielić kilku wskazówek to proszę o kontakt. Mam II kategorię, elo w granicach 1550, trochę zawyżone, bo miałem kilkuletnią przerwę w grze.

Pozdrawiam.
‘When I’m White I win because I’m White, when I’m Black I win because I’m Bogoljubow’
GM Jefim Bogoljubow
mikepq

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: Szukam przeciwnika do przećwiczenia nowego repertuaru

Postprzez rutra » 07 lis 2015, 18:27

Jak skończę grać najbliższe turnieje klasyczne (pod koniec listopada) to mogę zagrać trochę blitzów w wybranych debiutach, też mam II elo ok. 1550.

Sam kiedyś grałem 1. d4 (do 2011 roku). Moim celem było pozamykanie pozycji, powymienianie figur i uproszczenie do końcówki (nie ważne czy końcówka lepsza czy gorsza). Po zmianie debiutu na 1. e4 na początku wpadło trochę porażek, ale dosyć szybko siła gry wzrosła i wreszcie mogłem zastosować więcej motywów taktycznych, które w otwartych pozycjach pojawiały się dużo częściej. Czarnymi zniechęciłem się po porażkach w partii włoskiej z zawodnikami z rankingiem 300-400pkt niższych i zostałem przy obronie sycylijskiej.

Ciężko jakiś rad udzielić. Ja gram głównie partie hiszpańską oraz mam przygotowane kilka wariantów na francuską, Philidora, Caro-Kanna. Myślę, że najlepiej zapoznać się z jakimiś pojedynczymi debiutami i je grać. Osobiście nie chce mi się ćwiczyć debiutów, bo to chyba najbardziej skomplikowany element. Raczej podchodzę do tego w ten sposób, żeby zagrać wiele partii (najczęściej P'3) w danym debiucie by wyczuć jak tam należy grać. Dodatkowo można przeglądnąć co grają silniejsi zawodnicy. Jak w wariancie Dragona w sycylijskiej trafiały się porażki ze słabszymi zawodnikami to zacząłem sobie przerabiać książkę o tym debiucie. Były tam głównie suche warianty z ewentualnym komentarzem (białe mają spokojną grę, +/- itp.). Przyniosło to efekty, zacząłem wygrywać ze słabszymi w tym debiucie, a czasem trafiło się zwycięstwo z silniejszym zawodnikiem, który danego wariantu nie znał.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Postprzez mikepq » 07 lis 2015, 19:31

Bardzo chętnie zagram, ale ponieważ dopiero wróciłem do szachów, przez następne kilka miesięcy zamierzam w ogóle nie grać partii błyskawicznych. Jeżeli interesowałoby Cię tempo P'10 lub P'15 to bardzo chętnie pogram, myślę, że akurat do końca listopada uda mi się zapoznać trochę z teorią i planami nowych debiutów. Zamierzam również grać partię hiszpańską, więc fajnie będzie zmierzyć się z kimś kto grywa ją na co dzień :)
‘When I’m White I win because I’m White, when I’m Black I win because I’m Bogoljubow’
GM Jefim Bogoljubow
mikepq

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Postprzez rutra » 07 lis 2015, 20:19

Przez internet gram głównie blitze, ale mogę zagrać też P'10, P'15. Na wolniejsze (przez internet) brakuje mi cierpliwości.

Hiszpańską gram białymi, więc możemy ten debiut zagrać. Czarnymi gram sycylijską i coś tam ostatnio francuskiej próbowałem, ale mogę też zagrać 1. ...e5.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Powrót do Turnieje [mecze] w Internecie