Simagin- Bronstein

Moderator: Rafcik

Simagin- Bronstein

Postprzez Billynt93 » 15 wrz 2006, 20:48

Pozycja z partii 2 arcymistrzów rozegrana w Moskwie, w 1947 roku. Białe: Kb3, Hd7, Gc1, a2, b2, c3, f5.
Czarne: Kg8, Hg2, f6, h2.

Na pierwszy rzut oka grający czarnymi przyszły wicemistrz świata ma wygraną partie, gdyż mimo ponad figury mniej ma mocno zaawansowanego piona. Wydaje się, że Simagin musi szukać swej szansy na remis przez wiecznego szacha :-( Jednak znajduje on cudowny środek na całe zło i nie tylko remisuje, ale i wygrywa partię. Nastąpiło 1.Gg5!!. Znakomite posunięcie dające zwycięstwo. Gońca nie można bić, gdyż po 1...H:g5 2.Hc8+ z następnym 3.Hc7+ i 4.H:h2 z wygraną. Z kolei po 1...fg 2.f6! i nie ma obrony przed matem. Bronstein dorobił hetmana i dostał mata w 10 posunięciach. 1...h1=H 2.He8+ Kg7 3.Hg6+ Kf8 4.H:f6+ Kg8 5.Hd8+ Kg7 6.He7+ Kg8 7.He8+ Kg7 8.f6+ Kh7 9.Hf7+ Kh8 10.Hg7# 1-0

Nawiasem to sorki satan, bo miałem już wczesniej coś napisać, ale zadecydowały siły wyższe, a poza tym miałem coś znaleźć. :-P
Billynt93

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez mol_ksiazkowy » 15 wrz 2006, 22:46

oj tak...!super! Pozycja fajna , ruch fantastyczny, to jest piekny motyw przesłony , tak mi sie to spodobało ze nawet diagram zrobiłem...aha a czy Gh6 tez daje wygraną...czy nie?!
Załączniki
ki.jpg
ki.jpg (47.75 KiB) Przeglądane 3854 razy
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez Klr! » 15 wrz 2006, 23:12

Hmm chyba nie, gdyż daje to możliwość dorobienie hetmana czarnym i pole ucieczki dla króla na pole h7 z późniejszym biciem gońca lub co najwyżej, nic nie dającą, wymianą hetmana ;-)
Faktycznie świetne zakończenie partii :-)
Lepiej nie pisać nic, niż pisać nic...
Klr!

Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez mol_ksiazkowy » 16 wrz 2006, 01:17

Klr! napisał:
Hmm chyba nie, gdyż daje to możliwość dorobienie hetmana czarnym i pole ucieczki dla króla na pole h7 z późniejszym biciem gońca lub co najwyżej, nic nie dającą, wymianą hetmana
Faktycznie świetne zakończenie partii
no własnie! jeszcze sie tak zastanawiłem czy 1. He6+ wygrywa...?!
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Re: Simagin- Bronstein

Postprzez judwikaa » 30 sie 2016, 12:21

Diagram fajnie pokazuje cała te sytuacje. Czyli nie wazne czy na początku przegrywasz i tak na koniec mozesz zostać mistrzem :) Podziwiam tych wszystkich którzy tak szybko potrafią wybrać odpowiednią strategie i wygrać:)
Szachami zajmuje sie hobbistycznie bo namówił mnie do tego mój chłopak. Stwierdził że sobie poradzę bo jestem księgowa Jelenia Góra ostatnio został zorganizowany turniej, w którym uczestniczylam jako obserwator :)
judwikaa

Re: Simagin- Bronstein

Postprzez imeelunar » 08 wrz 2016, 10:40

Ohoho, kiedy to było, jak byłam mała to dziadek mi o tym opowiadał, a później pokazywał :D Zresztą większość swoich zagrań brałam od Rosyjskich mistrzów. Potem ćwiczyłam na przeróżnych przeciwnikach i rodzinie i znajomych i na amatorach, czy też pół profesjonalistach. Najbardziej bolało, gdy po 6-7 winstreak'ach przegrywało się pd rząd tyle samo i zaczynał wątpić swoje strategie. księgowa Kalisz Bardzo często w pojedynkach miałam taką sinusoidę wygranych i przegranych pod rząd. Najważniejsza zasada to się nie poddawać i wierzyć do końca swoim strategiom, bo każde zmiany mogą później całkowicie ci wszystko zepsuć.
@Jadwiga. No i pamiętaj! Strategia jest ważna, ale przewidzenie ruchów przeciwnika ważniejsze :) Dlatego ćwicz jak najwięcej w wieloma różnymi przeciwnikami. Nabądź takiego doświadczenia, w którym w wielu przypadkach będziesz wiedziała co zagra przeciwnik.
Gry w szachy nauczył mnie mój dziadek. Często z nim jeździłam na turnieje. Teraz pracuję jako księgowa Wałbrzychska i pogram z koleżankami z pracy.
imeelunar

Powrót do Kombinacje