wstawka

Moderator: Rafcik

wstawka

Postprzez mol_ksiazkowy » 26 lip 2014, 21:45

Definicja:
Wstawka tj. Wtrącony ruch
Wtrącenie to motyw taktyczny, w którym gracz poprzedza zaplanowany ruch innym, który zwiększa jego siłę. Taki wtrącony ruch przeciwnik łatwo może przeoczyć.
według *

W tym linku znajduje się przykład
1. He5

białym wydaje się, że czarne nie mogą zabrać hetmana z powodu groźby matowej 2. Wc8#

1... Hh3+

Ale czarne wtrącają ruch, który szachuje białego króla, jednocześnie broniąc pola c8 i niwecząc groźbę matową białych

2. Kf2 Wxe5

teraz, kiedy mat nie grozi, czarne po prostu biorą hetmana

Wtrącony szach jest takim własnie. A oto kolejne...
Przykład
Goniec z c5 na d4; tj szpila; obydwie czarne wieże są zaatakowane. Jednak wtrącenie Wh6
daje czarnym uwolnienie...

[FEN "8/5k2/5r2/2B2p2/8/6P1/1r3P1K/4R3 w - - 0 1"] 1. Bd4 Rh6+ {W:f2+ ?? B:f2}

Przykład
[FEN "6k1/1p3ppn/7p/7b/1r6/1P1Q2PP/2P2PK1/8 w - - 0 1"] 1. Qd8+ Nf8 2. Qa5 {2 x atak; brak koordynacji miedzy wieża a gońcem} 1-0

Przykład
[FEN "8/1b6/p6k/4p1p1/4P1Pp/3P1R1P/1b4K1/8 w - - 0 1"] 1. Rf6+ Kg7 2. Rb6 {ach! gdyby tak król był na f2 to możnaby wtrącić Gd4+} 1-0

Na zakończenie można wspomniec (amatorom) iż wtrącenia bywaja tez i w otwarciach
np. 1. d4 Nf6 2. Nf3 c5 3. Bf4 cd4 4. N:d4 e5 5. B:e5 Qa5+ 0-1

tematy pokrewne: szpila, podwójny atak, widełki, związanie etc.

* http://pl.chesstempo.com/tactical-motif ... wischenzug
P.S. Być może na ten temat jest już na forum(?), w takim razie
w takim razie mozna go przeniesc...? :o

Uwaga: moze być ze na ten temat nawijał coś thinkerteacher na swoim blogu; ale ja juz tego nie ogarniam....?! :devil:

wskazane beda tu następne przykłady (szczególnie z własnych gier!) itd. :idea:
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Re: wstawka

Postprzez GutsMuths » 26 lip 2014, 22:02

Tak gwoli ścisłości w pierwszym przykładzie to chyba jednak jest podwójne uderzenie, a nie szpilka. Fajnie, że przybliżyłeś mi ten motyw szachowy, również będę wrzucał do tego wątku przykłady z własnych partii. Pozdro.
GutsMuths

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: maticus88
FICS: maticus

Postprzez thinkerteacher » 26 lip 2014, 22:50

No, no, noooo ;) :) (czytamy po polsku, ale i po angielsku ma również odpowiedni sens i znaczenie w tym kontekście).

A Zwischenzug (intermezzo, intermediate or in-between move) is a chess tactic related move, which is played instead of an obvious looking, expected move, commonly a recapture, posing an immediate threat the opponent must respond to, ideally changing the situation to the player's advantage.

The term Zwischenzug was coined in 1933 by Fred Reinfeld and Irving Chernev in their book Chess Strategy and Tactics

https://chessprogramming.wikispaces.com/Zwischenzug

An intermezzo is a move which is made before an apparently forced capture or move sequence. It is usually a check, but can be a pin or even a line opening or closing.

http://thesoftwaremills.com/sybarite/we ... ctics.html

Pójdę dalej (w końcu walka o tytuł profesora zobowiązuje!). Proszę o podanie dowolnego przykładu z w/w motywu, a ja będę udowadniał, że motyw "wtrącony" ruch NIE ISTNIEJE. Jest sztucznie stworzonym i moim zdaniem mało (wcale?!) użytecznym terminem szachowym. Być może to właśnie była przyczyna dla którego nie pojawił się odcinek o tym "motywie" na blogu Thinkerteachera ;) o_O :>

Odnośnie mojej klasyfikacji przykładów podanych przez profesora ;) :sleep: :>

Przykład 1: podwójne uderzenie po którym czarne ratują się dzieki zejściu spod bicia poprzez danie szacha (za chwilę zejdzie kolejna wieża).

Przykład 2: Wykorzystanie siły hetmana, aby zrobić podwójny atak. Został wykorzystany szach, aby przemiescić hetmana w idealne miejsce z którego nie będzie obrony przez tym uderzeniem.

Przykład 3: Jak wyżej, lecz podwójny atak wykonuje tym razem wieża.

Z uwagi na to, aby zachować NAJWYŻSZE standardy naukowe: krytyka MUSI być konstruktywna. Zatem poniżej proponuję nietypowy przykład - proszę o klasyfikację motywu ;) :). Chodzi o ruch czarnych nr 28 - w którym pozornie wygrana pozycja białych lekko zatrzęsła się ;) :). (28...Qxf3!).
[Event "FICS rated standard game"]
[Site "FICS freechess.org"]
[White "cofail"]
[Black "NokiaTwenty"]
[WhiteElo "1856"]
[BlackElo "1991"]
[Date "2014-07-23"]
[Result "0-1"]
1. e4 e5 2. d4 exd4 3. Nf3 c5 4. Bc4 Nc6 5. c3 d6 6. cxd4 cxd4 7. Nxd4 Nf6 8. O-O Be7 9. Nc3 O-O 10. Bg5 h6 11. Bh4 Ne5 12. Bb3 Bg4 13. Qd2 Rc8 14. Ndb5 a6 15. Bxf6 axb5 16. Bxe7 Qxe7 17. Nxb5 Rc6 18. f3 Be6 19. Bxe6 fxe6 20. Rac1 Rfc8 21. Rxc6 Rxc6 22. Rc1 Qd7 23. Rxc6 bxc6 24. Nxd6 Qa7+ 25. Kh1 Qxa2 26. h3 Qb1+ 27. Kh2 Qf1 28. Nc8 Qxf3 29. gxf3 Nxf3+ 30. Kg3 Nxd2 31. Ne7+ Kf7 32. Nxc6 Nxe4+ 33. Kf3 Nd2+ 34. Ke2 Nb3 35. Kd3 Kf6 36. Kc2 Nc5 37. b4 Nd7 38. b5 e5 39. Kd3 Ke6 40. Kc4 g5 41. Nd8+ Kf5 42. Kd5 e4 43. Kc6 Ne5+ 44. Kd5 e3 45. b6 e2 46. b7 e1=Q 47. b8=Q Qd2+ 48. Kc5 Nd7+ {White resigns} 0-1

Jeśli dobrze pamiętam, to zasada brzytwy Okhama - mówi o tym, aby nie mnożyć bytów bez potrzeby - a szczególnie o tym: jeśli jakiś proces, problem, zadanie, zagadnienie czy ogólnie "temat" - da się wyjaśnić prostszym sposobem, wówczas należy przemyśleć to czy ten bardziej złożony jest rzeczywiście lepszym wyjściem ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8579 razy
Otrzymał podziękowań: 1169 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez fuszer » 27 lip 2014, 09:15

Ten Hxf3 najbardziej podchodzi pod odciągnięcie obrońcy. Czarne bardzo chcą zrobić widełki na f3, ale pola tego broni pionek g2, więc hetman go odciąga.
Natomiast tak na pierwszy rzut oka (bo nie analizowałem pozycji głębiej), białe mogły odpowiedzieć motywem desperado: Hxh6! i czarne miałyby mniej pionków w skoczkówce. Czarne mogą odwdzięczyć się tym samym: Hxg2+ i mamy partię z 3 obustronnymi ofiarami hetmana :D
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 932 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez thinkerteacher » 27 lip 2014, 10:51

BRAWO! Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem! Nie chciałem nawet sugerować motywu "desperado", który bardzo ładnie wychwyciłeś fuszerze! Warto jeszcze wspomnieć, że próba "wtrącenia" (przed naturalnym odbiciem jak w partii - tak, aby ściągnąć hetmana za friko) w postaci Qd8+ nie przechodzi, ponieważ następuje Qf8, a po kolejnym Ne7+ czarny król wychodzi na wojnę poprzez Kf7! ;) :)

Moim zdaniem ładne (i nieczęsto spotykane) uderzenie, po którym w ciągu 3 ruchów spadają hetman i 2 piony! (taka drobna czystka). Tak więc taka drobna mini-kombinacja, a może cieszyć (niektóre) oko, bo ładnie splecione motywy przy ograniczonym materiale :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez mol_ksiazkowy » 27 lip 2014, 12:53

Proszę o podanie dowolnego przykładu z w/w motywu, a ja będę udowadniał, że motyw "wtrącony" ruch NIE ISTNIEJE. Jest sztucznie stworzonym i moim zdaniem mało (wcale?!) użytecznym terminem szachowym. Być może to właśnie była przyczyna dla którego nie pojawił się odcinek o tym "motywie" na blogu Thinkerteachera

Przykład wielki Akiba vs E. Lasker
[FEN "2kr4/p4ppp/2p5/6q1/3P4/4r3/PP3PPP/3Q1RK1 w - - 0 1"]1. Qc1 {!!} {fe ? Q:e3+ Kh1 W:d4} R:d5 2. fe3 {itd}
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Postprzez thinkerteacher » 27 lip 2014, 15:24

Proszę bardzo szanowny Profesorze ;) :)

W pozycji początkowej (na diagramie) czarne mają PRZEWAGĘ materialną wieży (z tego co pamiętam, to mogło to być w stylu poświęcenia - z następnym zamiarem odbicia). Do tego wieża jest broniona przez hetmana. Przy okazji pion centralny jest raz atakowany i tyle samo razy broniony. Zobaczmy także na przekątną a7-g1: na niej stoją interesujące nas bierki (wieża, pion), więc po zbiciu pionem wieży - hetman odbija ją i daje szacha - jednocześnie atakując centralnego piona (czyli podwójne uderzenie - na króla i piona).

Natomiast po zagraniu jak w partii - hetman próbuje wykorzystać motyw związania - biorąc pod uwagę przesłoniętą przekątną (c1-h6). Tak więc po odejściu wieży spod bicia (poza polami e5 i g3) ginie hetman. Natomiast jeśli czarna wieża uda się na wymienione pola - wówczas zostanie pobita przez piona (na e5 lub g3).

Z uwagi na w/w motyw (niebroniony hetman) - druga z wież udaje się na pomoc hetmanowi, tak aby ta pierwsza mogła odejść na nieatakowane pole (jeśli nie zostanie zbita). No i na końcu zostaje jednak zbita pionem, tak aby obronić dodatkowo piona centralnego... pionem!

Motywy "zbrodni"? Proszę bardzo. Przede wszystkim nie broniony hetman, wieża pod biciem, przy okazji także słabsza osłona pionowa króla (nie jako motyw taktyczny, lecz raczej pozycyjny) no i coś co niekiedy bywa przeoczane: tak zwany motyw geometryczny - liniowe ustawienie figur (na liniach poziomych, pionowych bądź ukośnych). Tu jak byk się wyłania przekątna c1-h6.

Przykład ciekawy, bo można samodzielnie sprawdzić czy pozycja po 1...Re5 bądź też po 1...Rde8 (!?) będzie lepsza czy gorsza dla czarnych i jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań. Niemniej tak jak wyżej podkreślałem - nie ma ŻADNEJ konieczności używania "motywu" wtrąconego ruchu - chyba, że WYŁĄCZNIE jako komentarz, ale nie motyw w sensie taktycznym. W innym wypadku grozi nam przeteoretyzowanie i dojdziemy do absurdu, ponieważ wprowadzimy także "motyw podstawki" (za darmo figury lub piona) jako forma zbioru zadań do rozwiązywania.

I raz jeszcze krytyczna ocena i konstruktywna krytyka: wystarczy z pozycji wyżej zaprezentowanej posłużyć się przykładowym zwrotem. Pozycja białych wymaga odrobiny refleksji - jeśli natychmiast odbijemy wieżę, wówczas tracimy dwa piony. Zauważmy jednak, iż czarny hetman jest niebroniony, zaś jedna z wież stoi pod bicie. Jak to wykorzystać?! Tak - dzięki motywowi związania (!). Następnie pozostaje nam przejść do możliwych kluczowych pozycji (wynikających z podanych możliwych zagrań/odpowiedzi przez czarne) i następnie je odpowiednio ocenić. Tak przynajmniej uczy IM Jonathan Hawkins w swojej książce "Amateur to IM".

Tutaj można zerknąć na recenzję tej książki po polsku (jest na razie kilka wpisów, ale będzie znacznie więcej):
http://www.szachowo.pl/blog/jonathan-ha ... anie-nr-1/
thinkerteacher

Postprzez fuszer » 27 lip 2014, 22:25

Nie da się ukryć, że każdy przypadek ruchu wtrąconego można wyjaśnić podstawowymi motywami taktycznymi (związanie, widełki, szpila, odciągnięcie/zaciągnięcie itd.), ale jest jedna szczególna cecha tego typu posunięć, która sprawia, że potrafią je przeoczyć nawet najlepsi taktycy, którzy schematy użycia podstawowych motywów mają w małym palcu - wchodzimy w forsowny wariant i jedno posunięcie zaburza nasze wyobrażenie o jego forsowności (najczęściej jest to szach, pozwalający wygrać materiał bądź uniknąć strat, które wydawały się przesądzone).

Zgodzę się, że posunięcie wtrącone nie jest żadną dodatkową techniką w warsztacie taktycznym, niemniej jednak działa bardzo często z powodów psychologicznych - przeciwnik policzył cały "forsowny" wariant i jest przekonany, że musi on zadziałać - a tu taka niespodzianka...

Innymi słowy - wykorzystujemy znane motywy, ale w sposób, którego oponent zupełnie się nie spodziewał, nie jest to zagranie schematyczne (bo dobrzy zawodnicy schematy taktyczne mają opanowane bezbłędnie), tylko łamiące schemat, nieoczekiwane. Decyduje ono o wyniku partii w dwojaki sposób: przeciwnik dopuścił naszą kombinację, będąc przekonanym że jest dziurawa (tak było najprawdopodobniej w partii Rubinstein-Lasker), albo sam dokonuje nieuzasadnionych ofiar, mając pewność, że jego kombinacja jest nie do obalenia.

Tak więc posunięcie wtrącone to bardziej mechanizm psychologiczny, niż taktyczny, efekt błędu w obliczeniach i zbytniej pewności siebie.
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 932 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez PhiloSophist » 28 lip 2014, 00:34

Jeśli kolega Fuszer potrzebuje przykładu do swojego komentarza to proszę: 1. e4 c6 2. Nc3 d6 3. f4 Nd7 4. d4 e6 5. Nf3 Ne7 6. Bd3 d5 7. exd5 cxd5 8. O-O Nc6 9. Be3 Be7 10. Ng5 h6 11. Qh5 Bxg5 12. fxg5 Qe7 13. Rae1 Nd8 14. Bd2 a6 15. gxh6 gxh6 16. Nxd5 Qd6 17. Bf4 Qxd5 18. Qxd5 {Black resigns} 1-0

(ps. Tym większa przyjemność, że przeciw obronie caro-kann :) )
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez robinbuk » 28 lip 2014, 20:53

I ja coś wkleję . Partia z turnieju strefowego w Caracas 1967 .

[Event "Caracas zt"]
[Site "Caracas"]
[Date "1967.??.??"]
[Round "?"]
[White "Hugues, Esmenares"]
[Black "Reissmann, Paul"]
[Result "1-0"]
[ECO "C89"]
[PlyCount "33"]
[EventDate "1967.??.??"]
[EventType "tourn"]
[EventRounds "10"]
[EventCountry "VEN"]
[Source "ChessBase"]
[SourceDate "1999.11.16"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 a6 4. Ba4 Nf6 5. O-O Be7 6. Re1 b5 7. Bb3 O-O 8. c3
d5 9. exd5 Nxd5 10. Nxe5 Nxe5 11. Rxe5 Nf6 12. d4 Bd6 13. Re1 Ng4 14. h3 Qh4
15. Qf3 Nxf2 16. Qxf2 Bg3 17. Qxf7+ 1-0

Pytanie gdzie czarne popełniły decydujący błąd . Teoria mówi , że w 16-tym posunięciu należy wtrącić szacha 16...Gh2+ , aby po wymuszonym odejściu 17.Kf1 ,zagrać 17...Gg3 i zabrać możliwość 18.Hxf7+ .
Dodam , że nieszczęśników , którzy zapominali o wtrąceniu 16...Gh2+ było znacznie więcej . W mojej bazie znalazłem 10 takich partii , a to i tak nie wszystkie gdyż byłem dwukrotnie świadkiem partii o takim przebiegu - a nie ujętych w bazie .
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 192 razy
kurnik.pl: robinbuk

Postprzez Daniel » 03 sie 2014, 21:11

thinkerteacher napisał(a):
Proszę o podanie dowolnego przykładu z w/w motywu, a ja będę udowadniał, że motyw "wtrącony" ruch NIE ISTNIEJE.

Niech będzie coś takiego: białe nie odbijają od razu figury, tylko najpierw wtrącają ruch Sd6+, żeby zderoszować czarnego króla. Król idzie na f8 i białe dopiero wtedy odbijają gońca na g5.

1. e4 e6 2. d4 d5. 3. Nc3 Nf6 4. Bg5 Be7 5. e5 Nfd7 6. h4 c5 7. Nb5 Bxg5 8. Nd6+ Kf8 9. hxg5
Daniel

Podziękował : 212 razy
Otrzymał podziękowań: 340 razy

Postprzez thinkerteacher » 03 sie 2014, 22:25

Hmm... nie bardzo wiem czy to żart czy prokowacja ;) :). Zakładam jednak dobrą wolę - na wszelki upadek :P

Jak już mówiłem - jest to zagrywka, ale raczej psychologicznego typu. Natomiast zagranie Nd6+ jest konsekwencją tego, że czarne zamiast zrobić roszadę to dają się zderoszować. Możemy "wtrącony ruch" rozpatrywać WYŁĄCZNIE jako konsekwencję błędu ze strony przeciwnika. Jednak formalnie jako motyw taktyczny (jak związanie, rentgen, podwójny atak, odkryty szach, podwójny szach, słabość ósmej linii, widełki pionowe czy skoczkowe, itd.) nim nie jest. Przynajmniej ja go za takiego nie uznaję ;) :)

Dla mnie uznać ten motyw to tak jak uznawać motyw "podstawki" jako motyw taktyczny (w sensie albo "zmylenia przeciwnika" albo "a może nie zobaczy i nie zabierze materiału"). Przykro mi, ale w tego typu sprawie mogę się zgodzić z bardzo dobrym opisem fuszera - że jest to bardziej coś w rodzaju "motywy psychologicznego" (jeśli można to tak nazwać). :sleep:
thinkerteacher

Postprzez mol_ksiazkowy » 17 sie 2014, 15:31

..., ale raczej psychologicznego typu.

Przykład (typowy)
[FEN "2r3k1/1p4pp/5p2/8/2q5/1Q6/P4PPP/5RK1 w - - 0 1"] 1. Rc1 {H:c4 ? W:c4 itd.} Q:b3 {b5 R:c4} 2. Rc8+ Kf7 3. ab3 {1-0}
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Postprzez thinkerteacher » 17 sie 2014, 22:14

Tutaj jest to typowe uderzenie typu rentgen i związanie. A to, że biały hetman jest broniony - sprawia, że jest to poprawne uderzenie. Przy związaniach bardzo dużo materiału można zyskać jak i stracić. Ponoć jeden z mistrzów świata powiedział, że całą taktykę można podzielić tylko na dwie części: podwójne uderzenie i związanie ;) :). Coś w tym jest!
thinkerteacher

Postprzez mol_ksiazkowy » 17 sie 2014, 22:33

Ponoć jeden z mistrzów świata powiedział, że całą taktykę można podzielić tylko na dwie części: podwójne uderzenie i związanie ;) :). Coś w tym jest!

Jeszcze jeden ... tu następują wtrącenia aby „mieć oko” na pole b1; końcówka do analizy...
Przykład (tez typowy)
[FEN "6r1/p6p/1pq1kP2/1P1pp3/8/Q7/PP5P/K7 w - - 0 1"] 1. Qe7 Kf5 2. Qh7 Kf6 3. bc6 {1-0}
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Następna strona

Powrót do Kombinacje