Strona 1 z 1

Jak zrozumieć końcówki?

PostNapisane: 29 cze 2017, 21:09
przez ELasker123
Od pewnego czasu mam dosyć poważny problem. Otóż czytam podręcznik"Teoria i praktyka końcówek szachowych" (na razie część 1) i praktycznie nic nie mogę zrozumieć z tej książki. Na końcu każdego rozdziału są podane zadania, z których rozwiązuję zaledwie kilka prawidłowo na powiedzmy 30. W rozwiązaniach na końcu książki autor podaje rozważania na kilkanaście ruchów do przodu. Dlatego ciekawi mnie czy żeby rzeczywiście dobrze grać końcówki muszę obliczać warianty aż tak daleko? Czy może powinienem przeczytać inną książkę o tym temacie, bo jest to mój pierwszy podręcznik o tej tematyce?

Dodam, że mój ranking na lichess.org to:
-blitz - 1777
-classic - 1709

Re: Jak zrozumieć końcówki?

PostNapisane: 29 cze 2017, 21:44
przez thinkerteacher
To chyba pomyliłeś książki ;). Jeśli masz poziom gry szachowej w okolicach trzeciej kategorii, to ta książka będzie dopiero dla ciebie odpowiednia (wskazana), gdy będziesz w stanie na lichess osiągać poziom 2000 (a w realu wbijesz na przyzwoitą drugą kategorię).

Myślę, że znacznie lepszym rozwiązaniem będą końcówki Bogdana Zerka. Z nich będziesz w stanie zrozumieć prawie wszystko - chociaż będzie czasami trzeba kilka razy powtarzać to co przekazuje autor.

GM Panczenko był solidnym arcymistrzem i trenerem (autor książki, którą obecnie czytasz) więc jego końcówki są zalecane od poziomu solidnej drugiej kategorii (idealnie słaba jedynka), bo w przeciwnym razie można sobie połamać zęby ;) :)

Re: Jak zrozumieć końcówki?

PostNapisane: 30 cze 2017, 00:06
przez rutra
Był taki jeden, który twierdził, że wszystko można przeliczyć. W końcówkach jednak dużą rolę odgrywa technika i znajomość pewnych planów gry. Przykładowo jeśli masz końcówkę K+W vs K i 10 ruchów do mata to nie będziesz tego do końca liczył, wystarczy znać schemat gry. Moją pierwszą książką była "Graj jak arcymistrz" i też wiele z niej nie zrozumiałem, byłem wtedyna poziomie III kategorii.

Tak jak przedmówca napisał jest to za trudna książka na ten poziom gry.

Re: Jak zrozumieć końcówki?

PostNapisane: 30 cze 2017, 00:07
przez ELasker123
Dzięki za odpowiedź thinkerteacher.
Tak naprawdę to gram z siłą II kategorii; mój ranking na lichess jest taki jaki jest, bo zagrałem jeszcze mało partii.
Czy mógłbyś mi jeszcze polecić jakiś podręcznik, po przeczytaniu którego mój ranking by solidnie skoczył w górę?

Re: Jak zrozumieć końcówki?

PostNapisane: 30 cze 2017, 00:48
przez thinkerteacher
ELasker123 napisał(a):Dzięki za odpowiedź thinkerteacher.
Tak naprawdę to gram z siłą II kategorii; mój ranking na lichess jest taki jaki jest, bo zagrałem jeszcze mało partii.
Czy mógłbyś mi jeszcze polecić jakiś podręcznik, po przeczytaniu którego mój ranking by solidnie skoczył w górę?


Gdybym był jasnowidzem to bez problemu bym tego dokonał. Jak widać jak na jasnowidza przewidziałem, że masz 3 kategorię, a okazuje się (zakładam, że mówisz prawdę i tylko prawdę) już 2 kategorię.

Nie wiem czy chodzi ci o podniesienie rankingu (to akurat dość proste) czy zrozumienia szachów i siły gry. Jest wiele podręczników do tego, ale bez znajomości twoich specyficznych problemów możesz pracować następne 500 lat i nadal wiele postępu nie będzie widać (nawet jeśli wiedza skoczy w górę).

Moim zdaniem ze znanych mi najlepszych na świecie serii książek, które omawiają praktycznie wszystkie ELEMENTY gry szachowej to można wymienić chociażby takie:

1) Seria Jusupowa - 9 tomów (po angielsku)
2) Seria Sławina - 15 tomów (po rosyjsku)
3) Seria Zerka (na podstawie partii Alechina) - "Nauka gry w szachy dla średniozaawansowanych" (po polsku).

Poniżej masz linki, które w dużym skrócie opisują co i jak:

1) http://beginnerchessimprovement.blogspo ... sc-22.html
2) http://beginnerchessimprovement.blogspo ... C5%82awina

Jeśli chcesz wiedzieć co mi pomaga, to dodam, że czytanie (po raz kolejny, ale teraz lepiej rozumiem o co tam chodzi) takiej książki dla dzieci i amatorów - Simple Attacking Plans:
http://beginnerchessimprovement.blogspo ... m-jak.html

Nie pytaj mnie jak i co masz trenować, bo tego ci nie jestem w stanie powiedzieć. A tego bloga co wyżej masz link to trochę poczytaj - być może znajdziesz coś ciekawego dla siebie. Przynajmniej miło spędzisz czas a nie będziesz musiał podkręcać ranking ;) :D