szachy

Moderatorzy: Rafcik, zwariowany_mszak

Re: szachy

Postprzez krzysio » 01 kwi 2016, 20:49

A trochę prostych zadań masz na stronie powiązanej z szachowymi, na początek Tobie pewnie wystarczy

http://zadania.szachowe.pl/
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 989 razy
Ranking: 0

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 20:51

Ok ale odp na poprzedni post żebyś my się dobrze zrozumieli!?
KRZYSIEKCH22

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Daniel » 01 kwi 2016, 20:52

Niczego nie kuj na razie na pamięć. Maty z linka to rzecz specyficzna, zadania fantazyjne, niby w 2 ruchach, a często skomplikowane dla mocnych graczy. To też pomiń. Jeśli znasz tylko zasady poruszania się figury i rozegrałeś wspomnianych 80 partii (tego do końca właściwie nie wiemy - co już umiesz, a czego nie) i nic ponadto to na pewno na takie rzeczy za wcześnie. Przyda Ci się jakiś podręcznik dla zupełnie początkujących - inaczej najbardziej podstawowe rzeczy będziesz odkrywał metodą prób i błędów (a raczej błędów właśnie). Są książki w rodzaju "Szachy dla żółtodziobów", tego rodzaju pozycje będą przydatne, należy przerabiać spokojnie, powoli, nie na zasadzie byle szybko do ostatniej strony, ale żeby zrozumieć o co chodzi w każdym podanym przykładzie.
A co do rad z forum - z dotychczasowych wcześniejszych wpisów słuchaj tylko krzysia. Serio, pomiń kompletnie wszystkie "rady" o kuciu.
Daniel

Podziękował : 179 razy
Otrzymał podziękowań: 291 razy

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 20:55

Ostatnio miałem tak że grałem h+w k równa liczba pionków i czas mi się skończyl i nie wygrałem i nie wiem to normalne jak jestem poczotkującym czy poprostu z moją logiką jest słabiutko.?Przecierz to ewidentna wygrana a nie znalazłem pomysłu.
KRZYSIEKCH22

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 20:58

A jak jest z to 3 kategorią bez ksiązęk i zadań da rade czy nie bo też są podzielone zdania? Wogóle czy waszym zdaniem na podstawie samych parti można coś osiągnąć czy nie?
KRZYSIEKCH22

Postprzez Daniel » 01 kwi 2016, 21:02

KRZYSIEKCH22 napisał(a):Ostatnio miałem tak że grałem h+w k równa liczba pionków i czas mi się skończyl i nie wygrałem i nie wiem to normalne jak jestem poczotkującym czy poprostu z moją logiką jest słabiutko.?Przecierz to ewidentna wygrana a nie znalazłem pomysłu.

Zakładam że chodzi o to, że Ty miałeś hetmana i wieżę i pionki, a rywal króla i pionki? Pomysłu nie znalazłeś, bo nie wiesz jeszcze jak się matuje. Na to jest konkretny sposób, prosty plan, ale nie trzeba ani kuć na pamięć, ani szukać przy szachownicy grając, tylko trzeba zrozumieć całą ideę. To może pokazać trener, można to wyczytać w książkach dla początkujących - stopniowo dwiema figurami odcina się króla rywala i zabiera mu miejsce. Dlatego właśnie - zrozumienie, nie kucie, bo następnych razem możesz mieć dwie wieże zamiast hetmana i wieży, a generalnie schemat może być praktycznie taki sam.

Na podstawie samego grania można spokojnie dojść do III kategorii. Nie zmienia to jednak faktu, że nieporównywalnie prędzej i łatwiej będzie jak coś poczytasz. Inaczej będziesz "odkrywał Amerykę" w każdej partii i błądził.

rutra napisał(a):Należy uczyć się na pamięć, jak jest król + wieża vs król i mat w 15 to trzeba znać na pamięć aby jak najszybciej wygrać, bo inaczej król może uciec i będzie problem.

Serio kułeś taką końcówkę? Jak np. dawałeś wieżą szacha na a5 królowi to kułeś co stanie się po każdym odejściu króla na np. b6, c6, d6? Czysta pamięciówka, bez rozumienia idei? Jeśli nie, to po co udzielasz takich rad?
Ostatnio edytowany przez Daniel 01 kwi 2016, 21:08, edytowano w sumie 3 razy
Daniel

Postprzez krzysio » 01 kwi 2016, 21:05

KRZYSIEKCH22 napisał(a):Ok ale odp na poprzedni post żebyś my się dobrze zrozumieli!?

Myślę że Daniel mówi o tych matach z Twojego linka, tu podzielam jego zdanie, to nie to na czym trzeba trenować. Takie kompozycje dla Ciebie zdecydowanie za trudne, zapamiętywanie tutaj czegokolwiek jest idiotyzmem. To jest fajne dla graczy mocniejszych by poćwiczyć swoją fantazję szachową, często niekonwencjonalne myślenie czy niekonwencjonalne rozwiązania.

Ostatnio miałem tak że grałem h+w k równa liczba pionków i czas mi się skończyl i nie wygrałem i nie wiem to normalne jak jestem poczotkującym czy poprostu z moją logiką jest słabiutko.?Przecierz to ewidentna wygrana a nie znalazłem pomysłu.

Na pewnym poziomie (powiedzmy już V) to nie jest normalne ;) Ale tu tzreba zrozumieć jak się to robi, do czego idziemy i tyle. Młodszy dzieciak, mając 5-6 lar gdy grał końcówkę k+W+W vs k+p potrafił niekiedy oddać wieżę za pionka a później leciał sobie "schamacikiem" do mata, schematem który rozumiał. Ja nie napiszę ze tak trzeba robić, że trzeba oddawać figury za pionki, bo to może się zemścić, chcę powiedzieć że powinieneś rozumieć do czego idziesz, jak upraszczać deskę lub jak finalizować maty.

edit
może sprostuję odrobinę Daniela - jeśli będzie samo granie, bez prób zrozumienia czegokolwiek czy prób poprawiania błędów to nie wiem czy da radę. Był tu dopiero co temat, gdzie ktoś się chwalił, iż zagrał na kurniku ok 10 tys partii i ma ciągle dobry poziom 1200 (okolice IV kategorii), tego nie polecam :))
Ostatnio edytowany przez krzysio, 01 kwi 2016, 21:09, edytowano w sumie 1 raz
krzysio

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 21:06

Dzięki ze mi odp naprawde to jest pomocne dla mnie.Piszesz ze każdy może no ale na kurniku gracz 10tys parti ranking 1000 a jest ich sporo , zakładam ze nie są debilami jak to wytłumaczyć?
KRZYSIEKCH22

Postprzez krzysio » 01 kwi 2016, 21:15

KRZYSIEKCH22 napisał(a):Dzięki ze mi odp naprawde to jest pomocne dla mnie.Piszesz ze każdy może no ale na kurniku gracz 10tys parti ranking 1000 a jest ich sporo , zakładam ze nie są debilami jak to wytłumaczyć?

Może będę cham ale ja zgodziłbym się z tą tezą - szachowo są "debilami". Choć na dobrą sprawę tak też można się bawić, zakładamy że się nie rozwijamy a jest to swego rodzaju forma spędzania czasu, traktować to jako swoistą zabawę i tyle. Dzieci jak zaczynały od 0 to w kilka miesięcy (chyba kilkaset partii) doszły w okolice 1300, później kurak został odstawiony. Nigdzie nie ma powiedziane że musi być rozwój i progres, można dreptać w miejscu i dobrze bawić się.
krzysio

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 21:16

No więc chyba nie każdy może dojść do 3k na samym graniu wychodzi na to i chyba mnie też sie to tyczy mam 80 parti i jeśli mam być szczery to wydaje mi sie żebym mogł dojść do kurnikowej zieleni zajeło by mi to pewnie 2tys parti a nawet nie wiem czy wogóle tam bym sie dostał.
KRZYSIEKCH22

Postprzez Daniel » 01 kwi 2016, 21:17

rutra napisał(a):Jak masz K+H+W+pionki to musisz oddać pionki i hetmana i wtedy już ten schemat matowania król+wieża na króla grasz, pozycji są tysiące, ale wybierasz te najlepsze i tylko tych najlepszych się uczysz, bo reszta to strata czasu.

Artur... serio, czasem lepiej nie napisać nic niż na siłę pisać jeden po za drugim post pełen pseudorad. Niemalże na pewno nasz nowy kolega nie zna schematu matowania królem i wieżą - więc to już dla niego pierwsza trudna rzecz. Po drugie właśnie wyczytał, że musi oddawać hetmana (!). Z takich "rad" wyniknie prędzej to, że kompletnie się zagubi i jeszcze specjalnie podstawi najmocniejszą figurę myśląc, że tak trzeba.

A odnośnie krzysia i jego sprostowania: tak, mogło wyjść nie do końca jasno, nie mówię że kompletnie od zera wyjdzie III samym graniem jeśli nie wie się niczego, nawet jak zamatować hetmanem i wieżą. Sprecyzuję, że możliwe jest to jeśli już jakieś podstawy się opanuje, będzie się wiedziało jak się matuje, jakie są ogólne zasady gry w debiucie, a z porażek będzie się wyciągało wnioski - wtedy już jest to realne, że od takiego poziomu do III dojdzie się bez naprawdę poważnych treningów. W przypadku startu od zupełnego zera i tylko grania i grania rzeczywiście skończy się na tym, że można zagrać choćby wspomniane 10 tysięcy partii, a nie pójdzie się do przodu, bo np. stale będzie się zaczynało od 1. h3 czy czegoś takiego.
Daniel

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 21:23

Być może jestem debilem szachowym 80p idalej te same banalne błedy tzn podstawki h ,w itp poprostu typowe przeoczenie jakbym nieogarniał szachownicy.Co z tego ze do jakiegoś momentu może nie gram tak zle jak zachwile strace figure bo coś przocze i jak na razie mój głowny problem.
KRZYSIEKCH22

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 21:26

Widocznie masz talent jest naprawde mnóstwo graczy z twoją liczbą a są niebiescy.
KRZYSIEKCH22

Postprzez PalaisRoyal » 01 kwi 2016, 21:30

Nie wiem rutra, czy celowo to robisz w formie żartu, ale jest to niesmaczne. Takich głupot nie da się czytać, bo to wzrok wypala. Nie każy ma tak niskie ambicje, jak Ty i jest takim ignorantem. Szachy to gra idei i tak jak krzysio napisał jest to kwestia zrozumienia i analizy, a to już kwestia treningu. A takie wprowadzanie w błąd ludzi powinno być karane przez moderatorów.
PalaisRoyal

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 01 kwi 2016, 21:31

Krzysio napisałes w kilkaset parti 1300 dla nieosiągalne ale przypomne piszemy tylko i wył na samym graniu zero teori itp tylko wiadomo że najlepiej grać e4 i tyle.
KRZYSIEKCH22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Końcówki