G vs Koń; wybrane zagadnienia; Przykłady

Moderatorzy: Rafcik, zwariowany_mszak

G vs Koń; wybrane zagadnienia; Przykłady

Postprzez mol_ksiazkowy » 14 lip 2014, 14:07

jw Goniec vs Koń;

Przykład:
C. Torre - F. J. Marshall, 1925 r. (zaczynają białe)
[FEN "7k/1b4p1/7p/8/8/6NP/5Kp1/8 w - - 0 1"]

a) Jaka ocena sytuacji ?
b) Jakie rady dla czarnych?
c) Czy białe mogą mieć remis???
:-P
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 70 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy

Re: G vs Koń; wybrane zagadnienia; Przykłady

Postprzez gm2701 » 31 paź 2014, 22:58

Siedzę myśle, myśle siedzę i doszedłem do wniosku, że trzeba szachistom, którzy chcą coś ugrać pokazywać jak najwięcej końcówek, bo większość szachistów-samouków ślęczy godzinami/miesiącami/latami nad debiutami, a innymi elementami zajmuje się sporadycznie. Sam tak robiłem, teraz po latach(8-10) wszystko i tak uleciało, więc ostrzegam przed popełnieniem tego samego błędu co ja. Im więcej czasu spędzonego na samych debiutach tym później gra się bardziej MECHANICZNIE- nie ma już tej zabawy i gra nie rozwija. Uważam, że największą rolę w szachach odgrywa umiejętność gry w typowych strukturach pionowych, czyli STRATEGIA- prawidłow, ocena pozycji/planowanie. Pewnie na początku będzie całkiem inaczej, tzn będzie wygrywać gracz, który zna więcej motywów taktycznych(kombinacje)- to też jest WAŻNE, ale od pewnego poziomu efekt zaskoczenia zwyczajnie NIE DZIAŁA(mam na myśli tu o kombinacjach 1-2 ruchowych) . Nie mniejszą rolę odgrywają końcówki, a otwarcia? Ja osobiście nimi rzygam(jak zbyt dosadnie napisałem to proszę mnie upomnieć). Jeżeli szachista od początku nastawiony jest na SOLIDNOŚĆ to powinien wybrać sobie ze 2 debiuty dla białych/czarnych i je stopniowo pogłębiać. Wielu pewnie myśli, czytając te moje wypociny coś w deseń: "ale żeby dojść do końcówki to trzeba przede wszystkim przebrnąć przez początkową fazę gry"- pełna zgoda. Dlatego po dwa debiuty- nie więcej + po jednym wariancie na nietypowe rozpoczęcia. Oczywiście można na samiutkim początku nieco "poeksperymentować", by odnaleźć siebie. Oprócz aspektów czysto szachowych to bardzo ważny jest SPOKÓJ DUCHA i czysty umysł(w sensie, pełna koncentracja na czas trwania gry), porzucenie pewnych błędnych schematów(np. BEZMYŚLNE odtwarzanie debiutu lub gra na pułapki i wmawianie sobie, że NIGDY nie będę/osiągnę bla bla bla). To taka dygresja z mojej strony.

Pewnie mało kto weźmie te uwagi do siebie, ale i tak co chciałem przekazać to przekazałem.
Jak coś za dużo namieszałem to pewnie przez to że zjadłem cały słoik pigw(nasączone spirytem). :)
...

Związku z tym, że w temacie przykładów jak na lekarstwo to chciałbym zaprezentować parę diagramów z książki Jose Raul Capablanca- Chess Fundamentals + coś od siebie.
W dzisiejszych czasach wg mnie taką ulepszoną wersją Capablanci(już o tym wspominałem) jest obecny Mistrz Świata- Magnus Carlsen. Ciekaw jestem czy obroni tytuł. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że mecz o koronę tuż-tuż.

Zacznę od Motywu Capablanki:
1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. d3 Nf6 5. O-O d6 6. Nc3 O-O 7. Bg5x h6 8. Bh4
Bg4 9. h3 Bh5 10. g4 Bg6 11. Nd5 a6 12. Bxf6 gxf6
W powstałej pozycji goniec czarnych na g6 jest jak duży pion.

Co prawda mało ma to wspólnego z głównym tematem, ale warto to znać, jak i inne przydatne motywy. Nie musi konkretnie po takich ruchach dojść do tego motywu, ale chciałem pokazać jak może powstać motyw przedstawiony wyżej.

Przejdę teraz do końcówek typu Goniec vs Koń. Odwieczny dylemat co lepsze? Jak zwykle wszystko zależy od położenia i tak np Robert "Bobby" Fischer preferował Gońce, natomiast Tigran Vartanovich Petrosian- Konie. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tych dwóch szachowych geniuszy o całkowicie odmiennym stylu gry.

Generalnie, ale żeby też nie generalizować to Koń(skoczek) ma przewagę nad Gońcem, gdy:
- piony są tego samego koloru co Goniec
- piony strony posiadającej Konia są przeciwnego koloru Gońca
- pozycja ma charakter zamknięty

Przykład:
[FEN "4k3/3n4/2p5/1pPp4/pP1P4/P7/8/2B1K3 w - - 0 1"]

Goniec>Koń:
- gdy strona posiadająca gońca ma wolnego piona/-y, przeciwnik też może mieć, ale wówczas Goniec dominuje ze względu na większy zasięg. Chodzi o nierówną ilość pionów po obu stronach.
- gdy strona posiadająca skoczka ma piony tego samego koloru co Goniec
- w pewnych pozycjach ze względu na niefortunne położenie konia

Przykłady:
W tej pozycji Capablanca woli Gońca ze względu na większą mobilność, ale umówmy się- przewaga jest symboliczna.
[FEN "4k3/pppn1ppp/8/8/8/8/PPP2PPP/2B1K3 w - - 0 1"]

Tutaj natomiast przewaga już jest większa, powód ten sam co wyżej.
[FEN "4k3/pppn1pp1/8/8/8/8/1PP2PPP/2B1K3 w - - 0 1"]

Nieco przekształciłem, żeby pokazać dominację dalekosiężnego Gońca nad Koniem. Tutaj o remis już jest szalenie trudno(o ile w ogóle jest to możliwe).
[FEN "4k3/2pn1ppp/8/8/8/8/PPP2P2/3BK3 w - - 0 1"]

Teraz przykład z mojej partii granej na 3 minuty z lepszym ode mnie przeciwnikiem:
[FEN "8/6p1/p3np1p/1p1k3P/5PP1/1PB1K3/P7/8"]{w tym momencie zostało nam po około minucie} 1. Bb4 Nc7 2. Bf8{bardziej obawiałem się f5, by ograniczyć mojego Konia} 2...Ne6 3. Be7 f5!{jak nie on to ja!} 4. gxf5 Nd4 5. f6 Nf5+ 6. Kf3 gxf6{łatwiej remisowało Ke6, ale miałem swój pomysł} 7. Bxf6 Nd6 8. Be5 Nf5 9. Bf6 Nd6 10. Bg7 Nf5 11. Bf8{prawie zugzwang} 11...Kd4! 12. Kg4 Ke4 13. Bxh6{nie ma jak wzmocnić pozycji ponieważ po b4 mogę koniem e3-f5, poza tym zostało nam po ok. 15-20 sekund do końca} 13...Nxh6+ 14. Kg5 Nf5 15. b4! Nd6!{po h6 Nf7+ -/+} 16. Kg6 Nf5 17. Kg5 Nd6 18. a3 Nf5 19. Kg4 Nh6+{w partii nastąpiło Nd6??, ale i tak zremisowałem przez to, że przeciwnikowi czas spadł. Możliwe też było Ne3+} 20. Kg5 Nf5={ z remisem}

Na zakończenie dwa przykłady do samodzielnego rozwiązania:
a) oceń pozycję
b) wskaż plan gry

[FEN "1k1K4/1p6/pP6/P7/8/5B2/8/8 w - - 0 1"] [FEN "1k1K4/1p6/pP6/P7/8/5N2/8/8 w - - 0 1"]
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez gm2701 » 25 wrz 2017, 21:58

Ciekawa analiza ukazująca dwa zagadnienia: G>S + skoczek słabo radzi sobie ze skrajnym pionami ;)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez yetit78 » 22 paź 2017, 12:53

,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1648 razy
Otrzymał podziękowań: 237 razy

Powrót do Końcówki