Jak się bronić po stracie materialnej?

Moderator: Rafcik

Jak się bronić po stracie materialnej?

Postprzez Hipek » 22 sty 2016, 11:23

Na poziomie arcymistrzowskim strata choćby piona bez żadnej rekompensaty praktycznie prowadzi do przegranej. Nie mówiąc już o utracie figury bez rekompensaty.

Na szczęście na poziomie hipkomistrzowskim można śmiało oczekiwać, że przeciwnik zwróci przysługę i umożliwi wyrównanie gry. Żeby do tego doszło, pomiędzy zdarzeniem A (Hipek podstawia) a zdarzeniem B (przeciwnik popełnia błąd) musi zostać wykonana pewna ilość posunięć, z których żadne nie pogorszy mojej sytuacji.

W sytuacji gdy tracę choćby piona, już drżą mi kolana; w sytuacji straty figury w praktyce jestem bezsilny jak dziecko. Jedną tylko zasadę znam: nie wymieniać, szczególnie hetmanów, o ile nie przynosi to zauważalnych korzyści.

Nie mam zupełnie pojęcia, jak w sytuacji takiego osłabienia szukać poprawnego planu, jak układać dalszą obronę, na czym się skupiać, jak ustawiać bierki by w miarę możliwości zminimalizować brak jednej z nich.

Oczywiście, ile partii, tyle odpowiedzi, ale czy są jakieś ogólne zasady obrony? Jakieś klucze, których można się trzymać? Partie z komentarzem, w których jest to omówione lub opisane?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy
Ranking: 0

Re: Jak się bronić po stracie materialnej?

Postprzez thinkerteacher » 22 sty 2016, 16:41

[Event "FICS rated standard game"]
[Site "FICS freechess.org"]
[FICSGamesDBGameNo "390046486"]
[White "Introspection"]
[Black "NokiaTwenty"]
[WhiteElo "1695"]
[BlackElo "1969"]
[WhiteRD "57.0"]
[BlackRD "94.9"]
[TimeControl "2700+45"]
[Date "2016-01-01"]
[Time "21:26:00"]
[Duration "2:32:35"]
[WhiteClock "0:45:00.000"]
[BlackClock "0:45:00.000"]
[Result "1/2-1/2"]
[LongResult "Game drawn by mutual agreement"]

1. e4 c5 2. Nf3 Nc6 3. c3 d5 4. exd5 Qxd5 5. d4 Bg4 6. Be2 cxd4 7. cxd4 e6 8. O-O Bd6 9. Nc3 Qh5 10. Ne4 O-O-O 11. Nxd6+ Rxd6 12. Be3 Nge7 13. Rc1 Rhd8 14. Qa4 Kd7 15. Ne5+ Ke8 16. Bxg4 Qh4 17. g3 Qf6 18. Nxc6 Nxc6 19. Rfd1 Qg6 20. Bh3 Qh5 21. Bg2 b5 22. Qb3 Na5 23. Qc3 Nc4 24. b3 Nb6 25. Qc7 Nd5 26. Bxd5 Rxd5 27. Qxa7 e5 28. Qa5 exd4 29. Bf4 Kf8 30. Qb4+ Kg8 31. Qd2 h6 32. Rc7 g5 33. Bxg5 Qxg5 34. Qxg5+ hxg5 35. Kf1 d3 36. Ke1 d2+ 37. Ke2 Re8+ 38. Kf1 Ra8 39. Rc2 Rad8 40. Ke2 Re5+ 41. Kf1 Red5 42. a4 Kg7 43. axb5 Rxb5 44. Rcxd2 Rxd2 45. Rxd2 Rxb3 46. Ke2 Kg6 47. h3 Ra3 48. Rd3 Ra1 49. Kf3 Rg1 50. Rd5 f6 51. Rd6 Ra1 52. Kg2 Ra2 53. Kf1 Ra1+ 54. Ke2 Ra4 55. Ke3 Kf5 56. Rd5+ Kg6 57. f4 gxf4+ 58. gxf4 Ra1 59. Kf2 Ra4 60. Kf3 Ra1 61. Rd2 Kf5 62. Rd5+ Kg6 63. h4 Rh1 64. Kg3 Rg1+ 65. Kh2 Rg4 66. h5+ Kh6 67. Rf5 Rh4+ 68. Kg3 Rxh5 69. Rxf6+ Kg7 70. Ra6 Rh6 71. Ra7+ Kf6 72. Kg4 Rg6+ 73. Kf3 Rg1 74. Ra6+ Kf5 75. Ra5+ Kf6 76. Kf2 Rg4 77. Kf3 Rg1 78. Ke4 Re1+ 79. Kf3 Rf1+ 80. Kg2 Rxf4 {Game drawn by mutual agreement} 1/2-1/2

Być może ta partia będzie dla ciebie światełkiem w tunelu. Po 16-tym ruchu czarne są bez lekkiej figury, ale w dalszej części gry okazuje się, że udało mi się uciec spod noża ;) :).

Spróbuj przelecieć partię i wymienić kilka elementów, które w TWOJEJ ocenie spowodowały, że białe nie dały radę zrealizować przewagi materialnej. Ja w zamian postaram się bardzo późnym wieczorem (nocą) coś jeszcze dopisać ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7569 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Hipek » 22 sty 2016, 21:52

Tak szybko przyglądając się...

Pierwsze pięć posunieć czarnych (po stracie figury) to nieustanne groźby i aktywne ruchy, które spychają figury białych w jedną bezużyteczną kupę. Nie robią wrażenia dwie zepchnięte wieże białych, zablokowany goniec i utknięty hetman w porównaniu z elegancko ustawionymi wieżami czarnych, dobrze ustawionym skoczkiem i hetmanem cieszącym się wolnością.

Dalej próbuje rozhasać się biały hetman, ale wieże nadal sterczą bez wielkiego zysku, tak samo goniec, który jest, ale jakby go nie było - blokują go dwa piony, a przekątna, na której może się poruszać, wiele nie może dać (sam szukałbym tak na pierwszy rzut oka możliwości uaktywnienia gońca i ustawienia go np. na a3). Gdy w końcu goniec się uwalnia, staje na f4, skąd strzela w ściany.

No a później hetman białych sam zamyka swojego gońca i jest wyrównanie.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez rutra » 22 sty 2016, 23:08

Dużo zależy od pozycji oraz siły gry przeciwnika. Wczoraj przeciwnik z II kategorią (ale raczej słabszy) zdobył przewagę piona. Jako, że nie było zbyt wiele gróźb zaś przeciwnik miał dwa słabe piony to poprawiłem pozycję figur, zaatakowałem i osiągnąłem przewagę. Później w końcówce słabo zagrałem i przeciwnik mógł zremisować, ale udało się uprościć do wygranej pionówki. Na AMP z zawodniczką km podstawiłem figurę i wtedy od razu zagrałem h5, g5, przerzuciłem figury na skrzydło królewskie, ale brakło tej figury. Na Cracovii podstawiłem skoczka w debiucie, od razu zaatakowałem, niestety trochę później żałowałem, że zagrałem zbyt szybko, bo udało mi się trochę skomplikować pozycję, niestety przez proste przeoczenia przeciwnik wymienił część figur co dało mu wygraną. W Rudnik po podstawce wieży widząc, że przeciwniczka jest w niedoczasie (chociaż było +30 sekund na ruch) zastawiłem pułapkę i przeciwniczka nie zauważyła kombinacji. Miałem wygraną pozycję, ale sam później podstawiłem. W jednej partii przeciwnik miał 2 piony więcej, aczkolwiek był to teoretycznie słabszy zawodnik. Wyczekałem, zastawiłem pułapkę i odzyskałem straty. W partii szybkiej przeciwko I+ miałem rozwaloną pozycję, widziałem już plan gry, który dawał przeciwnikowi wygraną, postanowiłem jeszcze spróbować zaatakować. Udało się, trafiła się kombinacja, w której poświęcałem wieżę i dawałem wiecznego szacha hetmanem.

Generalnie mam podobny problem, gdy uzyskuję przewagę dostaję małpiego rozumu, gram za szybko, bo "i tak przegram". Większość tych partii rzeczywiście jest przegrana, ale czasem się udaje. Nie ma jednej dobrej recepty, ale jeśli już podstawimy bez rekompensaty to myślę, że warto zagrać aktywnie, zaryzykować, zaatakować, to przeciwnik musi się martwić by zrealizować przewagę. Czasem zdarzało mi się, że po podstawce jeszcze poświęciłem figurę za dwa piony i w końcówce przeciwnikowi zabrakło pionów, a samymi figurami nie wygrał.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1830 razy
Ranking: 1683

Postprzez thinkerteacher » 23 sty 2016, 01:24

Hipek napisał(a):Tak szybko przyglądając się...

Pierwsze pięć posunieć czarnych (po stracie figury) to nieustanne groźby i aktywne ruchy, które spychają figury białych w jedną bezużyteczną kupę. Nie robią wrażenia dwie zepchnięte wieże białych, zablokowany goniec i utknięty hetman w porównaniu z elegancko ustawionymi wieżami czarnych, dobrze ustawionym skoczkiem i hetmanem cieszącym się wolnością.

Dalej próbuje rozhasać się biały hetman, ale wieże nadal sterczą bez wielkiego zysku, tak samo goniec, który jest, ale jakby go nie było - blokują go dwa piony, a przekątna, na której może się poruszać, wiele nie może dać (sam szukałbym tak na pierwszy rzut oka możliwości uaktywnienia gońca i ustawienia go np. na a3). Gdy w końcu goniec się uwalnia, staje na f4, skąd strzela w ściany.

No a później hetman białych sam zamyka swojego gońca i jest wyrównanie.

@Hipek

Bingo! :) ;)

Zerknijmy na pozycję po 18 ruchu. U białych widać, że goniec czarnopolowy chyba trochę przypomina wspomagającego piona.

Pozycja po 21...b5 - czarne delikatnie przyciskają białe. Cudów nie ma, ale to białe muszą się troszkę bronić. A po kolejnych 2 pełnych ruchach - czarny koń usiadł na c4 (wspomagany pionem), białe jednak trochę pasywnie stoją.

Pozycja po 28...exd4 - czarne mają wolnego piona, więc cień rekompensaty już wyraźnie świeci.

Pozycja po 31...h6 - białe nie mają swojego białopolowego gońca, więc czarnopolowy nieco zaczyna się uaktywniać. Czarne mają dziurkę dla króla, więc dopóki jest wolniak - tak długo żyje nadzieja ;). Po 32...g5 goniec nie ma pola wyjścia, więc jest szansa, że zginie. Obaj gracze ulegli temu złudzeniu... a można było elegancko (i nietypowo) obronić gońca - jak?).

Pozycja po 34...hxg5 - mamy pozycję, której boją się amatorzy, którzy nie potrafią (bo często nie znają specyfiki danej pozycji - w tym wypadki końcówki wieżowej) grać pozycji bez piona, a ja ŚMIAŁO w nią wszedłem (świadomie grając 33...Qxg5).

Reszta - czyli końcówka cztero- i dwuwieżowa - powinna być dosyć prosta. Gdyby czarne nie miały wolniaka, to mają raczej w miarę lekko przegraną pozycję ;) :).

Pojawia się zatem refleksja - czy są jakieś pytania, komentarze albo wnioski? :D ;)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Postprzez thinkerteacher » 23 sty 2016, 01:43

Na poziomie arcymistrzowskim strata choćby piona bez żadnej rekompensaty praktycznie prowadzi do przegranej. Nie mówiąc już o utracie figury bez rekompensaty.

Nie wiem skąd wziąłeś tę opinię, ale niestety nie tyle jest słuszna... ile SZKODLIWA. Nie dla arcymistrzów, ale dla amatorów ;) :). Chodzi mi o pojęcie "strata piona + brak rekompensaty = przegrana partia". Bo co do utraty figury, to już bez rekompensaty jest dość ciężko grać - jeśli nie masz poziomu wyższego o co najmniej 3-4 klas od przeciwnika (np. 1200 vs 1800 czy 1600 vs 2200). A i wtedy trzeba wykazywać się dość dobrym rozeznaniem pozycji.

W sytuacji gdy tracę choćby piona, już drżą mi kolana; w sytuacji straty figury w praktyce jestem bezsilny jak dziecko. Jedną tylko zasadę znam: nie wymieniać, szczególnie hetmanów, o ile nie przynosi to zauważalnych korzyści.

Porzuć natychmiast szachy... skoro boisz się grać bez piona - to taka parafraza od Tarrascha (w związku z jego cytatem dotyczącym graniu z izolowanym pionem). W przypadku straty figury będzie dosyć ciężko grać, ale nie ma co się skupiać na byciu bezsilnym - wtedy należy właśnie pokazać MEGA twórczość oraz determinację, żeby przeciwnik nie rozjechał nas jak czołg kota...
Co do zasady nie wymieniania hetmana, to bardzo słuszna zasada, ale warto też ją stosować do pozostałych figur (o ile brak wymiany nie prowadzi do tragicznej pozycji).

Nie mam zupełnie pojęcia, jak w sytuacji takiego osłabienia szukać poprawnego planu, jak układać dalszą obronę, na czym się skupiać, jak ustawiać bierki by w miarę możliwości zminimalizować brak jednej z nich.

Poprawny plan będzie polegał na tym, aby ocenić rekompensatę w zamian za utracony materiał, a dalej - ocenić nasze możliwości i to co może nam niedobrego zrobić przeciwnik. Jak ustawiać bierki? Tak, aby maksymalnie utrudniać aktywne działania przeciwnika oraz proste i aktywne poprawianie pozycji!

Oczywiście, ile partii, tyle odpowiedzi, ale czy są jakieś ogólne zasady obrony? Jakieś klucze, których można się trzymać? Partie z komentarzem, w których jest to omówione lub opisane?

Ogólne zasady obrony NIE PRZEWIDUJĄ sytuacji w których grasz bez figury bez sensownej rekompensaty. Niemniej jeśli jest jakakolwiek rekompensata to należy się na niej skupić i na słabościach przeciwnika. I zwykle ograniczać i hamować działania przeciwnika - a dodatkowo atakować jego pozycję, aby musiał przestawiać się w tryb "stale się bronię". JEŚLI narzucisz taki styl gry - już jesteś wygrany (nawet jeśli "tylko" zremisujesz). Przy silnych przeciwnikach zobaczysz, że nie będą oni dawali się spychać do obrony tylko będą łączyli aktywną obronę z (kontr)atakiem! To tak jakbyś mniej więcej rzucał w gościa jajami i pomidorami, a on pomimo tego, że rozbijają się one na jego głowie STALE idzie w twoim kierunku :lol2:

Na szczęście na poziomie hipkomistrzowskim można śmiało oczekiwać, że przeciwnik zwróci przysługę i umożliwi wyrównanie gry. Żeby do tego doszło, pomiędzy zdarzeniem A (Hipek podstawia) a zdarzeniem B (przeciwnik popełnia błąd) musi zostać wykonana pewna ilość posunięć, z których żadne nie pogorszy mojej sytuacji.

Warto POMAGAĆ przeciwnikowi, aby zwrócił przysługę - im bardziej pomożesz, tym skuteczniej zostanie spełniona twoja prośba ;). No i nie wiem czy kojarzysz, ale są pozycje (końcówki) w których przewaga w postaci (lekkiej) figury nie wystarcza do wygranej. A jeśli wspomnę, że też bywają pozycje w których strata 1, 2 czy nawet 3 (!) pionów nie decyduje o przegranej... to chyba więcej nie muszę już mówić? :> :sleep:
thinkerteacher

Postprzez Tomaszachista » 28 kwi 2016, 13:46

Przy stracie materialnej powyżej piona przeważnie stawiam wszystko na jedną kartę(niezależnie od tempa gry).
Oczywiście są wyjątki, kiedy mam sporą stratę materialną, ale rekompensuje mi to przewaga pozycyjna to staram się grać po prostu jak najlepiej.
Tomaszachista

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Postprzez Cieniu » 12 maja 2016, 16:12

Jak już podstawiliśmy figurę to możemy liczyć że przeciwnik odwzajemni się tym samym - jak było w analizowanej partii, która jest świetną ilustracją na temat jak zremisować (przegrać) wygraną pozycję.
W tej partii białe powinny dążyć do wymian figur. Po 21...b5 białe powinny zagrać 22.G:c6+ z wtrąconym szachem, bijąc tym samym aktywnego skoczka czarnych. Następnie powinny zająć wieżami linię c grożąc czarnym pionom hetmańskim i jednoczesnym wtargnięciem wież na 7 linię.Biały hetman jest aktywny na skrzydle hetmańskim i wraz z wieżami może stwarzać tam groźby, w przeciwieństwie do swojego czarnego oponenta, który na linii h odcięty jest od skrzydła hetmańskiego, a na królewskim sam nic nie zdziała. Może jedynie wrócić po 5 linii, ale wtedy powinien być wymieniony. Z kolei wtargnięcie hetmana przez e2 lub d1 do obozu białych nie jest zbyt groźne. Czarne wieże stoją pasywnie na linii d, pion d4 po biciu skoczka jest nietykalny, gdyż po ewentualnej wymianie wieży za piona i skoczka, czarne zostają z wieżą mniej. Goniec e3 to wielki pion, ale nie jest to w tej chwili istotne, gdyż prędzej czy później dojdzie do d4-d5 i goniec zacznie ostrzeliwać skrzydło hetmańskie.

Z kolei po 22.G:c6 W:c6 23 Hb3 Wdc8 24.W:c6 W:c6 25. Wc1 W:c1 26.G:c1 mamy nieco trudniejszą technicznie końcówkę z hetmanami, ale z figurą więcej u białych.
[FEN "4k3/p4ppp/4p3/1p5q/3P4/1Q4P1/PP3P1P/2B3K1 w - - 0 1"]

PS. W analizowanej partii białe podstawiły w końcu figurę i zremisowały, dlatego że grały bez planu i dreptały w miejscu grając wyłącznie hetmanem, nie wykorzystując swojej przewagi.
Cieniu

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1800
kurnik.pl: Cieniu

Postprzez thinkerteacher » 12 maja 2016, 19:57

Tomaszachista napisał(a):Przy stracie materialnej powyżej piona przeważnie stawiam wszystko na jedną kartę(niezależnie od tempa gry).
Oczywiście są wyjątki, kiedy mam sporą stratę materialną, ale rekompensuje mi to przewaga pozycyjna to staram się grać po prostu jak najlepiej.

Można prosić o uzasadnienie takiej decyzji? Najlepiej na kilku przykładach :*
thinkerteacher

Postprzez TAKTYK » 19 lip 2016, 15:52

ja możliwie upraszczam a potem buduje fortece [FEN "5rk1/4nppp/5nbb/8/8/5NBB/5PPP/5RK1 w - - 0 1"]
TAKTYK

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 1064

Postprzez rutra » 21 lip 2016, 16:45

TAKTYK napisał(a):ja możliwie upraszczam a potem buduje fortece [FEN "5rk1/4nppp/5nbb/8/8/5NBB/5PPP/5RK1 w - - 0 1"]

Jeśli czarne mają więcej niż 2 minuty to po 1. ...Bf5 białe mogą pakować drewno do worka.
rutra

Postprzez yetit78 » 21 lip 2016, 19:39

rutra napisał(a):
TAKTYK napisał(a):ja możliwie upraszczam a potem buduje fortece [FEN "5rk1/4nppp/5nbb/8/8/5NBB/5PPP/5RK1 w - - 0 1"]

Jeśli czarne mają więcej niż 2 minuty to po 1. ...Bf5 białe mogą pakować drewno do worka.

Pomijając że doświadczony zawodnik nie da ci wymienić wszystkich pionów na drugim skrzydle jeśli tylko będzie miał taką możliwość (co jest dość prawdopodobne).
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1642 razy
Otrzymał podziękowań: 237 razy

Postprzez rutra » 25 lip 2016, 13:47

Sama wymiana pionów raczej nic nie da, co mi z przewagi lekkiej w takiej końcówce bez pionów. Ostatnio na blitzu miałem G+4p vs 4p (piony na jednym skrzydle) i pomyślałem, że sobie spokojnie wymienie 3 piony i wygram. Wymieniłem 2 piony, a później król przeciwnika był taki aktywny, że nic nie mogłem zrobić, przeciwnik wymienił kolejne 2 piony i partia zakończyła się remisem (zabrakło techniki), więc to nie musi być takie oczywiste..

Moim zdaniem po stracie materiału (jeśli ta strata ma duży wpływ na pozycje a często ma) najlepiej rzucić się do ataku, lub wymieniać szukając remisowych szans w końcówce. Warto wziąć pod uwagę, że są końcówki typu K+G+p (bandowy) vs K przy "złym gońcu", albo K+2S vs K, które są remisowe (oczywiście jeśli król nie jest zbyt daleko przy K+G+p vs K).
rutra

Powrót do Gra Środkowa