1.d4 2.c4 vs. 1.d4 2.Sf3

Moderator: Rafcik

1.d4 2.c4 vs. 1.d4 2.Sf3

Postprzez Siabal » 14 lip 2020, 23:09

Jaki plusy i minusy ma granie debiutów klasycznych typu 1.d4 d5 2.c4 a debiutów 1.d4 d5 2.Sf3. Z tego co poczytałem, to w tym drugim przypadku da się pominąć wiele różnych otwarć takich jak gambit hetmański przyjęty/ nieprzyjęty, obrona słowiańska itp. Takie podejście mogłoby zaoszczędzić sporo czasu na naukę otwarć. Tzn. posiadany czas wykorzystać na mniejszą ilość otwarć, za to przerobię je dokładniej, głębiej. Plus( dla niektórych minus) warianty z gońcem na g2 są podobno w większości bardziej strategiczne, więc nie każdemu by to odpowiadało, ale coś za coś. Były by to takie otwarcia jak Obrona hetmańsko-indyjska, partia katalońska, obrona któlewsko-indyjska i Grunfeld w wariantach z gońcem na g2 itd.. Czy takie podejście miałoby sens ? Za pierwszym rozwiązaniem przemawia natomiast to, że gambit hetmański, obrona słowiańska są to debiuty często grane przez arcymistrzów w zasadzie od pierwszego meczu o mistrzostwo świata, bardziej popularne, jest zapewne więcej dostępnych materiałów do studiowania, a co może najważniejsze -> więcej różnych otwarć, to więcej różnorodnych pozycji, których studiowanie pozytywnie wpłynęłoby na ogólne zrozumienie gry środkowej i powstającej gry końcowej, w przeciwieństwie do ciągłych wariantów z gońcem na g2. Ktoś się nad tym głębiej zastanawiał lub ma wiedzę by wyjaśnić jak to jest w rzeczywistości i czy te plusy/minusy które wymieniłem mają rację bytu ? O czym jeszcze należałoby pamiętać decydując się na którąś z tych dróg ? Jak zwykle mowa o zawodnikach-amatorach, powiedzmy od II-I kat. wzwyż z maks kilkunastoma godzinami na trening tygodniowo.
Siabal

Podziękował : 39 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: siabal

Re: 1.d4 2.c4 vs. 1.d4 2.Sf3

Postprzez Sebek » 15 lip 2020, 13:02

Grając 1.d4 d5 2.c4 uderzamy od razu w centrum przeciwnika i wymuszamy na nim wykonanie ruchu, którego nie chciałby wykonać po 2.Nf3. Czarny musi albo zbić na c4, albo pionka obronić. W pierwszym wypadku zyskujemy przewagę w centrum. W drugim wypadku zaburzamy koordynację czarnych figur, gdyż po 2. ... e6 goniec białopolowy jest zablokowany, natomiast po 2. ... c6 skoczek na b8 stracił możliwość rozwoju na c6 (ponadto biały pion na c4 stoi po prostu lepiej niż czarny pion na c6).
Ogólnie w otwarciach typu 1.d4 zwykle i tak prędzej, czy później gramy c4 walcząc o centrum - w przeciwnym razie czarny osiągnie wyrównanie. Grając 1.d4 d5 2.Nf3 dajemy przeciwnikowi wolną rękę.
Z drugiej strony na naszym poziomie debiut zwykle nie decyduje o zwycięstwie, więc jeżeli chcemy oszczędzić czas na naukę debiutów, to myślę że 2.Nf3, a nawet systemy typu Zukertort-Colle mają pewien sens.
Sebek

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy
Ranking: 0

Re: 1.d4 2.c4 vs. 1.d4 2.Sf3

Postprzez puzzle » 19 lip 2020, 01:34

Oba warianty daza do innych pozycji, ja np. grywam atak Collego aby omijac teorie. Przez pewien czas grywalem tez ultraboczniaka na slowiana, tzn. 1. d4 d5 2.c4 c6 3.cd cd 4. Gg5 z calkiem niezlymi wynikami. Jest wiele sposobow zeby ominac teorie i nie trzeba grac koniecznie 2.Sf3 (jak niektorzy maja w zwyczaju myslec). Trzeba pamietac ze grajac glowne linie pakujesz sie w potencjalne zaskoczenie, bo przeciwnik ma cos na pewno opracowane, dlatego ja wole odkrywac rzadziej spotykane warianty.
puzzle

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 2100
kurnik.pl: szachistaa

Powrót do Debiuty