pytanie

Moderator: Rafcik

Re: pytanie

Postprzez Nataniel998 » 17 sie 2018, 01:27

szachowny napisał(a):Jako, że przygotowuję się na turn im. Rubinsteina, szlifuję swoją wiedzę debiutową.

W jakim openie będziesz grał?
szachowny napisał(a):Mam 5 kategorię, ale gram tak naprawdę jak trójka.

Skoro grasz jak trójka to po turnieju w Polanicy-Zdrój powinieneś mieś 3 kategorie. Jeśli nie zrobisz 3 kategorii to oznacza że nie grasz jak "trójka" .
szachowny napisał(a):Od razu powiem: nie chcę komplikacji, szukam systemów przyjemnych do gry, a nie, gdzie musiałbym kilkanaście minut obmyślać plan gry. oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, iż debiut to nie jest najważniejsza faza partii, ale przede wszystkim trzeba wyjść z niego cało.

Czy nie przywiązujesz zbyt dużej uwagi do debiutów ?
Weź sobie książkę z zadaniami taktycznymi i po prostu rozwiązuj zadania.
szachowny napisał(a):e4 kojarzyło mi się zawsze z taką ofensywną, Fiszerowską grą, a d4 jest bardziej defensywne i wpasowujące się w mój styl gry.

Ja bym to tak nazwał, że po d4 ciężej w debiucie dostać przysłowiową"kose" od przeciwnika, a po e4 dużo łatwiej w debiucie wpaść w pułapkę.
szachowny napisał(a):podjąć rękawice i grać e4 zaproponowane przez trenera, czy znane mi już d4?

Skoro twój trener radzi ci byś zaczął grać e4, to zakładając że jest dobrym trenerem, powinieneś się przerzucić na e4. Po za tym na poziomie 3 kategorii zmiana ruchu rozpoczynającym partie nie jest dużą stratą.

AuroraBorealis napisał(a):Zawodnik z 5, 4, 3 czy nawet 2 kategorią nie ma stylu gry. Ma tylko braki. Jak zawodnik 1200 mówi, ze jest zawodnikiem lubiącym strategiczne pozycje to tak naprawdę jest zawodnikiem nie potrafiącym grać pozycji otwartych. I właśnie dlatego powinno się grać 1.e4 i słuchać trenera a nie cudować i wchodzić w jakąś filozofię, "bo on ma taki styl". Nie ma stylu, braki ma.

Masz racje, większość zawodników nawet o parę klas wyżej od 2 kategorii , nie wiedzą jaką chcą otrzymać pozycje w partii ;) .
rutra napisał(a):Szykuje się ciekawa dyskusja. Poczekajcie, skoczę po popcorn.

Takiego kina akcji dawno nie było na tym forum :lol2: :) .
Ostatnio edytowany przez Nataniel998, 17 sie 2018, 10:28, edytowano w sumie 1 raz
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 139 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Ranking: 1882

Postprzez Kaczmar » 17 sie 2018, 09:45

Nataniel998 napisał(a):
rutra napisał(a):Szykuje się ciekawa dyskusja. Poczekajcie, skoczę po popcorn.

Takiego kina akcji dawni nie było na tym forum :lol2: :) .

Panowie trochę pokory. Każdy był kiedyś początkujący. Forum jest między innymi po to aby początkujący pytali a bardziej doświadczeni odpowiadali i wyprowadzali z błędu.
Moje rady:
- graj pozycje otwarte
- skup się na taktyce (jeżeli nie będziesz podstawiać, wpadać w dwuruchowe kombinacje, sam będziesz dążył do prostych kombinacji to spokojnie zrobisz III kategorię)
- nie mając II,III kategorii nauka debiutów nie ma żadnego sensu; co z tego, że nauczysz się kilku, kilkunastu ruchów w debiucie jak nie będziesz wiedział co dalej lub przeciwnik zejdzie ci z głównego wariantu a ty nie będziesz wiedział co zrobić
- stosuj podstawowe zasady w debiucie i to na razie powinno wystarczyć a skup się na taktyce i ewentualnie na podstawach w końcówkach
Uważam po prostu, że jesteś na poziomie zawodnika, który po ruchu białych 1.Sf3 twierdzi, że przeciwnik mi zagrał debiut Retiego nie wiedząc, że ruch ten tak naprawdę jest ruchem bardzo elastycznym prowadzącym do wielu debiutów.
Kaczmar

Podziękował : 229 razy
Otrzymał podziękowań: 303 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez AuroraBorealis » 17 sie 2018, 11:02

Pokorę to powinna mieć osoba, która przychodzi z pytaniem z pozycji początkującego. A facet przyszedł, zadał pytanie i i tak twierdzi, że już wie lepiej. Żenujące.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 432 razy
Ranking: 2120

Postprzez rutra » 17 sie 2018, 12:36

Kaczmar napisał(a):Panowie trochę pokory. Każdy był kiedyś początkujący. Forum jest między innymi po to aby początkujący pytali a bardziej doświadczeni odpowiadali i wyprowadzali z błędu.

szachowny napisał(a):P.S. panie auroraborealis, to, że ktoś ma V kategorię nie znaczy, że gra jak idiota i podstawia, bo widzę, że wyrobił sobie pan taką opinię na podstawie własnych doświadczeń. Ok, większość piątek to dzieciaki które pojęcie o tej grze mają zerowe, ale system kategorii jest niepewny, to że pan gra z piątką, nie znaczy, że podstawia w piątym ruchu.
Pozdrawiam i życzę sukcesów szachowych,
Michał

Moim zdaniem pokory brakuje autorowi tematu.
rutra

Podziękował : 1685 razy
Otrzymał podziękowań: 2142 razy
Ranking: 1584

Postprzez szachowny » 17 sie 2018, 12:39

Pomyślę nad e4. Faktycznie, nie potrafię grać pozycji otwartych.
gram w openie D.
Potem jak znajdę czas to może wrzucę pare swoich partii z chess.com.
Pozdrawiam.
szachowny

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Nataniel998 » 17 sie 2018, 17:00

szachowny napisał(a):
Potem jak znajdę czas to może wrzucę pare swoich partii z chess.com.
Pozdrawiam.

Wrzuć swoje partie z turnieju który jutro rozpoczynasz.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 139 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy
Ranking: 1882

Postprzez brelo » 17 sie 2018, 22:34

szachowany napisał(a):P.S. panie auroraborealis, to, że ktoś ma V kategorię nie znaczy, że gra jak idiota i podstawia, bo widzę, że wyrobił sobie pan taką opinię na podstawie własnych doświadczeń.

Przykro mi, ale to właśnie dokładnie to oznacza. Oczywiście wszystko zależy gdzie przesuniemy maksimum, bo jak na Carlsena, to wtedy nawet wspomnianego tutaj silnego kandydata nie ma na mapie szachowej. Jeżeli na 2100, to V kategoria to gość, który na bicie w przelocie mówi wow. Jeżeli jeszcze niżej to trochę ta V kategoria zyskuje w oczach...

W pełni się zgadzam z tym co napisał Aurora, strategiczne pozycje to powiedzmy, że wolał Petrosjan, a nie V kategoria. Ja wolę grać końcówki, bo w grze środkowej zwyczajnie jestem słaby.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez rutra » 17 sie 2018, 22:41

Widziałem kiedyś na turnieju zawodnika, który miał V kategorie, a wygrywał turniej (szachy szybkie), w którym grały II kategorie. Na pierwszym klasycznym turnieju ten zawodnik od razu zdobył II kategorie, ale to wynikało z tego, że ów zawodnik wcześniej nie miał możliwości podwyższenia kategorii.
rutra

Podziękował : 1685 razy
Otrzymał podziękowań: 2142 razy
Ranking: 1584

Postprzez majsza » 17 sie 2018, 23:14

rutra napisał(a):Widziałem kiedyś na turnieju zawodnika, który miał V kategorie, a wygrywał turniej (szachy szybkie), w którym grały II kategorie. Na pierwszym klasycznym turnieju ten zawodnik od razu zdobył II kategorie, ale to wynikało z tego, że ów zawodnik wcześniej nie miał możliwości podwyższenia kategorii.

To zobacz bekasa niefidowca na 5 miejscu w stawce FM-ów, jedynek i dwójek:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... =pl&tb=10_

:D
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy
FICS: majsza

Postprzez brelo » 18 sie 2018, 09:26

majsza napisał(a):
rutra napisał(a):Widziałem kiedyś na turnieju zawodnika, który miał V kategorie, a wygrywał turniej (szachy szybkie), w którym grały II kategorie. Na pierwszym klasycznym turnieju ten zawodnik od razu zdobył II kategorie, ale to wynikało z tego, że ów zawodnik wcześniej nie miał możliwości podwyższenia kategorii.

Z nikim powyżej 1600 nie wygrał...nie wiem po co ta stawka FMów w tle, nawet się do niej nie zbliżył.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez majsza » 18 sie 2018, 09:41

brelo napisał(a):
majsza napisał(a):

Z nikim powyżej 1600 nie wygrał...nie wiem po co ta stawka FMów w tle, nawet się do niej nie zbliżył.

Że pokonał samych 1600, to nie znaczy przecież, że gra jak bekas. Nie chodziło mi o to, że jest równy FM-om, tylko bardziej o to, że zawodnicy bez kategorii i z V kategorią mogą być doświadczeni i już na pewno jak początkujący nie grać. Zawodnik ma teraz powyżej 1800 Elo w szybkich, więc w tej odmianie na pewno nie tylko trójki pokonuje. A nadal nie ma kategorii. Nie bierze udziału w dłuższych turniejach.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Postprzez AuroraBorealis » 18 sie 2018, 10:17

Rozbraja mnie, że ludzie uważają, że zawodnik ogrywający 1600 to "nie jest początkujący". Zaawansowane szachy to pewnie od poziomu 2300. Średnie gdzieś 2000-2300. Poniżej to początkujący poziom z dużymi brakami w zrozumieniu strategii. Jak ktoś ma w sobie odpowiednio dużo pokory to to zrozumie. Wie w jakim jest momencie i jak dużo musi poświęcić, żeby osiągnąć coś więcej. I tacy ludzie gdzieś tam dochodzą. Jak ktoś myśli, że ogra 1600 i jest zaawansowany, to sorry... Znam ludzi 1800, którzy poza taktyką nie znają niczego i zawodników 1600 ogrywają. I nigdy bym nie powiedział, że grają zaawansowane szachy. Nie znają np nawet podstaw struktur pionowych.

Co do d4 vs e4 to sprawa jest prosta. Po d4 powstają pozycje zamknięte, które wymagają dużego doświadczenia i zrozumienia szachowej strategii. To są manewrowe pozycje, gdzie nie myśli się "ruch po ruchu", tylko układa skomplikowane plany. Takich pozycji nie rozumie dobrze zawodnik początkujący. Wiele osób gra 1.d4, bo boi się teorii po 1.e4. I ja jako junior też tak robiłem i przez to zastopowałem swój progres. Grałem pasywnie i bojazliwie. Po przesiadce na 1.e4 w ciągu zaledwie kilku miesięcy zacząłem ogrywać zawodników, z którymi wcześniej sromotnie przegrywałem. Lepiej liczyłem warianty i znajdywałem aktywne kontynuacje. Tylko to było przed erą internetu i trenera nie miałem. "Skorygował" mój repertuar dopiero mój pierwszy trener. Grając 1.d4 straciłem przynajmniej 3-4 lata. Mógłbym dzisiaj grać znacznie lepiej, gdyby nie ten błąd. I jako dzieciakowi też mi się wydawało, że wszystko wiem. Życie skorygowało moją ówczesną wiedzę.
AuroraBorealis

Postprzez FireEasy » 18 sie 2018, 10:49

AuroraBorealis sorry za mały offtop ale jaki masz tytuł i ile bierzesz za godzinę treningu przez internet?
FireEasy

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 2600

Postprzez AuroraBorealis » 18 sie 2018, 11:02

Na pewno nie mam 2600 ;) jak coś, to info na priv.
AuroraBorealis

Postprzez majsza » 18 sie 2018, 12:07

AuroraBorealis napisał(a):Rozbraja mnie, że ludzie uważają, że zawodnik ogrywający 1600 to "nie jest początkujący". Zaawansowane szachy to pewnie od poziomu 2300. Średnie gdzieś 2000-2300. Poniżej to początkujący poziom z dużymi brakami w zrozumieniu strategii. Jak ktoś ma w sobie odpowiednio dużo pokory to to zrozumie. Wie w jakim jest momencie i jak dużo musi poświęcić, żeby osiągnąć coś więcej. I tacy ludzie gdzieś tam dochodzą. Jak ktoś myśli, że ogra 1600 i jest zaawansowany, to sorry... Znam ludzi 1800, którzy poza taktyką nie znają niczego i zawodników 1600 ogrywają. I nigdy bym nie powiedział, że grają zaawansowane szachy. Nie znają np nawet podstaw struktur pionowych.

.

Ty z jakiegoś wysokiego C wyślisz.... Tak, napisałem, że gracz pokonujący 1600 (czyli zapewne poziom 1800), to nie początkujący.... Ale nigdzie nie napisałem, że gracz 1800, to zaawansowany....
A wygląda na to, że tak moją wypowiedź interpretujesz...
Jeszcze raz powtórzę, gracz poziomu 1800, to nie początkujący (taki szachista może mieć nawet 10 lat dośwadczenia w grze). I niech rozbrajam kogo mogę. Dla mnie to bardzo silny amator, silny pasjonat.
Przez takich ludzi jak Ty, którzy nie czytają dokładnie postów sądzę, że nie warto się tutaj odzywać.
Roy Eichhorn
majsza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Debiuty