Segragator

Moderator: Rafcik

Segragator

Postprzez FireEasy » 15 lis 2017, 19:25

Chciałbym założyć sobie segregator z debiutami w którym będą partie(arcymistrzów i będę je analizowal je pod względem debiutu) i, wariantami poszczególnych debiutów i mam pytanie jak najlepiej się do tego zabrać, aby to nie było zwykłym stekiem bzdur i jak potem się z tego uczyć. I z jakich książek lub stron uczyć się nie suchych wariantów lecz idei i celu danego debiutu, aby wiedzieć jak ukarać przeciwnika gdy zagra jakiś dziwny ruch poza teorią. I mam pytanie czy obrona francuska, partia włoska i caro-kann są dobre w dla 4 kategorii. I czy polecicie mi jakiś sensowy debiut dla czarnych na d4.
FireEasy

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2600

Re: Segragator

Postprzez chlebik » 15 lis 2017, 19:49

Majac 4 kategorie to jedyny sens pracy z debiutami to wiedza o pulapkach debiutowych i tyle. Na trenowanie ich szkoda IMHO czasu.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 306 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez FireEasy » 15 lis 2017, 21:13

Ale ja chce ☺☺ mógłbyś odpowiedz na jakieś pytanie?
FireEasy

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2600

Postprzez Kaczmar » 16 lis 2017, 10:36

Mając IV kategorię nie jesteś w stanie samodzielnie rozpocząć prawidłowej pracy nad debiutami. Popracuj nad prostą taktyką, nad końcówkami, nad planami gry. Jeżeli chodzi o debiuty to zapoznaj się z ich nazwami oraz kilkoma pierwszymi ruchami abyś wiedział o czym rozmawiać lub o czym rozmawiają inni. Zastanów się, które debiuty ci bardziej pasują a które mniej i dlaczego. Najgorsze co możesz zrobić to uczyć się debiutów na pamięć. Wtedy po debiucie nie będziesz wiedział co grać, będziesz wpadał w popłoch gdy ktoś zboczy z wariantu itp. Chlebik dobrze radzi. Wszystko w swoim czasie. Najpierw musisz zrozumieć, że siła gry zawodnika z IV,III a nawet II kategorią nie leży w znajomości debiutu.
Kaczmar

Podziękował : 180 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez rutra » 16 lis 2017, 11:06

Odpowiadając na końcowe pytania, na tym poziomie zaleca się grać włoską, żeby się nauczyć szachów (tak przynajmniej słyszałem). Caro-Kann i Francuska to pozycyjne debiuty, po których będą powstawać struktury, których nie zrozumiesz.

Co do debiutów na tym poziomie to warto zapamiętać kilka rzeczy: wyprowadź piony do centrum, następnie skoczki i gońce, wykonać roszadę, rusz hetmanem (najczęściej na c2/c7) by wzmocnić pozycję wież, a następnie ustaw wieże w centrum. Nie wykonuj niepotrzebnie kilku ruchów tę samą figurą. Nie graj bez potrzeby skoczkami na bandę (skoczki w centrum oraz na c3/f3/c6/f6 kontrolują największą ilość pól.
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2010 razy
Ranking: 1670

Postprzez majsza » 16 lis 2017, 12:12

Mając IV kategorię kupujesz trochę starych książek (dosyć tanich nawet).
Dlaczego? Bo są tam dobrze wyjaśnione idee debiutów i pokazane plany gry, a nie bezduszne ciągi wariantów jak we współczesnych książkach debiutowych.
Są nimi:
Czarnecki "ABC szachisty" (1973) - jest tam rozdział Zarys teorii debiutów. Masz wyjaśnione o co chodzi w najważniejszych debiutach.
Czarnecki "Zaczynamy partię szachów" (1972)- ok. 70 stron poświęconych zasadom debiutowym. Reszta to 500 skomentowanych partii, gdzie nastąpił jakiś nieoczywisty pozycyjny lub taktyczny błąd...
Sokolski "Współczesny debiut szachowy" (1952) - zupełnie niewspółczesna książka. Jak wspomniał autor we wstępie, skierowana dla średnio-zaawansowanych od IV i do II kategorii. Jest tam ok. 30 stron o zasadach debiutowych. Reszta to opisy debiutów wraz z ideami, najważniejszymi liniami i planami gry. Książka ma 100 skomentowanych partii takich szachistów jak Kotow, Bronstein , Botwinnik, Keres i innych graczy z tamtych lat. Wiadomo, sporo się zdezaktualizowało wariantów.... Ale w zasadzie do 5 ruchu mało co się zdezaktualizowało. Ogólne zasady poszczególnych debiutów nie zmieniają się. Może tylko popularnych kiedyś debiutów teraz się nie gra, pojawiły się nowe warianty w znanych otarciach (np. Gajewskiego) itp. A Żurawlew w jednej ze swoich książek pisał, że III kategoria powinna znać warianty do 5 ruchu z debiutów, które gra. (A dalej poprowadzą człowieka idee i plany gry...)
Keres "Teoria debiutów otwartych" (1954)- trochę bardziej dokładnie opisane debiuty otwarte

Ze współczesnych książek mogę polecić
Łokasto - Gramy e4! - dużo partii komentowanych do debiutów (62)
Konikowski- Szybki kurs debiutów (dla sprawdzenia aktualności wariantów)
Łokasto Nauka gry w szachy dla początkujących i średniozaawansowanych częśc 2. Jest tam dział Debiut. Na bazie 56 komentowanych partii wyjaśnione 30 typowych błędów debiutowych młodych szachistów. Tekst bardzo pokrewny artykułowi pana Bodera na stronie KSz Piątka Skierniewice (o tym samym).
i dużo książek z komentowanymi partiami
bo to raczej z nich będziesz się na razie uczył debiutów. Dlatego tak wiele książek opisałem, gdzie te partie występują.

A Segregator? Tak, ale raczej z własnymi komentowanymi grami, własnymi liniami i wzmocnieniami debiutów, które sam grasz
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
Ranking: 0
FICS: majsza

Powrót do Debiuty