Debiuty początkujący

Moderator: Rafcik

Debiuty początkujący

Postprzez shreder221 » 10 maja 2015, 15:28

Witam Umiem grać teoretycznie od wielu lat ale nigdy więcej jak 1-2 partie rocznie. W ostatnim czasie znalazłem w szkole kolegę do gry na przerwach w szkole i pykamy. Moje umiejętności się trochę rozwinęły zacząłem robić ćwiczenia taktyczne jakieś końcówki czasami pogram innym razem coś przeanalizuje (słabo wychodzi póki co ale pewnie potem się to rozwinie). W wakacje poczytam jakieś książki dla początkujących o strategii w szachach i chcę przygotować jakiś wariant Debiutu.

W związku z ostatnim chciałbym poprosić o wypisanie 3-4 podstawowych debiutów wraz z najważniejszymi wariantami.
Oraz główne warianty w Debiucie Gdzie białe grają 1 c4 2sc3
(bodajże partią angielska (prawie napisałem anielska :D ))
Pouczę się i postaram się zrozumieć dlaczego tak a nie inaczej się ruszać. A potem do kurnika !!
Edit:
w sumie jeszcze jeden debiut bym poznał, nazwę i warianty dalszej gry

1. sf3 2. g3 3.gh3 5 roszada
shreder221

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Debiuty początkujący

Postprzez kolokwium » 10 maja 2015, 20:44

Proponuję dowolny podręcznik dla początkujących. Tam znajdziesz wszytko co potrzebujesz. Później (jak go kilka razy przerobisz) jakieś inne książki specjalistyczne.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2082 razy
Otrzymał podziękowań: 2202 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez shreder221 » 10 maja 2015, 23:40

Hmm nie mam obecnie kasy więc tylko to co znajdę w internecie
To ostatnie Wg Lucass chess to obrona nowoczesna

A nie da się tego po prostu napisać?
shreder221

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez rutra » 11 maja 2015, 00:17

Kiedy ja potrafiłem grać od wielu lat, ale tylko przesuwałem drewno grałem takie coś: 1. d4 2. Bf4 3. Nc3 4. Nb4 i jak się ktoś złapał w pułapkę to wtedy 5. Nxc7 z atakiem na króla i wieże. Gdy po ponad 2-letniej przerwie wróciłem do szachów to zacząłem grać 1. b3 a później 1. Nf3. Potem przerzuciłem się na 1. d4 czego trzymałem się przez 3 lata, następnie zacząłem grać 1. e4.

Jeśli chodzi o debiuty, o których wspomniałeś to partia angielska podobno jest debiutem, w którym ważną rolę odgrywa strategia, a nie przygotowanie teoretyczne. Zatem bez dobrej znajomości gry pozycyjnej raczej to nie jest dobry debiut dla "wiecznie początkującego". Drugi debiut to otwarcie Reti-ego. Zamiast 3. Bh3 pewnie chodziło o 3. Bg2. Również tego nie polecam na początku.

Słyszałem, że dobrze zacząć od nauki otwartych debiutów, takich zaczynających się od 1. e4 e5. Ale ja się na debiutach nie znam, więc nie doradzę konkretnych wariantów.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2017 razy
Ranking: 1670

Postprzez kolokwium » 11 maja 2015, 10:42

shreder221 napisał(a):Hmm nie mam obecnie kasy więc tylko to co znajdę w internecie
To ostatnie Wg Lucass chess to obrona nowoczesna

A nie da się tego po prostu napisać?

Da się napisać i zostało już napisane. Trzeba tylko znaleźć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez Daniel » 11 maja 2015, 21:57

shreder221 napisał(a):Hmm nie mam obecnie kasy więc tylko to co znajdę w internecie

Używane książki w rodzaju "Nauka gry w szachy" albo "ABC szachisty" na Allegro znajdziesz za kilka-kilkanaście złotych.
Daniel

Podziękował : 202 razy
Otrzymał podziękowań: 321 razy

Postprzez kolokwium » 11 maja 2015, 22:44

Często przesyłka jest droższa niż książka. Jak jest możliwość, to można też sprawdzić w antykwariacie lub ... bibliotece.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 12 maja 2015, 00:53

Zawsze można coś w internecie poszukać. Nie namawiam do piractwa, ale można ściągnąć jakąś książkę aby sprawdzić czy warto ją kupić, a po 24 godzinach usunąć ;)
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2017 razy
Ranking: 1670

Powrót do Debiuty