marsz pionami

Moderator: Rafcik

marsz pionami

Postprzez Miszla » 12 lut 2015, 23:08

Witam. Nie jestem jakimś mega zaawansowanym szachistą, nawet bym się tak nie nazwała. Po prostu ostatnio stwierdziłam, że nawet fajnie jest pograć. Grywam z kolegą - i tu przechodzimy do mojego głównego pytania. Zazwyczaj rozpoczynam partię otwarciem... Nie mam pojęcia jak to się nazywa. Standardowe odblokowania gońca i hetmana, ruch gońcem, koniem, roszada. Kolega natomiast od dłuższego czasu używa ustawienia, w którym pionki są dwóch liniach i się wzajemnie osłaniają. I jeżeli mam być szczera - nie mam pojęcia jak się zachować w tej sytuacji. Zazwyczaj szachownica wygląda tak:
[FEN "r2q1rk1/pppb1ppp/2np1n2/2b1p3/P1P1P1P1/1P1P1P1P/8/RNBQKBNR w - - 0 1"]
Kolega wychodzi z pionkami w różnych kolejnościach, raz robi zygzak o wysokości 3 kratek, czasami wykłada te pionki, które mają znaleźć się dalej, a później, te, które mają się ruszyć o jedno pole... Zawsze mnie po tej formacji pokonuje. Jest jakaś taktyka na to?
Miszla

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: marsz pionami

Postprzez rutra » 13 lut 2015, 02:33

Przepraszam, że zapytam ale czy białe grają w warcaby?

PS. Myślę, że skoczek na d4 byłby silny. Białe się strasznie odsłaniają, można spróbować gdzieś wymienić piony, żeby się jakaś linia otworzyła.
rutra

Podziękował : 1623 razy
Otrzymał podziękowań: 2017 razy
Ranking: 1670

Re: marsz pionami

Postprzez dromader » 13 lut 2015, 05:29

Parę lat temu też to przerabiałem, przy dobrej grze czarnych w kilkunastu ruchach jest armagedon. Sd4 wygląda dobrze, potem c6, d5 i centrum się sypie. Mój kolega ten wariant nazwał "kolczaste wzgórze".
dromader

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1800

Powrót do Debiuty