Jaki jest wasz ulubiony, a jaki znienawidzony debiut?

Moderator: Rafcik

Re: Jaki jest wasz ulubiony, a jaki znienawidzony debiut?

Postprzez kolokwium » 29 mar 2014, 22:13

Blazer86 napisał(a):No ale on najpierw twierdzi że w Pircu wychodzi słaba gra a potem mówi że "grał tego Pirca fizycznie"

Jeszcze raz przeczytaj wpis demona (ja dam tylko malutki fragmencik)
thinkerteacher napisał(a):Poziom dyskusji, siły argumentów oraz "pchania dyskusji" jest tak żenujący, że stanowczo PROTESTUJĘ! Ignoracji mówimy wyraźne NIE!
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2360 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Daniel » 29 mar 2014, 22:37

Dyskusja się nie klei, bo też i różna jest wiedza dyskutantów. Większość wie po co gramy gońcem na g7, ale nie wszyscy.

Arcywiki, piszesz w jednym z postów, żeś jest "młody gracz, którego doświadczenie sięga końca roku 2013". No i super, skoro grasz tak krótko to już i tak nie jest źle. Ale ... masz jeszcze przed sobą wiele nauki. Dziś krótka lekcja na temat rozwijania gońców na najdłuższą przekątną (tzw. fianchetto). Białe mogą zagrać g3, a potem Gg2, czarne g6 i Gg7, do tego zwykle dochodzą ruchy odpowiednio Sf3 u białych i Sf6 u czarnych.

Zakładasz, że skoro goniec nic konkretnego teraz nie atakuje, a w dodatku "patrzy" na swojego skoczka, to w Pircu czy KID na g7 stoi źle... a on tymczasem stoi świetnie. Owszem, w tej chwili nie atakuje konkretnej figury, czy pionka. Spójrzmy jednak na to tak: gdyby nasz czarny goniec z g7 był na przekątnej a5-d8 to miałby na niej cztery pola. Jakby był na a3-f8 to miałby na niej sześć pól. Jest na polu g7, więc na przekątnej a1-h8 ma osiem pól. A gdzie lepiej mieć gońca, tam gdzie jest wiele pól, czy tam gdzie mało? no właśnie, tam gdzie wiele... co więcej, poprzez swego skoczka nasz goniec "patrzy" na pole d4, a tam jest biały pionek. Dalej jeszcze jest pole b2, tam też jest pionek, za nim wieża... W tej chwili ich wszystkich nie pobije, ale kto wie co się wydarzy później. Na żadnej przekątnej więcej ten goniec teraz nie zdziała. A po krótkiej roszadzie dodatkowo zasłania swojego króla. Efekt taki, że jest znakomitą figurą. Wielu szachistów w każdej partii tak rozwija gońca, a nawet i oba swoje gońce. Więc proszę, nie upieraj się że jest on złą figurą, choć wiele osób pisze Ci że jest inaczej.

A z kolei jeśli chodzi o wycofanie skoczka w KID - owszem, z f6 może wrócić na e8, ale nie tyle po to żeby zrobić drogę gońcowi, co żeby pionek mógł z f7 zagrać na f5. Skoczek wraca potem znów na f6.
Daniel

Podziękował : 213 razy
Otrzymał podziękowań: 340 razy

Postprzez kMorra » 30 mar 2014, 00:32

a jeszcze dochodzą aktywne funkcje obronne gońca przy roszadzie z fianchetto.
Ничего не откладывай на потом.
A man's got to know his limitations.
kMorra

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Ranking: 1000
FICS: ICC_kMorra

Postprzez yetit78 » 30 mar 2014, 00:48

Tego akurat nie kumam. Funkcje obronne? Króla zasłaniać mógłby równie dobrze albo lepiej pionek. Rozwinięcie gońca na g7 ma wiele zalet ale są też wady a najpoważniejsza jest taka że wysunięty pion g może być dobrym punktem zaczepnym do ataku.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1853 razy
Otrzymał podziękowań: 280 razy

Postprzez kMorra » 30 mar 2014, 02:06

podobne funkcje z reguły pełnią skoczki w obronie alechina. Są blisko i mogą się poruszać.

edit: chyba miałem na myśli gońce

edit2: już nie będę pisał pod wpływem... zmęczenia
Ostatnio edytowany przez kMorra, 30 mar 2014, 21:28, edytowano w sumie 1 raz
Ничего не откладывай на потом.
A man's got to know his limitations.
kMorra

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Ranking: 1000
FICS: ICC_kMorra

Postprzez yetit78 » 30 mar 2014, 10:26

No żeby figura nie mogła się poruszać trzeba się naprawdę postarać.
Są blisko? 1.e4 Nf6 2.e5 Nd5 3.c4 Nb6 4.d4 d6 5.f4 Raczej nie króla.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez Blazer86 » 30 mar 2014, 12:22

Ok,ok.Czy ja go obrażam?Gdybym go obrażał wypowiedź:

Blazer86 napisał(a):Ocenianie debiutu którego nawet nie grasz,oznacza że ty KOMPLETNIE NIE ROZUMIESZ SZACHÓW.......!

byłaby np. taka:

Frajerze,ocenianie debiutu którego nawet nie grasz,oznacza że ty KOMPLETNIE NIE ROZUMIESZ SZACHÓW.......! Nie nauczono cię grać w szachy,palancie?

Blazer86 napisał(a)::lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Od kiedy można grać Pirca fizycznie heheh to już mnie rozbawiłeś ^_^

Raczej mówi się tak: "Pirca stosowałem w partiach" a nie "Pirca grałem fizycznie"

Brzmiało by to inaczej np.

Blazer86 napisał(a): :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:
Jaki debil od kiedy można grać Pirca fizycznie ty debilu jak mnie strasznie rozbawiłeś. :lol2:
Idioto,pisze się:"Pirca stosowałem w partiach" a nie "Pirca grałem fizycznie".

Czy ja go w tych postach obrażałem?Sam się wdał w dyskusję,ponieważ twierdził że Obrona Pirca jest zła.
Powiedziałem co powiedziałem i już.Pokazywałem i mówiłem że w Pircu nie istnieje tylko ruch g6.

ZA "OBRAŻANIE I IGNORANCJĘ" NAJMOCNIEJ PRZEPRASZAM UŻYTKOWNIKA
ARCYWIKI. NIGDY TO SIĘ WIĘCEJ NIE POWTÓRZY.

Pozdrawiam!
MKS Rokita Brzeg Dolny

http://www.szachy.brzegdolny.pl
Blazer86

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lenko11
FICS: xxDedexx

Postprzez kolokwium » 30 mar 2014, 16:14

Obrażać można nie tylko epitetem.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Carlsen również może powiedzieć, że ktoś "KOMPLETNIE NIE ROZUMIE SZACHÓW", np. któryś z medalistów IMP. Jednakże owy medalista może tak powiedzieć przeglądając zapisy i twoich partii.

Tak samo można różnie patrzeć na tą samą pozycję. I nie chodzi/biega mi o to, że jeden widzi wygraną, drugi remis a trzeci nawet przegraną. Do wygranej można dojść w różny sposób.
[FEN "7k/1R6/p7/4p1K1/4r3/PB5p/P7/8 w - - 0 1"]

1. Wh7+ K:h7 2. Gc2 z wygraną
lub
1. Ge6
1. ... Wf4 2. Kg6 Wf6+ 3. K:f6 e4 4. Kg6
1. ... Wg4+ 2.G:g4 Kg8 3.Kf6 ~ 4.Gf5

PS
Wyrażenie "ty KOMPLETNIE NIE ROZUMIESZ SZACHÓW.......!" może bardziej dotknąć niż usłyszenie "frajerze", czy "palancie". Ale może to kiedyś zrozumiesz (to też może obrazić).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2360 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rastamaniek92 » 03 kwi 2014, 10:38

Ja osobiście lubie partie angielską i gambit budapesztański tzn gram od niedawna, ale często w nim wygrywam,
Nie lubie Systemu Colle'a-Koltanowski'ego ? (nie wiem jaka jest poprawna pisownia tego) i brać białymi przeciw obronie sycylijskiej.
rastamaniek92

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
kurnik.pl: rastamaniek92
FICS: rastamaniek

Postprzez Arcywiki » 03 kwi 2014, 17:27

Blazer86 napisał(a):Ok,ok.Czy ja go obrażam?Gdybym go obrażał wypowiedź:

Blazer86 napisał(a):Ocenianie debiutu którego nawet nie grasz,oznacza że ty KOMPLETNIE NIE ROZUMIESZ SZACHÓW.......!

byłaby np. taka:

Frajerze,ocenianie debiutu którego nawet nie grasz,oznacza że ty KOMPLETNIE NIE ROZUMIESZ SZACHÓW.......! Nie nauczono cię grać w szachy,palancie?

Blazer86 napisał(a):Te "86" w nicku chyba nie oznacza daty urodzenia. Nie potrafisz prowadzić sensownej dyskusji przeplatanej argumentami, tylko plujesz kwasem.
:lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Raczej mówi się tak: "Pirca stosowałem w partiach" a nie "Pirca grałem fizycznie"

Jaki debil od kiedy można grać Pirca fizycznie ty debilu jak mnie strasznie rozbawiłeś. :lol2:

Czy ja go w tych postach obrażałem?Sam się wdał w dyskusję,ponieważ twierdził że Obrona Pirca jest zła.
Powiedziałem co powiedziałem i już.Pokazywałem i mówiłem że w Pircu nie istnieje tylko ruch g6.

Pozdrawiam!
Arcywiki

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1838

Postprzez rastamaniek92 » 04 kwi 2014, 10:52

Nie macie o czym gadać? sorry za off top ale widzę, że forum schodzi na psy. Tylko kłótnie oskarżanie i jakieś łapanie za słówka, na początku mi się podobało bo dla beki można było poczytać, ale to już przesada. Nie wiem czy niektórzy z was wiedzą, ale to forum o szachach. Jestem amatorem i czytając je chciałbym się dowiedzieć czegoś nowego, czy zapoznać się z opinią kogoś z was na jakieś tematy. a nie kto kogo obrażał.

Dziękuje za uwagę.
rastamaniek92

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
kurnik.pl: rastamaniek92
FICS: rastamaniek

Postprzez Blazer86 » 04 kwi 2014, 21:14

Arcywiki napisał(a):
Blazer86 napisał(a):Ok,ok.Czy ja go obrażam?Gdybym go obrażał wypowiedź:

byłaby np. taka:

Blazer86 napisał(a):Te "86" w nicku chyba nie oznacza daty urodzenia. Nie potrafisz prowadzić sensownej dyskusji przeplatanej argumentami, tylko plujesz kwasem.
:lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Pozdrawiam!

......Dla ciebie kolo ZAWSZE CYFRA W NICKU TO ROK URODZENIA.

To po co wdajesz się w dyskusję?

Lepiej zamknij ten dziób i siedź cicho.

KUMASZ?

PS:Wycofuję przeprosiny i dodaje cię do WROGÓW.
Ostatnio edytowany przez Blazer86 05 kwi 2014, 15:39, edytowano w sumie 2 razy
MKS Rokita Brzeg Dolny

http://www.szachy.brzegdolny.pl
Blazer86

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lenko11
FICS: xxDedexx

Postprzez yetit78 » 05 kwi 2014, 13:37

fuszer napisał(a):Nie uważam, że KID i Pirc to ten sam debiut. Królewsko-indyjska jest bardziej hipermodernistyczna i agresywna. Czarne prowokują białe do zajęcia pionkami centrum, co ułatwia zarówno jego atakowanie (c6, a6, b5, f5), jak też zamknięcie (e5, a gdy białe zagrają d5 - c5), aby rozwinąć atak na króla. W obronie Pirca w centrum są tylko dwa pionki, więc piokowy atak na hetmańskim jest mniej efektywny, bo nie ma punktów zaczepienia. Trudniej też zakorkować centrum i "pojechać" na królewskim.
Osobiście Pirca nie lubię i nigdy nie zagrałbym tego debiutu czarnymi

Wracając do tego postu: też kiedyś myślałem że Pirc jest gorszy dla czarnych przez brak pionka c, ale ostatnio doszedłem do wniosku że w takim razie zyskuje plan e5 i exd4 bo łatwiej dojść do d5. A po przepchaniu na d5(żeby nie było exd4) atak białych bez piona c jest zbyt wolny.

yetit78

Postprzez fuszer » 05 kwi 2014, 13:49

yetit78 napisał(a):Wracając do tego postu: też kiedyś myślałem że Pirc jest gorszy dla czarnych przez brak pionka c, ale ostatnio doszedłem do wniosku że w takim razie zyskuje plan e5 i exd4 bo łatwiej dojść do d5. A po przepchaniu na d5(żeby nie było exd4) atak białych bez piona c jest zbyt wolny.

Zostawiając piona na c2, białe mogą zrobić bezpiecznie długą roszadę i atakować na królewskim w stylu ataku Samischa (f3, Ge3, Hd2, g4, h4 itd.)
W przeciwieństwie do sycylijskiej (atak angielski w Najdorfie lub Rauzer w drakonie), czarne nie mają jednak otwartej linii c do ataku na białego króla. Po linii e strzelają w bronionego pionka e4, a na hetmańskim muszą wykonać więcej operacji (w porównaniu z królewsko-indyjską), aby coś osiągnąć.

Możliwy jest także atak 3 pionów (ten z f4), gdzie białe chcą atakować na królewskim, a do tego pion c4 nie jest niezbędny.

W sumie, w moim odczuciu to czarne są tu zbyt powolne w porównaniu z królewsko-indyjską.
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 932 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez yetit78 » 05 kwi 2014, 22:27

Też kiedyś myślałem że długa roszada to sposób na Pirca ale odpuściłem bo parę razy pod rząd dostałem w tyłek. Powstawały mniej więcej takie pozycje i po b4 nie miałem co zrobić ze skoczkiem. W porównaniu z sycylijską czarne też mają korzyść - potrzeba dużo czasu żeby skoczek doszedł na d4 gdzie stoi w sycylu.

Atak austriacki(z f4) jest okej ale czarne mają sporo możliwości obrony i myślę że któraś jest wystarczająca(jeśli nie wszystkie).

Grałem w Pircu 20-30 partii i jakoś nigdy nie szło mi świetnie.

yetit78

Poprzednia strona

Powrót do Debiuty