Jaki jest wasz ulubiony, a jaki znienawidzony debiut?

Moderator: Rafcik

Re: Jaki jest wasz ulubiony, a jaki znienawidzony debiut?

Postprzez PhiloSophist » 24 mar 2014, 23:59

Jak ktos nie wie czemu KID jest najlepszą opcją przeciwko d4 to niech obejrzy partie Bronsteina na chessgames.com! Pozdrowienia dla wszystkich miłośników Królewsko-indyjskiej i sycyla :)
PhiloSophist

Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: marcopollock
FICS: mcstorytaller
Playchess: anonim

Postprzez fuszer » 25 mar 2014, 00:59

Można jeszcze przejrzeć partie Fischera, Gellera i Kasparowa - wszyscy ci panowie potrafili w królewsko-indyjskiej czarnymi namieszać. Gufeld też od nich nie odstawał, napisał nawet książkę o tym debiucie (a także o sycylijskim drakonie).
fuszer

Podziękował : 238 razy
Otrzymał podziękowań: 935 razy
Ranking: 2096
kurnik.pl: fuszer
FICS: swirus

Postprzez Blazer86 » 25 mar 2014, 09:16

Arcywiki napisał(a):
fuszer napisał(a):
yetit78 napisał(a):Eee... Czemu? Królewsko indyjska jest ok, a Pirc gorszy niż wszystko?

KID
[FEN "rnbqk2r/ppp1ppbp/3p1np1/8/2PPP3/2N5/PP3PPP/R1BQKBNR w - - 0 1"]
Pirc
[FEN "rnbqkb1r/ppp1pp1p/3p1np1/8/3PP3/2N5/PPP2PPP/R1BQKBNR w - - 0 1"]

Porównaj sobie diagramy i odpowiedz na pytanie, w którym przypadku czarne mają lepszy rozwój figur. To przecież podstawa gry w debiucie.

W królewsko indyjskiej czarne mają ograniczone możliwości rozwinięcia figur (właściwie praktycznie są to te same otwarcia, więc to co napisałem tyczy się również obrony Pirca). Przykładowo czarne zrobiły fianchetto na polu g7, żeby zrobić roszadę, ale żeby owego gońca rozwinąć, można jedynie skoczka cofnąć, co kosztuje i stratą - bądź co bądź - jednego tempa (a właściwie dwóch - 1 tempo - pionek na g6, 2 tempo - skoczek się cofa na pole g8) i opóźnieniem roszady, a więc według mnie obie obrony są po prostu złe. Mam nadzieję, że żadnego błędu nie zrobiłem, mam jedynie 12 lat i gram 5 miesięcy, a ranking jest mojego taty.

PS: Fuszer, grasz na Chess.com? Mógłbyś ze mną zagrać, mimo że za dobrze nie gram?

Ty rozumiesz,że OBRONA PIRCA TO NIE TYLKO G6.........A po drugie sam jesteś zły.Nigdy nie grałeś tych debiutów i już oceniasz je źle.Co z Ciebie za szachista......?
MKS Rokita Brzeg Dolny

http://www.szachy.brzegdolny.pl
Blazer86

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lenko11
FICS: xxDedexx

Postprzez yetit78 » 25 mar 2014, 16:39

Arcywiki napisał(a):W królewsko indyjskiej czarne mają ograniczone możliwości rozwinięcia figur (właściwie praktycznie są to te same otwarcia, więc to co napisałem tyczy się również obrony Pirca). Przykładowo czarne zrobiły fianchetto na polu g7, żeby zrobić roszadę, ale żeby owego gońca rozwinąć, można jedynie skoczka cofnąć, co kosztuje i stratą - bądź co bądź - jednego tempa (a właściwie dwóch - 1 tempo - pionek na g6, 2 tempo - skoczek się cofa na pole g8) i opóźnieniem roszady, a więc według mnie obie obrony są po prostu złe.

Wybacz ale nie rozumiem.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1865 razy
Otrzymał podziękowań: 289 razy
Ranking: 0

Postprzez Arcywiki » 27 mar 2014, 19:16

fuszer napisał(a):Nie uważam, że KID i Pirc to ten sam debiut. Królewsko-indyjska jest bardziej hipermodernistyczna i agresywna. Czarne prowokują białe do zajęcia pionkami centrum, co ułatwia zarówno jego atakowanie (c6, a6, b5, f5), jak też zamknięcie (e5, a gdy białe zagrają d5 - c5), aby rozwinąć atak na króla. W obronie Pirca w centrum są tylko dwa pionki, więc piokowy atak na hetmańskim jest mniej efektywny, bo nie ma punktów zaczepienia. Trudniej też zakorkować centrum i "pojechać" na królewskim.
Osobiście Pirca nie lubię i nigdy nie zagrałbym tego debiutu czarnymi

KID ma zalety i wady.
Arcywiki

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy
Ranking: 1838

Postprzez Arcywiki » 27 mar 2014, 19:17

ŁowcaAndroidów napisał(a):
Arcywiki napisał(a):Porównaj sobie diagramy i odpowiedz na pytanie, w którym przypadku czarne mają lepszy rozwój figur. To przecież podstawa gry w debiucie.
W królewsko indyjskiej czarne mają ograniczone możliwości rozwinięcia figur (właściwie praktycznie są to te same otwarcia, więc to co napisałem tyczy się również obrony Pirca). Przykładowo czarne zrobiły fianchetto na polu g7, żeby zrobić roszadę, ale żeby owego gońca rozwinąć, można jedynie skoczka cofnąć, co kosztuje i stratą - bądź co bądź - jednego tempa (a właściwie dwóch - 1 tempo - pionek na g6, 2 tempo - skoczek się cofa na pole g8) i opóźnieniem roszady, a więc według mnie obie obrony są po prostu złe. Mam nadzieję, że żadnego błędu nie zrobiłem, mam jedynie 12 lat i gram 5 miesięcy, a ranking jest mojego taty.

PS: Fuszer, grasz na Chess.com? Mógłbyś ze mną zagrać, mimo że za dobrze nie gram?

Bobi się w grobie przewraca!!!

Oby tylko islandzkiej skały wulkanicznej nie skruszył.
Arcywiki

Postprzez Arcywiki » 27 mar 2014, 19:22

yetit78 napisał(a):
Arcywiki napisał(a):W królewsko indyjskiej czarne mają ograniczone możliwości rozwinięcia figur (właściwie praktycznie są to te same otwarcia, więc to co napisałem tyczy się również obrony Pirca). Przykładowo czarne zrobiły fianchetto na polu g7, żeby zrobić roszadę, ale żeby owego gońca rozwinąć, można jedynie skoczka cofnąć, co kosztuje i stratą - bądź co bądź - jednego tempa (a właściwie dwóch - 1 tempo - pionek na g6, 2 tempo - skoczek się cofa na pole g8) i opóźnieniem roszady, a więc według mnie obie obrony są po prostu złe.

Wybacz ale nie rozumiem.

Czego?
Arcywiki

Postprzez yetit78 » 27 mar 2014, 19:26

Czemu według ciebie wystawienie gońca na g7 to strata tempa? I po co skoczek ma wracać na g8?
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez Arcywiki » 28 mar 2014, 16:12

yetit78 napisał(a):Czemu według ciebie wystawienie gońca na g7 to strata tempa? I po co skoczek ma wracać na g8?

Chodziło mi o możliwości rozwoju figur, które w obu debiutach są identyczne.
Arcywiki

Postprzez yetit78 » 28 mar 2014, 19:49

ale w jakim wariancie skoczek wraca na g8??? Małe te możliwości według ciebie czy coś? Parę razy grałem PIrca białymi i wcale nie było różowo.

yetit78

Postprzez Blazer86 » 28 mar 2014, 19:50

Arcywiki napisał(a):
yetit78 napisał(a):Czemu według ciebie wystawienie gońca na g7 to strata tempa? I po co skoczek ma wracać na g8?

Ale i tak nie odpowiedziałeś na pytanie PO CO SKOCZEK MA WRACAĆ NA G8?
MKS Rokita Brzeg Dolny

Blazer86

Postprzez Arcywiki » 28 mar 2014, 22:43

yetit78 napisał(a):ale w jakim wariancie skoczek wraca na g8??? Małe te możliwości według ciebie czy coś? Parę razy grałem PIrca białymi i wcale nie było różowo.

Chodzi mi tutaj akurat o rozwinięcie gońca, bo fuszer (chyba) napisał tobie, żeby porównać możliwości rozwojowe figur. Mam akurat taką partię z "nie-do-końca-Pircem". Być może przeciwnik chciał zagrać coś "orygynalnego" ale zapomniał jak to się grało. http://www.chess.com/livechess/game?id=757892319 Jest tam parę partii przegranych, bo grałem bardzo późno.
Arcywiki

Postprzez yetit78 » 28 mar 2014, 23:30

Gadamy o Pircu a tam jest jakiś pseuo-Pirc w dodatku zagrany wydaje mi się nienajlepiej.

I co z rozwinięciem gońca? Na g7 stoi źle?

yetit78

Postprzez Blazer86 » 29 mar 2014, 09:56

yetit78 napisał(a):Gadamy o Pircu a tam jest jakiś pseuo-Pirc w dodatku zagrany wydaje mi się nienajlepiej.

I co z rozwinięciem gońca? Na g7 stoi źle?

Rzeczywiście masz rację.Goniec na g7 stanowi bardzo ważny bastion obronny.On (czyli Arcywiki) chyba rozumie że ten goniec ma atakować.........Sam nie wiem co.....

I mam pytanko.Dlaczego oceniasz debiut chociaż sam go nie grasz? I to coś to nie jest Pirc........

Ocenianie debiutu którego nawet nie grasz,oznacza że ty KOMPLETNIE NIE ROZUMIESZ SZACHÓW.......!

EDIT: To jest Pirc tyle że jakiś tam wariant (nie gram ruchu g6)
MKS Rokita Brzeg Dolny

Blazer86

Postprzez Arcywiki » 29 mar 2014, 13:39

Blazer86 napisał(a):
Arcywiki napisał(a):

Ale i tak nie odpowiedziałeś na pytanie PO CO SKOCZEK MA WRACAĆ NA G8?

Fuszer napisał, żeby przeanalizować sobie możliwości rozwojowe figur i obie obrony mają ich tyle samo.
Arcywiki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Debiuty