Których debiutów się uczyć?

Moderator: Rafcik

Których debiutów się uczyć?

Postprzez Rodnelps1 » 31 sty 2014, 18:55

Zaczynam grać w szachy. Teraz uczę się obrony sycylijskiej, francuskiej, skandynawskiej, Karo-Han. partii włoskiej, partii szczkockiej, partię hiszpańską i gambit hetmański. Czego powinienem się jeszcze uczyć? Co polecacie, aby w miarę zawsze rozpoczynać debiut na turniejach?
Rodnelps1

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 0

Re: Których debiutów się uczyć?

Postprzez kolokwium » 31 sty 2014, 19:12

Oprócz spraw nieszachowych, to grać więcej na turniejach kolorem białym. Najłatwiej to zrealizować w turniejach kołowych mając wyższy numer startowy niż połowa uczestników. :ble:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2360 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 31 sty 2014, 19:23

Niektórych już tutaj irytuję podawaniem tego przykładu ale pokuszę się jeszcze raz - krzysiek5lat to nick kurnikowy mojego 6letniego dzieciaka, jego wiedza debiutowa ogranicza się do e4 dla białych i w zasadzie to jedyne pewne co w debiutach potrafi. Zagraj z nim kilka partii, masz nad nim sporą przewagę w wiedzy debiutowej, jak go bez problemu ograsz to nie zabieram więcej głosu przy Twoich pytaniach bo leszcz ze mnie, jak będziesz miał z nim problemy to znaczy ze nie tam szukasz gdzie trzeba.
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Postprzez Daniel » 31 sty 2014, 21:46

Rodnelps1 napisał(a):Teraz uczę się obrony sycylijskiej, francuskiej, skandynawskiej, Karo-Han. partii włoskiej, partii szczkockiej, partię hiszpańską i gambit hetmański

Których debiutów uczysz się z pozycji białych, a których z pozycji czarnych? Które chcesz grać jednym kolorem, a które drugim?
Daniel

Podziękował : 213 razy
Otrzymał podziękowań: 340 razy

Powrót do Debiuty