Które debiuty są waszym zdaniem najlepsze?

Moderator: Rafcik

Re: Które debiuty są waszym zdaniem najlepsze?

Postprzez robinbuk » 28 sty 2014, 20:05

Pomocną wskazówką w doborze repertuaru debiutowego może być rozwiązanie testu , który na to forum sprowadził kol.fuszer.
Test jest na stronie http://www.chesspersonality.com/#/ . Moim zdaniem aby naprawdę był pomocny , należy posiadać pewne doświadczenie szachowe (tak około dwóch lat gry).
Jesli chodzi o mnie , test pokazał mi , że kiedyś dawno temu , niezbyt fortunnie dobrałem sobie repertuar . Ale cóż ,miałem dobry wzorzec (kolega zdobył tytuł IM) , miał mi kto wyjaśniać niuanse debiutów które stały w dużej sprzeczności z moim charakterem .
robinbuk

Podziękował : 63 razy
Otrzymał podziękowań: 192 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: robinbuk

Postprzez brelo » 29 sty 2014, 21:58

Trochę za dużo się rozwodzicie na temat stylu gry. Idąc tropem rosyjskiej szkoły jej obecny najlepszy produkt, numer trzy na świecie Vladimir Kramnik w różnej fazie swojej szachowej kariery grał w różnych stylach. Obecnemu Mistrzowi Świata również zdarza się zagrać partię w stylu tylko król.

W pamięci mi chodzi także historia Kasparova, który opowiadał, że inni szachiści grali, a potem wybierali debiut, a jego nauczono grać Sheveningen więc grał Sheveningen.
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 554 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez kolokwium » 29 sty 2014, 22:32

Może gdyby Kasparowa nie nauczono Szeweningen to miałby wyższe rekordy rankingowe...
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2360 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez yetit78 » 29 sty 2014, 22:42

brelo napisał(a):Trochę za dużo się rozwodzicie na temat stylu gry. Idąc tropem rosyjskiej szkoły jej obecny najlepszy produkt, numer trzy na świecie Vladimir Kramnik w różnej fazie swojej szachowej kariery grał w różnych stylach. Obecnemu Mistrzowi Świata również zdarza się zagrać partię w stylu tylko król.

W pamięci mi chodzi także historia Kasparova, który opowiadał, że inni szachiści grali, a potem wybierali debiut, a jego nauczono grać Sheveningen więc grał Sheveningen.

Ale po co ci Schveningen jeśli np. boisz się ostrej gry?
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1853 razy
Otrzymał podziękowań: 280 razy

Postprzez nikus287 » 29 sty 2014, 22:46

żeby przezwyciężyć strach dla przykładu.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 269 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez brelo » 29 sty 2014, 22:47

Jak się boisz ostrej gry to nie masz szans na sukces w szachach. Choćbyś dusił swoich przeciwników jak wąż boa to on w końcu odda materiał na zamieszanie...
brelo

Postprzez yetit78 » 29 sty 2014, 23:12

Szkoda że Petrosjan nie miał szans na sukces...
Inny przykład: po co ci francuska jeśli nie lubisz pasywnej gry?
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez brelo » 29 sty 2014, 23:13

Nie wiem czy widzieliśmy te same partie Petrosiana, bo on taktycznie to słaby nie był ;)
brelo

Postprzez kolokwium » 29 sty 2014, 23:23

Tigran P. widział atak zanim i zanim przeciwnik coś zauważył, to już ataku nie było. Strach przed przegraną spowodował, że praktycznie nie przegrywał ale i mało wygrywał. Po przegraniu meczu z Borysem S. (drugi mecz) odetchnął i zaczął "grać normalnie".
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2360 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez yetit78 » 29 sty 2014, 23:25

brelo napisał(a):Nie wiem czy widzieliśmy te same partie Petrosiana, bo on taktycznie to słaby nie był ;)

Nie chodzi o to. Chodzi o to że nie lubił zamieszania w przeciwieństwie do np. Tala.

yetit78

Postprzez thinkerteacher » 30 sty 2014, 01:06

Jesteś pewien Yeti? Ja tam lubię zamieszanie, ale nie grywam ostrych pozycji. Do ułomnych w taktyce raczej nie należę ;). Podobnie jak Anatolij Karpow - wolę stopniowe wzmacnianie pozycji i granie tak, aby cały czas powolutku przeciwnika przyciskać. Gdyby było możliwe, to chciałbym wygrać po 200-250 posunięciach, tak aby stale delikatnie naciskać na przeciwnika, aż w końcu gdzieś coś popuści.

Niemniej o ile jestem w formie (fakt, że to ostatnimi czasy niezbyt częsta sprawa), to w taktycznych rozgrywkach jakoś daje sobie radę - co wcale nie znaczy, że akurat pasuje mi tak styl gry (dawniej byłem "zadymiarz", ale mi przeszło). Jak już mówiłem - lubię taktyczne masakry, ale bardziej jako zadania do rozwiązywania bądź do nauki z książek aniżeli bezpośrednio do rozgrywania na szachownicy. Więc jaki mam styl? Petrosjan, Fischer czy może Karpow? ;)

PS. Warto podkreślić, że jeszcze nie tak dawno temu ogrywałem jednym palcem takich tuzów forum i mistrzów szachownicy jak chociażby: Nikodem, Fuszer oraz Brelo i Killer. No i oczywiście Hajdzika na śniadanie dawniej też zjadałem, ale że nie stawiał sensownego oporu, to wziąłem się za grubsze ryby ;) :lol2:
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8630 razy
Otrzymał podziękowań: 1174 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez yetit78 » 30 sty 2014, 12:11

To był przykład. Chodziło mi o to że wybór debiutu powinien zależeć w jakimś stopniu od charakteru.

yetit78

Postprzez ŁowcaAndroidów » 30 sty 2014, 12:54

Nie można yeti generalizować. Miałem kiedyś dziewczynkę, która nie odzywała się (była tak nieśmiała, że nawet nie podchodziła do tablicy demonstracyjnej rozwiązać zadanie) a jak grała? domyśl się... to był przykład fightera - dewiza "tylko król" albo "postrzelane - pograne" . Z naszego dotykowego podwórka podam Ci przykład - Killer. Gra pozycyjne ( nawet można powiedzieć, że czasami boi się rzucić na rywala) a jakim jest człowiekiem dowiedz się słuchając muzykę, która tworzy. Charakter nie odzwierciedla stylu gry :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez yetit78 » 30 sty 2014, 12:55

Zdarzają się wyjątki.
Ale jeśli nie chcesz grać ostro czy najlepszym debiutem dla ciebie będzie Dragon?

yetit78

Postprzez ŁowcaAndroidów » 30 sty 2014, 13:01

Jak nie Ty zagrasz ostro to przeciwnik zaostrzy. Nie rozumiem co chcesz nam przekazać młodzieńcze. Nawet jak się zadomkujesz to zmiote Twój domek razem z królem jak słomiana chatkę. Nie unikniesz w stu procentach agresywnej gry tylko swoim podejściem...
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Debiuty