Debiut dla początkującego

Moderator: Rafcik

Re: Debiut dla początkującego

Postprzez kszyrztow » 12 sie 2013, 18:53

Gdyby wszyscy zadawali tak łatwe pytania......
1.Problem polega na tym że nastąpiło...wybranie partii hiszpańskiej a potem dopiero zarejestrowanie sie na forum
2. Nie bede teraz czytał o debiucie orangutana. Skończe opanowywanie kilkunastu wariantów partii hiszpańskiej i stane przed dylematem czy nastepnym debiutem bedzie któryś z tych tu mi proponowanych czy też posługując sie Chesmasterem 10 grając
partie treningowe z najsłabszymi graczami zapisze jakie najcześciej ruchy wykonywał przeciwnik po moim 1 e4....i z tych wybiore najcześciej wystepujące debiuty.
3. No i tu możesz mieć racje ale na razie bede walczył z kompem a potem coś pomyśle.
kszyrztow

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Postprzez yetit78 » 12 sie 2013, 20:13

kszyrztow napisał(a):4 Hiszpańska jest cieżka i ma wiele wariantów niestety już sie w nią zaangażowałem i śmiem twierdzić że głupio postąpię teraz sie z niej wycofując
Też tak myślałem ale dałem sobie spokój po serii porażek w tym debiucie z ręki bardziej doświadczonych graczy. :wall: Wiem że z tymi samymi przeciwnikami nie przegrałbym np. w partii szkockiej. Cóż,twój wybór.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1763 razy
Otrzymał podziękowań: 261 razy

Postprzez kszyrztow » 12 sie 2013, 20:34

Gdybym postąpił tak że zarejestrował sie tutaj a dopiero potem ze wskazanych debiutów jakiś wybrał być może byłoby lepiej. Ale postąpiłem odwrotnie a co do porażek jak ktoś myśli że jako początkujący może wygrywać to polecam mu raczej warcaby. Frycowe trzeba zapłacić tak jak i inni kiedyś płacili.
kszyrztow

Postprzez brelo » 12 sie 2013, 21:12

Jak początkującemu polecasz warcaby to wpierw w nie zagraj.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 533 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez kszyrztow » 12 sie 2013, 21:15

chyba akceptowałem jakiś regulamin że forumowiczów sie nie obraża....Ty widać nie ?
kszyrztow

Postprzez yetit78 » 12 sie 2013, 21:24

Zapomniał wól jak cielęciem był... Dobra,co do porażek początkującego masz rację. Tylko że to inny rodzaj porażek jak ktoś znal debiut lepiej od ciebie(wtedy z porażki nauczysz się jak udoskonalić konkretny debiut) a inny jak ktoś wykorzystał twój błąd bo np. oddałeś mu inicjatywę.(wtedy się dowiesz że inicjatywy nie należy dobrowolnie oddawać). Moim zdaniem na drugim rodzaju błędów więcej się nauczy każdy początkujący. Debiut zawsze się kiedyś kończy.To tylko pierwsze 8-12 ruchów. Jak nie będziesz wiedział co i jak powinieneś dalej zrobić to tym gorzej dla ciebie.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Postprzez kolokwium » 12 sie 2013, 22:54

kszyrztow napisał(a):chyba akceptowałem jakiś regulamin że forumowiczów sie nie obraża....Ty widać nie ?

Ironia nie jest obrażaniem lecz wskazaniem aby się zastanowić nad swoją wypowiedzią.

PS
Jeśli jesteś początkujący w warcaby, to spróbuj w nie zagrać, a się przekonasz czy to łatwa gra.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2067 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Hipek » 12 sie 2013, 23:13

Pozwolę się wtrącić nieco w ten wątek, bo czuję, że dotyczy i mnie. Gdy zaczynałem grę (poprawniej byłoby "gdy wróciłem do szachów po szesnastu latach, tym razem z myślą o szerszym zgłębieniu tematu"), postawiłem (mowa o białych) na 1. d4. Dlaczego? Dlatego, że e4 jako najpopularniejszy wśród pierwszych ruchów było dla mnie czymś oklepanym; tak już mam, że jak coś jest za bardzo popularne, to mnie tam nie ma. Wybrałem d4 i od roku tak zaczynałem partie. W obecnej chwili już znam (nie powiem, że rozumiem) większość najczęstszych wariantów, widzę tego przewagę z przeciwnikami na moim poziomie - czasami już na etapie debiutu udaje mi się uzyskać przewagę.

Zaciekawił mnie jednak rutra, pisząc:
rutra napisał(a):Sam kiedyś grałem 1. d4, bo... tak grają często arcymistrzowie, zamykałem pozycje, a przy tym rozwiązywałem zadania taktyczne. Doszedłem do pewnego poziomu, zmieniłem 1. ruch na 1. e4. Na początku łatwo nie było, ale w krótkim czasie mój poziom gry się poprawił.

No dobrze; szczególnie "poziom gry się poprawił" optuje za tym, żeby zainteresować się 1. e4. Pytanie, co dalej? Dalej, przeciwnik może mi zagrać sycylijską i jestem w ciemnym miejscu, bo dla mnie to otwarcie jest kosmosem i (przy moim dostępnym czasie) nie dam rady zgłębić jej na tyle, żeby nie zepsuć czegoś szybciej niż natychmiast; to jest kolejny argument, który odstraszał mnie od 1. e4...

Załóżmy, że odegra 1. ...e5. Co dalej? Partia Hiszpańska to, jak tu piszą, kolejny kosmos, z drugiej strony mamy:

chlewicki napisał(a):Partia hiszpańska może być "łatwa", jeśli grasz jej "prostszą" wersję: tj. nie spieszysz się z d2-d4, raczej budujesz przeraźliwie arcypotężne centrum ruchem d2-d3. Mając piony na c3, d3 i e4 przełom d4 albo całkiem pomijasz, albo odwlekasz.

Zastanawiam się więc, czy powinienem faktycznie interesować się 1. e4 (a jeśli tak, to w którą stronę iść?), czy też zostać przy 1. d4; jakoś lepiej mi się gra, gdy na początku robi się ciasno; czarnymi np. gram Obronę Francuską i jestem z niej bardzo zadowolony.

Z kolei stać w miejscu i nie rozwijać się... też głupio.
Obrazek
Hipek

Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 238 razy

Postprzez rutra » 12 sie 2013, 23:44

Obrazek

Zaczynałem od 1. d4. Właściwie od 1. b3, ale szybko się przerzuciłem na d4. Rozwiązywałem zadania na chesstempo i czasem mnie dobijało, że w taktyce dosyć dobrze sobie radziłem, a w partiach nic się nie działo, nuda, zamknięta pozycja. Oczywiście są agresywne debiuty po 1. d4, ale ja potrzebowałem czegoś innego. Kilka osób zachęcało mnie do przerzucenia się na 1. e4. Długo nie mogłem się zdecydować. Grałem 1. d4, bo tak w większości grają acymistrzowie, ale oni już w przeszłości grali otwarte partie. Postanowiłem wreszcie spróbować zagrać 1. e4. Tu właśnie chodzi mi o ten skok na wykresie. Nagle ranking na FICS wzrósł o ok. 100 oczek i generalnie była tendencja do wzrostu. Myślę, że zmiana repertuaru debiutowego przynajmniej od strony białych przyniosła efekt. Nie żałuję tego. Obecnie gram głównie 1. e4, mam kilka wariantów na obrone sycylijską, partie hiszpańską itp., myślę że za jakiś czas spróbuję czegoś innego głównie w partiach korespondencyjnych, ale póki co uważam, że to mi wystarczy.
Ostatnio edytowany przez rutra, 13 sie 2013, 09:54, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2009 razy
Ranking: 1670

Postprzez kszyrztow » 13 sie 2013, 07:59

kolokwium
"Jeśli jesteś początkujący w warcaby, to spróbuj w nie zagrać, a się przekonasz czy to łatwa gra"
Na razie próbuje zrozumieć sens tej wypowiedzi. No chyba że jest grą trudniejszą od szachów ale do takich wniosków to dopiero po alkoholu byłbym w stanie może dojść. Ale gdzie ja napisałem że jestem początkujący w warcaby to tego naprawde nie wiem.
"Pisz poprawnie po polsku".....albo chociaż dla innych zrozumiale.
kszyrztow

Postprzez kolokwium » 13 sie 2013, 08:59

@kszyrztow
Sens jest prosty, wystarczy troszkę się zastanowić - "każda gra jest trudna dla początkującego". Dodam, że im bardziej się poznaje gry (szczególnie strategiczne), tym człek zdaje sobie sprawę że nie umie w nie grać.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2067 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kszyrztow » 13 sie 2013, 09:27

a dzieki a ja myślałem że to bardziej forum szachowe niż szarady czy zagadki.
kszyrztow

Postprzez yetit78 » 13 sie 2013, 11:13

kszyrztow napisał(a):a dzieki a ja myślałem że to bardziej forum szachowe niż szarady czy zagadki.

No cóż... W jednym i drugim trzeba myśleć ;)

yetit78

Postprzez hajdzik » 31 lip 2016, 11:03

większość ludzi szachy zna tzw "domówki"
warcaby sportowe różnią się kilkoma istotnymi rzeczami :)
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 249 razy
Otrzymał podziękowań: 424 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Poprzednia strona

Powrót do Debiuty