Debiut dla początkującego

Moderator: Rafcik

Re: Debiut dla początkującego

Postprzez brelo » 07 sie 2013, 22:46

krzysio napisał(a):Pewnie macie rację bo ja z teorii debiutowej cienki jestem. Ale w takim razie wytłumaczcie mi jedno - jak to jest że ktoś gra debiut mu znany, przeciwnik (Marek) debiutu nie zna, improwizuje grę od trzeciego posunięcia (trzymając się ogólnych zasad) i po 6 posunięciu Fritz pokazuje +2,5 a po 8 posunięciu ok +4, to już nie jest znośna pozycja a raczej przegrana dla czarnych przy podobnej sile graczy, 8 posunięć to chyba nadal strefa debiutu.

Z chlewickim ja to kiedyś ustałem, a nawet chyba skończyło się na miniaturce. Odpowiedź jest prosta, ta plewa jest tak słaba, że za pomocą ogólnych zasad gry w debiucie i liczenia na palcach do trzech można to ustać, a nawet wyjść z lepszą. Takie numery potrafi 1500 elo więc i tak było.

Dobrze jednak wiemy, że są debiuty, w których taktyczne linie trzeba znać, bo inaczej to walczymy już tylko o remis...

krzysio napisał(a):I żadnego dobrze

Jeżeli wg Ciebie poznanie wielu debiutów to przejrzenie np Konikowskiego to się zgodzę. Wszystko zależy od tego jak kto chce robić. Na swoim przykładzie mogę podać 1 debiut, który uważam, że mam dobrze przygotowany. Mało nie? Budowanie solidnego repertuaru zajmuje dużo czasu, ale nie unikniemy obrony Alechina, Caro Kann, Pirca i wielu innych debiutów mimo, że ich dobrze nie poznaliśmy. Niestety wtedy najczęściej nie mamy tego komfortu i musimy się pogodzić z tym, że przeciwnik po debiucie jednak wyrówna lub dostanie lepszą. (mówię oczywiście o sytuacji, w której przeciwnik b.dobrze zna debiut, który gra) Różnica między II a kandydatem polega między innymi na tym, że kandydaci od debiutu szukają przewagi, a II często gra debiut by przeżyć z równą.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 528 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez krzysio » 07 sie 2013, 23:08

Tyle że tutaj nie dyskusja o tym jak budować repertuar II a o tym czy szeroka znajomość debiutowa jest konieczna początkującemu.
krzysio

Podziękował : 327 razy
Otrzymał podziękowań: 1006 razy
Ranking: 0

Postprzez david2333 » 08 sie 2013, 00:30

hej każdy kto chce dobrze grać w szachy musi umieć grać partie hiszpańską tak mówił trzeci mistrz świata JOSE RAUL CAPABLANCA więc polecam na sam początek ćwiczyć i grać właśnie ten debiut ..pozdrawiam
david2333

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1200
kurnik.pl: kacap23

Postprzez kszyrztow » 08 sie 2013, 06:59

Z ogromnym rozbawieniem czytam wypowiedzi niektórych forumowiczów zawarte w moim wątku. Właściwie od drugiej jego strony można sie zacząć zastanawiać jaki jest tego wątku temat ...myśl przewodnia ...przez kogo i do kogo jest on adresowany. W pytaniach jakie zadałem nie ma mowy o kategoriach ani o sile graczy o czym sie w odpowiedziach pisze , a wynika to stąd że gre traktuje amatorsko i chce być jedynie mistrzem na swoim podwórku po co mi znajomość siły kategorii?
Jestem zdania że niektóre wypowiedzi forumowiczów tu zawarte mogłyby sie znaleźć w rubryce "ciekawostki dla zaawansowanych" o ile taka by powstała. Może wiec ktoś by pomyślał o rubryce "dla początkujących" może ktoś by pomyślał o opracowaniu i opublikowaniu tam gotowców typu "co każdy początkujący wiedzieć powinien" albo "Debiuty dla początkującego"
bądź "jak łatwo spaprać debiut". Takie wątki w miare należycie opracowane wzbogacone o przykłady i stosowną literature
podniosłyby zainteresowanie i renome tego forum zaś początkujący po ich przeczytaniu pomyślałby że ich autorom za poświecony czas i zawartą w nich wiedze należałoby piwo postawić. Takie tematy tutaj teoretycznie są tylko że są poruszane "po łepkach" i początkujacemu niewiele z nich pożytku. Jeśli wiec w szachach jesteście tak mądrzy jak Wam sie to wydaje
to myśle że wcześniej czy później te forum zostanie nieco zreorganizowane . No jest jeszcze jedna możliwość że któregoś dnia na stronie głównej forum pojawi sie baner treści ....POCZĄTKUJĄCY ....WON !.....ale na to już nie mam wpływu.
kszyrztow

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez krzysio » 08 sie 2013, 08:55

Nie wiem dlaczego z takim oburzeniem reagujesz.
1. Przy omawianiu czegokolwiek w szachach łatwiej się rozmawia gdy wiadomo do jakiej siły gry to odnosimy, V to w zasadzie znajomość zasad gry i matowania, IV to materiał który dzieci na sekcjach opanowują w 2-3 miesiące więc często będzie to mniej niż amator grający dłuższy czas dla samej przyjemności, i tak możemy iść w górę.
2. Są chyba tutaj gdzieś na forum materiały/ogólne wytyczne co trzeba umieć na poszczególne kategorie (Ciebie kategorie drażnią ale są amatorzy którzy nie potrafią matować a są i tacy którzy nie mając kategorii grają na poziomie III-II więc jakoś rozgraniczyć ich trzeba, mówimy wtedy i sile gry na określonym poziomie). Jeśli Twoja siła gry na poziomie (lub mniej) V kategorii to Łowca dał dobrą radę - "e4, wyprowadzaj lekkie figurki i ... wygrywaj", jeśli chcesz więcej to na e4/e5 masz rosyjską, włoską, francuską czy obronę dwóch skoczków, przynajmniej na tym zaczynały moje dzieci. Im dłużej grały tym więcej bocznych wariantów poznawały i na większą głębokość.
3. Tematów co na początek, jakie książki, jak zaczynać przygodę z szachami tutaj nieco jest. Nikt też nie goni początkujących, nie ma czego krzyczeć "POCZĄTKUJĄCY WON", może lepiej przyjąć do siebie że nie ma jedynie słusznych dróg, że mogą być różne zdania na ten sam temat i trzeba nieco samemu poszperać/popracować by cokolwiek ruszyć.

Co do bycia mistrzem na podwórkowym poziomie, przy dzieciach często słyszę powiedzonko że do wygrywania w zupełności wystarczy widzieć co przeciwnik prosto (w jednym góra dwóch posunięciach) podstawia i samemu tak nie podstawiać, specjalna wiedza debiutowa tutaj niepotrzebna. Też ciekawym podejściem w nauce początkujących jest praktykowanie zaczynania nauki od ... prostych końcówek, na początek dwa króle plus jeden pionek i gramy, umiemy grać z jednym pionkiem to dokładamy kolejne itd, co niektórzy dochodzą do miejsca w którym wychodzi im że debiut to ... taka bardzo skomplikowana końcówka. Ty zadajesz pytania na które zazwyczaj odpowiadają sobie gracze o określonej sile gry a później masz głupie pretensje do innych że odpowiedzi inne niż oczekiwałeś.
krzysio

Postprzez kszyrztow » 08 sie 2013, 09:52

Pytasz:
"Nie wiem dlaczego z takim oburzeniem reagujesz"
a czy to nie Twój wpis":
"Tyle że tutaj nie dyskusja o tym jak budować repertuar a o tym czy szeroka znajomość debiutowa jest konieczna początkującemu"
A czy tym oburzeniem nie spowodowałem Twojego wpisu bardziej związanego z tematem wątku niż kilka kilkanaście wpisów powyżej? bo jeśli tak to oburzenie było zasadne. Zwróć uwage na to że ja jestem tylko jednym początkującym ale jeśli trafi tu ich wiecej to bedą poszukiwać właśnie podobnych wątków jaki ja założyłem (nie bez powodu "dla początkującego") i co wtedy trafią na ten wątek w którym w co trzecim wpisie pisze sie o regule natomiast w co drugim o od niej wyjątku jakby ten wyjatek był ważniejszy od reguły. Co zrobią kolejni początkujący? A pewnie założą podobny mojemu wątek gdzie wcześniej czy później znajdzie sie "uprzejmy" który napisze że wątek był tu "wielokrotnie omawiany". Ktoś kiedyś powiedział że wielkość człowieka jest proporcjonalna do jego umiejetności niesienia innym pomocy wiec w dalszym ciągu uważam że kiedyś coś tu sie z korzyścią dla forum zmieni.
kszyrztow

Postprzez krzysio » 08 sie 2013, 10:05

Mój wpis bo zrobił się OT, ale tego nie unikniesz w dyskusjach, to luźne forum z pogawędkami a nie sztywny poradnik.
Niestety nie jest prawdą że przyjdzie następny i będzie tutaj chciał szukać wiedzy, przyjdzie i założy nowy temat podobnie jak Ty. Tematów o tym jak i od czego zaczynać naukę szachów jest tutaj sporo, o ile pamiętam też i w temacie debiutów tam nieco napisano. A więc albo nie szukałeś albo uznałeś że Twój problem jest wyjątkowy i zasługuje na wyjątkowe potraktowanie, z przykrością stwierdzam że następny początkujący zrobi to samo. Nie chciało się Tobie poszperać, założyłeś moim zdaniem bezsensowny temat (bo moim zdaniem do niczego Tobie repertuar debiutowy potrzebny nie jest) i czepiasz się innych że zrobili OT.

Wcześniej pisałeś że przeglądałeś temat "d4 czy e4", to naprawdę nie tematyka dla początkującego, to zazwyczaj rozterki co najmniej przyzwoitych II-jek, tematy dla Ciebie to raczej typu
viewtopic.php?f=10&t=1917
I takie tematy na tym forum są, jest tutaj też trochę szkoleniowców którzy w takich tematach się wypowiadali.

edit
w temacie który podlinkowałem masz wypowiedzi co najmniej trzech szkoleniowców którzy to co piszą opierają na własnych doświadczeniach a więc ich wiedza ma sporo większą wartość niż np samouka który do tego co potrafi wcale nie musiał iść drogą optymalną.
Ostatnio edytowany przez krzysio, 08 sie 2013, 10:10, edytowano w sumie 1 raz
krzysio

Postprzez ŁowcaAndroidów » 08 sie 2013, 10:08

@kszyrztow jeśli chcesz wygrywać "na swoim podwórku" to w zupełności wystarczy Tobie stosować się do następującego schematu : Centrum* - Figury* - Król w Zamku*

*Centrum - zająć pionami centralne pola bitwy (e4,d4,c4 bądź e5,d5,c5)
*Figury - wyprowadzić figury lekkie (mające wartość 3 punktów) na środek pola bitwy , by kontrolowały centralne pola oraz broniły/atakowały dużo pól
* Król w Zamku - zadbać o bezpieczeństwo własnego króla - najlepiej schować go w roszadzie, czy wyczekać na roszadę przeciwnika i dopiero wtedy podjąć decyzję gdzie ulokować naszego króla to zależy od Twojego stylu gry :)

Jak już będziesz wygrywać na "swoim podwórku" zakup "Szybki kurs debiutów" Konikowskiego i wybieraj otwarcia, które będą się Tobie podobać.

Na dobry początek dnia oglądnij sobie partię Napoleona z Madame de Remusat

Obrazek
[Event "Malmaison Castle"]
[Site "Malmaison Castle"]
[Date "1804.??.??"]
[Round "?"]
[White "Napoleon I"]
[Black "Madame de Remusat"]
[Result "1-0"]
[ECO "C41"]
[Annotator "ChessBase"]
[PlyCount "27"]
[EventDate "1804.??.??"]
[EventType "game"]
[EventRounds "1"]
[EventCountry "FRA"]
[Source "ChessBase"]
[SourceDate "1999.07.01"]

1. Nc3 e5 2. Nf3 {Napoleon loves his cavalry.} d6 3. e4 f5 4. h3 fxe4 5. Nxe4
Nc6 6. Nfg5 $2 d5 7. Qh5+ g6 8. Qf3 {Threatening 9.Qf7} Nh6 $4 (8... Nd4 $4 9.
Qf7# {A classic queen and knight mate. Schäfermatt.}) (8... Bf5 $19) 9. Nf6+
Ke7 10. Nxd5+ Kd6 11. Ne4+ Kxd5 12. Bc4+ Kxc4 13. Qb3+ Kd4 14. Qd3# {Win by
Blitzkrieg.} 1-0
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 305 razy
Otrzymał podziękowań: 542 razy
Ranking: 2286

Postprzez krzysio » 08 sie 2013, 10:25

To co Łowca napisał może uzupełniłbym kilkoma wskazówkami:
1. W debiucie nie robimy wielu ruchów jedną figurą, staramy się wyprowadzać wszystkie by tak jak pisze Łowca kontrolować atakiem jak największą ilość pół
2. Raczej nie wyrywamy się na samym początku hetmanem do przodu, gdy dużo lekkich w grze to łatwo go złapać
3. Wieże często centralizujemy (ustawiamy na liniach d i e), przy wieżach warto pamiętać że one lubią grać razem i lubią otwarte linie, tzn takie które nie są blokowane pionkami.
krzysio

Postprzez kszyrztow » 08 sie 2013, 11:07

Polemizując z Tobą i odnosząc sie do partii zaprezentowanej przez Łowce Androidów
1. Nie wiem czy wygrałbym z niemal nagą kobietą nawet gdyby reprezentowała niższy poziom niż ja tym bardziej wiec chwała Napoleonowi
2. Spotkałem sie i to kto wie czy nie na tym forum z opinią że późne wprowadzanie do gry Hetmana to pewnego rodzaju sztywny dogmat dla początkujących natomiast zaawansowani uważają że wczesne wprowadzenie Hetmana do gry jest uzasadnione PEWNĄ (a nie Ewentualną...to moje wyrażenia odzwierciedlające sens oryginalnego nie pamietam) korzyścią materialną (bicie plus zabezpieczenie Hetmana przed atakiem). Oczywiście na moim poziomie wydaje sie być taka gra wysoce ryzykowną.
kszyrztow

Postprzez nikus287 » 08 sie 2013, 11:49

Są debiuty, gdzie wyprowadzenie szybkie hetmana nie jest niczym groźnym, w wielu wariantach obrony sycylijskiej czarny hetman staje bardzo szybko na polu c7 (czasem jest to pierwsza wyprowadzona figura przez czarne!), jednak bardzo często szybkie wyprowadzenie hetmana naraża go na atak przez lekkie figury przeciwnika. Dlatego najczęściej początkującym zaleca się granie debiutów otwartych (białymi 1.e4, czarnymi na 1.e4 odpowiadać 1...e5), gdyż tam najczęściej rozwija się najpierw lekkie figury, roszuje się króla a hetman wchodzi do akcji dopiero później (oczywiście czasem wprowadzenie szybsze hetmana ma uzasadnienie, np.
1. e4 e5 2. Nf3 f6 3. Nxe5 fxe5 4. Qh5+ Ke7 5. Qxe5+ Kf7 6. Bc4+ d5 7. Bxd5+
Kg6 8. h4 h6 9. Bxb7 Bxb7 10. Qf5# 1-0
gdzie białe korzystają z otwartej pozycji czarnego króla. Wtedy najczęściej hetman sieje spustoszenie). Jednak nie jest zalecane wczesne wprowadzanie hetmana do gry bez powodu w początkowej fazie nauki gry w szachy, gdyż najpierw się trzeba nauczyć "sztucznych" reguł gry, by później wiedzieć gdzie i dlaczego można je "złamać" by osiągnąć lepsza pozycję.
nikus287

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 263 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: nikus1997b
FICS: JamBycNikus
Playchess: Nikus

Postprzez yetit78 » 11 sie 2013, 12:59

Jeśli jesteś bez kategorii,V,IV to:

1.Rób zadania taktyczne(dużo)

2.Graj proste debiuty w których się nie zgubisz(1.e4-Włoska,Szkocka,4 skoczków,możesz próbować gambit królewski,1.e4 e5) Nie przejmuj się za bardzo 1.d4. Ani debiutami.Nie ucz się wariantów na pamięć.Ważniejsze jest zrozumienie debiutu.Dopiero jak zrozumiesz debiut i tylko jeśli ci to naprawdę potrzebne kuj warianty.

3.Spróbuj opanować podstawy strategii: wyprowadzanie figur,roszada,centrum(szczególwiej pacz posty wyżej) i do Ataku!!! itp. i zwiększać swoje umiejętności.

4.Hiszpańska jest ciężka więc radze ją zostawić na później. Mam II. Ostatnio stwierdziłem ze hiszpańska jest dla za trudna. Masa teorii,mnóstwo skomplikowanych,strategicznych manewrów i nie mam trenera który by mi wytłumaczył warianty których zwyczajnie nie kumam. Z drugiej strony jest uznawana za najlepsze otwarcie po 1.e4 e5. Ale na twoim poziomie nie ma lepszych i gorszych debiutów byle wyprowadzać figury.

PS.Jeśli temat ma pomóc tez innym nie powinien wygasnąć za 2 lata.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1721 razy
Otrzymał podziękowań: 255 razy

Postprzez kszyrztow » 12 sie 2013, 10:56

Nie zgodze sie z tym że nie należy uczyć sie debiutów na pamieć. Wydaje mi sie że to pamieciowe opanowanie debiutu jest w początkowej fazie kluczem do sukcesu. Owszem zawsze sie spotka kogoś kto niespodziewanym zagraniem sprawi Nam przykrą niespodzianke ale chcąc opanować debiuty lub dalsze etapy gry myśle że bardziej należy stosować takie kryteria jak np :
1. Nie bierzmy za przeciwnika np Kasparowa a raczej szukajmy bardziej początkujących od siebie a w grze z Nimi próbujmy różnych wariantów debiutów.
2. Dlaczego uczyć sie debiutów na pamieć a nie poprzez ich zrozumienie? To proste umysł człowieka przeważnie tak działa że łatwiej zapamietuje niż rozumie gdy zaś już zapamieta coś z tą wiedzą próbuje zrobić i tu jest pole by gdy spotka sie coś nowego spróbować w oparciu o rzeczy zapamietane to zrozumieć i spróbować z korzyscią wykorzystać. Być może nie jest to najlepsze tłumaczenie ale i forma do niego dziś słaba.
4 Hiszpańska jest cieżka i ma wiele wariantów niestety już sie w nią zaangażowałem i śmiem twierdzić że głupio postąpie teraz sie z niej wycofując , lecz w mojej ocenie nie trzeba znać około 100 jej wariantów a jedynie kilka podstawowych na moim poziomie a dalsza wiedza z czasem przyjdzie i....kilka wariantów słabo na ogół znanych bo nic tak na ogół początkującego nie motywuje jak zaskoczenie nieznanym wariantem gracza potencjalnie lepszego od siebie.
kszyrztow

Postprzez araszek » 12 sie 2013, 15:49

kszyrztow napisał(a):Nie zgodze sie z tym że nie należy uczyć sie debiutów na pamieć. Wydaje mi sie że to pamieciowe opanowanie debiutu jest w początkowej fazie kluczem do sukcesu.

To zależy co definiujesz jako sukces. Jeżeli Twoim kryterium jest wynik - w sensie szybkich wygranych - to możliwe, że 'wykucie' debiutu będzie sukcesem. Jeżeli kryterium sukcesu będzie podnoszenie siły gry, to moim zdaniem lepsze będzie zrozumienie, a nie wykucie.
Dla mnie jest to szczególnie widoczne w nieprzyjętych gambitach - tam w pierwszych ruchach jest ofiara pionka i z 'niezrozumiałych' przyczyn druga strona nie bije. Z niezrozumiałych do pewnego poziomu - później, jak już się zrozumie zasady rządzące debiutem, to przyczyny stają się bardziej zrozumiałe ;).
kszyrztow napisał(a):Owszem zawsze sie spotka kogoś kto niespodziewanym zagraniem sprawi Nam przykrą niespodzianke ale chcąc opanować debiuty lub dalsze etapy gry myśle że bardziej należy stosować takie kryteria jak np :
1. Nie bierzmy za przeciwnika np Kasparowa a raczej szukajmy bardziej początkujących od siebie a w grze z Nimi próbujmy różnych wariantów debiutów.

Tu dokładnie taka sama sytuacja jak powyżej - jak chcesz szybko wygrywać, to ma to sens. Jak chcesz podnosić siłę gry, to lepiej grać z lepszymi od siebie, bo nie robią 'słabych' ruchów i wykorzystają każdy Twój błąd. A wtedy będzie co analizować po partii.

Oczywiście tak myślę teraz - jak się więcej nauczę, to może po raz kolejny zmienię myślenie o 180 stopni ;)
Pozdrowienia
Krzysiek
http://arabeska.tv/
araszek

Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy
Ranking: 1800
FICS: araszek

Postprzez krzysio » 12 sie 2013, 18:00

@kszyrztow

1. Po co pytasz jakiego debiutu masz się uczyć i jak grać debiut skoro sam lepiej wiesz?
2. Poczytaj sobie o debiucie orangutana (też o tym po co si robi takie otwarcia) i odpowiedz mi jak chcesz reagować na takie zachowania? Na tego typu otwarcia Twoich przeciwników? Ile będzie wart Twój schemacik wykuty na blaszkę?
3. Gracze na podstawowym poziomie mało kiedy grają czysto debiutowo do 5-6 posunięcia, jak Ty chcesz reagować na słabe posunięcia których w teorii debiutowej nie znajdziesz?
krzysio

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Debiuty