Obrona Tarrascha

Moderator: Rafcik

Obrona Tarrascha

Postprzez paulonio » 05 maja 2012, 10:18

1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 c5 4. cxd5 exd5 5. Nf3 Nc6 6. g3 Nf6 7. Bg2 Be7 8. O-O
O-O *

Co myślicie o obronie Tarrascha ?
Gambit hetmański wyraźnie mi nie leży i często w nim remisuje nawet z dużo słabszymi przeciwnikami. W tym debiucie "w zamian" za izolowanego pionka otrzymuje się aktywną grę. Jest niestety dużo rozgałęzień, ale debiut prowadzi raczej do strategicznej walki, więc ważniejsze jest aby poznać plany gry, a nie wkuwać konkretne warianty. A najważniejsze to (cytując za książką "Szybki kurs debiutów") : "Z uwagi na niuanse gry pozycyjnej które od bardzo wczesnego stadium towarzyszą temu debiutowi, ma on dużą wartość szkoleniową" :)

Interesuje mnie ten debiut głównie dlatego, że jutro zamierzam go zagrać w mojej pierwszej partii na TL :> Jak myślicie warto ?
paulonio

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Ranking: 1575
kurnik.pl: paulonioSL
FICS: paulonioSL

Re: Obrona Tarrascha

Postprzez brelo » 05 maja 2012, 11:05

Przeciwnik (białe) nie muszą być na d5. Mogą grać spokojnie e3 lub Sf3. Podałeś jeden plan z dziesiątek, debiut jak debiut - jak wiesz co grać to białe nie powinny Cię zaskoczyć. Ja bym grał e3 :)

To czy warto ocenisz po partii :)
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 555 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Znowutosamo » 06 maja 2012, 19:55

Ja bym Tarrascha nie polecał czarnymi na ważną grę jeśli się tego nie zna dobrze. Plan z 6.g3 znają chyba wszyscy grający 1.d4 a jest on najcięższy dla czarnych. Jeśli wolisz coś żywszego, bardziej taktycznego polecam KID'a, Grunfelda, Benoni. Strategiczne debiuty też są lepsze od tego ;)
Michał, It will be legen - wait for it - dary
Znowutosamo

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: ZnowuToSamo
FICS: AgainTheSame

Postprzez b4nderas » 17 maja 2012, 13:25

Ostatnio gram korespondencyjny turniej tematyczny z obroną Tarrascha i z tego co zauważyłem, jako białe nie mam kłopotów z grą, mam wiele możliwości i każda jest dość przystępna, jedyny minus to dość monotonna gra. Jako czarne mam często problemy, ponieważ białe w niektórych wariantach zdobywają strategiczną przewagę w strukturze itp.
Nie zagrałbym tej obrony, jeśli chciałbym wygrać partie.

Pozdrawiam
Obrazek
b4nderas

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: b4nderas
FICS: zmierzch

Powrót do Debiuty