Podwariant smoka w obronie sycylijskiej

Moderator: Rafcik

Podwariant smoka w obronie sycylijskiej

Postprzez ObronaPirca » 12 kwi 2012, 21:02

Hej. Przeglądałem dziś podwarianty smoka. Okazuje sie że dominuje w nim .atak jugosłowiański... Ale jest coś jeszcze o czym nie mówi moja książka, czy google. Najgorsze jest to ze nie wim co grac czarnymi na to:
1.e4 c5 2.sf3 d6 3. d4 cd4 4.sd4 sf6 5.sc3 g6 6.ge3 gg7 7.ge2 0-08. g4 !?

Przejrzałem ten podwariant, i niestety typowe zagranie ...h5 nie pomaga ... Co robić?
ObronaPirca

Podziękował : 19 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Ranking: 1523
kurnik.pl: list35
FICS: Spartanix

Re: podwariant smoka w sycylu

Postprzez ŁowcaAndroidów » 12 kwi 2012, 21:15

Jesteś szachistą więc myśl :) W standardowym ataku jugosławiańskim białopolowy goniec staje na c4 a problem Sg4 czarnych rozwiązuje f3. W tym systemie przy białopolaku na e2 można przepchać d6-d5. Druga sprawa - po co pytasz o coś co może Ci silnik w 5 sekund powiedzieć? Bazy, silniki, internet - nie potrzeba Tobie innego trenera :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez jasne » 12 kwi 2012, 23:02

Czaturanga napisał(a):Bazy, silniki, internet - nie potrzeba Tobie innego trenera

o całkiem jak Władek - swieży ,żywy Władek jeszcze tylko diagramik na dokładkę :)
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez ŁowcaAndroidów » 12 kwi 2012, 23:36

Porównanie nie na miejscu... :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez schranz » 17 kwi 2012, 02:57

ObronaPirca napisał(a):Co robić?

Spokojnie sobie pchasz Sc6 lub d5, po d5 białe nie mogą zagrać g5 - tak czy siak masz dobrą pozycję. :)
Czaturanga napisał(a):Bazy, silniki, internet - nie potrzeba Tobie innego trenera :)

Mów tak wszystkim swoim uczniom a będziesz się musiał przebranżować. :D
Zaś przy szachistach starszego pokolenia, nie wypada takich treści głosić, bo zlinczują. :D
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Re: Podwariant smoka w obronie sycylijskiej

Postprzez thinkerteacher » 17 kwi 2012, 03:28

:idea: Jeśli szachista (ale i człowiek) nie potrafi (a nie daj boże - nie chce!) myśleć, wysilać się, analizować oraz wyciągać wnioski... to można wtedy mu dać laptopa z Fritzem albo Rybką czy Houdinim, bazę 5mln partii, dostęp do neta... i krótko powiedzieć: "teraz solidnie pracuj, a z 4 kategorii dojdziesz do FM w ciągu kolejnych 5 lat" :D ;)

PS. Ja żyłem w takich czasach, że komputery (w znaczeniu maszynki, która nie służyła wyłącznie do gry w Tetrisa czy Pasjansa albo używaniu programu typu "Paint") dopiero wchodziły pod strzechy. Tak więc szachiści (mówię o największej masie) nie mieli dostępu powszechnego do tego co obecnie. Dzisiaj mamy nie tylko darmowe silniki ale także niedrogie bazy danych, programy szkoleniowe, tysiące książek, artykułów, czasopism, szkoleniowców, kilkanaście serwerów... i górę możliwości. SZTUKĄ jest według mnie to odpowiednio ogarnąć i używać efektywnie. Ja uważam, że wcale nie jest to proste - wymaga nie tylko chęci, ale i umiejętności obsługi tych wszystkich możliwości.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8683 razy
Otrzymał podziękowań: 1185 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Re: Podwariant smoka w obronie sycylijskiej

Postprzez schranz » 17 kwi 2012, 03:55

thinkerteacher napisał(a):SZTUKĄ jest według mnie to odpowiednio ogarnąć i używać efektywnie. Ja uważam, że wcale nie jest to proste - wymaga nie tylko chęci, ale i umiejętności obsługi tych wszystkich możliwości.

Lubię to! :) Jednak jeśli wszyscy opanowali by tę sztukę, to nikt by już nie wchodził na Twego bloga. :P
"To jest wojna. Celem jest zniszczenie umysłu przeciwnika." Robert Fischer
schranz

Podziękował : 91 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: szachweb
FICS: KillerSchranZ

Powrót do Debiuty