Gambit Królewski - jak się bronimy?

Moderator: Rafcik

Gambit Królewski - jak się bronimy?

Postprzez jedrus07 » 27 gru 2006, 15:10

Dla wielu graczy e5 na e4 Gambit krolewski jest po prostu zmora :-) Sam bardzo duzo gram go bialymi, a mimo to nie przepadam byc w roli czarnych przeciwko temu debiutowi :)

Ja jak gram czarnymi to zazwyczaj przyjmuje ten gambit grajac exf4, a potem na kilka sposobow :)

1. e4 e5 2. f4 exf4 3. Sf3 (o tym wariancie bede tutaj tylko mowil, a Gc4, puki co sobie daruje)

a) 3... Ge7 4. Gc4 Gh5+ 5. Kf8 d4 6. Gxc4 Sf6! - może ten wariant nie daje czarnym większej przewagi, ale znacznie uspokaja gre :-)
b) 3... d6 (żeby odciąć pole e5 dla skoczka białych), a następnie plan z ustawieniem pionów na h3 g4 i f5 (tu jest morze wariantów, więc nie będe dokładnie się rozpisywał, jeśli dyskusja się wywiąże postaram się je podać :) )
c) 3... d5 (tak zwana 'modern defense', jak to sie po polsku nazywa, nie wiem) 4. exd5 Hxd5... I tutaj zapraszam do dzialu pulapki gdzie opisalem pulapke i glowny pomysl tego wariantu tam widac :-) : http://www.chess.yoyo.pl/viewtopic.php?t=271

Czekam na wasze opinie. Ten material na pewno pomoze w obronie przed GK ;-)
Ostatnio edytowany przez jedrus07, 27 gru 2006, 21:05, edytowano w sumie 1 raz
jedrus07

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: jedrus07

Postprzez Daniel » 27 gru 2006, 20:54

3. Sc3 czy Sf3 :-) Chyba to drugie, bo to jest w pułapce no i w ogóle znacznie częstsze i lepsze :) zresztą w wariance a też parę błędów widzę.

Ale żeby było na temat: też niezbyt lubię gambit królewski grać czarnymi, mimo że białymi znów zaczynam (po blisko roku grania wyłączenie wiedeńskiej) i białymi lubię.
Zdecydowanie najczęściej odpowiadam kontrgambitem Falkbeera czyli 2...d5.
W tym właśnie wariancie w Kowalewie w 2005 roku rozegrałem następującą partię: 1. e4 e5, 2. f4 d5, 3. e:d e:f 4.Sc3 Hh4+ 5. g3 f:g 6. Sf3 g2+ 7. S:h4 g:h1H i wieża w przód. :-)

Zwykle biję w 3 ruchu piona na f, czasem gram e4, ale raczej rzadko.
Zdarza się, że poświęcenie w 2 ruchu przyjmę, później zwykle gram g5 :-)
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Postprzez jedrus07 » 27 gru 2006, 21:15

Dzieki za wskazanie pomylki w poscie :) Juz poprawilem.

Co do falkbeera, to ja go ogolnie nie polecam- uznawany jest za zly dla czarnych i rzeczywiscie jesli biale wiedza co robia, to czarne maja bardzo ciezko gre i gorsza koncowke :-) no, a co do tego wariantu co pokazales- tutaj biale po prostu fatalne Sc3 zagraly (tak jak ja sie pomylilem i napisalem :-) ) i zostały ładnie wymiecione przez wprawnego zawodnika czarnych ;-) Ale zauwaz, ze to samo mogloby sie zdarzyc bez tego falkbeerowego wstepu po po prostu gambicie krolewskim przyjety i zagranym Sc3 :-)

Pozdrawiam :-)
jedrus07

Postprzez demon_szybkosci » 28 gru 2006, 00:52

jedrus07 napisał(a):Co do falkbeera, to ja go ogolnie nie polecam- uznawany jest za zly dla czarnych

:arrow: Pewnie racja. Chociaz mnie to wcale nie przeszkadza go grac! Niemniej jednak jesli...

jedrus07 napisał(a):rzeczywiscie jesli biale wiedza co robia, to czarne maja bardzo ciezko gre i gorsza koncowke

:oops: :-D :roll:
demon_szybkosci

Postprzez Klr! » 28 gru 2006, 02:31

Czy ja wiem, czy białe mają taką dobrą grę..? Gdyby tak było to czołówka światowa bardziej preferowałaby to otwarcie... :-> Kontra Falkbeera myślę, że jest dość dobra, ja natomiast z powodzeniem grywam 1. e4 e5 2. f4 ef 3. Sf3 g5 ;-)

[ Dodano: 2006-12-28, 01:34 ]
W zasadzie to grywałem, bo teraz zagłębiam się w sycylijce ;-)
Lepiej nie pisać nic, niż pisać nic...
Klr!

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez demon_szybkosci » 28 gru 2006, 04:00

Klr! napisał(a):Kontra Falkbeera myślę, że jest dość dobra....,

No zalezy to jeszcze na jaki czas i z jak silnym przeciwnikiem! :-D :roll:

Klr! napisał(a):Gdyby tak było to czołówka światowa bardziej preferowałaby to otwarcie...

:idea: No to by dopiero byly jaja! :-P. Jak na czolowke swiatowa takie malo obiecujace otwarcie, to chyba parodia, czyz nie?! :shock: :oops: :lol: 8-)
demon_szybkosci

Postprzez jedrus07 » 28 gru 2006, 11:43

Co do czołówki światowej i falkbeera... Dosłownie nikt tego w czołówce nie gra :-) Czytałem książke o Gambicie Królewskim (całkiem nowa) i tam był opisany kontrgambit falkbeera, tylko autor się martwił, że nie może znaleźć przykładów partii nowych z tego kontrgambitu i nazwał to eksponatem muzealnym w profesjonalnych szachach ;-)

A to co grywasz jest bardzo ciekawe Klr!- nazywa się to gambit Kierzetskiego jeśli się nie myle i prowadzi do ostrych pozycji dla obu stron :-) Zdecydowanie polecam osobom, które nie boją się ognia na szachownicy :-)
jedrus07

Postprzez Klr! » 28 gru 2006, 12:31

jedrus07 napisał(a):A to co grywasz jest bardzo ciekawe Klr!- nazywa się to gambit Kierzetskiego jeśli się nie myle i prowadzi do ostrych pozycji dla obu stron :-) Zdecydowanie polecam osobom, które nie boją się ognia na szachownicy :-)

Tak, racja, choć dużo zależy też od właśnie następnego posunięcia białych, które mogą wybrać 4 warianty. Jeżeli czarne zagrają uważnie to białe nie mają zbyt dobrej gry ;-)
Klr!

Postprzez jedrus07 » 28 gru 2006, 13:23

Ja po tym co napisałeś Klr! na kurniku gram Bc4 i gambit Muzio jak przeciwnik pozwoli,a potem jak sie uda podwójny gambit Muzio :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: To najostrzejszy wariant jaki w życiu widziałem ;-)

Chociaż nie wiem czy w długiej partii bym się na Muzio odważył (przeciwnik gra g4, a białe robią roszade poświęcając skoczka). Dlatego w razie czego lubie jeszcze pograć h4 i skoczka na e5 przemieścić.

A Ty z jakimi planami gry podchodzisz do tego ze strony czarnych? Bo rozumiem, że jak nie ma h4 to dajesz h6 i taką paskudną (dla białych :-) ) falange ustawiasz i roszada długa :-)
jedrus07

Postprzez Klr! » 28 gru 2006, 13:36

No ba i jeszcze wcześniej gońca na g7 ustawiam ;-) także Se5 nie wchodzi w rachubę :mrgreen: Powstaje więc bardziej gambit Greco ;-)
Klr!

Postprzez jedrus07 » 28 gru 2006, 13:57

Możesz mi napisać cały wariant (albo wkleić jakąś partie z kurnika) w tej obronie, bo bardzo mnie Klr! zaciekawiłeś :-) Może się skusze i pogram troche tą obronę :-) Ew. razem poszukamy wzmocnienia ;-) Bo mimo tego, że sam jestem fanem GK, to z obronami ciągle mam problem ;-)
jedrus07

Postprzez Klr! » 28 gru 2006, 14:06

Hehe partie z kurnika no wiesz...?! :-P ;-) Wariant leciał tak: 1. e4 e5 2. f4 ef 3. Sf3 g5 Gc4 Gb7 i tu po h4 można grać h6 :-)
Choć dawno nie praktykowałem i jakby co to można w sumie poćwiczyć kiedyś na kurniku ;-)
Ostatnio edytowany przez Klr!, 29 gru 2006, 07:44, edytowano w sumie 1 raz
Klr!

Postprzez Daniel » 28 gru 2006, 14:10

Podwójny gambit Muzio to późniejsze poświęcenie gońca na f7 pewnie?
Mam to w angielskiej książce "Catastrophe in the opening" jako Wild Muzio, rzeczywiście pokręcone,a przy tym rzeczywiście ciekawe :-)
Dzięki gambitowi Muzio oraz g.Cunninghama zainteresowałem się bardziej gambitem królewskim. :-)
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Postprzez demon_szybkosci » 28 gru 2006, 15:21

Daniel napisał(a):Dzięki gambitowi Muzio oraz g.Cunninghama zainteresowałem się bardziej gambitem królewskim.

:idea: Wlasnie dlatego GK zostanie jeszcze na dluuuugo POTEZNA bronia dla szachistow amatorow-pasjonatow, ktorzy lubia ostra gre, zas przeciwnikiem nie jest maszyna, ktora doskonale zna "wszystko" do 28 posuniecia :-P :oops: :roll: ;-).
Rzeczywiscie - te gambity + gambit w/w oraz Traxlera jak i atak Maxa Lange (w obr 2Skoczkow lub partii wloskiej), to zdecydowanie NAJOSTRZEJSZE sprawy jakie znam i widzialem! :shock: :-D
demon_szybkosci

Postprzez dejwi_14dziurek » 28 gru 2006, 17:00

1) Wspomniany Gambit Kieretzkiego(czy jak się tam on nazywał :-> ) powstaje dopiero po 1.e4 e5 2.f4 e:f4 3.Sf3 g5 4.h4 g4 5.Se5
samo 3. ... g5 to po prostu stara i sprawdzona metoda obrony gambitowego piona :-P
2) Gambit Muzio powinno się białymi grać w ciemno :-D . Podobno przyjęcie przez czarne ofiary na f3 przegrywa(podobno ;-) )
3) Sam białymi zawsze grałem gambit Muzio lub 1.e4 e5 2.f4 e:f4 3.Sf3 g5 4.Sc3 g4 5.Se5 Hh4+ 6.g3 f:g3 7.H:g4 z również ciekawą grą 8-)
4) W obronie czarnych zwykle irytowały mnie "spokojne" warianty typu 1.e4 e5 2.f4 d6 i to one właśnie są moim zdaniem najlepszą bronią przeciwko gambitowi :-)
dejwi_14dziurek

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Następna strona

Powrót do Debiuty