Prośba o pomoc w doborze debiutu

Moderator: Rafcik

Prośba o pomoc w doborze debiutu

Postprzez treePL » 04 cze 2019, 09:58

Cześć,

Ostatnio zacząłem uczyć się trochę teorii aby przestać przegrywać w 7 posunięciu.
Mój obecny ranking to 1380 Fide.
Na e4 jako junior (obecnie wróciłem do szachów po 20 latach) grałem caro-cann i wróciłem do tego. Całkiem przyjemnie mi się w tym gra.

Problem jest z 1.d4, jako junior grałem obronę holenderską ale w tej chwili wydaje mi się ona trochę zbyt ryzykowna jak na mój poziom nieogarnięcia taktycznych manewrów.

Chciałem podać listę debiutów które rozważam ale nie chcę zaburzać waszego wyboru.
Co bym chciał od debiutu:

- jasny plan gry - dla mnie ważne - nawet jeśli będę musiał zapamiętać 40 linii to jest dopóki linie są logiczne dla mnie i wiem co na końcu tej linii grać
- para gońców - byłoby fajnie zachować parę gońców jeśli pozycja będzie otwarta lub skoczki w zamkniętej pozycji :)
- nie mam nic przeciwko pozycjom zamkniętym ale fajnie byłoby mieć jakieś pawn breaki (nie chce grac na remis na siłę)
treePL

Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1376

Re: Prośba o pomoc w doborze debiutu

Postprzez brelo » 04 cze 2019, 10:08

Ale grałeś holenderską i ustawiałeś stonewalla, czy bardziej systemy leningradzkie? Wydaje mi się, że na tym poziomie co podałeś to holender ma dużo plusów (przeciwnicy średnio ogarniają minusy Twojej pozycji)

Jeżeli grałeś stonewalla i denerwowały Cię gambity typu staunton czy ruchy g4 to zawsze możesz zmienić kolejność :) Nie ma nic bardziej denerwującego niż 1.d4 d5 2. c4 e6 3. Sc3 f5 :)

Prosty do bólu plan gry jest w nizmowitschu (lub tez bez Gb4 z b6 w trzecim), dość prosty w wołżańskim (no tu grasz bez pionka, ale na tym poziomie mało kto zna i mało kto przyjmie), klasyczny gambit odrzucony też oferuje dużo możliwości.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 552 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez treePL » 04 cze 2019, 10:46

Gram z różnymi przeciwnikami. Ostatnio grałem turniej 2 zawodnikami 2400+ obaj mnie pokonali bardzo szybko w debiucie (pułapki) chciałbym na tyle poznać debiuty żeby móc wyjść z debiutu bez większych strat. Bardzo podobała mi się ostatnio moja gra na gościa 1760 fide którą przegrałem w końcówce. Ale akurat zagrał linie którą już zdążyłem się nauczyć i wyszedłem w miarę ok. Taka gra nawet przegrana przyniosła mi wiele satysfakcji i radości z samej gry. Chciałbym powalczyć z silniejszymi zawodnikami również. A niestety jak wybiorę jakiś debiut gdzie jest pełno pułapek i nie rozumiem pozycji dobrze szybko przegram.

Tak miałem np w sycylu w przyspieszonym dragonie. Wybrałem debiut bo fajny walczący nawet poznałem jakieś 20 wariantów ale tamta gra jest tak pełna pułapek że albo trzeba je wszystkie poznać (100 + linii) albo wybrać coś innego :D
treePL

Postprzez Kaczmar » 04 cze 2019, 15:48

Ważną rzeczą jest rozumienie pozycji, które się gra bo pułapek debiutowych to można się nauczyć na pamięć. Ja w pewnym momencie stwierdziłem, że przerzucam się z e4 na d4. Po pół roku wróciłem do e4 stwierdzając, że nie rozumiem pozycji powstających po d4.
Kaczmar

Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez treePL » 04 cze 2019, 16:10

Narazie spróbuję KID, jak się nie będzie sprawdzać wrócę do tego tematu :)

lets see :)
treePL

Postprzez puzzle » 20 cze 2019, 21:02

KID to tony teorii, bez trenera nie próbuj. Zdecydowanie polecałbym na tym poziomie tarrascha, powstają często pozycje z izolowanym pionem hetmańskim + gra jest bardzo żywa. W czasach juniorskich grałem też gambit Benko, bo czarny ma tam bardzo proste manewry, ale biały może przyjąć i tyle, często czarny zostaje z cienką pozycją bez piona.
puzzle

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 2100

Postprzez jake blues » 21 cze 2019, 17:31

mało sie znam, ale kierując się własnym doświadczeniem polecam na tym poziomie grać wszystko, im więcej różnych debiutów tym lepiej. ja kiedyś się zaszufladkowałem i przynioslo to oplakane skutki. ale nie wiem, czy to byla jedyna przyczyna ;)
jake blues

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Postprzez puzzle » 21 cze 2019, 20:38

Nie słuchaj gościa. ,,Oburęczność" jest jednym z najczęściej popełniach błędów przez amatorów.
puzzle

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 2100

Postprzez treePL » 22 cze 2019, 22:53

Ucze się i gram KIDa, bardzo mi pasuje ten debiut, lepiej nawet niż mój caro-cann na e4

Przez ostatnie 2 tygodnie trochę pouczyłem się debiutów tworząc swój repertuar i jestem bardzo zadowolony ze skutków.

Oczywiście jeszcze daleka droga ale chyba nawet nie chodziło mi o to żeby znać każdy wariant.
Po poznaniu kilku linii debiutowych ciut lepiej, gra mi się ogólnie duużo lepiej szczególnie w krótkich partiach, które mam okazję grać najczęściej.
treePL

Postprzez yetit78 » 23 cze 2019, 13:01

brelo napisał(a):Ale grałeś holenderską i ustawiałeś stonewalla, czy bardziej systemy leningradzkie? Wydaje mi się, że na tym poziomie co podałeś to holender ma dużo plusów (przeciwnicy średnio ogarniają minusy Twojej pozycji)

Jeżeli grałeś stonewalla i denerwowały Cię gambity typu staunton czy ruchy g4 to zawsze możesz zmienić kolejność :) Nie ma nic bardziej denerwującego niż 1.d4 d5 2. c4 e6 3. Sc3 f5 :)

Prosty do bólu plan gry jest w nizmowitschu (lub tez bez Gb4 z b6 w trzecim), dość prosty w wołżańskim (no tu grasz bez pionka, ale na tym poziomie mało kto zna i mało kto przyjmie), klasyczny gambit odrzucony też oferuje dużo możliwości.

@tree na twoim miejscu posłuchałbym brelo. Sam też zacząłem grać KIDa na niskim poziomie i pod względem rozwoju nie wyszedłem na tym zbyt dobrze, ale ciężko zaprzeczyć że jest to debiut dający dużo frajdy.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1830 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy

Postprzez treePL » 23 cze 2019, 18:01

@yeti78 a dlaczego nie wyszedłeś na tym za dobrze? rozwiń proszę
treePL

Postprzez yetit78 » wczoraj, 02:24

Byłem gdzieś na poziomie III kategorii i po pierwsze KID ma za dużo teorii jak na taki poziom (albo moim błędem było że próbowałem to spamiętać) , po drugie jest jeden z bardziej skomplikowanych strategicznie debiutów. Jest też sporo pozycji gdzie strata jednego
tempa może dużo kosztować.
Niby czarne mają jeden podstawowy plan - zagrać e5, powstaje coś w tym stylu [FEN "8/1pp4p/3p2p1/p2Ppp2/2P1P3/8/PP3PPP/8 w - - 0 1"] ALE
W tej pozycji np. pchac f4 czy bić fxe4 ? Czym odbijamy jeśli biały zbije exf5 ? Zazwyczaj odpowiedź zależy od ustawienia figur i/lub pionów i nie jest to tak łatwo ocenić. Do tego biały nie musi przepychać na e5, są też warianty gdzie wgl nie opłaca się grać e5 (np. Awerbacha).

No i moi również niezbyt mocni przeciwnicy dość często schodzili w boczniaki więc głównych (najciekawszych) linii nie pograłem wtedy za wiele.

Ale po wielu przejściach debiut gram do dziś - toksyczna miłość ? :> Tyle że już dawno nie gram na poziomie III kategorii.

Nie wiem kto to powiedział ale słyszałem kiedyś że KID jest za trudny dla I kategorii (i niżej). Choć możliwe że to można powiedzieć o połowie debiutów.

A jak chcesz mieć prosty plan to też polecam obronę Tarrascha.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1830 razy
Otrzymał podziękowań: 275 razy

Powrót do Debiuty