pytanie

Moderator: Rafcik

Re: pytanie

Postprzez AuroraBorealis » 18 sie 2018, 12:49

1800 bardzo silny amator? Nie kpij sobie. Bardzo silny amator to 2300. Ogra z 95% wszystkich zawodników turniejowych, ale nie jest w stanie utrzymać się z gry w szachy. 1800 to jest dzisiaj nic. Jeden z kumpli ma elo właśnie ok 1800 i jest na 1200 miejscu w kraju (i to tylko wśród aktywnych, Licząc nieaktywnych jest na ok 3200 miejscu w kraju). To jest silny amator? ROTFL.

majsza napisał(a):
Ty z jakiegoś wysokiego C wyślisz.... Tak, napisałem, że gracz pokonujący 1600 (czyli zapewne poziom 1800), to nie początkujący....

Człowiek, który nie zna dobrze struktur pionowy, nie wie co to pola kluczowe itd to JEST początkujący. A tych zagadnień nie rozumie 99% zawodników 1800. Wiem, bo regularnie grywam z takimi w lokalnych turniejach i widzę, że wielu po prostu nie podstawiają i tyle. Zaawansowane - nawet średniozaawansowane - szachy polegają na myśleniu strategicznym, którego na poziomie 1800 jest tyle, co kot napłakał. I widzę to w prawie każdej partii z 1800 właśnie.
AuroraBorealis

Podziękował : 161 razy
Otrzymał podziękowań: 381 razy
Ranking: 2120

Postprzez FireEasy » 18 sie 2018, 13:33

W jaki sposób polecasz uczyć się strategii samemu?
FireEasy

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 2600

Postprzez Nataniel998 » 18 sie 2018, 14:26

FireEasy napisał(a):W jaki sposób polecasz uczyć się strategii samemu?

Zdradzę ci mały sekret. Wystarczy wziąć dobrą książkę o strategi i przerabiać ją.
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 87 razy
Ranking: 1835

Postprzez Łycha » 18 sie 2018, 15:01

1. P.Romanowski "Gra środkowa.Plan"
2. Ocena pozycji i planowani. Max Euwe
3. Tajemnice gry pozycyjnej - J. Aagaard

Nie wiem na jakim poziomie grasz ale swojej strony polecam dwa pierwsze tytuły (zwłasza Euwe). Napisane przystępnym językiem( dla zielonego), w większości ładnie wytłumaczone. Agard chyba jednak dla bardziej kumatych - bo jak dla mnie zdecydowanie za trudne - mało opisów co jak i dlaczego

I tak przy okazji. Struktur pionowych to w jaki sposób się uczyć - jakieś książki ?
Łycha

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Postprzez majsza » 18 sie 2018, 16:12

Łycha napisał(a):

1. P.Romanowski "Gra środkowa.Plan"
2. Ocena pozycji i planowani. Max Euwe
3. Tajemnice gry pozycyjnej - J. Aagaard

Przed 1 i 3 warto przerobić
Litmanowicz "Szachy 4 Strategia i taktyka"
Litmanowicz "Szachy 5 Gra pionami"
Czarnecki "Szach i mat"
(wymieniam książki dla zielonych, ale trochę mniej)
i Nimzowisch "Mój system" (początkowe rozdziały) -dla wypłowiałego zielonego

A przede wszystkim studiować dobrze skomentowane partie. Tutaj wybór jest duży.

Ale ja się nie znam, więc poprawcie jakby co............
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
FICS: majsza

Postprzez AuroraBorealis » 18 sie 2018, 16:21

Na poziomie 1600-1800 elo trzeba już zacząć robić struktury. Inaczej się na wyższy poziom za szybko nie wejdzie. Kluczową jest wg mnie struktura z izolakiem i tu polecam książkę Michalczyszyna, którą w Polsce wydało wydawnictwo Penelopa.
AuroraBorealis

Podziękował : 161 razy
Otrzymał podziękowań: 381 razy
Ranking: 2120

Postprzez majsza » 18 sie 2018, 16:29

Łycha napisał(a):I tak przy okazji. Struktur pionowych to w jaki sposób się uczyć - jakieś książki ?

Można znaleźć w

Litmanowicz "Szachy 5 gra pionami"
Konikowski "Szachy dla przyszłych mistrzów" (cały rozdział - 17 ston o tym)
Sokolski "Piony w ruchu"
Bielawski, Michalczyszyn, Stecko "Strategia izolowanego pionka", "Strategia wiszących pionów"

W "Macie" Konikowski puścił serię artykułów o strukturach pionowych.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 131 razy
FICS: majsza

Postprzez Łycha » 18 sie 2018, 16:53

Dzięki za przykładowe książki. Pozdrawiam :)
Łycha

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez rutra » 18 sie 2018, 21:52

Dużo zależy od tego jak zdefiniujemy pojęcie amator i początkujący. Dla mnie zawodnik 2100, wygrywający lokalne turnieje na pewno początkujący nie jest, amator ok, bo się z gry w turniejach nie utrzyma, ale na pewno jest to lepszy amator niż 1800. Kogo można nazwać początkującym, czy ja mając kiedyś 1300 na kurniku, grając na poziomie IV-III kategorii po kilku latach gry (praktycznie bez znajomosci teorii) byłem początkujący? Jeśli tak to kim był zawodnik, który dopiero poznał ruchy bierek? Jeszcze bardziej początkujący?

Tutaj raczej chodzi o to, że zawodnicy do 2000 (a może i wyżej) powinni grać otwarte pozycje by się że tak powiem „nauczyć szachów”. Ja gdy przeskakiwałem z poziomu powiedzmy V kategorii na IV-III zacząłem rozwiązywać zadania na chesstempo. Z drugiej strony oglądałem partie arcymistrzów i chciałem grać takie debiuty jak oni. Niestety białymi zacząłem grać d4, grałem ostrożnie, często zamykałem pozycje, a następnie wymieniałem figury i przechodziłem do końcówek, które często przegrywałem. Taki styl gry mi odpowiadał, bo na turniejach szybkich wielu zawodników pod presją czasu podstawiało figury. Niestety gdy zagrałem w pierwszym turnieju klasycznym czułem się bezradny, w sytuacji gdy tempem szybkim przeciwnicy podstawiali, tu mieli czas żeby policzyć wariant, a ja nie miałem pomysłu na grę, gdyż liczyłem tylko na podstawki lub na uproszczenie pozycji, po czym dostawałem końcówki, których nie dało się wygrać. Rozwiązywałem zadania taktyczne, a w partiach nie mogłem tego zastosować, bo dostawałem mało dynamiczne pozycje. Dopiero gdy przerzuciłem się na 1. e4, to najpierw zagrałem słaby turniej (1pkt z 9), ale później ranking (w internecie, bo na żywo grałem mało turniejów) wzrósł i niedługo po tym zdobyłem II kategorię.

Wielu znajomych zawodników widząc, że ja raczej z debiutów dobrze wychodzę pyta mnie co mają grać. Ciężko mi doradzić, ale gdy osoba III-II elo 1200-1400 gra cały czas albo skandynawską, albo białymi 1. d4, to mówię, że podobno do 2000 powinno się grać otwarte pozycje (białymi 1. e4), później jednak te osoby dalej grają, to co wcześniej grały, ale to właśnie chyba wynika z tego, że nie chcą wchodzić w komplikacje, nie chcą zaryzykować i uczyć się teorii.

Co do długich planów gry to raz jeden z zawodników (II elo około 1500) zapytał zawodnika około 2000 (który później doszedł do 2400) czy nie mógł wykonać „tego ruchu” i podał plan, w którym policzył tylko 2-3 ruchy (a dalej „jakoś to będzie”). Zawodnik 2000 powiedział, że rozważał ten wariant, ale on forsowanie przegrywa i pokazał kilka ruchów do przodu, z przejściem do końcówki, która okazała się przegrana (zawodnik z II mógł policzyć co najwyżej do końcówki nie widząc czy ta końcówka jest równa czy nie).

Do autora tematu: jeśli ten turniej traktujesz priorytetowo, jest on w jakiś sposób ważny, to zmieniając debiuty nie będąc przygotowanym może być słaby wynik (tak jak moje 1pkt/9 na IV lidze, gdy się przerzucałem na otwarte pozycje). Ale jeśli traktujesz to jak trening i myślisz przyszłościowo to można zaryzykować.
Ostatnio edytowany przez rutra, 18 sie 2018, 23:56, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Podziękował : 1608 razy
Otrzymał podziękowań: 1997 razy
Ranking: 1670

Postprzez Mattix » 18 sie 2018, 22:54

Ja tak obserwuję ten temat i dzięki wam doszedłem do wniosku, że w sumie to też jestem "początkujący" i też spróbuję grać debiuty otwarte (przynajmniej białymi).
Mattix

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez Mattix » 20 sie 2018, 19:37

Pierwszy sparing na chess.com i już przeciwnik zagrał tak często i przeze mnie (z dość dobrym skutkiem) grane 1... d5. Wynik oczywiście 0-1. No nic, nie ma co się zrażać, trzeba popracować trochę nad teorią...
Mattix

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Poprzednia strona

Powrót do Debiuty