Trening dla początkującego dorosłego

Moderator: Rafcik

Trening dla początkującego dorosłego

Postprzez piero » 28 lut 2019, 14:27

Hej,
Przeglądałem forum, ale wydaje się, że większość tematów dotyczy osób znacząco bardziej zaawansowanych ode mnie. Opiszę swój problem.

Zbliżam się do 30, ale szachami zainteresowałem się w zeszłym roku, aktualnie moje zainteresowanie wzrasta. Tzn podstawy gry i zasady znam odkąd pamiętam, ale nigdy nie interesowałem się za bardzo. Od jakiegoś czasu (ok roku), dla rozrywki, w ramach przerw w pracy, rozwiązywałem sobie zadania taktyczne na chesstempo w trybie klasycznym - od kilkunastu minut do godziny dziennie jak był jakiś luźniejszy dzień. Zacząłem od ok. 1200, a obecnie mój ranking klasyczny taktyki na chesstempo to jakieś 1600-1700, przy czym niektóre problemy zdarzało mi się rozpatrywać nawet np 10-12 minut. Wszystkie te motywy były dla mnie nowością. Jakiś czas później zacząłem grać z komputerem, a od niedawna na chess.com z prawdziwymi ludźmi. Ponieważ gram w przerwach w pracy, mogę sobie pozwolić na dosyć krótkie partie i gram 10|0.
Szybko zauważyłem, że nie umiem myśleć tak szybko i w każdej partii jaką gram, zużywam więcej czasu na ruchy niż przeciwnik, co na koniec partii sprawia, że często przegrywam przez czas nawet mając przewagę materialną. Mój ranking oscyluje ok. 950. Dlatego zacząłem rozwiązywać taktykę w trybie blitz na chesstempo aby nauczyć się szybciej zauważać pewne rzeczy i osiągnąłem ranking blitz taktyki 1400 i muszę przyznać, że widzę poprawę - w ciągu 2 tygodni zwiększyłem ranking o 50 i widze to tez trochę w partiach. Analizuję też komputerem każdą partię i znajduję najistotniejsze błędy.
Zauważyłem też, że robię błędy w otwarciach, więc poczytałem o ogólnych zasadach gry w otwarciu, poćwiczyłem z biblioteką otwarć na lichess i nauczyłem się do pewnego stopnia wybranego otwarcia - partii włoskiej - w której przynajmniej na początku czuję się dobrze i znam podstawowe motywy.
Ok, tyle wstępu. Nie traktuję tego jakoś bardzo poważnie, bo zdaję sobie sprawę, że jestem za stary aby coś osiągnąć, ale jak już coś robię, to fajnie byłoby czuć, że mam progres. Myślałem, że takie zdrowo-rozsądkowe podejście mi go zapewni, ale od pewnego czasu tak nie jest więc zwracam się o pomoc. Wypiszę podsumowanie:

Problemy:
1) Zbyt dużo czasu zajmuje mi podjęcie decyzji co do ruchu. Nawet w otwarciach.
2) Nie znam otwarć za wyjątkiem pobieżnej znajomości motywów w partii włoskiej i często przeciwnik uzyskuje przewagę pozycyjną już na początku partii.
3) Pomimo, że rozwiązuję zadania taktyczne to nie potrafię wykorzystać tej wiedzy w partii. Nie zauważam zbyt często motywów taktycznych w danym rygorze czasowym.
4) W grze środkowej często nie mam planu i nawet mając przewagę nie wiem czasem co robić i robię ruchy na przeczekanie tracąc tempo.
5) Końcówki - dramat, szczególnie gry pionami. Chociaż zwykle w końcówce partii nie mam czasu myśleć nad ruchem, bo kończy mi się czas z powodów jak powyżej.

Pytania:
1) Na czym się skupić? Rozwiązywać jak najwięcej taktyki? Taktyka klasyczna czy blitz? Uczyć się motywów w najpopularniejszych debiutach? Ćwiczyć końcówki? Jak je ćwiczyć? Na chesstempo są tylko 2 dziennie.
2) Jeśli grać partie, to jakie - w jakim rygorze czasowym?
3) Chciałbym jakąś literaturę dopasowaną do mojego poziomu, żeby wiedzieć co ćwiczyć i w jakiej kolejności. Dostałem od kolegi "Strategia i Taktyka" Litmanowicz, ale wydaje się dla mnie zbyt trudna - nie potrafię w pamięci analizować sekwencji na 12 ruchów z 3 wariantami tak jak ma to miejsce w książce lub zajmuje mi to zbyt wiele czasu aby było akceptowalne.

Ograniczenia:
1) Max. 1 godzina ćwiczeń przy komputerze, maks 30 minut poza komputerem dziennie.

Pozdrawiam serdecznie!
piero

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Trening dla początkującego dorosłego

Postprzez BAROL » 28 lut 2019, 15:13

30 lat miałem jak kiedyś na pierwszy turniej się wybrałem. Od razu zdobyłem III-kę, po jakimś czasie II (ta docelowo była mi potrzebna). Także wiek nienajgorszy do rozpoczęcia przygody z szachami :D
I przypominam, że kat. i tytuły szachowe zdobywa się w szachach długich - więc, jesli z czasem jest problem, to właśnie od klasycznych temp chyba warto zacząć?! Zrozumienie szachów będzie większe, doświadczenie i ogranie tyż, a z czasem i ręka blitzowa się wyrobi - chcąc nie chcąc.
Patrząc na treść posta predyspozycje i determinacja są, a reszta to kwestia czasu.
Będzie dobrze, powodzenia :)
ps - co do planu gry też początkowo problemy miałem, ale gdzieś wyczytałem, że jak nie wiesz co grać, popatrz, która z Twych figur mogłaby stać lepiej i popraw jej pozycję. Na początek może to wystarczyć, zwłaszcza jeśli dojdzie do tego uważna gra, a że czas był, więc nie robiłem swego ruchu póki nie zrozumiałem sensu ostatniego posunięcia przeciwnika. Nawet w debiucie - wtedy od razu wskakujesz na tory właściwej koncentracji i skupienia. No ale podstawy debiutów i elementarne końcówki też poznawać i utrwalać w międzyczasie należy (chyba większosć książek dla początkujących tu będzie dobra, albo, wspominany tu wielokrotnie, Zerek i jego podręczniki)...Opisany trening taktyczny moim zdaniem warto utrzymać, bo chyba nic tak szybko nie podnosi levelu jak ćwiczenia kombinacyjne...tak mi się wydaje... Są tu lepsi specjaliści, coś pewnie podpowiedzą o_O
BAROL

Podziękował : 384 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: szachrajos

Postprzez Titrant » 28 lut 2019, 23:47

piero napisał(a):Problemy:
1) Zbyt dużo czasu zajmuje mi podjęcie decyzji co do ruchu. Nawet w otwarciach.
2) Nie znam otwarć za wyjątkiem pobieżnej znajomości motywów w partii włoskiej i często przeciwnik uzyskuje przewagę pozycyjną już na początku partii.
3) Pomimo, że rozwiązuję zadania taktyczne to nie potrafię wykorzystać tej wiedzy w partii. Nie zauważam zbyt często motywów taktycznych w danym rygorze czasowym.
4) W grze środkowej często nie mam planu i nawet mając przewagę nie wiem czasem co robić i robię ruchy na przeczekanie tracąc tempo.
5) Końcówki - dramat, szczególnie gry pionami. Chociaż zwykle w końcówce partii nie mam czasu myśleć nad ruchem, bo kończy mi się czas z powodów jak powyżej.

1) Graj zgodnie z zasadami gry w debiucie + uważaj na podstawki/pułapki - na naszym początkującym poziomie to zasadniczo wystarcza.
2) Tym bym się nie przejmował i nie przykładał jakiejś dużej wagi do debiutów; warto bardziej skupić się na sile gry niż otwarciach. W partiach początkujących zawodników nawet jak po debiucie będziesz miał gorszą to nie jeden raz "się wyklepie".
3) To przychodzi z czasem. Trening taktyczny swoją drogą, ale musi upłynąć trochę czasu zanim te umiejętności przekujesz na lepsze czucie taktyczne w partii.
4) To przychodzi z doświadczeniem. Tutaj trzeba grać, analizować i zgodzić się, że często będzie tej wiedzy brakować.
5) Podstawowe pionkówki znać trzeba. Na to warto poświęcić chwilę czasu. Nawet w necie jest sporo o podstawach końcówek pionowych.

Na czym się skupić?
1) Na radości z szachów! Często można mieć niesamowitą frajdę nawet z przegranej partii. Warto nie zgubić tej radości z samej (przecież świetnej) planszówki.
2) Graj partie klasyczne i szybkie z dodawanym czasem - im dodatek czasowy będzie większy, tym lepiej (pomoże Ci to często w niedoczasach).
3) Sporo taktyki, końcówki też będą ok. Rozważ może jeszcze oglądanie jakiegoś sensownego kanału szachowego - tam też są omawiane różne plany gry środkowej i podstawowe końcówki. Moja rada: bądź wybredny; obejrzyj po jednym filmiku z kilku różnych kanałów i wybierz sobie tylko jeden kanał, który najbardziej Ci odpowiada; kanałów szachowych jest teraz mnóstwo i nie ma sensu oglądać wszystkiego (zwłaszcza, że nie wszystkie są tak samo dobre). Od siebie polecam: Szachmistrz, Infoszach, Internetowa szkoła szachowa, Chess.com: Polska (zwłaszcza ten ostatni wydaje się optymalny dla początkujących).

PS. Jak czytać książkę szachową to najlepiej z szachownicą ;-).
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 124 razy
Otrzymał podziękowań: 193 razy
Ranking: 1000

Postprzez piero » 04 mar 2019, 14:07

Dziękuję Panowie za porady.
Pod Waszym wpływem zacząłem grać tez partie 15|10, a nawet korespondencyjne i muszę przyznać, że to zupełnie co innego niż blitze. Wynoszę po prostu więcej z tych partii. Szczególnie partie korespondencyjne, gdzie można samemu analizować na spokojnie wszystkie warianty i planować grę. Choć emocji to w tym za dużo nie ma ;)
piero

Postprzez BAROL » 04 mar 2019, 14:13

No to jeszcze tempa klasyczne można pograć - dla wielu to najlepsze szachy.
I, jeśli takowego nie ma, można poszukać sobie partnera do gry w realu.
BAROL

Postprzez piero » 06 mar 2019, 11:54

Pomyślałem jeszcze, czy nie warto byłoby uporządkować trochę wiedzy z taktyki, która wydaje się kluczowa na początkowym etapie. Jak by nie było jestem samoukiem i wiedzę o taktyce w zasadzie czerpałem w praktyce wraz z rozwiązywaniem zadań na chesstempo i patrzeniem na znaczniki. W dużej mierze rozwiązuję te zadania intuicyjnie, często nie wiedząc jak nazywają się poszczególne motywy. Oczywiście takie podstawowe motywy jak widełki, związanie, atak z odsłony, eliminacja obrońcy czy złapana figura to rozpoznaję, ale np myli mi się zaciągniecie z odciągnięciem, a inne pozostają niejasne, jak rentgen, zwolnienie pola/linii, zugzwang itp.

Zastanawiam się:
1) Czy przerobienie na spokojnie jakiejś książki o taktyce (np "Tajemnice taktyki szachowej" Martina Weteschnika coś mi da? Czy uporządkowanie wiedzy o taktyce pomoże szybciej zauważać motywy taktyczne w partiach lub samych zadaniach?
2) Czy w obliczu dostępności serwisów, gdzie mamy dostępne tysiące interaktywnych i różnorodnych zadań taktycznych takie książki wciąż mają tę samą wartość i przydatność co kiedyś?
piero

Postprzez BAROL » 06 mar 2019, 12:48

Nie wiem jak inni, ja zaczynałem sam, jedynie z podręcznikiem i planszą na stole....Taktyka tak, jak już pisałem poziom gry podnosi chyba najszybciej - lepiej się liczy i szybciej ocenia pozycję, dostrzega szanse własne i możliwości przeciwnika. A umiejętność nazywania motywów to chyba znaczenia decydującego nie ma. Zwłał jak zwał, można nawet nie odróżniać idei (teamtów) od motywów, a kombinować świetnie.
Ja jednak kiedyś zaczynałem od otwarć i elementarnych końcówek i do dziś to czasem daje mi ostateczną przewagę. Bo są tacy, że pozazdrościć zmysłu kombinacyjnego, ale jak się z takim przetrwa do gry końcowej to częściej się gubią - w tej fazie decyduje już głównie technika, jak wiesz o co chodzi to często ręka sama gra. Znajomość końcówek powoduje też, że rzadziej przegrywasz na czas - wiedzieć co grać, gdy czas się kończy to niewątpliwy plus!
Mój wniosek - na początku chyba nie taktyka jest kluczowa. Moim zdaniem najlepszy jest zrównoważony bilans...balans..., nauka gry w poszczególnych fazach powinna być naprzemienna, ALE radziłbym zacząć od czegoś prostrzego, a jednocześnie szachowo bardzo praktycznego, czyli np od końcówek pionkowch (reguła kwadratu, opozycja, pola kluczowe, krytyczne), potem podstawowych wieżówek (np wieża za pionkiem, bodowanie mostu), praca nad debiutami (zrozumienie i wybór), matowanie królem i hetmanem, królem i wieżą, pionkowe struktury, końcówki lekkofigurowe, słabość i siła pól, przewaga przestrzeni, technika liczenia wariantów itp, itd ... , a w międzyczasie pogłębianie i utrwalanie otwarć + trening kombinacyjny, który osobiście radziłbym zwiększać stopniowo i powoli.
Nie bez powodu Irving Chernev pisał: Jeśli pragniesz wygrywać w szachy, rozpocznij swe studia od końcówki.
BAROL

Postprzez Titrant » 09 mar 2019, 19:41

Na tym kanale znajdziesz omówienia podstawowych motywów taktycznych.

https://www.youtube.com/user/MrGrr777/videos
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 124 razy
Otrzymał podziękowań: 193 razy
Ranking: 1000

Powrót do Trening szachowy