Prośba o dobranie literatury szachowej.

Moderator: Rafcik

Prośba o dobranie literatury szachowej.

Postprzez Bambarył » 09 lut 2019, 17:17

Cześć, jestem nowy na tym forum.
Zwracam się do was z pewnym problemem.
Podczas ferii przeanalizowałem swoje ostatnie partie turniejowe, gdzie szukałem swoich błędów w grze.
Stosowałem poradę Dworeckiego, gdzie mówił, iż warto wypisać sobie rodzaje błędów i tymi kryteriami sprawdzać jakiego typu błędy są popełniane.
Po szczegółowej analizie wszystkich błędów i ich syntezie doszedłem do 10 problemów w moich partiach:

1.Pasywna, zachowawcza gra.
2.Przeoczenia wynikające z płytkiej analizy pozycji oraz płytkich obliczeń.
3.Przejawianie nieuzasadnionej aktywności w pozycjach, gdzie trzeba grać spokojnie.
4.Wykonywanie niekorzystnych wymian.
5.Notoryczne "upasywnianie" dobrze stojących figur.
6.Niepotrzebne komplikowanie pozycji
7.Niepotrzebne tracenie tempa. (W sensie wykonywanie zbędnych ruchów)
8.Nieuzasadnione osłabianie struktury pionowej.
9.Granie niezgodnie z pozycją oraz z typem centrum.
10."Puszczanie" strategicznie ważnych punktów.

Chciałbym was poprosić o pomoc w wybraniu takiej literatury, która pomoże mi ograniczyć w znaczny sposób występowanie wypisanych powyżej problemów.
Dzięki!
Bambarył

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Prośba o dobranie literatury szachowej.

Postprzez brelo » 09 lut 2019, 19:21

1. Sztuka ataku, Agresywne szachy 1,2
2. Zadania ChessTempo, chess.com, lichess.org na rozgrzewkę plus jakaś solidna książka z kombinacjami jako trening główny.
3. To przyjdzie z doświadczeniem.
4. To raczej też.
5. To też
6. To ma każdy.
7. To też ma każdy.
8. To przyjdzie z doświadczeniem.
9 i 10. Ocena pozycji planowanie plus w zasadzie każda analiza partii dobrych zawodników, więc książki typu Turniej pretendentów 1953, MWP 1,2,3 i masa analiz na YT też pewnie przejdzie.

Do 9 możesz też wrzucić "specjalistyczne" książki jak np Strategia izolowanego pionka czy coś o jakiejś strukturze np. bolesławskiego, jeża czy jakiejkolwiek innej, która pojawia się w Twoich partiach.

Szachy są w dużej mierze odtwórcze więc im więcej partii w życiu zobaczysz, przeanalizujesz, a przede wszystkim zagrasz tym lepiej ;)

PS. Nie napisałeś jaki poziom masz obecnie, więc pesymistycznie założyłem, że nie masz kandydata i 2100. (zasadniczo lista błędów pasuje xD)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 552 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Kaczmar » 11 lut 2019, 10:09

Podaj może z jaką siłą gry grasz. Bo np. polecanie pozycji "Agresywne szachy" zawodnikowi poniżej I-ej kategorii mija się z celem.
Kaczmar

Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Bambarył » 11 lut 2019, 17:28

Zbliżam się do 1800 FIDE.
Bambarył

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez brelo » 15 lut 2019, 00:31

Kaczmar napisał(a):Podaj może z jaką siłą gry grasz. Bo np. polecanie pozycji "Agresywne szachy" zawodnikowi poniżej I-ej kategorii mija się z celem.

I kategorię teraz to się wygrywa w czipsach. A książka skomplikowana nie jest moim zdaniem i zawiera takie no... podstawy.

Przy okazji polecam też książki Dworeckiego i Jussupowa (Metody treningu szachowego itd.) które dużo mówią o tym jak pracować ;)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 552 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez ŁowcaAndroidów » 15 lut 2019, 10:17

brelo napisał(a):I kategorię teraz to się wygrywa w czipsach. A książka skomplikowana nie jest moim zdaniem i zawiera takie no... podstawy.

Przy okazji polecam też książki Dworeckiego i Jussupowa (Metody treningu szachowego itd.) które dużo mówią o tym jak pracować

Jest w tym trochę prawdy. Agresywne szachy 1 część bardzo fajna książka.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 558 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez panrudzki » 15 lut 2019, 20:06

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak książka dopiero od poziomu X. Z każdej książki każdy może cos wynieść dla siebie.
Owszem, jeśli okaże się, ze nie jestem w stanie rozwiązać nawet części zadań, to pewnie niewiele skorzystam, ale to nie jest tak, ze nic nie skorzystam.

Byla już podobna dyskusja na temat serii "Grandmaster preparation" Aagaarda. Nie, nie jestem w stanie rozwiązać wszystkich zadań. Ale część jestem. I wprowadzenie teoretyczne tez duzo mi dało.
panrudzki

Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 15 lut 2019, 20:51

panrudzki napisał(a):pewnie niewiele skorzystam, ale to nie jest tak, ze nic nie skorzystam
Może być książka o podobnej tematyce napisana w inny sposób przeznaczona dla zawodników mniej wtajemniczonych w arkana gry.

To tak jak w matematyce. Można obliczyć objętość kuli korzystając ze znajomości całek. Można też iść na skróty i skorzystać z gotowego wzoru (obliczonego przez posiadacza umiejętności posługiwania się całkami) na objętość kuli.
W obu przypadkach poznamy szukamy wynik. Jednakże w przypadku dziwnych brył do szukanego wyniku potrzebne będą umiejętności posługiwania się całką ... albo skorzystania z wiedzy fizyka. Jednakże ten myk nie zawsze się uda.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Kaczmar » 17 lut 2019, 13:34

kolokwium napisał(a):
panrudzki napisał(a):pewnie niewiele skorzystam, ale to nie jest tak, ze nic nie skorzystam
Może być książka o podobnej tematyce napisana w inny sposób przeznaczona dla zawodników mniej wtajemniczonych w arkana gry.

To tak jak w matematyce. Można obliczyć objętość kuli korzystając ze znajomości całek. Można też iść na skróty i skorzystać z gotowego wzoru (obliczonego przez posiadacza umiejętności posługiwania się całkami) na objętość kuli.
W obu przypadkach poznamy szukamy wynik. Jednakże w przypadku dziwnych brył do szukanego wyniku potrzebne będą umiejętności posługiwania się całką ... albo skorzystania z wiedzy fizyka. Jednakże ten myk nie zawsze się uda.

Można też napełnić kulę wodą i przelać potem wodę do menzurki i odczytać wynik ;)
Kaczmar

Podziękował : 218 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 17 lut 2019, 14:48

Kaczmar napisał(a):
kolokwium napisał(a):

Można też napełnić kulę wodą i przelać potem wodę do menzurki i odczytać wynik ;)

Czyli skorzystać z wiedzy fizyka o prawie Archimedesa :ble:
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2192 razy
Otrzymał podziękowań: 2337 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Trening szachowy