Tata robi II kategorię

Moderator: Rafcik

Re: Tata robi II kategorię

Postprzez Kaczmar » 02 gru 2018, 19:46

treePL napisał(a):...nawet poświęcając 5+ min na pozycję nie jestem w stanie znaleźć odpowiedniego ruchu początkowego...

Ja czasami po dwóch dniach nie jestem w stanie :). Wtedy odpuszczam i sprawdzam rozwiązanie a czasami jak ciekawe zadanie to je odkładam i wracam do niego za tydzień. Nic tak nie motywuje do dalszej pracy jak samodzielne rozwiązanie takiego zadania.
Kaczmar

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 299 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez treePL » 02 gru 2018, 22:19

Moja najlepsza wygrana jak dotąd. Po analizie dopiero zobaczyłem ile było błędów z mojej strony .. a tak się wydawało mi że super gram.

[Event "Rated Classical game"]
[Date "2018.12.02"]
[White "treePL"]
[Black "Elixim"]
[Result "1-0"]
[UTCDate "2018.12.02"]
[UTCTime "17:47:01"]
[WhiteElo "1709"]
[BlackElo "1863"]
[WhiteRatingDiff "+25"]
[BlackRatingDiff "-15"]
[Variant "Standard"]
[TimeControl "900+15"]
[ECO "A48"]
[Opening "London System"]
[Termination "Normal"]

1. d4 Nf6 2. Bf4 g6 3. Nf3 Bg7 4. c4 d6 5. Nc3 Nbd7 6. e3 Nh5 7. Be2 Nxf4 8. exf4 f5 9. O-O Nf6 10. Re1 b6 11. Ng5 h6 12. Bf3 Rb8 13. Ne6 Bxe6 14. Rxe6 Qd7 15. d5 O-O 16. Qe2 Kf7 17. Re1 Rfe8 18. a3 a6 19. Na2 b5 20. Nb4 Rb6 21. Nc6 Ng8 22. g4 bxc4 23. gxf5 Rxb2 24. fxg6+ Kf8 25. Qxc4 Nf6 26. Qxa6 1-0
treePL

Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Ranking: 1376

Postprzez AuroraBorealis » 03 gru 2018, 00:20

3 kategoria nie powinna grac debiutow zamknietych. Stopujesz sobie w ten sposob rozwoj.
AuroraBorealis

Podziękował : 178 razy
Otrzymał podziękowań: 422 razy
Ranking: 2120

Postprzez panrudzki » 03 gru 2018, 12:10

A mnie się nie podoba, ze tak łatwo oddajesz pare gońców. W tym systemie z wczesnym Gf4, to chyba potem się gra h3, żeby moc schować gońca na h2.

Natomiast bardzo ładnie wykorzystałeś słabość odstałego pionka e7 i przewagę przestrzeni.

Ale zgadzam się z AuroraBorealis - powinieneś zacząć od debiutów otwartych.
panrudzki

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1800

Postprzez treePL » 03 gru 2018, 18:10

Powiem tak, może to kogoś zaskoczyć ale nie znam żadnego debiutu głębiej niż 5 posunięć.
Tu mi później baza pokazała że tak też można zagrać w/g teorii. (w tej partii od ruchu nr 3 grałem już bez teorii). Z tego co słyszałem i czytałem debiuty nie są ważne poniżej kandydata ale mogę się mylić proszę wyprowadźcie mnie z błędu jeśli w nim siedzę.
Nie gram e4 bo to czarne dyktują co się dalej gra a nie chciałem tracić czasu (którego nie mam) na analize co się powinno grać w sycylu a co w obronie francuskiej itp itd :)

Gram d4, Gf4, a potem się dostosowuję starając się zachować reguły rozwoju figur w początkowej fazie gry
treePL

Postprzez rutra » 03 gru 2018, 19:10

treePL napisał(a):Powiem tak, może to kogoś zaskoczyć ale nie znam żadnego debiutu głębiej niż 5 posunięć.
Tu mi później baza pokazała że tak też można zagrać w/g teorii. (w tej partii od ruchu nr 3 grałem już bez teorii). Z tego co słyszałem i czytałem debiuty nie są ważne poniżej kandydata ale mogę się mylić proszę wyprowadźcie mnie z błędu jeśli w nim siedzę.
Nie gram e4 bo to czarne dyktują co się dalej gra a nie chciałem tracić czasu (którego nie mam) na analize co się powinno grać w sycylu a co w obronie francuskiej itp itd :)

Gram d4, Gf4, a potem się dostosowuję starając się zachować reguły rozwoju figur w początkowej fazie gry

Też ktoś kiedyś mi powiedział że debiuty nie są ważne na moim poziomie (kiedy miałem III kategorie, a później elo 1500). Tylko problem pojawił się wtedy gdy zacząłem dostawać dużo gorsze pozycje (a wiązało się to z licznymi przegranymi) przez ruch, który wydawał się być zgodny z ogólną teorią, ale w danej pozycji był zły. Nie chodzi tu o jakieś wyszukane warianty po 10-15. ruchu (to owszem, może będzie potrzebne kandydatowi). Ale na tym poziomie warto jakieś podstawy mieć. Może i nie ma sensu uczyć się wielu debiutów, ale po 1-2 warianty dobrze opracowane dla tych najpopularniejszych debiutów.

Z e4 to nie o to chodzi by unikać skomplikowanej gry, tylko żeby że tak powiem "nauczyć się szachów". Ja jak zaczynałem, grałem d4, zamknięte pozycje, zapychanie pozycji lub wymiana figur i do końcówki. Było to dobre w partiach szybkich, niestety problem pojawił się w klasycznych, gdy trudno mi było skonstruować jakiś plan, a im więcej czasu tym mniej błędów popełniają przeciwnicy.
rutra

Podziękował : 1675 razy
Otrzymał podziękowań: 2130 razy
Ranking: 1569

Postprzez panrudzki » 03 gru 2018, 19:37

treePL napisał(a):Gram d4, Gf4, a potem się dostosowuję starając się zachować reguły rozwoju figur w początkowej fazie gry

Ja tam niewiele wiem (mam raptem II kategorie), ale wielu mądrych ludzi napisało, ze grając "uniwersalne" systemy jak ten Twój, nie nauczysz się szachów. Dobrze jest poznać różne struktury pionkowe i różne plany. I tu nie chodzi o wkuwanie wariantów z monografii debiutowej, ale raczej o ogólne "ogranie się". Granie z automatu d4, Gf4, Sf3, e3, c3 itd. na cokolwiek czarne zagrają uczy 1. lenistwa 2. wyłączenia myślenia przez pierwsze N ruchów. Odradzam :)
panrudzki

Postprzez Kaczmar » 04 gru 2018, 11:20

Do II kategorii myślę, że rzeczywiście debiutów nie ma co się uczyć na pamięć. Po partii należy jednak przeprowadzić małą analizę. Sprawdzić kiedy zeszło się z głównej linii debiutowej. Zastanowić się dlaczego się zeszło z tej linii. Zobaczyć jakby wyglądała gra gdyby się nie zeszło. Dzięki tej metodzie nawet grając to samo cały czas się rozwijamy i mimochodem poznajemy debiuty, które gramy. Należy też grać różne debiuty - no bo skąd będziemy wiedzieć czy dany debiut nam odpowiada czy nie. To samo w końcówkach. Jeżeli końcówka była remisowa a my ją przegraliśmy powinniśmy się zastanowić dlaczego. Jeżeli końcówka jest wygrana a my jej nie wygraliśmy to też trzeba się zastanowić dlaczego. Na wszystkie pytania oczywiście nie jesteśmy sobie w stanie odpowiedzieć (i tutaj duża przewaga osób pracujących z trenerem) ale na część na pewno tak.
Kaczmar

Podziękował : 223 razy
Otrzymał podziękowań: 299 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez treePL » 04 gru 2018, 21:08

Kaczmar napisał(a):Po partii należy jednak przeprowadzić małą analizę. Sprawdzić kiedy zeszło się z głównej linii debiutowej. Zastanowić się dlaczego się zeszło z tej linii. Zobaczyć jakby wyglądała gra gdyby się nie zeszło. Dzięki tej metodzie nawet grając to samo cały czas się rozwijamy i mimochodem poznajemy debiuty, które gramy. Należy też grać różne debiuty - no bo skąd będziemy wiedzieć czy dany debiut nam odpowiada czy nie. To samo w końcówkach. Jeżeli końcówka była remisowa a my ją przegraliśmy powinniśmy się zastanowić dlaczego. Jeżeli końcówka jest wygrana a my jej nie wygraliśmy to też trzeba się zastanowić dlaczego.

Po każdej partii analizuję ze stockfishem i zatrzymuję się na ruchach w których pokazał mi błąd, zastanawiam się czy znalazłbym tą lepszą odpowiedź i jakie przesłanki mogłyby mi pomóc znaleźć właśnie ten właściwy ruch.
Za każdym razem również zaglądam w bazę debiutów i patrze czy moje ruchy pokrywają się z jakąś oficjalną linią, otwieram sobie też jedną lub dwie partie przykładowe z danej linii aby zobaczyć jak inni (lepsi ode mnie) zagrali w tej sytuacji.

Za namową kilku wypowiedzi powyżej postanowiłem zrobić sobie małą wycieczkę po krainie debiutów (zakupiony "Chess Opening Lab 1400-2000" 40 różnych debiutów plus przykłady opisane.

Mam już za dużo materiału do szkolenia za mało czasu aby go przerobić... no nic od dzisiaj nie kupuję nic więcej zanim nie przerobię tego co już mam :D

Od kolegów dostałem też kilka przydatnych linków do YT w sumie jakies 300-500h oglądania (bez szans aby przejrzeć do końca 2019)

Pytanie czy ma sens wybrać się na jakiś turniej szachów szybkich (jednodniowy bo tylko na tyle mam czas w weekend) w celu sprawdzenia obecnego poziomu swojej gry ?
treePL

Postprzez Petro » 04 gru 2018, 23:07

Granie w turniejach jak najbardziej wskazane.
A czy mógłbyś podesłać te linki to chętnie zobaczę.
Partia ma trzy fazy: w pierwszej ma się nadzieję, że stoi się lepiej, w drugiej wierzy się, że pozycja jest lepsza, w trzeciej widzi się, że pozycja jest przegrana.-Ksawery Tartakower
Petro

Podziękował : 53 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy
kurnik.pl: Petro22

Postprzez treePL » 05 gru 2018, 00:14

Na YT:
John Bartholomew
Eric Rosen
kingscrusher
ChessNetwork
Saint Louis Chess Club
agadmator's Chess Channel
treePL

Postprzez thinkerteacher » 05 gru 2018, 01:03

treePL napisał(a):Na YT:
John Bartholomew
Eric Rosen
kingscrusher
ChessNetwork
Saint Louis Chess Club
agadmator's Chess Channel

Od kolegów dostałem też kilka przydatnych linków do YT w sumie jakies 300-500h oglądania (bez szans aby przejrzeć do końca 2019)

Jak dla mnie to lekką ręką licząc jest co najmniej 2,5-3 tysiące godzin. Jeśli dobrze liczę, to jest to 6 kanałów w których każdy ma średnio po 350-450 godzin filmów szkoleniowych, więc chyba do końca 2022 nie zdążysz ich wszystkich obejrzeć ;). Zakładając bardzo optymistycznie, że w ciągu roku dasz radę obejrzeć 700h (2h codziennie za wyjątkiem świąt), to obejrzenie "całości" powinno zająć jakieś 4 lata (od 1.1.2019). No i biorę pod uwagę optymistyczny wariant, mianowicie to że nie będziesz oglądał nowych filmów na żadnych z powyższych kanałów od roku 2020 (1.1.2020).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8586 razy
Otrzymał podziękowań: 1171 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 05 gru 2018, 09:47

Nawet jeśli obejrzy wszystkie te filmy, to tylko straci masę czasu. Większość filmów to rozrywka, nie materiały szkoleniowe. Poza tym ten cały agadmator t jest jakaś kompletna porażka, facet nie ma pojęcia o szachach i często nie wie o czym w ogóle mówi (albo pokazuje tylko 1 linie stockfisha, bez żadnego wytłumaczenia, bo sam tego nie rozumie. Alternatyw też nie podaje). Zamiast tego szrotu polecam kanał Daniela Kinga. 1000 razy lepsza jakość.
AuroraBorealis

Podziękował : 178 razy
Otrzymał podziękowań: 422 razy
Ranking: 2120

Postprzez panrudzki » 05 gru 2018, 11:46

Oglądanie filmów to rozrywka - jak to powiedział przedmówca.

To jest tzw. bierne uczenie się ("passive learning"). O wiele lepsze jest uczenie aktywne - ustawić zadanie na desce, włączyć zegar (żeby tykał!) i samemu rozwiązać. O wiele, wiele więcej zostaje w głowie.
panrudzki

Postprzez Cytruk » 05 gru 2018, 21:17

Jak już chce się w trening włączyć oglądanie filmów (chociaż nie znam żadnej osoby, która zrobiła znaczy progres dzięki temu), to najlepiej właśnie rozłożyć szachownicę i śledzić posunięcia razem z prowadzącym, choć problemem jest to, że w takich filmach często analizy są dość płytkie i mało skomplikowane(a często się zdarza, że prowadzący ma małą wiedzę szachową i nie rozumie posunięć), więc w mojej opinii jednak praca z książką jest najlepsza.
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy