Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Moderator: Rafcik

Re: Tydzień 12/225

Postprzez kolokwium » 10 lis 2018, 12:44

Krzysztof R. napisał(a):
Titrant napisał(a):Myślałeś może aby w ramach treningu wziąć udział w naszym forumowym turnieju tempem klasycznym?

viewtopic.php?p=110225#p110225

Fajny pomysł, choć mam trochę obawy czy uda mi się zgrać czasowo z przeciwnikiem

Takie obawy to każdy ma. Kompromis polega na rozmowach i wspólnych ustępstwach dla wspólnego celu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2201 razy
Otrzymał podziękowań: 2340 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Postprzez panrudzki » 15 lis 2018, 12:18

Które części serii Yusupova polecilibyście dla mnie?

Wydaje mi się, ze pierwszy poziom jest dla mnie za łatwy - motywy w rodzaju kombinacji "Windmill" czy prostych matow znam.

Ostatnio przerabiałem książki "Grandmaster Preparation" Aagaarda, ale są dla mnie trudne.

Mam II kategorie i ELO ~1600 (chociaż jest ono chyba nieco zaniżone, bo regularnie ogrywam zawodników na poziomie ELO 1800-1900).

Pozdr.
panrudzki

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy
Ranking: 1800

Postprzez Kaczmar » 15 lis 2018, 14:10

panrudzki napisał(a):Które części serii Yusupova polecilibyście dla mnie?

Wydaje mi się, ze pierwszy poziom jest dla mnie za łatwy - motywy w rodzaju kombinacji "Windmill" czy prostych matow znam.

Ostatnio przerabiałem książki "Grandmaster Preparation" Aagaarda, ale są dla mnie trudne.

Mam II kategorie i ELO ~1600 (chociaż jest ono chyba nieco zaniżone, bo regularnie ogrywam zawodników na poziomie ELO 1800-1900).

Pozdr.

Jak regularnie ogrywasz zawodników ELO 1800 - 1900 to raczej bym powiedział, że Twoja kategoria jest zaniżona. Co do Yusupova to jednak zacząłbym od początku nawet jeżeli początkowe tematy są znane. Będzie łatwiej przy kolejnych trudniejszych częściach, utrwalisz sobie rzeczy, które znasz, upewnisz się, że na pewno je znasz i przy późniejszych tomach jak czegoś nie będziesz mógł zrozumieć nie będziesz się zastanawiał czy jakbyś zaczął serię od początku to nie byłoby Ci łatwiej.
Kaczmar

Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 15 lis 2018, 14:34

@Panrudzki

Tak na marginesie - książki "Grandmaster Preparation" Aagaarda są dla zawodników od poziomu FM (2250-2300). Poniżej tego są właśnie książki Jusupowa. Jeśli regularnie ogrywasz zawodnikow ELO 1800-1900, to musisz mieć poziom naprawdę dobrej pierwszej kategorii. Wówczas dobrze byłoby zacząć od niebieskich książek (Beyond the basics - Level 2), bo te pomarańczowe raczej niewiele cię nauczą.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8546 razy
Otrzymał podziękowań: 1167 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez panrudzki » 15 lis 2018, 14:47

Dzięki za odpowiedzi.

Wiem, ze książki Aagaarda są dla zawodników znacznie powyżej mojego poziomu, ale myślałem (myślę?), ze tacy jak ja tez mogą się z nich wiele nauczyć. Jestem w stanie (z trudem co prawda) rozwiązać część zadań - powiedzmy 30-40%. Końcowe zadania z każdego rozdziału są dla mnie nie do przejścia niestety.
panrudzki

Tydzień 13/225

Postprzez Krzysztof R. » 17 lis 2018, 13:01

Tydzień 13/225
12-18.11.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem trzynasty rozdział (Realizing a material advantage) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 18/21 pkt
- rozegrałem 1 partię klasyczną (lichess) + analiza
- przerobiłem 1 partię komentowaną mecz Kasparov-Karpov
- przerobiłem 50% pierwszego tomu "Końcówki szachowe" Bogdan Zerek

Przerobiony rozdział w książce Yusupova był ciekawie przedstawiony. Spodobała mi się zasada: "The side which has the advantage in material should try to exchange pieces, but avoid exchanging pawns". Materiał przerobiłem w 20 minut, na test zeszło 30 minut.
Bogdan Zerek "Końcówki szachowe" - jestem pod dużym wrażeniem, jak autor potrafi dobrze przedstawić trudne zagadnienia. Moje zachwyty wynikają z porównania do innych książek, które "przeszły mi przez ręce". Z pierwszej połowy I tomu opuściłem tylko matowanie skoczek+goniec - ale mam w planie wrócić do tego. Teraz zaczęły się wieżówki i już wiem, że docelowo do trudnych zagadnień będę musiał wracać kilkukrotnie by dobrze opanować...

Małe wyjaśnienie - ostatnią sugerowaną przez Yusupova książką (na pierwsze trzy tomy serii) jest "Endgame manual" Dvoreckiego. Zamiast "męczyć" się z tą trudną pozycją wybrałem rodzimy odpowiednik, który jeśli nawet nie ma tyle samo wiedzy teoretycznej, to jest dużo bardziej "przyjazny" w poznawaniu wiedzy z końcówek szachowych. Nie wykluczam, że w przyszłości sięgnę po Dvoreckiego.
Krzysztof R.

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 196 razy
Ranking: 1623

Postprzez Siabal » 17 lis 2018, 13:11

Dobre masz tempo, ile godzin zajęło Ci przerobienie połowy książki Zerka ? Sam ją teraz przerabiam, ale po około 10h jestem zaledwie na 40-tej stronie, wliczając w to opozycję, o której już wcześniej słyszałem, więc za wiele jej już uwagi nie poświęcałem.
Jakie inne rodzime książki o końcówkach miałeś wcześniej w rękach ?
Siabal

Otrzymał podziękowań: 15 razy
kurnik.pl: siabal

Postprzez Philip » 17 lis 2018, 15:57

A tak na marginesie, jak się te książki normalnie nazywają? Metody treningu szachowego?
Philip

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez Kaczmar » 18 lis 2018, 10:34

Philip napisał(a):A tak na marginesie, jak się te książki normalnie nazywają? Metody treningu szachowego?

http://sklep.caissa.pl/index.php?route= ... ch=jusupow
Kaczmar

Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 296 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Krzysztof R. » 19 lis 2018, 00:19

Siabal napisał(a):Dobre masz tempo, ile godzin zajęło Ci przerobienie połowy książki Zerka ? Sam ją teraz przerabiam, ale po około 10h jestem zaledwie na 40-tej stronie, wliczając w to opozycję, o której już wcześniej słyszałem, więc za wiele jej już uwagi nie poświęcałem.
Jakie inne rodzime książki o końcówkach miałeś wcześniej w rękach ?

Rodzime żadne - tylko po angielsku:
- "Chess Endings" Averbakh
- "Pandolfini's Endgame Course" Pandolfini
- "Silman's complete endgame course" Silman.

Dzięki temu przerobienie połowy pierwszego tomu Bogdana Zerka zajęło mi tylko jakieś 5h - podstawy to było głównie przypomnienie. Teraz zaczęły się wieżówki i to już idzie jak krew z nosa
Krzysztof R.

Postprzez panrudzki » 19 lis 2018, 13:13

Powtórzę, co już pisałem wcześniej - lepiej zrobić w godzinę 2 zadania, ale bardzo wnikliwie niż 10 pobieżnie. Moze się wydawać, ze trening posuwa się wolno, ale spowalniając tempo zdecydowanie więcej się zapamiętuje i wzorce, których się uczymy przenikają do podświadomości (czy jakoś tak - nie jestem psychologiem) i potem będą działać intuicyjnie.

Nawiasem mówiąc dlatego granie blitzow ma niewielki pożytek dla treningu, ponieważ w blitzach głownie "odczytujemy" wzorce, których nauczyliśmy się wcześniej, ale nie zapamiętujemy nowych.
panrudzki

Postprzez Krzysztof R. » 19 lis 2018, 21:25

thinkerteacher napisał(a):W wieżówkach jest ważne to, aby za każdym razem spoglądać na nie szerzej i szerzej. A potem coraz głębiej i wcześniej wyłapywać te niuanse, które sprawiają, że pozornie nieistotna różnica to remis zamiast wygranej, lub przegrana zamiast remisu :)

Całkiem ładnie (mądrze) napisane:)
Krzysztof R.

Postprzez panrudzki » 22 lis 2018, 11:31

Kupilem sobie ksiazke Yusupova "Boost your chess - Beyond the Basics", czyli poziom 2.

Na razie przerobiłem pierwszy rozdział "Mating attacks". Po rozwiązaniu pewnej liczby zadań z książki Aagaarda "Calculation" bylem dość sceptyczny - balem się ze książka Yusupova będzie za prosta. Ale kombinacje matowe to nie jakieś maty w 2, tylko zwykle maty w 4-5 lub więcej. I ku mojemu przerażeniu - choc większość rozwiązałem dość szybko - to 2 zadań nie bylem w stanie rozwiązać w ciągu zalecanych 10 minut.

podsumowując jestem bardzo zadowolony, bo to znaczy, ze ta książka powinna być dobrym materiałem treningowym dla mnie. Aagaard pisze, ze najlepszy trening to taki, który jest na 110-120% Twojego aktualnego poziomu (czyli trochę trzeba się namęczyć).
panrudzki

Tydzień 14/225

Postprzez Krzysztof R. » 26 lis 2018, 23:47

Tydzień 14/225
19-25.11.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem czternasty rozdział (Open files and Outposts) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 17/20 pkt
- rozegrałem 1 partię klasyczną (lichess) + analiza
- przerobiłem 1 partię komentowaną mecz Kasparov-Karpov
- przerobiłem 25% pierwszego tomu "Końcówki szachowe" Bogdan Zerek

Przerobiony rozdział w książce Yusupova wymagał trochę skupienia się nad zrozumieniem niuansów pozycji. Materiał przerobiłem w 20 minut, na test zeszło 60 minut.
Bogdan Zerek "Końcówki szachowe" - zaliczyłem "trochę" wieżówek i wciąż jestem pod wrażeniem jak ta książka została napisana. W najbliższy weekend wyskoczył mały turniej klasyczny w moim województwie - chętnie pojadę tam treningowo.
Krzysztof R.

Postprzez thinkerteacher » 27 lis 2018, 02:13

Trylogia Bogdana Zerka jest świetnie opracowana. Książki są napisane bardzo prostym i przejrzystym językiem i zawierają absolutne minimum, które każdy zawodnik poziomu KM znać musi. Graficznie książki nie powalają, ale jakościowo są naprawdę dobre (nawet jeśli w momencie wydania były lub wydawały się dość drogie). Autor wybrał bardzo ważne i pozycje praktyczne oraz niezbędne teoretyczne, tak aby każdy zawodnik miał pojęcie o tak zwanych podstawowych końcówkach i mógł spokojnie w nich się orientować w ideach.

Myślę, że po przerobieniu tej trylogii dwa tomy końcówek Panczenki (obecnie także po polsku dzięki wydawnictwu Caissa Chess) byłaby świetną kontynuacją :).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8546 razy
Otrzymał podziękowań: 1167 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy