Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Moderator: Rafcik

Re: Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Postprzez rutra » 01 paź 2018, 16:11

Kaczmar napisał(a):A nie musi być wtedy spełniony punkt 3.2.f ?
Wielokrotne wypełnienie normy rankingowej na kategorie/tytuły centralne
z minimum 17 partii łącznie, dla kobiet na I kategorię z minimum 14 partii.

Ktoś o to kiedyś pytał na forum. 17 partii jest na I kategorie, na II+ wystarczy 9 partii.

Mój przypadek jeśli chodzi I kategorie:

1. Zdobyłem "małą normę" z 8 partii (w turnieju było 9 rund, ale jedną partie wygrałem walkowerem).
2. Zdobyłem "małą normę" z 5 partii.
Łącznie 13 partii (a zatem więcej niż 9) i po wysłaniu e-maila z pytaniem dostałem normę na pierwszą kategorie (II+).
3. Zdobyłem normę z 9 partii i tym samym uzyskałem I kategorie (W sumie 22 partie, a zatem więcej niż 17).
4. A teraz jak już mam I to drugi raz "uzyskałem normę" z 9 partii, ale to już nie miało znaczenia.

kolokwium napisał(a):
  1. Przedmówca (adalbert68) pytał o normę i tytuł dla córki, czyli kandydatkę na mistrzynię.
  2. Na normę trzeba przynajmniej 5 (mała norma - 4.7).
  3. Na plusa 9 partii (2.7).
  4. Na tytuł 17 partii (3.2.f).

adalbert68 napisał(a):Wysłałem ponowne zapytanie do Z. Chojnickiego przedstawiając mu Twoją interpretację Tomaszu (bez powoływania się na Twoją osobę, tak chyba lepiej :) ) i otrzymałem potwierdzenie : Trzeba zrobić kolejną normę w turnieju minimum 5 rundowym co daje 17 partii na II plusa (5 +7 + 5).

Już wszystko wyjaśnione, przy okazji dzisiejszej korespondencji od razu pojawił się plusik w CE u córki :)
Rzeczywiście do pełnej normy na Kandydata wystarczy dograć 5 partii no i oczywiście odpowiednie ELO .

viewtopic.php?f=6&t=1160&p=96987
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2011 razy
Ranking: 1670

Re: Tydzień 6/225

Postprzez Krzysztof R. » 01 paź 2018, 20:28

Cieszę się, widząc przydatną, merytoryczną wymianę zdań. Faktycznie nie zastanawiałem się, co by było, gdybym teraz "zrobił normę" na turnieju 7 rundowym. Niby w sumie wychodzi te wymagane 17 partii, ale na jedną normę potrzeba minimum 9 partii a nie 7...No ale jeśli dobrze rozumiem, to I kategorię uzyskałbym po tych 3 turniejach (5,5,7 partii).

rutra napisał(a):
Krzysztof R. napisał(a):Ciekaw jestem o ile wzrośnie mój ranking FIDE po ostatnim turnieju

W rubryce "Raporty FIDE" podany jest Changes. W Twoim przypadku wynosi on +1,61. Należy tę wartość pomnożyć razy 40 (pierwsze 30 partii).

1,61*40 = +64pkt elo

Dzięki! Nie wiedziałem że to takie proste:)
Krzysztof R.

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 127 razy
Ranking: 1606

Re: Tydzień 6/225

Postprzez rutra » 02 paź 2018, 13:27

Krzysztof R. napisał(a):Cieszę się, widząc przydatną, merytoryczną wymianę zdań. Faktycznie nie zastanawiałem się, co by było, gdybym teraz "zrobił normę" na turnieju 7 rundowym. Niby w sumie wychodzi te wymagane 17 partii, ale na jedną normę potrzeba minimum 9 partii a nie 7...No ale jeśli dobrze rozumiem, to I kategorię uzyskałbym po tych 3 turniejach (5,5,7 partii).

Zgadza się, na jedną normę potrzeba 9 partii, a nie 7, ale właśnie te 9 partii można "uzbierać" z dwóch norm cząstkowych (5+5). A 5+5+7 daje 17 partii, więc to by już dawało I kategorie.
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2011 razy
Ranking: 1670

Nocne rozważania z telefonu o telefonie...

Postprzez Krzysztof R. » 04 paź 2018, 03:50

Nie uważam, by telefon był dobrym narzędziem do treningu szachów - lepiej w tym czasie usiąść przed szachownicą. Jednak sam korzystam z aplikacji na androida - gdy mam chwilę wolną będąc poza domem. Mam konto na chess.com, gdzie robię (prawie) codziennie darmowe zadania taktyczne - mój ranking to 2130. Do tego gram partie korespondencyjne - głównie zasilając Team Poland - aktualnie mój ranking wynosi 1930. Chciałbym poprawić u siebie wizualizację szachów - wczoraj pobrałem aplikacje do treningu szachów na ślepo i do gry w ten sposób przeciwko silnikowi szachowemu. Aktualnie nie jestem w stanie wyjść z debiutu grą na ślepo - zobaczymy czy trening w tym kierunku przełoży się pozytywnie na normalną partię szachów.
Krzysztof R.

Postprzez Krzysztof R. » 04 paź 2018, 18:23

ziomekse napisał(a):
Krzysztof R. napisał(a):wczoraj pobrałem aplikacje do treningu szachów na ślepo i do gry w ten sposób przeciwko silnikowi szachowemu

Mógłbyś podać nazwę tej aplikacji?

Blindfold Chess Training - proste ćwiczenia
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.michailidis.dimos.blindfoldchesstraining&hl=pl

DroidFish Chess - tutaj do gry z silnikiem można włączyć opcję "tryb na ślepo" - z ukrytymi figurami. Proponuję na początek siłę gry ustawić na 0 i zmienić silnik na ten słabszy
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.petero.droidfish&hl=en_US

Jeśli ktoś zna lepsze aplikacje w tym temacie, to chętnie przetestuję
Krzysztof R.

Tydzień 7/225

Postprzez Krzysztof R. » 07 paź 2018, 15:33

Tydzień 7/225
01-07.10.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem siódmy rozdział (The discovered attack) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 15/15 pkt
- rozegrałem 1 partię klasyczną (internet) + analiza
- przerobiłem 1 partię komentowaną mecz Kasparov-Karpov
- przerobiłem 65% kolejnej sugerowanej książki - Richard Reti "Masters of the chessboards" - koniec książki

Co do książki Yusupova, to rozdział był łatwy - materiał przerobiłem w 20 minut, test wykonałem w 15 minut. Po ostatnim turnieju mój ranking FIDE oficjalnie zmienił się 1542 -> 1606. Zacząłem trenować wizualizację szachów i cieszyłem się, gdy udało się na telefonie wygrać partię (z silnikiem szachowym ustawionym na minimalny poziom) w 15 posunięciach nie widząc figur :)
Krzysztof R.

Tydzień 8/225

Postprzez Krzysztof R. » 14 paź 2018, 10:44

Tydzień 8/225
08-14.10.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem ósmy rozdział (Centralizing the pieces) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 14/27 pkt
- "rozegrałem 1 partię klasyczną (internet) + analiza" - niestety w debiucie przeciwnik rozłączył się
- przerobiłem sugerowaną książkę - Siegbert Tarrasch "The Game of Chess"

Znowu przyszła kolej na wymagający rozdział w książce Yusupova. Materiał przerobiłem w 40 minut, na test zeszło mi około 2h - choć można było poświęcić dużo więcej. Egzamin ledwo co zaliczony ;)
Książkę "The Game of Chess" przerobiłem pobieżnie - niestety dawało się odczuć, że materiał jest nieaktualny. Na plus można zauważyć obecność wielu ciekawych i oryginalnych przykładów.
Poza tym od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem "+" przy mojej dwójce:) - dzień po napisaniu stosownego e-maila, więc na czas oczekiwania nie można narzekać :) Zapisałem się na mały turniej klasyczny pod koniec października. Niestety szykuje się słabsza rankingowo obsada niż ostatnio - ale i tak chcę jechać, bo to tylko 1h drogi ode mnie i powinienem (choć wciąż czekam na potwierdzenie) dostać urlop w pracy.
Krzysztof R.

Tydzień 9/225

Postprzez Krzysztof R. » 21 paź 2018, 12:17

Tydzień 9/225
15-21.10.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem dziewiąty rozdział (Mate in two moves) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 11/12 pkt
- "rozegrałem 1 partię klasyczną (internet) + analiza" - w debiucie przeciwnik rozłączył się
- przerobiłem sugerowaną książkę - "Lasker's Manual of Chess"

Widząc nazwę rozdziału "Mat w 2 ruchach" pomyślałem, że to będzie banał. Miło się zaskoczyłem, że takie dwuchodówki mogą być wymagające:) Materiał przerobiony w 30 minut, tyle samo zeszło na test.
Chyba czas odpuścić FICS i dać szansę LiChess. Na FICS kolejny raz nie udało się zagrać partii treningowej przez rozłączenie przeciwnika. Już nawet ranking mi się tam wywindował do 2100+ ;p. Na LiChess muszę podbić ranking, by móc grać z silniejszymi przeciwnikami. W tym tygodniu zagrałem tam 1 partię - nie myślałem, że spokojnie rozpoczynając partię angielską zamatuję przeciwnika w ósmym posunięciu;p
Odkurzyłem moją starą książkę z zadaniami szachowymi (której nigdy nie przerobiłem), staram się przynajmniej 1 dziennie rozwiązać. Od nowego roku planuję odkurzyć moją książkę z zadaniami z końcówek.
Na telefonie trochę trenuję grę "na ślepo". Zrobiłem test na komputerze i narazie byłem wstanie w CM9000 pokonać przeciwnika o rankingu ok 800.
Krzysztof R.

Postprzez piotr909 » 22 paź 2018, 16:58

Dzien dobry,

A może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego rozwiązuje zadania na poziomie 2100 elo i 1800 ,a marny ranking elo i III kategorię ? Oczywiście nie wszystkie zadania rozwiązuje jak coś,ale rozwiązuje generalnie.

Czy to oznacza, że w przyszłości poziom mi się polepszy samodzielnie ? NIe chcę miec dwójki kategorie ze względu na to ,że nie mam takiej wiedzy ;). Teraz już mam ,ale nie gram na takim poziomie. Bo zeby grać ,trzeba ogrywać większosc II i III
piotr909

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: peter1990
Playchess: biker90

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy