Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Moderator: Rafcik

Re: Trening oparty o serię Yusupova (1542->2100 elo)

Postprzez rutra » 01 paź 2018, 16:11

Kaczmar napisał(a):A nie musi być wtedy spełniony punkt 3.2.f ?
Wielokrotne wypełnienie normy rankingowej na kategorie/tytuły centralne
z minimum 17 partii łącznie, dla kobiet na I kategorię z minimum 14 partii.

Ktoś o to kiedyś pytał na forum. 17 partii jest na I kategorie, na II+ wystarczy 9 partii.

Mój przypadek jeśli chodzi I kategorie:

1. Zdobyłem "małą normę" z 8 partii (w turnieju było 9 rund, ale jedną partie wygrałem walkowerem).
2. Zdobyłem "małą normę" z 5 partii.
Łącznie 13 partii (a zatem więcej niż 9) i po wysłaniu e-maila z pytaniem dostałem normę na pierwszą kategorie (II+).
3. Zdobyłem normę z 9 partii i tym samym uzyskałem I kategorie (W sumie 22 partie, a zatem więcej niż 17).
4. A teraz jak już mam I to drugi raz "uzyskałem normę" z 9 partii, ale to już nie miało znaczenia.

kolokwium napisał(a):
  1. Przedmówca (adalbert68) pytał o normę i tytuł dla córki, czyli kandydatkę na mistrzynię.
  2. Na normę trzeba przynajmniej 5 (mała norma - 4.7).
  3. Na plusa 9 partii (2.7).
  4. Na tytuł 17 partii (3.2.f).

adalbert68 napisał(a):Wysłałem ponowne zapytanie do Z. Chojnickiego przedstawiając mu Twoją interpretację Tomaszu (bez powoływania się na Twoją osobę, tak chyba lepiej :) ) i otrzymałem potwierdzenie : Trzeba zrobić kolejną normę w turnieju minimum 5 rundowym co daje 17 partii na II plusa (5 +7 + 5).

Już wszystko wyjaśnione, przy okazji dzisiejszej korespondencji od razu pojawił się plusik w CE u córki :)
Rzeczywiście do pełnej normy na Kandydata wystarczy dograć 5 partii no i oczywiście odpowiednie ELO .

viewtopic.php?f=6&t=1160&p=96987
rutra

Podziękował : 1632 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Re: Tydzień 6/225

Postprzez Krzysztof R. » 01 paź 2018, 20:28

Cieszę się, widząc przydatną, merytoryczną wymianę zdań. Faktycznie nie zastanawiałem się, co by było, gdybym teraz "zrobił normę" na turnieju 7 rundowym. Niby w sumie wychodzi te wymagane 17 partii, ale na jedną normę potrzeba minimum 9 partii a nie 7...No ale jeśli dobrze rozumiem, to I kategorię uzyskałbym po tych 3 turniejach (5,5,7 partii).

rutra napisał(a):
Krzysztof R. napisał(a):Ciekaw jestem o ile wzrośnie mój ranking FIDE po ostatnim turnieju

W rubryce "Raporty FIDE" podany jest Changes. W Twoim przypadku wynosi on +1,61. Należy tę wartość pomnożyć razy 40 (pierwsze 30 partii).

1,61*40 = +64pkt elo

Dzięki! Nie wiedziałem że to takie proste:)
Krzysztof R.

Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 143 razy
Ranking: 1570

Re: Tydzień 6/225

Postprzez rutra » 02 paź 2018, 13:27

Krzysztof R. napisał(a):Cieszę się, widząc przydatną, merytoryczną wymianę zdań. Faktycznie nie zastanawiałem się, co by było, gdybym teraz "zrobił normę" na turnieju 7 rundowym. Niby w sumie wychodzi te wymagane 17 partii, ale na jedną normę potrzeba minimum 9 partii a nie 7...No ale jeśli dobrze rozumiem, to I kategorię uzyskałbym po tych 3 turniejach (5,5,7 partii).

Zgadza się, na jedną normę potrzeba 9 partii, a nie 7, ale właśnie te 9 partii można "uzbierać" z dwóch norm cząstkowych (5+5). A 5+5+7 daje 17 partii, więc to by już dawało I kategorie.
rutra

Podziękował : 1632 razy
Otrzymał podziękowań: 2028 razy
Ranking: 1670

Nocne rozważania z telefonu o telefonie...

Postprzez Krzysztof R. » 04 paź 2018, 03:50

Nie uważam, by telefon był dobrym narzędziem do treningu szachów - lepiej w tym czasie usiąść przed szachownicą. Jednak sam korzystam z aplikacji na androida - gdy mam chwilę wolną będąc poza domem. Mam konto na chess.com, gdzie robię (prawie) codziennie darmowe zadania taktyczne - mój ranking to 2130. Do tego gram partie korespondencyjne - głównie zasilając Team Poland - aktualnie mój ranking wynosi 1930. Chciałbym poprawić u siebie wizualizację szachów - wczoraj pobrałem aplikacje do treningu szachów na ślepo i do gry w ten sposób przeciwko silnikowi szachowemu. Aktualnie nie jestem w stanie wyjść z debiutu grą na ślepo - zobaczymy czy trening w tym kierunku przełoży się pozytywnie na normalną partię szachów.
Krzysztof R.

Postprzez Krzysztof R. » 04 paź 2018, 18:23

ziomekse napisał(a):
Krzysztof R. napisał(a):wczoraj pobrałem aplikacje do treningu szachów na ślepo i do gry w ten sposób przeciwko silnikowi szachowemu

Mógłbyś podać nazwę tej aplikacji?

Blindfold Chess Training - proste ćwiczenia
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.michailidis.dimos.blindfoldchesstraining&hl=pl

DroidFish Chess - tutaj do gry z silnikiem można włączyć opcję "tryb na ślepo" - z ukrytymi figurami. Proponuję na początek siłę gry ustawić na 0 i zmienić silnik na ten słabszy
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.petero.droidfish&hl=en_US

Jeśli ktoś zna lepsze aplikacje w tym temacie, to chętnie przetestuję
Krzysztof R.

Tydzień 7/225

Postprzez Krzysztof R. » 07 paź 2018, 15:33

Tydzień 7/225
01-07.10.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem siódmy rozdział (The discovered attack) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 15/15 pkt
- rozegrałem 1 partię klasyczną (internet) + analiza
- przerobiłem 1 partię komentowaną mecz Kasparov-Karpov
- przerobiłem 65% kolejnej sugerowanej książki - Richard Reti "Masters of the chessboards" - koniec książki

Co do książki Yusupova, to rozdział był łatwy - materiał przerobiłem w 20 minut, test wykonałem w 15 minut. Po ostatnim turnieju mój ranking FIDE oficjalnie zmienił się 1542 -> 1606. Zacząłem trenować wizualizację szachów i cieszyłem się, gdy udało się na telefonie wygrać partię (z silnikiem szachowym ustawionym na minimalny poziom) w 15 posunięciach nie widząc figur :)
Krzysztof R.

Tydzień 8/225

Postprzez Krzysztof R. » 14 paź 2018, 10:44

Tydzień 8/225
08-14.10.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem ósmy rozdział (Centralizing the pieces) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 14/27 pkt
- "rozegrałem 1 partię klasyczną (internet) + analiza" - niestety w debiucie przeciwnik rozłączył się
- przerobiłem sugerowaną książkę - Siegbert Tarrasch "The Game of Chess"

Znowu przyszła kolej na wymagający rozdział w książce Yusupova. Materiał przerobiłem w 40 minut, na test zeszło mi około 2h - choć można było poświęcić dużo więcej. Egzamin ledwo co zaliczony ;)
Książkę "The Game of Chess" przerobiłem pobieżnie - niestety dawało się odczuć, że materiał jest nieaktualny. Na plus można zauważyć obecność wielu ciekawych i oryginalnych przykładów.
Poza tym od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem "+" przy mojej dwójce:) - dzień po napisaniu stosownego e-maila, więc na czas oczekiwania nie można narzekać :) Zapisałem się na mały turniej klasyczny pod koniec października. Niestety szykuje się słabsza rankingowo obsada niż ostatnio - ale i tak chcę jechać, bo to tylko 1h drogi ode mnie i powinienem (choć wciąż czekam na potwierdzenie) dostać urlop w pracy.
Krzysztof R.

Tydzień 9/225

Postprzez Krzysztof R. » 21 paź 2018, 12:17

Tydzień 9/225
15-21.10.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem dziewiąty rozdział (Mate in two moves) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 11/12 pkt
- "rozegrałem 1 partię klasyczną (internet) + analiza" - w debiucie przeciwnik rozłączył się
- przerobiłem sugerowaną książkę - "Lasker's Manual of Chess"

Widząc nazwę rozdziału "Mat w 2 ruchach" pomyślałem, że to będzie banał. Miło się zaskoczyłem, że takie dwuchodówki mogą być wymagające:) Materiał przerobiony w 30 minut, tyle samo zeszło na test.
Chyba czas odpuścić FICS i dać szansę LiChess. Na FICS kolejny raz nie udało się zagrać partii treningowej przez rozłączenie przeciwnika. Już nawet ranking mi się tam wywindował do 2100+ ;p. Na LiChess muszę podbić ranking, by móc grać z silniejszymi przeciwnikami. W tym tygodniu zagrałem tam 1 partię - nie myślałem, że spokojnie rozpoczynając partię angielską zamatuję przeciwnika w ósmym posunięciu;p
Odkurzyłem moją starą książkę z zadaniami szachowymi (której nigdy nie przerobiłem), staram się przynajmniej 1 dziennie rozwiązać. Od nowego roku planuję odkurzyć moją książkę z zadaniami z końcówek.
Na telefonie trochę trenuję grę "na ślepo". Zrobiłem test na komputerze i narazie byłem wstanie w CM9000 pokonać przeciwnika o rankingu ok 800.
Krzysztof R.

Postprzez piotr909 » 22 paź 2018, 16:58

Dzien dobry,

A może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego rozwiązuje zadania na poziomie 2100 elo i 1800 ,a marny ranking elo i III kategorię ? Oczywiście nie wszystkie zadania rozwiązuje jak coś,ale rozwiązuje generalnie.

Czy to oznacza, że w przyszłości poziom mi się polepszy samodzielnie ? NIe chcę miec dwójki kategorie ze względu na to ,że nie mam takiej wiedzy ;). Teraz już mam ,ale nie gram na takim poziomie. Bo zeby grać ,trzeba ogrywać większosc II i III
piotr909

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1600
kurnik.pl: peter1990
Playchess: biker90

Tydzień 10/225

Postprzez Krzysztof R. » 28 paź 2018, 20:42

Tydzień 10/225
22-28.10.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem dziesiąty rozdział (The opposition) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 24/26 pkt
- rozegrałem 5 partii klasyczną - turniej weekendowy
- przerobiłem 50% sugerowanej książki "Mój system"

Yusupov przedstawił wprowadzenie do tematu opozycji, co uważam za niezbędną wiedzę. Test pokazał, że nawet nad bardzo podstawowymi zadaniami w tym temacie nieraz trzeba się mocno nagłówkować. Materiał przerobiony w 15 minut, na test zeszło 45 minut.
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_5554/results.html?l=pl&tb=10_
Na turnieju grałem słabo, szczególnie pierwszego dnia. Nie usprawiedliwiam mojej kiepskiej gry, ale może wpływ na to miało "zamulenie" dużą ilością teorii przerabianą w ostatnich tygodniach. Na szczęście mam świadomość, że ta wiedza powinna w przyszłości zadziałać korzystnie na moją grę. I wiem, że to ostatnie tygodnie "czytania książek", grudzień-styczeń zacznie się okres bardziej "aktywnego" treningu. W turnieju również nie pomagały mi zawalone zatoki. Jak już zauważyłem, znowu kiepsko grało mi się pierwszego dnia - na plus jednak mogę stwierdzić, że już się tak nie denerwowałem jak na poprzednim turnieju. -36 elo, ale cieszę się, że pojechałem - uważam, że w cyklu treningowym to był czas na "pogranie". Do tego na turnieju panowała bardzo przyjemna, gościnna atmosfera:)
Krzysztof R.

Tydzień 11/225

Postprzez Krzysztof R. » 03 lis 2018, 20:40

Tydzień 11/225
29.10-04.11.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem jedenasty rozdział (The pin) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 19/21 pkt
- przeanalizowałem 5 swoich partii z ostatniego turnieju
-"skończyłem" przerabiać sugerowaną książkę "Mój system"

Przerobiony rozdział w książce Yusupova był dość prosty. Materiał przerobiłem w 30 minut, na test zeszło 20 minut.
Co do książki "Mój system" - przerobiłem teorię, ale partie komentowane zostawiłem sobie na później, gdy skończy mi się książka mecz Kasparov-Karpov.
W ostatni weekend grudnia szykuje się weekendowy turniej klasyczny w Poznaniu, mam nadzieję tam być:)
Krzysztof R.

Postprzez AuroraBorealis » 03 lis 2018, 21:02

Przeczytanie tych książek da niewiele. To, że się przeczytało i wszystko wydaje się klarowne, to się tylko wydaje. Ten materiał trzeba przerabiać wielokrotnie (co jakiś czas wracać) i to są lata pracy. Powodzenia.
AuroraBorealis

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 403 razy
Ranking: 2120

Postprzez Krzysztof R. » 04 lis 2018, 22:33

AuroraBorealis napisał(a):Przeczytanie tych książek da niewiele. To, że się przeczytało i wszystko wydaje się klarowne, to się tylko wydaje. Ten materiał trzeba przerabiać wielokrotnie (co jakiś czas wracać) i to są lata pracy. Powodzenia.

Dziękuję za komentarz w postaci trafnej uwagi. Nie mam żadnych argumentów, by to negować. Na swoje usprawiedliwienie mam, że już czekam na zamówioną trylogię...nie nie Tolkiena (z tą bym sobie szybciej poradził) tylko "Końcówki szachowe" Bogdan Zerek. Mam zamiar rzetelnie i ambitnie pracować z tą pozycją przez kolejnych kilka, a jak będzie trzeba to i kilkanaście miesięcy. To + mój solidny zestaw zadań z końcówek powinien przynieść fajny efekt. Wciąż jednak brak mi dobrego planu pracy nad debiutami...
Krzysztof R.

Postprzez Titrant » 09 lis 2018, 23:38

Myślałeś może aby w ramach treningu wziąć udział w naszym forumowym turnieju tempem klasycznym?

viewtopic.php?p=110225#p110225
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 102 razy
Ranking: 1000

Tydzień 12/225

Postprzez Krzysztof R. » 10 lis 2018, 10:13

Tydzień 12/225
05-11.11.2018

W tym tygodniu:
- przerobiłem dwunasty rozdział (The double attack) książki Yusupova "Build up your chess 1"; test 15/17 pkt
- rozegrałem 1 partię klasyczną (lichess) + analiza
- przerobiłem sugerowaną książkę "Tactical play" Mark Dvoretsky

Przerobiony rozdział w książce Yusupova był prosty. Materiał przerobiłem w 15 minut, na test zeszło 10 minut.
Na pierwsze 3 tomy Yusupova została mi do przerobienia ostatnia sugerowana książka (perełka na koniec), więc nadchodzi czas bardziej aktywnego treningu.

Titrant napisał(a):Myślałeś może aby w ramach treningu wziąć udział w naszym forumowym turnieju tempem klasycznym?

http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?p=110225#p110225

Fajny pomysł, choć mam trochę obawy czy uda mi się zgrać czasowo z przeciwnikiem
Krzysztof R.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy