Kanały szkoleniowe na youtube

Moderator: Rafcik

Re: Kanały szkoleniowe na youtube

Postprzez AuroraBorealis » 31 gru 2017, 18:13

Marianczello robi filmy dla początkujących i dlatego ma tylu subskrybentów (jest więcej początkujących, niż zaawansowanych szachistów). Jak ktoś szuka czegoś z lepszymi analizami, idzie gdzie indziej. Ale raz jeszcze - żeby obserwować inne kanały, to najczęściej trzeba już trochę grać w szachy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeszcze 2-3 lata temu prawie nie było kanałów po polsku.
AuroraBorealis

Podziękował : 161 razy
Otrzymał podziękowań: 385 razy
Ranking: 2120

Postprzez yetit78 » 01 sty 2018, 03:02

No fakt, co do jakości mam spore zastrzeżenia, ale na pewno ileś osób do grania to zachęci...
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1765 razy
Otrzymał podziękowań: 262 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 01 sty 2018, 10:59

Znam takich, którzy chętnie oglądają jego kanał. Różnorodność jest ok
AuroraBorealis

Postprzez Daniel » 02 sty 2018, 00:09

AuroraBorealis napisał(a):Widze ze redaktor "Szachow Chess" (ten sam, który mieszał w swoim pseudopisemku z blotem 8latków i szydził z gry arcymistrzów, sam mając jakiś dziadowo niski ranking. I ten sam, któremu Suwarski zarzucił fingowanie turniejów - można sprawdzić na starym forum PZSZACH, jeśli jeszcze istnieje) założył szachowy kanał. Dramat. Myślałem, że po upadku jego szmatławca będzie z kolesiem spokój. Jak widzę, myliłem się.

A mnie się sporo filmików podoba...
Daniel

Podziękował : 201 razy
Otrzymał podziękowań: 320 razy

Postprzez Kaczmar » 03 sty 2018, 16:43

Daniel napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):Widze ze redaktor "Szachow Chess" (ten sam, który mieszał w swoim pseudopisemku z blotem 8latków i szydził z gry arcymistrzów, sam mając jakiś dziadowo niski ranking. I ten sam, któremu Suwarski zarzucił fingowanie turniejów - można sprawdzić na starym forum PZSZACH, jeśli jeszcze istnieje) założył szachowy kanał. Dramat. Myślałem, że po upadku jego szmatławca będzie z kolesiem spokój. Jak widzę, myliłem się.

Moje dzieciaki oglądały końcówki pionkowe a ja niejako przy okazji wybiórczo też. Muszę przyznać, że materiał tam przedstawiony jak dla mnie jest OK i mogę spokojnie polecić go innym dzieciakom. Mam też swój ulubiony cytat "Ojojoj zakrzykniemy po polsku no bo przecież nie po niemiecku czy rosyjsku" - mówi autor po wykonaniu błędnego ale narzucającego się ruchu. I nie cytuję tego aby ośmieszyć czy zniechęcić ale aby właśnie zachęcić.
Kaczmar

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez korob » 03 sty 2018, 20:07

Mnie też!

Uważam, że ważna jest treść, a ta podana jest właściwie.
Widać, że autor zna się na rzeczy.
Nie jest to marianczelo (czy jakoś tak), gdzie filmików jest pełno, a w każdym rażące niedociągnięcia wynikające z niskiego szachowego poziomu autora.
To, że autor kontrowersyjnych wcześniejszych działań wykonywanych w trochę innej przestrzeni, robi teraz sporo dobrej roboty, to tylko należy się z tego cieszyć i czekać na udoskonalenie przez niego warsztatu w tym zakresie i oby nie dotykał w tej nowej przestrzeni spalonych wcześniej tematów.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy
Ranking: 2119

Postprzez Szachista_Mateusz » 06 maja 2018, 23:50

Szachowy uniwersytet polecam :) Pan Piotr ma wieloletnie doswiadczenie, kandydata i ponad 2100 elo. Całą swoja wiedze przelewa na swoim kanale na yt
Szachista_Mateusz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez AuroraBorealis » 07 maja 2018, 09:57

A ja tego kanału NIE POLECAM z uwagi na kontrowersje dotyczące prowadzącego. W swoim pseudo-pisemku wyśmiewał grę dzieci, komentował partie w prześmiewczy sposób. Do tego dochodzi to co pisał o nim Suwarski, tj oskarżenie o ustawianie turnieju. Co ciekawe, w rubryce "sędzia" w CR ma teraz "nie", chociaz wczesniej tam figurowal. Czyzby Suwarski mial racje?

http://www.cr-pzszach.pl/ew/viewpage.php?page_id=1&zwiazek=&typ_czlonka=&pers_id=2709

I nawet na tym forum była dyskusja:
http://kadrapomorska.szachowe.pl/viewtopic.php?f=6&t=530

Niestety link podany do wypowiedzi P.Suwarskiego już nie działa.

Jest za to link do strony Nagrockiego:

http://www.nagrocki.com/opinie-kontrowersje/20-pzszach/38-klika-prezesa-marzyciela-rozpoczela-dzialalnosc

cyt:

Jednym z czterech kandydatów w konkursie na Kierownika Wyszkolenia PZSzach jest km Piotr Kaczorowski, który jako przyjaciel aktualnego prezesa ma dobrą startową pozycję. Proponuję Prezesowi-Marzycielowi, żeby zainteresował się, dlaczego ten kandydat został dożywotnio zdyskwalifikowany jako sędzia

I tak z ciekawość, bo nei znam obecnych przepisów:
Czy dyskwalifikacja sędziowska nie oznacza równocześnie trenereskiej i zawodniczej? Kiedyś chyba tak było
AuroraBorealis

Postprzez Cytruk » 07 maja 2018, 11:09

W odmętach internetu znalazłem coś takiego dotyczącego P. Kaczorowskiego:

https://groups.google.com/forum/#!topic/pl.rec.gry.szachy/DRB3Z1kR8-I
II Kategoria
ELO:
Standard: 1619
Rapid: 1507
Blitz: 1607
Cytruk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1452
kurnik.pl: Cytruk
FICS: CytrukowyCytruk

Postprzez AuroraBorealis » 07 maja 2018, 12:00

Cytruk napisał(a):W odmętach internetu znalazłem coś takiego dotyczącego P. Kaczorowskiego:

https://groups.google.com/forum/#!topic/pl.rec.gry.szachy/DRB3Z1kR8-I

Czyli w tym linku się przyznał. Na jednym ze streamow się wypierał, że coś takiego w ogóle miało miejsce. Kłamczuszek.
AuroraBorealis

Postprzez arekosa » 08 maja 2018, 00:32

A ja tego kanału NIE POLECAM z uwagi na kontrowersje dotyczące prowadzącego.

Jestem początkującym szachistą i bardzo cenię sobie możliwość zdobywania wiedzy poprzez oglądanie filmów na YT. Proszę użytkownika AuroraBorelias o merytoryczne ustosunkowanie się do treści publikowanych przez Piotra Kaczorowskiego. Jeśli sprowadza się dyskusje do poziomu wycieczek osobistych, przy braku rzeczowych argumentów to nie świadczy to dobrze o poziomie kultury. Fakt "kolorowej" przeszłości czy też wygłaszanie kontrowersyjnych opini nie może być podstawą do negowania kompetencji w zakresie szachowej edukacji. Moim zdaniem Szachowy Uniwersytet to wartościowy kanał gdzie wielu początkujących szachistów znajdzie dużo przydatnych materiałów. Bardzo dobra i cenna inicjatywa. Z przyjemnością oglądam filmy gdzie widać że szachy są prawdziwą pasją dla prowadzącego.
arekosa

Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez AuroraBorealis » 08 maja 2018, 10:21

Uważam, że dzieci nie powinny mieć styczności z ludzmi, którzy się w taki sposób skompromitowali. Trener powinien być w takich sprawach "czysty". Co do kwestii merytorycznych : facet twierdzi np, że wariant Steinitza w partii szkockiej daje czarnym świetną grę, co jest oczywistą bzdurą. Więcej podobnych bzdur można było znalezc w wydawanym przez niego pseudo piśmie, a więc i na kanale musi ich być masa.
AuroraBorealis

Postprzez brelo » 08 maja 2018, 10:50

Z drugiej strony jest kilku niezłych trenerów, którzy na swoim koncie mają przeróżne kompromitujące sytuacje ;)
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 533 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez ŁowcaAndroidów » 08 maja 2018, 18:47

brelo napisał(a):Z drugiej strony jest kilku niezłych trenerów, którzy na swoim koncie mają przeróżne kompromitujące sytuacje ;)

Uraczysz nas swoją wiedzą na ten temat brelo?!
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 547 razy
Ranking: 2286

Postprzez jojcosa » 08 maja 2018, 22:07

Wypowiem się, bo obserwuję od jakiegoś czasu takie kanały ;)
Agadmator - zdecydowanie nie polecam, większość jego filmów to 3minutowy PGN bez żadnej analizy (a jak już to pierwsze 15 ruchów ,,pomija") Z kolei reszta to analizowane jakimś Stockfishem warianty, których nawet nie potrafi opisać na filmie.
Marianczello - kiedyś, jak zaczynałem w szachach i byłem jeszcze b.k. to te materiały były bardzo pomocne, mimo, że sam prowadzący silny nie jest, ma ponad 1500 ELO o ile się nie mylę. Ale od czasu, kiedy robię bardzo duże postępy te materiały są po prostu zbędne. Szczególnie w serii, gdzie gra online, bolało mnie cholernie że takie proste warianty przeacza :/ nie polecałbym jednak tego gdy ktoś ma conajmniej II kategorię. P.S. byłem świadkiem, gdy marianczello zagrał w 30minutówce 1. e4 c5 2. d4 białymi :/ totalna porażka
Szachowy Uniwersytet - spore kontrowersje są nt. tego kanału i z tym się akurat zgodzę. Kanał bardziej zaawansowany, aktywny i w ogóle. Spotykałem się z opiniami, że ludzie zasypiają przy jego analizach, ale tak to się ma gdy się za dużo ogląda - wyżej wspomnianego - marianczello. Pan Piotr ma wyśmienitą wiedzę do przekazania, zamieszcza filmy z końcówek, teorii itp. Polecam ten kanał, jednak nie dla bezkategornianych graczy - trzeba szachy prawidłowo zrozumieć, to nie jest mecz piłkarski ;)
Teraz parę kanałów, które moim zdaniem są totalnym dnem (bez urazy:))
Szachowa Zabawa - prowadzący mamrocze coś pod nosem, bez ładu i składu, jego kategoria to chyba max. IV Nie zna debiutów, 1. e4 c5 2. f4 ,,Mycydonyll attak" cytując prowadzącego ;) I jeszcze uważa to otwarcie za wyrównaną grę. Owszem, białe nie przegrywają z miejsca, ale czarne łapią ,,tempo" bo nie ma domknięcia/Nf3. Widać ewidentnie, że patrzy w okienko otwarcia w analizie. Kolejna sprawa to to, że na chess.com ma ranking 1200, a to mówi samo za siebie. Wiadomo, że w necie się człowiek mniej skupia, ale chess.com jest tak specyficznie zbudowane że umysł czuje się jakby grał w szachy realne. Minusów tutaj można się dopatrywać a dopatrywać. :) Nikomu nie polecam tego kanału, prowadzący to jakiś dzieciak tak baj de łej.
Szachy w sieci - Tutaj już kompletna porażka. Typ ma jakąś piątkę, mówi że hetman to dama (no bo kłin, co nie) Wszystko analizowane stockfishem, debiutu w ogóle nie omawia, cisza. :/

Chessbrah: Inteligentni prowadzący (uwielbiam humor Hambletona, Hansena:)) i co prawda nie robią typowo instruktażowych filmów, to mimo wszystko można z ich partii wyciągnąć jakieś wnioski. Jeśli chodzi o streamerów szachowych zdecydowanie nr 1. ;)
A co do wyżej wspomnianego IM Johna Barthomelowa to nie jestem pewny. Fakt, ma ten humorek, ale preferuje obronę skandynawską i to mnie trochę razi, bo z natury Hxd5 jest średnim ruchem i białe łapią tempo. Może warto obejrzeć, ale typ gra co chwila jakieś bullety i czasem przegapia oczywiste jak dla mnie rzeczy pod presją czasu (nie trzeba się aż tak spieszyć).
jojcosa

Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 1217
kurnik.pl: lamawsypialni

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Trening szachowy