Co muszę wiedzieć/czego się nauczyć na I kategorię

Moderator: Rafcik

Co muszę wiedzieć/czego się nauczyć na I kategorię

Postprzez ivojakubowski » 17 paź 2017, 15:38

Na początku witam wszystkich, gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum :)

Tak więc grałem w szachy jakieś dwa lata(jako samouk) następnie miałem przerwę prawie roczną i ponownie do nich wróciłem jakieś 3 miesiące temu. Gram na poziomie(stwierdzam to na podstawie moich gier klasycznych, choć za dużo ich nie było, jak i tych 10-15 minutowych) jak słaba(może przeciętna) II kategoria, jednak wszystko co umiem polega w 99% na moich umiejętnościach liczenia wariantów(moja taktyka jest już mniej więcej na poziomie I kat). Nie mam żadnej wiedzy teoretycznej i gdy już dochodzi do sytuacji w której trzeba coś wiedzieć zwykle się wykładam. Oczywiście znam podstawowe zasady np. gry w debiucie, znam kilka prostych odpowiedzi na różne debiuty, zwykle jednak ich nie rozumiem i gram je tylko dlatego że dają prostą lub otwartą pozycje(przykładowo na obrone francuską gram exd5 i po prostu rozwój, lubie grać partie angielską bo praktycznie zawsze mogę ustawić taką pozycje w której gra mi się dość dobrze: [FEN "rnbqkbnr/pppppppp/8/8/1PP5/P1NP1NP1/4PPBP/R1BQ1RK1 w - - 0 1"]
a dla czarnych gram jakąś dość upośledzoną wersje przyśpieszonego dragona w której kończe z pozycją z parti angielskiej tyle że po stronie czarnej lub po prostu "gram do centrum po e5")
Kiedyś umiałem bardzo dobrze cały wariant obrony skandynawskiej którą grałem tak: [FEN "rnbqkb1r/ppp1pppp/5n2/3P4/8/8/PPPP1PPP/RNBQKBNR w - - 0 1"]

Ale mimo że znałem wszystkie warianty do około 13 posunięcia to nie potrafiłem uzyskać przewagi jeśli biały grał coś innego, niedokładnego, bo po prostu nie rozumiałem pozycji(nadal zresztą nie rozumiem)

Tak samo mam z graniem końcówek. Jedyne co wiem to "król do centrum i jakoś to będzie". Nie rozumiem struktur pionkowych(po za takimi oczywistościami jak np. trzy grupy pionków są gorsze od jednej, lub zdwojone izolowane pionki nie są zbyt silne)

Wymieniać tego czego nie potrafię mogę wymieniać i wymieniać, ale myślę że najprościej mogę powiedzieć że po za podstawami które wie każdy kto gra już troche w szachy, potrafię tylko liczyć warianty.

I tu rodzi się moje pytanie, gdyż chcę podejść do szachów nieco bardziej na poważnie oraz planuje zdobyć I w najbliższe wakacje, jak przygotować swój trening. Dlatego jeśli znalazłby się ktoś tak miły i napisał mi jaki zakres materiału powinna znać I kategoria byłbym wdzięczny. Tylko nie mam tu na myśli "przygotuj sobie jakiś repertuar, rób zadania z końcówkami i jakoś to będzie" bo to wiem sam, i dlatego moja taktyka jest dużo lepsza niż cała reszta. Wszelkiego rodzaju pomoce w postaci książek czy filmów również byłyby mile widziane :)

Pozdrawiam
ivojakubowski

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Co muszę wiedzieć/czego się nauczyć na I kategorię

Postprzez Król64 » 17 paź 2017, 15:47

Nie ma czegoś takiego jak zakres materiału na I kategorię. To nie sprawdzian lub egzamin. Na początek dobra rada - zagraj w jakimś klasyku - turnieju o dłuższym tempie gry. Niestety, ale piętnastki nie są żadnym wyznacznikiem. Po turnieju "klasyków", przeanalizujemy wspólnie partie. Forum Tobie pomoże i wyjdą Twoje mankamenty. Poza tym praktyka zawsze się przyda.
Football jest jak szachy, tylko że bez kostki - Łukasz Podolski
Mikroblog o Alechinie - viewtopic.php?p=106407#p106407
Król64

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: petrosjan64
FICS: Vishyy
Playchess: Nie mam

Postprzez ivojakubowski » 17 paź 2017, 16:22

Grałem już 3 klasyczne turnieje, łącznie 27 partii tempem 1.5h na osobę, ale są to parie sprzed roku, więc myślę że nie będą one zbytnio wartościowe w ocenie. Mogę jednak wrzucić kilka moich partii 30min

Edit:
Najbliższy klasyk jaki będę grał, będzie własnie w następne wakacje.
ivojakubowski

Postprzez thinkerteacher » 17 paź 2017, 17:47

Król64 napisał(a):Nie ma czegoś takiego jak zakres materiału na I kategorię. To nie sprawdzian lub egzamin...

Skąd posiadasz wiedzę o tym, że nie ma czegoś takiego jak zakres materiału, który obowiązuje zawodnika chcącego mieć poziom 1 kategorii? Bo chętnie poczytam to źródło, na podstawie którego tak twierdzisz. Można prosić link (albo linki)?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8073 razy
Otrzymał podziękowań: 1105 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Nataniel998 » 17 paź 2017, 18:14

Na początku powiem że nie jestem żadnym specjalistą ( nie mam żadnych kompetencji ) i wszytko co ci napisze nie musi być poprawne ;) .
ivojakubowski napisał(a):Tak więc grałem w szachy jakieś dwa lata(jako samouk) następnie miałem przerwę prawie roczną i ponownie do nich wróciłem jakieś 3 miesiące temu.

Też jestem samoukiem , mam pytanie ile masz lat ?
ivojakubowski napisał(a):(moja taktyka jest już mniej więcej na poziomie I kat)

Na jakiej podstawie to oceniasz ?
ivojakubowski napisał(a): Nie mam żadnej wiedzy teoretycznej i gdy już dochodzi do sytuacji w której trzeba coś wiedzieć zwykle się wykładam

Tu pomoże ci praca z książkami , analiza partii mistrzów , i rozgrywanie partii przez internet z późniejsza ich analizą z pomocą komputera .
Polecane książki ( kolejność przypadkowa ) :
http://www.rm.com.pl/product-pol-328-Jo ... lanca.html
http://www.rm.com.pl/product-pol-398-Mo ... y-T-1.html
http://www.rm.com.pl/product-pol-456-Oc ... wanie.html
http://www.rm.com.pl/product-pol-333-Ja ... ewage.html
http://www.penelopa.pl/produkty/tajemni ... pozycyjnej
http://www.penelopa.pl/produkty/taktyka ... -srodkowej
http://www.penelopa.pl/produkty/teoria- ... c-i-nowosc
http://www.penelopa.pl/produkty/teoria- ... -ii-nowosc
http://www.penelopa.pl/produkty/tajemni ... -szachowej
http://www.penelopa.pl/produkty/tajemni ... -szachowej
Po przerobieniu dokładnie tych książek na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii ( wydaje mi się że i tak zanim przerobisz je wszystkie będziesz miał taką wiedzę ) . Polecam zacząć od :Tajemnice taktyki szachowej" i 'ocena pozycji i panowanie " , 30 partii Capablancki pomoże ci zrozumieć na co zwracać uwagę w czasie partii .

ivojakubowski napisał(a): Oczywiście znam podstawowe zasady np. gry w debiucie, znam kilka prostych odpowiedzi na różne debiuty, zwykle jednak ich nie rozumiem i gram je tylko dlatego że dają prostą lub otwartą pozycje(przykładowo na obrone francuską gram exd5 i po prostu rozwój, lubie grać partie angielską bo praktycznie zawsze mogę ustawić taką pozycje w której gra mi się dość dobrze:

Tak tylko powiem na przyszłość : Granie ciągle tych samych pozycji ogrania rozwój gracza ( zauważyłem to dość niedawno ) .
ivojakubowski napisał(a):a dla czarnych gram jakąś dość upośledzoną wersje przyśpieszonego dragona w której kończe z pozycją z parti angielskiej tyle że po stronie czarnej lub po prostu "gram do centrum po e5")

Proponuje przestać grać upośledzoną wersje przyspieszonego dragona i zacząć grać solidnie przyspieszonego dragona lub znaleść sobie inny debiut jeśli ten ci nie odpowiada .
ivojakubowski napisał(a):Tak samo mam z graniem końcówek. Jedyne co wiem to "król do centrum i jakoś to będzie". Nie rozumiem struktur pionkowych(po za takimi oczywistościami jak np. trzy grupy pionków są gorsze od jednej, lub zdwojone izolowane pionki nie są zbyt silne)

Polecam ci 2 książki Panaczenki , linki masz u góry
ivojakubowski napisał(a):Wymieniać tego czego nie potrafię mogę wymieniać i wymieniać, ale myślę że najprościej mogę powiedzieć że po za podstawami które wie każdy kto gra już troche w szachy, potrafię tylko liczyć warianty.

ivojakubowski napisał(a):I tu rodzi się moje pytanie, gdyż chcę podejść do szachów nieco bardziej na poważnie oraz planuje zdobyć I w najbliższe wakacje, jak przygotować swój trening.

Trenuj codziennie 2 godziny ) nie licząc gry i na pewno osiągniesz swój cel . Zapamiętaj: "jedyna osoba jaka może ci przeszkodzić w osiągnięciu twojego celu jesteś nią ty sam "
ivojakubowski napisał(a): Dlatego jeśli znalazłby się ktoś tak miły i napisał mi jaki zakres materiału powinna znać I kategoria byłbym wdzięczny.

Możesz być mi wdzięczny :lol2: ;) .
ivojakubowski napisał(a):Tylko nie mam tu na myśli "przygotuj sobie jakiś repertuar, rób zadania z końcówkami i jakoś to będzie" bo to wiem sam, i dlatego moja taktyka jest dużo lepsza niż cała reszta

To dobre rady i dobrze że o nich wiesz , rób codziennie co najmniej 5 zadań na chess.com
ivojakubowski napisał(a):Wszelkiego rodzaju pomoce w postaci książek czy filmów również byłyby mile widziane

Książki masz podane u góry , a filmiki możesz znaleźć na youtube lub lichess.org
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Ranking: 1835

Postprzez ivojakubowski » 17 paź 2017, 18:42

Na początek wielkie dzięki za dość sporą biblioteczkę do przerobienia, a odnosząc się do twoich pytań:
Lat mam 19, to że moja taktyka jest w okolicach I kat stwierdzam na podstawie zadań z klubu w którym mam znajomych(nauczyciel ma posegregowane zestawy z punktacją i praktycznie w każdym zestawie miałem I kat lub prawie I) Co do tego co napisałeś odnośnie debitów to w pełni mam tego świadomość, tylko nie widzę na razie sensu nauki licznych wariantów jeśli nie rozumiem pozycji którą uzykuje, bądź mam uzyskać, tak jak to było w przypadku obrony skandynawskiej w której znałem na pamięć 121 różnych posunięć a koniec końców i tak nie widziałem znaczej poprawy w mojej grze. Zdaje sobie sprawę jak ważne są debiuty i mam zamiar poświęcić im sporo czasu, jednak dopiero gdy będę w stanie je zrozumieć(czyli np. po przerobieniu książek od ciebie :) )
---------
ivojakubowski napisał(a):
Wymieniać tego czego nie potrafię mogę wymieniać i wymieniać, ale myślę że najprościej mogę powiedzieć że po za podstawami które wie każdy kto gra już troche w szachy, potrafię tylko liczyć warianty.

----------
Tu nie do końca rozumiem do jakiej części mojej wypowiedzi się odnosisz.
ivojakubowski

Postprzez Nataniel998 » 17 paź 2017, 19:29

ivojakubowski napisał(a):Co do tego co napisałeś odnośnie debitów to w pełni mam tego świadomość, tylko nie widzę na razie sensu nauki licznych wariantów jeśli nie rozumiem pozycji którą uzykuje, bądź mam uzyskać, tak jak to było w przypadku obrony skandynawskiej w której znałem na pamięć 121 różnych posunięć a koniec końców i tak nie widziałem znaczej poprawy w mojej grze. Zdaje sobie sprawę jak ważne są debiuty i mam zamiar poświęcić im sporo czasu, jednak dopiero gdy będę w stanie je zrozumieć(czyli np. po przerobieniu książek od ciebie )

Według mnie jest to dobre podejście
ivojakubowski napisał(a):ivojakubowski napisał(a):

----------
Tu nie do końca rozumiem do jakiej części mojej wypowiedzi się odnosisz.

pytam o część , Potrafię tylko liczyć warianty .
Nataniel998

Postprzez ivojakubowski » 17 paź 2017, 19:53

Ciężko powiedzieć skąd to wiem. Po prostu na podstawie swojej gry stwierdzam że to jako jedyne całkiem dobrze mi wychodzi jak na poziom na którym jestem.
ivojakubowski

Postprzez Kaczmar » 17 paź 2017, 22:16

Król64 napisał(a):Nie ma czegoś takiego jak zakres materiału na I kategorię. To nie sprawdzian lub egzamin.

Nie zgodzę się z przedmówcą. Według mnie jest zupełnie odwrotnie. Jest określony zakres materiału jaki należy przyswoić. Dodatkowo można traktować zdobycie I kategorii jako sprawdzian lub egzamin a właściwie dwa sprawdziany. W każdym z nich należy zdobyć 2000 punktów lub więcej aby je zaliczyć (zdobyć dwie normy).
Kaczmar

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Kaczmar » 17 paź 2017, 22:40

Prawdopodobnie otrzymasz wiele porad w stylu: aby zdobyć I kategorię należy przerobić te i te książki. Jedna osoba poda taki zestaw, kolejna zupełnie inny. Obie będą miały rację bo prawdopodobnie jest wiele dróg do osiągnięcia celu. Ja ze swej strony polecam:
1. Program szkolenia szachistów na I kategorię (po polsku)
http://arden.szachy.pl/pss1k.html
2. Serię Jusupowa (początkowe tomy) (po angielsku)
http://sklep.caissa.pl/index.php?route= ... ch=jusupow
3. Być może jeszcze dorzuciłbym serię Slawina (początkowe tomy) (po rosyjsku) ale nie przejrzałem jej jeszcze na tyle abym mógł się wypowiadać o jej wadach i zaletach
http://sklep.caissa.pl/index.php?route= ... %C5%82awin
Kaczmar

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez kolokwium » 17 paź 2017, 23:02

Nataniel998 napisał(a):Polecane książki ( kolejność przypadkowa ) :
{...}
Po przerobieniu dokładnie tych książek na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii ( wydaje mi się że i tak zanim przerobisz je wszystkie będziesz miał taką wiedzę ) . Polecam zacząć od :Tajemnice taktyki szachowej" i 'ocena pozycji i panowanie " , 30 partii Capablancki pomoże ci zrozumieć na co zwracać uwagę w czasie partii .

Nikt nie powinien dawać gwarancji, że "po przerobieniu dokładnie tych książek" będzie się miało wiedzę na poziomie I kategorii. Można jedynie przyjąć, że przyswojenie owego materiału powinno dać wiedzę na poziomie I kategorii. Skorzystać można z innych książek, np. proponowanych przez Kaczmara. Podręczników jest mnóstwo, i różnie przekazują wiedzę.
Aby bardziej prawdziwe było twe zdanie, to bym deczko je zmienił.
Po przerobieniu dokładnie tych książek na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii.
Po dokładnym przerobieniu tych książek, na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2069 razy
Otrzymał podziękowań: 2193 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez Nataniel998 » 17 paź 2017, 23:55

kolokwium napisał(a):
{...}

Nikt nie powinien dawać gwarancji, że "po przerobieniu dokładnie tych książek" będzie się miało wiedzę na poziomie I kategorii. Można jedynie przyjąć, że przyswojenie owego materiału powinno dać wiedzę na poziomie I kategorii. Skorzystać można z innych książek, np. proponowanych przez Kaczmara. Podręczników jest mnóstwo, i różnie przekazują wiedzę.
Po przerobieniu dokładnie tych książek na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii.
Po dokładnym przerobieniu tych książek, na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii.

Zawsze twoje komentarze kolokwium wnoszą dużo do dyskusji . Ja chłopakowi nie daje gwarancji tylko wyrażam swoją opinie która brzmi :
Nataniel998 napisał(a):Po przerobieniu dokładnie tych książek na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii ( wydaje mi się że i tak zanim przerobisz je wszystkie będziesz miał taką wiedzę ) . Polecam zacząć od :Tajemnice taktyki szachowej" i 'ocena pozycji i panowanie " , 30 partii Capablancki pomoże ci zrozumieć na co zwracać uwagę w czasie partii .

Ja udowodniłem że przerobienie tych książek umożliwi zdobycie 1 kategorii i nie widzę przeszkody żeby polecić komuś tą literaturę .Proponuje kolokwium żebyś zamiast poprawiał innych pisownie , potrenował grę w szachy , a ponieważ że chcę ci w tym pomóc to proponuje ci mecz złożony z 12 partii , tempo 15+10 ( jeśli sobie życzysz może być dłuższe , ale nie krótsze niż 10+5 ) , termin kiedy ci pasuje a na arenę proponuje chess.com lub lichess.org . Podejmiesz rzuconą rękawice , czy może będziesz wolał poszukać jakiś niedokładności w moich zdaniach ?
Ostatnio edytowany przez Nataniel998, 18 paź 2017, 11:32, edytowano w sumie 1 raz
Nataniel998

Postprzez rutra » 18 paź 2017, 00:14

Nataniel998 napisał(a):Proponuje kolokwium żebyś zamiast poprawiał innych pisownie , potrenował grę w szachy , a ponieważ że chcę ci w tym pomóc to proponuje ci mecz złożony z 12 partii , tempo 15+10 ( jeśli sobie życzysz może być dłuższe , ale nie krutrze niż 10+5 ) , termin kiedy ci pasuje a na arenę proponuje chess.com lub lichess.org . Podejmiesz rzuconą rękawice , czy może będziesz wolał poszukać jakiś niedokładności w moich zdaniach ?

Proponuję rozegrać ten mecz na szachownicy z transmisją. Mogę posędziować. Ale nie na krÓtSZy czas niż 10+5.
rutra

Podziękował : 1613 razy
Otrzymał podziękowań: 2011 razy
Ranking: 1670

Postprzez mariuszek2pi » 18 paź 2017, 02:14

Nataniel998 napisał(a):
kolokwium napisał(a):
{...}

Zawsze twoje komentarze kolokwium wnoszą dużo do dyskusji . Ja chłopakowi nie daje gwarancji tylko wyrażam swoją opinie która brzmi :
Nataniel998 napisał(a):Po przerobieniu dokładnie tych książek na pewno będziesz miał wiedzę na poziomie 1 kategorii ( wydaje mi się że i tak zanim przerobisz je wszystkie będziesz miał taką wiedzę ) . Polecam zacząć od :Tajemnice taktyki szachowej" i 'ocena pozycji i panowanie " , 30 partii Capablancki pomoże ci zrozumieć na co zwracać uwagę w czasie partii .

Ja udowodniłem że przerobienie tych książek umożliwi zdobycie 1 kategorii i nie widzę przeszkody żeby polecić komuś tą literaturę .Proponuje kolokwium żebyś zamiast poprawiał innych pisownie , potrenował grę w szachy , a ponieważ że chcę ci w tym pomóc to proponuje ci mecz złożony z 12 partii , tempo 15+10 ( jeśli sobie życzysz może być dłuższe , ale nie krutrze niż 10+5 ) , termin kiedy ci pasuje a na arenę proponuje chess.com lub lichess.org . Podejmiesz rzuconą rękawice , czy może będziesz wolał poszukać jakiś niedokładności w moich zdaniach ?

tą literaturę
tę literaturę !!!
a ponieważ że chcę ci-żenada
krutrze -tak samo żenada
gramatyka, ortografia...żenada
mariuszek2pi

Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Postprzez yetit78 » 18 paź 2017, 07:28

thinkerteacher napisał(a):
Król64 napisał(a):Nie ma czegoś takiego jak zakres materiału na I kategorię. To nie sprawdzian lub egzamin...

Skąd posiadasz wiedzę o tym, że nie ma czegoś takiego jak zakres materiału, który obowiązuje zawodnika chcącego mieć poziom 1 kategorii? Bo chętnie poczytam to źródło, na podstawie którego tak twierdzisz. Można prosić link (albo linki)?

A jest taki zakres ? Odbijając, masz jakieś źródło ? Jeden zdobędzie I kategorię naparzając ostre szachy, inny pozycyjnie zaciskając pętlę (w swoich partiach), a trzeci mieszanką tych 2 stylów więc gdzie ten zakres ?
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1765 razy
Otrzymał podziękowań: 262 razy

Następna strona

Powrót do Trening szachowy