Pytania

Moderator: Rafcik

Pytania

Postprzez dczerw » 29 wrz 2017, 14:14

Cześć!

Sporo osób zna mnie już z tego forum, ostatnio trochę mało pisałem - głównie ze względu na wakacyjne (szachowe!) wyjazdy :)

Teraz zamierzam wrócić do regularnego blogowania i tutaj mam pytania do Was.

Jest tutaj dużo osób, które z mniejszymi lub większymi sukcesami trenują szachy - i to do Was kieruję pytanie:

O czym byście chcieli poczytać?

Jeżeli są jakiekolwiek tematy, które Was nurtują, jakiekolwiek szachowe problemy (lub okołoszachowe) to piszcie w tym temacie lub w wiadomości prywatnej, a na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć jak najlepiej!
dczerw

Podziękował : 16 razy
Otrzymał podziękowań: 70 razy
Ranking: 2149

Re: Pytania

Postprzez Kaczmar » 29 wrz 2017, 20:25

Mogę podać kilka zagadnień, o które jestem często pytany przez młodych zawodników. Staram się oczywiście odpowiadać najlepiej jak potrafię ale na pewno twoje rozumienie szachów jest na dużo większym poziomie niż moje więc bardzo chętnie posłucham w tych tematach kogoś mądrzejszego:
1. Co mi daje analiza partii, jak taką analizę przeprowadzić, czy analizować całe partie czy wybrane pozycje, czy analizować swoje partie, czy partie arcymistrzów, ile czasu poświęcać na analizę pojedynczej partii.
2. Liczenie wariantów. Jak liczyć warianty (czy po prostu przesuwamy w myślach figury,czy mówimy sobie w myślach, król tu to wieża tu, czy mówimy sobie w myślach jak król na h8 to wieża na g6 czy też 1 król h8 1 wieża g6. Jak wybierać ruchy kandydaty, żeby nie wybrać za dużo albo żeby nie pominąć ważnych ruchów.
3. Co grać po debiucie. Po czym poznać, że dany ruch, dany plan jest w duchu tej konkretnej pozycji.
Kaczmar

Podziękował : 154 razy
Otrzymał podziękowań: 172 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez dczerw » 30 wrz 2017, 07:22

Dzięki za odpowiedź, jak Ci się przypomni więcej pytań to śmiało dopisz :)
dczerw

Postprzez yetit78 » 30 wrz 2017, 10:06

Ogólnie tematy ze strategii (wykorzystanie silnych i słabych pól, aktywność figur, pozycyjne poświęcenie jakości itp.) . Jest tego masa więc długo by wymieniać...
Ostatnio edytowany przez yetit78, 30 wrz 2017, 14:41, edytowano w sumie 1 raz
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1629 razy
Otrzymał podziękowań: 231 razy

Postprzez Nataniel998 » 30 wrz 2017, 12:43

Ja bym Chętnie przeczytał przykładowy plan treningowy na Kandydata na mistrza ( mógł byś napisać jak ty doszedłeś do tego poziomu ) .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy
Ranking: 1665

Postprzez dczerw » 30 wrz 2017, 15:47

Bardzo trudno jest znaleźć uniwersalny plan treningowy na taki wysoki poziom. Dlaczego? Na tym poziomie różni szachiści mają różne problemy, więc plan treningowy można ułożyć tylko na podstawie analizy partii danego zawodnika :)
dczerw

Postprzez Daniel » 30 wrz 2017, 19:05

Sposób myślenia kandydata w trakcie partii. Owszem, mówi się często, że na swoim czasie liczymy warianty, a na czasie rywala oceniamy pozycję. Oceniać mozna jednak pod różnych kątem, brać pod uwagę różne czynniki, od bezpieczeństwa króla po słabość jakiegoś pola. Jak Ty myślisz, na co w którym momencie szczególnie zwracasz uwagę, na czym przede wszystkim się skupiasz? Może dobre byłoby np. video pokazujące w komentarzu przebieg myślenia w całej partii - albo film kręcony na żywo w partii chociaż P'30 (żeby nie był to blitz), albo nagrany wkrótce po rozegraniu partii klasycznej, gdy będziesz jeszcze pamiętał cały tok myślenia, ruch po ruchu.
Daniel

Podziękował : 173 razy
Otrzymał podziękowań: 281 razy

Postprzez rutra » 30 wrz 2017, 20:49

Mnie słabsi (a czasem trochę lepsi też) zawodnicy pytają jakie debiuty grać? Najczęściej grają zawsze to samo i zatrzymali się w miejscu.

Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć, bo ja mam debiuty dopasowane do swojego stylu gry (tak mi się przynajmniej wydaje) tylko czasem coś kombinuje, zmieniam. Więc tylko podaje ogólniki typu "to zależy od stylu gry" oraz "słyszałem, że do poziomu elo 2000 najlepiej grać debiuty otwarte".

Więc pytanie - Jakie debiuty powinien wybrać zawodnik na poziomie elo 1300-1700 (II-I kategoria)?
I kategoria (1650/1668/1489), I klasa sędziowska
Planowane turnieje: Liscate [Włochy] (gr. B, P'100+30, 5 rund, 20-22.10), Jeżowe (P'15, 28.10), IV liga PK (P'60+30),
rutra

Podziękował : 1533 razy
Otrzymał podziękowań: 1814 razy
Ranking: 1660

Postprzez majsza » 30 wrz 2017, 22:03

@rutra

Przecież dostaniesz tutaj ogólnikową odpowiedź, typu:

Jakie debiuty? Takie, w wyniku których dostajesz struktury w grze środkowej, które rozumiesz. I takie w wyniku których otrzymujesz końcówki, które potrafisz grać.

:rotfl:
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 115 razy
FICS: majsza

Postprzez dczerw » 05 paź 2017, 11:35

Sposób myślenia kandydata w trakcie partii. Owszem, mówi się często, że na swoim czasie liczymy warianty, a na czasie rywala oceniamy pozycję. Oceniać mozna jednak pod różnych kątem, brać pod uwagę różne czynniki, od bezpieczeństwa króla po słabość jakiegoś pola. Jak Ty myślisz, na co w którym momencie szczególnie zwracasz uwagę, na czym przede wszystkim się skupiasz? Może dobre byłoby np. video pokazujące w komentarzu przebieg myślenia w całej partii - albo film kręcony na żywo w partii chociaż P'30 (żeby nie był to blitz), albo nagrany wkrótce po rozegraniu partii klasycznej, gdy będziesz jeszcze pamiętał cały tok myślenia, ruch po ruchu.

Myślę, że zainteresuje Cię wydarzenie, które odbędzie się w pierwszy weekend listopada (jeszcze o tym nigdzie nie pisałem). Będą wtedy pierwsze urodziny infoszacha i wraz z IM Piotrem Nguyenem będziemy prowadzili streama - wtedy będzie to okazja do poznania naszego sposobu myślenia.

Być może będę też prowadził samodzielne streamy, jeżeli ten pierwszy wypali :)

Mnie słabsi (a czasem trochę lepsi też) zawodnicy pytają jakie debiuty grać? Najczęściej grają zawsze to samo i zatrzymali się w miejscu.

Oczywiście nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Wiadomo, najlepiej podpiąć debiuty pod styl gry zawodnika. Natomiast ja zachęcam uczniów do grania otwartych pozycji (białymi Szkocka, otwarty sycyl, czarnymi sycyl typu drakon, lub Najdorf).

Myślę, że jest to repertuar, który uczy odważnego grania (i nie dbania o materiał!). Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem.

Co do debiutów to postaram się nagrać więcej filmów i wtedy każdy będzie w stanie sprawdzić, co jest w jego stylu :)
dczerw

Powrót do Trening szachowy