Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Moderator: Rafcik

Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 16:21

Tak jak zapowiadałem rozpoczynam trening na Kandydata na mistrza :) . Trening rozpoczynam 1 września 2017 i końce 1 września 2020 roku ( termin może się zmienić jeśli cel uda się osiągnąć wcześniej ) . Obecny ranking fide 1625 o_O więc muszę podnieść ranking o 475 punktów :lol2: . Plan treningowy i podsumowanie będę publikował co miesiąc . W celu motywowania się do treningu . Zadanie na pierwszy rok to przekroczyć :wall: 1800 elo .

Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 :sleep: do 2 :> godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

Wszelkie rady :) jak i krytyka :twisted: wobec mojego treningu lub materiału przerabianego jest miło widziana . Życzcie powodzenia .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy
Ranking: 1665

Re: Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 16:51

Patrząc na moją grę oceniam że moją najsłabszą stroną jest gra środkowa i podejście do partii ( wytrzymanie presji ) . Za najsilniejszą ( i tak czeka mnie jeszcze sporo pracy ) swoją stronę uważam końcówki .

Wiele osób w temacie "Wasze rady jak dojść do poziomu Kandydata na mistrza " zalecało że by kupić serie która miała by mi pomóc osiągnąć poziom kandydata . Nad kupnem serii jeszcze pomyśle na razie będę trenował w tradycyjny sposób ( nie wykluczam że zakupie jakąś serie ) .

Postanowiłem że w ciągu każdego miesiąca będę opracowywał małe opracowania elektroniczne o jednym debiucie jaki gram ( np. W wrześniu będzie to obrona królewsko indyjska ) .

Planuje od poniedziałku do piątku trenować około 1,5 godziny ( od 1 do 2 godzin ) , a w sobotę i niedziele (jeśli nie będę miał żadnych wyjazdów szachowych lub spraw prywatnych ) 4 godziny . Oczywiście czasami się zdarzy że w tygodniu zrobię sobie z 1 - 2 dni przerwy .

Plan treningowy na czas od 28 sierpnia do 30 września

Na rozgrzewkę planuje :
- Przerobić całą książkę "Strategia i taktyka" ( Mirosława Litmanowicz )
- Opracować Obronę królewsko-indyjską ( dla białych )
- Przeanalizować dokładnie 9 partii ( moich ) z Akiby Rubinstejna
- codziennie 5 zadań na chess.com

Rankingi :
- elo 1625
- taktyka chess.com 2333
- lichess.org klasyk 2121
- lichess.org blitz 1995
Nataniel998

Postprzez rutra » 27 sie 2017, 19:28

Nataniel998 napisał(a):Tak jak zapowiadałem rozpoczynam trening na Kandydata na mistrza :) . Trening rozpoczynam 1 września 2017 i końce 1 września 2020 roku

Obstawiam, że ci się nie uda, bo...

Nataniel998 napisał(a):Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 :sleep: do 2 :> godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

...ale powodzenia.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1831 razy
Ranking: 1683

Postprzez gm2701 » 27 sie 2017, 20:02

Trzeba dużo samozaparcia i samodyscypliny, by do czegoś dojść. No chyba, że... rodzisz się GENIUSZEM.

Powodzenia ;-)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 272 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez Daniel » 27 sie 2017, 20:38

rutra napisał(a):[

Nataniel998 napisał(a):Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 :sleep: do 2 :> godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

W sensie że za mało? czy że samodzielnie a nie z trenerem?

Podstawa to wiara że "sky is the limit". Najgorsze to słuchać "rad" typu "mało komu się udaje, będzie Ci ciężko" itp.
Daniel

Podziękował : 175 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 21:03

Daniel napisał(a):rutra napisał(a):
[

Nataniel998 napisał(a):
Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 do 2 godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

W sensie że za mało? czy że samodzielnie a nie z trenerem?

Podstawa to wiara że "sky is the limit". Najgorsze to słuchać "rad" typu "mało komu się udaje, będzie Ci ciężko" itp.

Chciałem zadać te samo pytanie rutrze .
Uważam tak jak ty że wiara w siebie i świadomość tego że " jeśli nie ja sam to nie zatrzyma mnie nikt " jest w stanie przebić każdy mur :wall: .
Pragnę jednak podziękować rutrze po nie waż takie bredzenie motywuje mnie tylko by udowodnić jemu że żyje w błędzie uważając że mi się nie uda .

Nataniel998 napisał(a):Wszelkie rady jak i krytyka wobec mojego treningu lub materiału przerabianego jest miło widziana . Życzcie powodzenia .

Oczywiście tak jak pisałem , nie mam nikomu za złe że mnie krytykuje , wręcz jestem mu wdzięczny bo motywuje do pracy i bycia konsekwentnym .
Nataniel998

Postprzez rutra » 27 sie 2017, 21:33

Dlaczego odbierasz to jako krytykę? Ja tylko napisałem z realistycznego punktu widzenia, że nie wierzę, że ci się to uda, ale mogę się mylić. Cieszę się, że to cię motywuje. Nie interpretuj tego źle, to nie jest tak, że ja ci źle życzę, wręcz przeciwnie. Napisałem tylko, że (patrząc realistycznie) nie uda się (jest małe prawdopodobieństwo). Ale rób swoje i wypomnij mi za 3 lata, że nie miałem racji, tego ci życzę.

Co do pytania dlaczego uważam, że się nie uda...

Ciężko jest samemu dojść do takiego poziomu, na pewno potrzeba samozaparcia, wytrwałości. Większość się wykłada na II max. I kategorii. Ja sam 1 kwietnia b. r. postanowiłem, że biorę się ostro za trening. Niestety później przyszła przerwa na III ligę, potem sesja, później stwierdziłem, że na razie nie trenuje, bo piszę pracę. To nic, że w międzyczasie robiłem milion innych rzeczy, ale miałem dobrą wymówkę by nie trenować. Także ze statystyczne punktu widzenia to mało prawdopodobne.

1-2 godziny dziennie to nie jest mało, ważne by trenować systematycznie. Jeśli końcówka twojego nicku to rok urodzenia, oznacza że masz przelicznik K=20, więc jeśli chcesz podnieść ranking o 475pkt to bez wyjazdu na południe Europy lub na zachód ciężko będzie.

Rzuć okiem na te tematy:

viewtopic.php?f=10&t=286&hilit=od+1880+do+2150
viewtopic.php?f=10&t=1318&hilit=od+1880+do+2150

Wyciągnij wnioski dlaczego autorowi nie udało się zrealizować celu, może wtedy się tobie uda.
rutra

Postprzez thinkerteacher » 27 sie 2017, 21:49

Arturze - Autorowi nie udało się osiągnąć celu, bo był w jego przypadku NIEREALNY ;) :). Pierwsza kategoria byłaby dla niego realna, ale 2100 ELO bez grania w wielu turniejach klasycznych jest po prostu niemożliwe. Tutaj nie ma (i nie było) praktycznie innego sposobu, aby podkręcać ranking ELO... niż granie partii klasycznych z ELO-wcami. Owszem, można jeszcze w partiach ligowych, ale zwykle partii turniejowych jest znacznie więcej w skali roku aniżeli ligowych ;)

Natomiast co do przypadku kolegi Nataniel998 widać wyraźnie, iż udowodnił swoją pracą, że jedynkę bez większych trudności był w stanie osiągnąć. Mnie najbardziej interesuje nie sam poziom gry KM, który zamierza osiągnąć, lecz konieczna ilość rozegranych turniejów, aby wykręcić 470 oczek ELO. Mnie osobiście udało się spaść o zaledwie 170 ELO w ciągu około 10 lat, ale nigdy nie osiągnąłem oficjalnie na liście rankingowej chociażby 1900 ELO. Tak więc trzymam bardzo mocno kciuki za pozytywne i dodatnie zmiany rankingowe kolegi Nataniel998... bo w ciągu 3 lat wykręcenie blisko +500 ELO to będzie naprawdę mega wyczyn!

Nataniel998 - proszę cię, abyś wyraźnie zaznaczał po każdym turnieju klasycznym (albo rozgrywkach ligowych) twój obecny ranking, zmiany rankingowe (+ lub -) i ranking końcowy. Dzięki temu będę mógł śledzić twoje postępy w rankingu ELO, bo dzięki temu będę widział jak twoja praca przekłada się na zyski rankingowe. Trzymam mocno kciuki, bo ja byłem (i jestem) stanowczo zbyt miękki, aby osiągnąć taką (moim zdaniem wysoko zawieszoną) poprzeczkę w szachach.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 22:17

rutra napisał(a):Dlaczego odbierasz to jako krytykę? Ja tylko napisałem z realistycznego punktu widzenia, że nie wierzę, że ci się to uda, ale mogę się mylić. Cieszę się, że to cię motywuje. Nie interpretuj tego źle, to nie jest tak, że ja ci źle życzę, wręcz przeciwnie. Napisałem tylko, że (patrząc realistycznie) nie uda się (jest małe prawdopodobieństwo). Ale rób swoje i wypomnij mi za 3 lata, że nie miałem racji, tego ci życzę.

Dzięki że wyjaśniłeś tą kwestie , za trzy lata zrobię posumowanie
thinkerteacher napisał(a):1-2 godziny dziennie to nie jest mało, ważne by trenować systematycznie. Jeśli końcówka twojego nicku to rok urodzenia, oznacza że masz przelicznik K=20, więc jeśli chcesz podnieść ranking o 475pkt to bez wyjazdu na południe Europy lub na zachód ciężko będzie.

Tak jak jest napisane w moim profilu , mam 15 lat ( dlatego też chcę osiągnąć poziom kandydata teraz bo po 18 krążą "plotki" że nie ma się już tyle czasu na szachy co za juniora ) , więc mam przelicznik K=40 . Gdybym miał przelicznik K=20 to wtedy musiałbym rozegrać dwa razy więcej partii w klasyku niż planuje lub pogodzić się że celu nie da się osiągnąć .

Dziękuje za podanie linków , przeczytam ten temat jeszcze dzisiaj bo w raz z rozpoczęciem treningu nie będzie mnie za często na tym forum .

thinkerteacher napisał(a):Natomiast co do przypadku kolegi Nataniel998 widać wyraźnie, iż udowodnił swoją pracą, że jedynkę bez większych trudności był w stanie osiągnąć.
c
Dziękuje za miłe słowa .
thinkerteacher napisał(a):Nataniel998 - proszę cię, abyś wyraźnie zaznaczał po każdym turnieju klasycznym (albo rozgrywkach ligowych) twój obecny ranking, zmiany rankingowe (+ lub -) i ranking końcowy. Dzięki temu będę mógł śledzić twoje postępy w rankingu ELO, bo dzięki temu będę widział jak twoja praca przekłada się na zyski rankingowe. Trzymam mocno kciuki, bo ja byłem (i jestem) stanowczo zbyt miękki, aby osiągnąć taką (moim zdaniem wysoko zawieszoną) poprzeczkę w szachach.

Postaram zrealizować tą prośbę ( Podsumowanie akiby zrobię jak przeanalizuje swoje partie ) .
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 23 wrz 2017, 22:11

Tak piszę żeby się pochwalić :D :lol2: . Udało mi się dzisiaj przebić mur :wall: , który wydawał mi się kiedyś nie do przebicia :lol2: . Przekroczyłem 2500 na chess.com na taktyce :jupi: . Ciekawe kiedy uda mi się przebić kolejną ścianę :wall: która nosi nazwę 2600 :devil: . https://www.chess.com/stats/tactics/nataniel998
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 24 wrz 2017, 20:02

Witam , 23-24 września 2017 roku odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w szachach Klasycznych . Brałem udział w grupie do lat 17 . Turniej rozegrałem na bardzo wysokim poziomie , jestem z siebie zadowolony , prawie każdą partie zagrałem na bardzo wysokim poziomie , nie było osoby która mogła by mnie pokonała :) ( tylko w jednej parti1 miałem przegraną i to z kolegą z klubu ) . Turniej rozpocząłem od remisu z 2218 elo i skończyłem turniej remisem z 2109 elo :) . Zrobiłem wynik 4/7 i zajołem 3 miejsce na 12 osób przy czym miałem 7 nr startowy . tempo 30+30 .Szczegóły na http://www.chessarbiter.com/turnieje/20 ... l=pl&pr=6_ .
Zauważyłem że zdecydowanie lepiej gospodaruje czasem i nie wpadam tak często w niedoczas jak to się kiedyś działo. Mój poziom gry też wzrósł , a i podejście psychologiczne też się poprawiło ( nie stresuje się już tak ) .

Białe : Krzysztof Łukasiewicz Czarne 2218 : Natan Sypień 1625 Wynik 0,5:0,5
1. e4 c5 2. Nf3 Nc6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 e5 5. Nb5 d6 6. N1c3 a6 7. Na3 b5 8. Nd5 Nf6 9. Bg5 Be7 10. Bxf6 Bxf6 11. c4 b4 12. Nc2 a5 13. b3 O-O 14. h4 a4 15. g3 g6 16. Bh3 Bb7 17. O-O Bg7 18. Qd2 Rb8 19. Rad1 axb3 20. axb3 Nd4 21. Qd3 Bxd5 22. cxd5 Nxc2 23. Qxc2 Bh6 24. Ra1 Qb6 25. Ra4 Qd4 26. Ra6 Qc3 27. Rc6 Qxc2 28. Rxc2 Ra8 29. Rc6 Rfd8 30. Rb6 Rab8 31. Rxb8 Rxb8 32. Ra1 Bd2 33. Kf1 Bc3 34. Ra6 Rd8 35. Rb6 h5 36. Ke2 Kf8 37. g4 Ke7 38. gxh5 gxh5 39. Bg2 Ra8 40. Rb7 Kf6 41. Rb6 Ra2

Białe : Natan Sypień 1625 Czarne : Sernecki Franciszek 2109 wynik 0,5:0,5
1. Nf3 d5 2. d4 e6 3. c4 c5 4. Nc3 Nc6
5. cxd5 exd5 6. e3 Nf6 7. a3 Bg4 8. Be2 c4
9. O-O Be7 10. b3 cxb3 11. Qxb3 Rb8 12. h3 Bf5
13. a4 O-O 14. Ba3 Re8 15. Rfc1 Qd7 16. Ne5 Nxe5
17. dxe5 Bxa3 18. Bb5 Qd8 19. Bxe8 Bxc1 20. exf6 Qxe8
21. Rxc1 gxf6 22. Qxd5 Qe5 23. Rd1 Qxd5 24. Rxd5 Be6
25. Rc5 Rc8 26. Rxc8+ Bxc8 27. Kf1 Kf8 28. Ke2 Ke7
29. Kd3 b6 30. Kc4 Bb7

I to było by na tyle :) .
Nataniel998

Postprzez Nataniel998 » 30 wrz 2017, 13:35

Nataniel998 napisał(a):
Postanowiłem że w ciągu każdego miesiąca będę opracowywał małe opracowania elektroniczne o jednym debiucie jaki gram ( np. W wrześniu będzie to obrona królewsko indyjska ) .

Planuje od poniedziałku do piątku trenować około 1,5 godziny ( od 1 do 2 godzin ) , a w sobotę i niedziele (jeśli nie będę miał żadnych wyjazdów szachowych lub spraw prywatnych ) 4 godziny . Oczywiście czasami się zdarzy że w tygodniu zrobię sobie z 1 - 2 dni przerwy .

Plan treningowy na czas od 28 sierpnia do 30 września

Na rozgrzewkę planuje :
- Przerobić całą książkę "Strategia i taktyka" ( Mirosława Litmanowicz )
- Opracować Obronę królewsko-indyjską ( dla białych )
- Przeanalizować dokładnie 9 partii ( moich ) z Akiby Rubinstejna
- codziennie 5 zadań na chess.com

Rankingi :
- elo 1625
- taktyka chess.com 2333
- lichess.org klasyk 2121
- lichess.org blitz 1995

To zaczynamy po kolei podsumowywać pierwszy miesiąc :
1 Jeśli chodzi o ilość godzin treningu szachowego w tygodniu to nie udało mi się zrealizować zamierzenie . Miałem średnio trenować 12 godzin tygodniowo , a trenowałem może 7 tygodniowo .
2 .na opracowania debiutu Obrona królewsko-indyjska ( dla białych ) poświęciłem może 2 godziny więcej mi się nie chciało .
3 Materiał zrealizowany
- Przerobić całą książkę "Strategia i taktyka" ( Mirosława Litmanowicz ) - Udało mi się przerobić prawie całą zostało mi 40 stron
- Opracować Obronę królewsko-indyjską ( dla białych ) - wmiare zrealizowane
- Przeanalizować dokładnie 9 partii ( moich ) z Akiby Rubinstejna - zrealizowane
- codziennie 5 zadań na chess.com - zrealizowane

Plan treningowy na czas od 1 października do 31 października
- Dokończyć książkę " Strategia i taktyka "
- Opracować Obronę Sycylijską wariant Swiesznikowa ( dla czarnych )
- Przerobić Książkę " Nowoczesne Końcówki "
- Codziennie 5 zadań na chess.com
- 70 zadań ( poprawnie rozwiązanych ) tygodniowo na chee.tempo

Planuje trenować 10 godzin tygodniowo ( mam szkołę i muszę się trochę uczyć , skończyło się gimnazjum :D , a i o zdrowie muszę zadbać .
Progres Rankingowy
- Ranking elo 1625-1625
-Taktyka chess.com 2333 - 2452 ( w tym miesiącu przekroczyłem 2500 i ustanowiłem swój rekord 2531 )
- Taktyka na chess.tempo 1871 ( zacząłem dopiero rozwiązywać )
Nataniel998

Postprzez brelo » 30 wrz 2017, 16:36

Dlaczego w obu pozycjach przyjąłeś remis? Mam nieodparte wrażenie, że obu nie da się przegrać grając Twoim kolorem.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Nataniel998 » 18 paź 2017, 13:24

brelo napisał(a):Dlaczego w obu pozycjach przyjąłeś remis? Mam nieodparte wrażenie, że obu nie da się przegrać grając Twoim kolorem.

Dziękuje za to pytanie które zwraca uwagę na ważny aspekt dotyczący mojej gry ( dokładniej mówiąc podejścia do gry ) . Długo myślałem nad odpowiedzią na to pytanie i doszedłem do wniosku że mam problem i ten problem należy nazwać po imieniu : boję się wygrać z graczami którzy mają ranking o 400+ większy od de mnie :wall: :'( .

W pierwszej partii czarne stanęły już lepiej ( zdobywały piona ) co prawda byłem w niedoczasie ale pozycja była banalna do gry więc powinienem ją grać , natomiast ja po daniu szacha wieżą zaproponowałem od razu remis :wall: . To wygląda tak że w pierwszym momencie partii w którym czarne uzyskały przewagę ja się wystraszyłem że mogę to wygrać i proponuje remis :wall: . To była pierwsza runda i powinienem tą pozycję grać , niczym nie ryzykowałem .

W drugiej partii w 21 ruchu widziałem Sxd5 a mimo to zagrałem Wxc1 ponieważ doszedłem do wniosku że nie będę nie potrzebnie ryzykował :wall: , w końcówkę mogłem grać przeciwnik ma słabe pion f6 , f7 i h7 , a przewaga piona na skrzydle hetmańskim nie stwarza dla białych żadnej groźby . Białe mają małe szanse na wygranie tego , ale jest tak jak napisał brelo " nie da się tego przegrać " . Przeciwnik po wykonaniu 30 posunięcia zaproponował remis , a ja bez zawahania przyjąłem remis z wiedzą że to mi zapewnia 3 miejsce w turnieju .

Wniosek nasuwa się jeden : Należy zacząć grać tak jak Magnus Carlsen :) , z każdej pozycji próbować wycisnąć jak na najwięcej .
Składam deklarację że od dzisiejszego dnia z każdym przeciwnikiem w realu w partiach klasycznych będę grał do końca , nie ważne czy po drugiej stronie będzie mi proponował remis arcymistrz czy kolega z klubu " od dzisiaj walczę do końca " .

Przyjmowanie i proponowanie remisów ( w pozycjach które można jeszcze długo grać ) na pewno ogranicza rozwój każdego gracza , a mi zależy na tym żebym się rozwijał .
Nataniel998

Postprzez rutra » 18 paź 2017, 18:48

Ten problem dotyczy wielu zawodników. Samemu często zdarzało (i nadal się zdarza) mi się grać na remis z silniejszymi zawodnikami. W ten sposób mając lepszą pozycję zacząłem upraszczać po to aby zremisować. Raz pamiętam jak na Cracovii grałem z zawodniczką z Ukrainy (ranking ponad 200pkt wyższy). Przeciwniczka miała lepszą (w pewnym momencie wygraną) pozycję, cały czas mnie atakowała, a ja się twardo broniłem. W pewnym momencie zaproponowała remis. Bez namysłu zaakceptowałem (według silnika było -0,40, więc być może już wtedy miałem przewagę). Okazało się, że ruch wcześniej przeciwniczka podstawiła gońca i mogłem po prostu w jednym ruchu zbić wieżą gońca. Ja natomiast tak się skupiłem na obronie, że wykonałem ruch królem by kolejna figura broniła słabego punktu. Niestety przez taką grę często wypuszczałem dobre pozycje.

Moim zdaniem lepiej jest właśnie grać w ten sposób aby walczyć do logicznego końca - to znaczy jeśli pozycja jest lepsza lub niejasna to próbować grać na wygraną. Wyjątkiem są sytuacje, w których walczymy o nagrodę lub o dobry wynik dla drużyny i potrzebny jest remis. Oczywiście grając na remis będziemy zdobywać trochę połówek punktów i ogólnie będzie to lepiej wyglądało niż jakbyśmy przegrali, ale na dłuższą metę zatrzymamy się w miejscu. Ostatnio na Cracovii przeciwnik zaproponował remis (prawie całą partie miałem gorszą pozycję). Postanowiłem się chwilę zastanowić i po 5 minutach odrzuciłem propozycję i... wszedłem pod mata (nie zauważyłem jednego ruchu). Jakiś czas temu w partii z kandydatem na mistrza (P'15) miałem końcówkę z różnopolowymi gońcami i pionem więcej. Przeciwnik zaproponował remis, odrzuciłem, zaatakowałem i jeszcze to potrafiłem przegrać. Przedwczoraj na blitzu z zawodnikiem z rankingiem ponad 300 punktów wyższym dostałem końcówkę K+W+3p (dwa piony połączone) vs K+H. Zacząłem grać na wygraną i straciłem wieże. Do pewnego momentu będzie się przegrywało, będzie się traciło punkty, ale moim zdaniem na dłuższą metę grając aktywniej i na wygraną więcej się zyska.
Ostatnio edytowany przez rutra, 18 paź 2017, 21:02, edytowano w sumie 1 raz
rutra

Następna strona

Powrót do Trening szachowy