Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Moderator: Rafcik

Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 16:21

Tak jak zapowiadałem rozpoczynam trening na Kandydata na mistrza :) . Trening rozpoczynam 1 września 2017 i końce 1 września 2020 roku ( termin może się zmienić jeśli cel uda się osiągnąć wcześniej ) . Obecny ranking fide 1625 o_O więc muszę podnieść ranking o 475 punktów :lol2: . Plan treningowy i podsumowanie będę publikował co miesiąc . W celu motywowania się do treningu . Zadanie na pierwszy rok to przekroczyć :wall: 1800 elo .

Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 :sleep: do 2 :> godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

Wszelkie rady :) jak i krytyka :twisted: wobec mojego treningu lub materiału przerabianego jest miło widziana . Życzcie powodzenia .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 54 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Ranking: 1665

Re: Z I kategorii do Kandydata w 3 lata

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 16:51

Patrząc na moją grę oceniam że moją najsłabszą stroną jest gra środkowa i podejście do partii ( wytrzymanie presji ) . Za najsilniejszą ( i tak czeka mnie jeszcze sporo pracy ) swoją stronę uważam końcówki .

Wiele osób w temacie "Wasze rady jak dojść do poziomu Kandydata na mistrza " zalecało że by kupić serie która miała by mi pomóc osiągnąć poziom kandydata . Nad kupnem serii jeszcze pomyśle na razie będę trenował w tradycyjny sposób ( nie wykluczam że zakupie jakąś serie ) .

Postanowiłem że w ciągu każdego miesiąca będę opracowywał małe opracowania elektroniczne o jednym debiucie jaki gram ( np. W wrześniu będzie to obrona królewsko indyjska ) .

Planuje od poniedziałku do piątku trenować około 1,5 godziny ( od 1 do 2 godzin ) , a w sobotę i niedziele (jeśli nie będę miał żadnych wyjazdów szachowych lub spraw prywatnych ) 4 godziny . Oczywiście czasami się zdarzy że w tygodniu zrobię sobie z 1 - 2 dni przerwy .

Plan treningowy na czas od 28 sierpnia do 30 września

Na rozgrzewkę planuje :
- Przerobić całą książkę "Strategia i taktyka" ( Mirosława Litmanowicz )
- Opracować Obronę królewsko-indyjską ( dla białych )
- Przeanalizować dokładnie 9 partii ( moich ) z Akiby Rubinstejna
- codziennie 5 zadań na chess.com

Rankingi :
- elo 1625
- taktyka chess.com 2333
- lichess.org klasyk 2121
- lichess.org blitz 1995
Nataniel998

Postprzez rutra » 27 sie 2017, 19:28

Nataniel998 napisał(a):Tak jak zapowiadałem rozpoczynam trening na Kandydata na mistrza :) . Trening rozpoczynam 1 września 2017 i końce 1 września 2020 roku

Obstawiam, że ci się nie uda, bo...

Nataniel998 napisał(a):Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 :sleep: do 2 :> godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

...ale powodzenia.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1518 razy
Otrzymał podziękowań: 1786 razy
Ranking: 1660

Postprzez gm2701 » 27 sie 2017, 20:02

Trzeba dużo samozaparcia i samodyscypliny, by do czegoś dojść. No chyba, że... rodzisz się GENIUSZEM.

Powodzenia ;-)
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 68 razy
Otrzymał podziękowań: 248 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez Daniel » 27 sie 2017, 20:38

rutra napisał(a):[

Nataniel998 napisał(a):Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 :sleep: do 2 :> godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

W sensie że za mało? czy że samodzielnie a nie z trenerem?

Podstawa to wiara że "sky is the limit". Najgorsze to słuchać "rad" typu "mało komu się udaje, będzie Ci ciężko" itp.
Daniel

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 276 razy

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 21:03

Daniel napisał(a):rutra napisał(a):
[

Nataniel998 napisał(a):
Zamierzam trenować samodzielnie , od 1 do 2 godzin dziennie ( zobaczymy ile nauki będzie w szkole ) .

W sensie że za mało? czy że samodzielnie a nie z trenerem?

Podstawa to wiara że "sky is the limit". Najgorsze to słuchać "rad" typu "mało komu się udaje, będzie Ci ciężko" itp.

Chciałem zadać te samo pytanie rutrze .
Uważam tak jak ty że wiara w siebie i świadomość tego że " jeśli nie ja sam to nie zatrzyma mnie nikt " jest w stanie przebić każdy mur :wall: .
Pragnę jednak podziękować rutrze po nie waż takie bredzenie motywuje mnie tylko by udowodnić jemu że żyje w błędzie uważając że mi się nie uda .

Nataniel998 napisał(a):Wszelkie rady jak i krytyka wobec mojego treningu lub materiału przerabianego jest miło widziana . Życzcie powodzenia .

Oczywiście tak jak pisałem , nie mam nikomu za złe że mnie krytykuje , wręcz jestem mu wdzięczny bo motywuje do pracy i bycia konsekwentnym .
Nataniel998

Postprzez rutra » 27 sie 2017, 21:33

Dlaczego odbierasz to jako krytykę? Ja tylko napisałem z realistycznego punktu widzenia, że nie wierzę, że ci się to uda, ale mogę się mylić. Cieszę się, że to cię motywuje. Nie interpretuj tego źle, to nie jest tak, że ja ci źle życzę, wręcz przeciwnie. Napisałem tylko, że (patrząc realistycznie) nie uda się (jest małe prawdopodobieństwo). Ale rób swoje i wypomnij mi za 3 lata, że nie miałem racji, tego ci życzę.

Co do pytania dlaczego uważam, że się nie uda...

Ciężko jest samemu dojść do takiego poziomu, na pewno potrzeba samozaparcia, wytrwałości. Większość się wykłada na II max. I kategorii. Ja sam 1 kwietnia b. r. postanowiłem, że biorę się ostro za trening. Niestety później przyszła przerwa na III ligę, potem sesja, później stwierdziłem, że na razie nie trenuje, bo piszę pracę. To nic, że w międzyczasie robiłem milion innych rzeczy, ale miałem dobrą wymówkę by nie trenować. Także ze statystyczne punktu widzenia to mało prawdopodobne.

1-2 godziny dziennie to nie jest mało, ważne by trenować systematycznie. Jeśli końcówka twojego nicku to rok urodzenia, oznacza że masz przelicznik K=20, więc jeśli chcesz podnieść ranking o 475pkt to bez wyjazdu na południe Europy lub na zachód ciężko będzie.

Rzuć okiem na te tematy:

viewtopic.php?f=10&t=286&hilit=od+1880+do+2150
viewtopic.php?f=10&t=1318&hilit=od+1880+do+2150

Wyciągnij wnioski dlaczego autorowi nie udało się zrealizować celu, może wtedy się tobie uda.
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1518 razy
Otrzymał podziękowań: 1786 razy
Ranking: 1660

Postprzez thinkerteacher » 27 sie 2017, 21:49

Arturze - Autorowi nie udało się osiągnąć celu, bo był w jego przypadku NIEREALNY ;) :). Pierwsza kategoria byłaby dla niego realna, ale 2100 ELO bez grania w wielu turniejach klasycznych jest po prostu niemożliwe. Tutaj nie ma (i nie było) praktycznie innego sposobu, aby podkręcać ranking ELO... niż granie partii klasycznych z ELO-wcami. Owszem, można jeszcze w partiach ligowych, ale zwykle partii turniejowych jest znacznie więcej w skali roku aniżeli ligowych ;)

Natomiast co do przypadku kolegi Nataniel998 widać wyraźnie, iż udowodnił swoją pracą, że jedynkę bez większych trudności był w stanie osiągnąć. Mnie najbardziej interesuje nie sam poziom gry KM, który zamierza osiągnąć, lecz konieczna ilość rozegranych turniejów, aby wykręcić 470 oczek ELO. Mnie osobiście udało się spaść o zaledwie 170 ELO w ciągu około 10 lat, ale nigdy nie osiągnąłem oficjalnie na liście rankingowej chociażby 1900 ELO. Tak więc trzymam bardzo mocno kciuki za pozytywne i dodatnie zmiany rankingowe kolegi Nataniel998... bo w ciągu 3 lat wykręcenie blisko +500 ELO to będzie naprawdę mega wyczyn!

Nataniel998 - proszę cię, abyś wyraźnie zaznaczał po każdym turnieju klasycznym (albo rozgrywkach ligowych) twój obecny ranking, zmiany rankingowe (+ lub -) i ranking końcowy. Dzięki temu będę mógł śledzić twoje postępy w rankingu ELO, bo dzięki temu będę widział jak twoja praca przekłada się na zyski rankingowe. Trzymam mocno kciuki, bo ja byłem (i jestem) stanowczo zbyt miękki, aby osiągnąć taką (moim zdaniem wysoko zawieszoną) poprzeczkę w szachach.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7447 razy
Otrzymał podziękowań: 1048 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 22:17

rutra napisał(a):Dlaczego odbierasz to jako krytykę? Ja tylko napisałem z realistycznego punktu widzenia, że nie wierzę, że ci się to uda, ale mogę się mylić. Cieszę się, że to cię motywuje. Nie interpretuj tego źle, to nie jest tak, że ja ci źle życzę, wręcz przeciwnie. Napisałem tylko, że (patrząc realistycznie) nie uda się (jest małe prawdopodobieństwo). Ale rób swoje i wypomnij mi za 3 lata, że nie miałem racji, tego ci życzę.

Dzięki że wyjaśniłeś tą kwestie , za trzy lata zrobię posumowanie
thinkerteacher napisał(a):1-2 godziny dziennie to nie jest mało, ważne by trenować systematycznie. Jeśli końcówka twojego nicku to rok urodzenia, oznacza że masz przelicznik K=20, więc jeśli chcesz podnieść ranking o 475pkt to bez wyjazdu na południe Europy lub na zachód ciężko będzie.

Tak jak jest napisane w moim profilu , mam 15 lat ( dlatego też chcę osiągnąć poziom kandydata teraz bo po 18 krążą "plotki" że nie ma się już tyle czasu na szachy co za juniora ) , więc mam przelicznik K=40 . Gdybym miał przelicznik K=20 to wtedy musiałbym rozegrać dwa razy więcej partii w klasyku niż planuje lub pogodzić się że celu nie da się osiągnąć .

Dziękuje za podanie linków , przeczytam ten temat jeszcze dzisiaj bo w raz z rozpoczęciem treningu nie będzie mnie za często na tym forum .

thinkerteacher napisał(a):Natomiast co do przypadku kolegi Nataniel998 widać wyraźnie, iż udowodnił swoją pracą, że jedynkę bez większych trudności był w stanie osiągnąć.
c
Dziękuje za miłe słowa .
thinkerteacher napisał(a):Nataniel998 - proszę cię, abyś wyraźnie zaznaczał po każdym turnieju klasycznym (albo rozgrywkach ligowych) twój obecny ranking, zmiany rankingowe (+ lub -) i ranking końcowy. Dzięki temu będę mógł śledzić twoje postępy w rankingu ELO, bo dzięki temu będę widział jak twoja praca przekłada się na zyski rankingowe. Trzymam mocno kciuki, bo ja byłem (i jestem) stanowczo zbyt miękki, aby osiągnąć taką (moim zdaniem wysoko zawieszoną) poprzeczkę w szachach.

Postaram zrealizować tą prośbę ( Podsumowanie akiby zrobię jak przeanalizuje swoje partie ) .
Nataniel998

Powrót do Trening szachowy