Wasze rady jak dojść do poziomu Kandydata na mistrza

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z I zrobić Kandydata na mistrza ( nie licząc gry )

- 500 godzin lub mniej
3
25%
- 500 - 750 godzin
1
8%
- 750 - 1000 godzin
1
8%
- 1000 - 1500 godzin
3
25%
- 1500 godzin lub więcej
4
33%

Razem głosów : 12

Wasze rady jak dojść do poziomu Kandydata na mistrza

Postprzez Nataniel998 » 09 sie 2017, 20:47

Tak jak napisałem w moim temacie Z II na I w rok , postanowiłem od 1 września rozpocząć trening na kandydata na mistrza ( temat ten ukaże się na forum z początkiem września ) . Ten temat założyłem zęby każda chętna osoba nie zależnie od poziomu gry mogła się wypowiedzieć w temacie lub coś mi doradzić :D . Zachęcam do pisania o tym : ile godzin potrzeba by osiągnąć poziom kandydata , jakie książki polecacie , może jakiś wasz wór treningu i na jakich aspektach gry powinna się skupić osoba która chce osiągnąć poziom kandydata . Zachęcam do dyskusji i do wzięcia udziału w ankiecie :D . A , i tak jak do tej pory będę samodzielnie trenował , bez pomoczy trenera .

Pozdrawiam
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 80 razy
Otrzymał podziękowań: 47 razy
Ranking: 1665

Re: Wasze rady jak dojść do poziomu Kandydata na mistrza

Postprzez rutra » 09 sie 2017, 21:15

Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość forumowiczów to zawodnicy do II-I kategorii. Kandydaci i silniejsi zawodnicy rzadko się wypowiadają.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1833 razy
Ranking: 1683

Postprzez Kaczmar » 09 sie 2017, 21:43

Ja osobiście jakbym zabierał się samodzielnie za kandydata to poszukał bym raczej jednego spójnego cyklu i ewentualnie dopełnił go jakimiś dodatkowymi książkami.

Po polsku przychodzi mi do głowy:
Zerek - Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (5 części)
http://sklep.caissa.pl/b-zerek-program- ... arch=zerek

Po angielsku:
seria Yusupowa (9 książek)
http://www.qualitychess.co.uk/docs/14/a ... ng_course/

Po rosyjsku:
seria Slavina (chyba 16 książek)
http://beginnerchessimprovement.blogspo ... C5%82awina

Tak po krótce:
- książki Zerka - tylko nakreślają tematy - mogą służyć za pewnego rodzaju drogowskaz - niestety nie wyjaśniają i nie zgłębiają tematów odpowiednio dogłębnie; jak ktoś nie zna angielskiego albo rosyjskiego to tak naprawdę jest na nią skazany.
- seria Yusupowa - chyba jedna z lepszych serii książek jakie widziałem - jak będę miał ochotę poszerzyć moją wiedzę szachową to właśnie zabiorę się za tą serię
- seria Slavina - nie posiadam ale chętnie bym nabył (jak ktoś wie jak i gdzie to proszę o informację)

Osobiście jakbym zabierał się za robienie kandydata to jednak zastanowił bym się nad współpracą z jakimś trenerem - samemu na tym poziomie jest jednak ciężko wyłapać swoje słabe strony oraz błędy w rozumieniu pozycji. No ale przy moim nakładzie pracy na szachy wynoszącym średnio 2h tygodniowo to liczę, że jeszcze z rok i zrobię I kategorię. Kandydata to bym chyba z 10 lat musiał robić.
Kaczmar

Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez thinkerteacher » 10 sie 2017, 02:58

Warto uświadomić sobie, że 95% ludzi grających w szachy nie jest w stanie (albo i nie chce?!) zdobywać tytułów szachowych - począwszy od KM (kandydata na mistrza), a skończywszy na tytule MŚ (mistrza świata). I mam na myśli uczciwe zdobycie tego tytułu w pełnej walce turniejowej i wyciśnięciu odpowiedniego rankingu ELO, a nie dostanie go za prenumeratę bądź też wygranie mistrzostwa miasta.

Pozwolę sobie ocenić wymienione przez ciebie serie książek:

1) Zerek - Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (5 części) - wydaje mi się dobry do SZKOLENIA innych zawodników przez trenera, który ma co najmniej zrozumienie szachów na poziomie co najmniej FM (a najlepiej IM), więc to raczej nie polecam dla samouków

2) seria Yusupowa (9 książek). Tą serią idzie się zarżnąć, ale solidne jej przerobienie to lekkie wejście na zrozumienie szachów na poziomie 2100-2200. Wymaga to jednak sporej wytrwałości, solidnej i uczciwej pracy oraz rozłożenia tego na okres co najmniej 2-3 lata (mam na myśli intensywną pracę).

3) seria Slavina (chyba 16 książek). To praktycznie konkurencja dla serii Yusupowa, tyle że po rosyjsku i wiele z tomów wydanych w ostatnich 10 latach może zawierać trochę błędów (głównie w ocenie wariantów debiutowych). Generalnie jednak przeze mnie uważana za najlepszą serię szachową na świecie.

Rada co do trenera szachowego - idealna. Dzięki temu można wbić zrozumienie na poziomie KM w około 2-3 lata, a bez tego wsparcia może to być znacznie utrudnione i rozciągnięte w czasie (nie wspominam zupełnie o koniecznym rankingu ELO). I kolejna słuszna uwaga to właśnie ta, że samemu można mocno pobłądzić, bo silnik pokaże błędy, ale nie powie w wyniku czego powstały, kiedy pozycja była już naprawę ciężka, a kiedy przegrana (tylko trzeba było lepszej techniki realizacji przewagi przez przeciwnika) czy wiele cennych rzeczy związanych ze strategią i oceną pozycji i planami gry.

Ja mam o tyle szczęście, że u mnie 1 kategoria (w sensie dwukrotnego uzyskanego rankingu 2000 lub wyżej) jest już ostatnim etapem podróży szachowej. Niemniej będzie to miłe zakończenie, bo będę mógł z "dumą" stwierdzić, że doszedłem do ostatniej poprzeczki przed którą zaczynają się już tytuły szachowe ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7573 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 10 sie 2017, 13:19

thinkerteacher napisał(a):Ja mam o tyle szczęście, że u mnie 1 kategoria (w sensie dwukrotnego uzyskanego rankingu 2000 lub wyżej) jest już ostatnim etapem podróży szachowej. Niemniej będzie to miłe zakończenie, bo będę mógł z "dumą" stwierdzić, że doszedłem do ostatniej poprzeczki przed którą zaczynają się już tytuły szachowe ;) :)

Jak zdobędziesz drugą normę na I kategorie (lub dwie normy cząstkowe w turniejach 5-7 rundowych) to założę się, że kandydata nie zdobędziesz. :>
rutra

Postprzez adse » 10 sie 2017, 18:02

thinkerteacher napisał(a):a czym innym jeżdżenie przez 8-10 lat po turniejach i wyciskanie ELO z 1745 do 2100.
A może tak konkretniej: ile trzeba wygrać partii z kandydatami ~2100 żeby podnieść ranking z 1745 do 2100?
Pytam tylko o rząd wielkości, bo nie wiem skąd te 8-10 lat i trudno mi to sobie wyobrazić.
adse

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 363 razy

Postprzez rutra » 10 sie 2017, 18:56

adse napisał(a):A może tak konkretniej: ile trzeba wygrać partii z kandydatami ~2100 żeby podnieść ranking z 1745 do 2100?
Pytam tylko o rząd wielkości, bo nie wiem skąd te 8-10 lat i trudno mi to sobie wyobrazić.

Jeśli ktoś gra w turnieju raz na rok to 8-10 lat wyjdzie.

https://www.fide.com/component/handbook ... ew=article

W powyższym linku w podpunkcie 8.1b jest tabelka do obliczeń. Przy rankingu 1745 za pokonanie 2100 otrzymuje się +17,8pkt (przelicznik K=20), ale jak ranking wzrośnie do 2000 to wtedy za wygraną z 2100 już tylko +12,8pkt. Zaokrąglając więc do 14pkt za zwycięstwo, potrzeba 25 wygranych (przy braku porażek i remisów z zawodnikami niższymi rankingami). Zatem 3 turnieje po 9/9 z 2100+ ;D

Można też robić 9/9 z <1400, ale tu potrzeba około 222 partii, a więc około 8-10 lat po 3 turnieje.

thinkerteacher>> W takim razie modyfikacja poprzedniego postu:

Jak zdobędziesz drugą normę na I kategorie (lub dwie normy cząstkowe w turniejach 5-7 rundowych) to założę się, że I++ (*) nie zdobędziesz. :>

(*) - nie spełnisz n-1 wymagań na I++ (wszystkie wymagania minus opłata za nadanie I kategorii.)
rutra

Postprzez Nataniel998 » 10 sie 2017, 19:52

Kaczmar i thinkerteacher dzięki za waszą opinie/rade .
Kaczmar napisał(a):Ja osobiście jakbym zabierał się samodzielnie za kandydata to poszukał bym raczej jednego spójnego cyklu i ewentualnie dopełnił go jakimiś dodatkowymi książkami.

Dobry pomysł .
Kaczmar napisał(a):Po angielsku:
seria Yusupowa (9 książek)
http://www.qualitychess.co.uk/docs/14/a ... ng_course/

Seria wygląda na solidną . Chętnie bym się za nią zabrał tylko jest jeden problem . 9 książek będzie kosztowało około 1200 zł , a to nie jest mała suma . Wydaje mi się ze za 1/3 tej sumy jestem w stanie nabyć książki które przerobione od deski do deski pomogą mi osiągnąć poziom kandydata . Ponieważ że jestem sknerom , ta suma mnie przeraża , gdyż mam świadomość że za jedną książkę z tej serii jestem w stanie kupić 3 lub 4 inne książki po polsku .

Tu mam pytania . Czy według was ta seria jest warta 1200 zł ? Czy przerabialiście tą serie lub znacie kogoś kto przerobił tą serie ? Jakie recenzje ma ta seria ?

Kaczmar napisał(a):Po polsku przychodzi mi do głowy:
Zerek - Program szkolenia szachistów na kandydata na mistrza (5 części)
http://sklep.caissa.pl/b-zerek-program- ... arch=zerek

Ta seria kosztuje 200 zł ( za 5 książek ) więc cena jest do zaakceptowania . Ta seria wydaje się być zdecydowanie gorsza od seri jusupowa jest zdecydowanie lepsza . tylko że seria Zerka kosztuje 1/6 ceny serii jusupowa . Tak jak napisałeś ta seria bardziej nakierowuje w jaką stronę powinien pójść trening na Kandydata . Na MP w szachach szybkich kupiłem sobie pierwszą część i jeśli po przerobieniu pierwszej części uznam że jest to wartościowy materiał to zakupie całą serie .

Kaczmar napisał(a):Osobiście jakbym zabierał się za robienie kandydata to jednak zastanowił bym się nad współpracą z jakimś trenerem - samemu na tym poziomie jest jednak ciężko wyłapać swoje słabe strony oraz błędy w rozumieniu pozycji.

To że posiadanie dobrego trenera pomaga jest oczywiste . Ja zamierzam pozostać samoukiem z trzech powodów : 1 W okolicy nie ma dobrego trenera 2 Z dojścia samemu do czegoś jest większa satysfakcja 3 chcę sobie coś udowodnić .

rutra napisał(a):Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość forumowiczów to zawodnicy do II-I kategorii. Kandydaci i silniejsi zawodnicy rzadko się wypowiadają.

Na samym początku powiedziałem :
Nataniel998 napisał(a): Ten temat założyłem zęby każda chętna osoba nie zależnie od poziomu gry mogła się wypowiedzieć w temacie lub coś mi doradzić . Zachęcam do pisania o tym : ile godzin potrzeba by osiągnąć poziom kandydata , jakie książki polecacie , może jakiś wasz wór treningu i na jakich aspektach gry powinna się skupić osoba która chce osiągnąć poziom kandydata .

Zanim napiszesz kolejny Post w tym temacie to przeczytaj sobie tytuł tematu i napisz posta na ten temat . A jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to prosiłbym cię żebyś nie zaśmiecał tematu tego typu wpisami :
rutra napisał(a):Jak zdobędziesz drugą normę na I kategorie (lub dwie normy cząstkowe w turniejach 5-7 rundowych) to założę się, że kandydata nie zdobędziesz. [/quote
thinkerteacher napisał(a):Jeśli ktoś gra w turnieju raz na rok to 8-10 lat wyjdzie.

https://www.fide.com/component/handbook ... ew=article

W powyższym linku w podpunkcie 8.1b jest tabelka do obliczeń. Przy rankingu 1745 za pokonanie 2100 otrzymuje się +17,8pkt (przelicznik K=20), ale jak ranking wzrośnie do 2000 to wtedy za wygraną z 2100 już tylko +12,8pkt. Zaokrąglając więc do 14pkt za zwycięstwo, potrzeba 25 wygranych (przy braku porażek i remisów z zawodnikami niższymi rankingami). Zatem 3 turnieje po 9/9 z 2100+

Można też robić 9/9 z <1400, ale tu potrzeba około 222 partii, a więc około 8-10 lat po 3 turnieje.

thinkerteacher>> W takim razie modyfikacja poprzedniego postu:

Jak zdobędziesz drugą normę na I kategorie (lub dwie normy cząstkowe w turniejach 5-7 rundowych) to założę się, że I++ (*) nie zdobędziesz.

(*) - nie spełnisz n-1 wymagań na I++ (wszystkie wymagania minus opłata za nadanie I kategorii.)
przez adse » dzisiaj, 18:02

thinkerteacher napisał(a):
a czym innym jeżdżenie przez 8-10 lat po turniejach i wyciskanie ELO z 1745 do 2100.
A może tak konkretniej: ile trzeba wygrać partii z kandydatami ~2100 żeby podnieść ranking z 1745 do 2100?
przez thinkerteacher » dzisiaj, 16:04

Oczywiście, że nie zdobędę . Raz, że nie jest mi on do szczęścia potrzebny (niezbędny), a dwa - czym innym byłoby wykręcenie 2 lub 3 razy rankingu 2200 (lub więcej) a czym innym jeżdżenie przez 8-10 lat po turniejach i wyciskanie ELO z 1745 do 2100. To tak jakby gimnazjalista jadący na trójkach miał zrobić doktorat z matematyki - "odrobinę" nierealne

Zauważyłem ze często w różnych tematach na tym forum piszesz nie na temat , więc prosiłbym cię żebyś w moich tematach pisał tyko na temat .
Nataniel998

Postprzez rutra » 10 sie 2017, 22:15

Odpowiadałem przedmówcom. Prawda jest taka, że jak ci nie "pospamuje" w temacie to szybko spadnie na 2 stronę nieprzeczytanych i nikt tu nie będzie zaglądał.
rutra

Postprzez brelo » 10 sie 2017, 22:58

Rutra trafił w punkt już w pierwszej odpowiedzi, która temat powinna całkowicie zamknąć.

Ze swojej strony mogę Ci powiedzieć jedno: "aby do czegoś dojść trzeba zapier...". Systematyczność, silna psycha plus zawziętość i powinieneś dać radę.
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 514 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez Kaczmar » 11 sie 2017, 08:46

Seria Jusupowa:
http://sklep.caissa.pl/index.php?route= ... ch=jusupow
Nie 1200 a 657. Za taką cenę warto.
Co do opinii to wpisz w google: Yusupov's 9-book series training course a się sam przekonasz
Kaczmar

Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 186 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez Nataniel998 » 11 sie 2017, 12:43

Dzięki Kaczmar . 1200 zł wyszło bo liczyłem cenę z tamtej strony którą podałeś na początek . za 657 zł to jestem wstanie to kupić , ale wszystko wymaga jeszcze przemyślenia .
Nataniel998

Postprzez chlebik » 11 sie 2017, 14:10

Z mojego doświadczenia z tą serią - zakup pierwszy tom, zobacz jak Ci się to podoba/sprawuje i dopiero wtedy dokup ewentualnie resztę. Wydać ponad sześć stówek na książki, które ci 'nie podejdą' to marnotrawstwo - za to można mieć całkiem sporą liczbę godzin z trenerem (choćby w formie cyklicznych konsultacji).
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 274 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez regis88 » 11 sie 2017, 14:23

Można pobrać za darmo z chomikuj i przeglądnąć i ocenić czy warto kupić.
regis88

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Ranking: 2097

Postprzez adse » 11 sie 2017, 20:27

rutra napisał(a):Zaokrąglając więc do 14pkt za zwycięstwo, potrzeba 25 wygranych (przy braku porażek i remisów z zawodnikami niższymi rankingami).

Czyli na moje oko jak ktoś gra 30-40 partii na rok, to spokojnie zmieści się w 3-5 latach.
A jak ktoś chce grać jeden turniej rocznie, to nie trzeba mu żadnego kandydata;)
adse

Podziękował : 58 razy
Otrzymał podziękowań: 363 razy

Następna strona

Powrót do Trening szachowy