Wasze rady jak dojść do poziomu Kandydata na mistrza

Moderator: Rafcik

Ile godzin treningu potrzeba aby z I zrobić Kandydata na mistrza ( nie licząc gry )

- 500 godzin lub mniej
3
25%
- 500 - 750 godzin
1
8%
- 750 - 1000 godzin
1
8%
- 1000 - 1500 godzin
3
25%
- 1500 godzin lub więcej
4
33%

Razem głosów : 12

Re: Wasze rady jak dojść do poziomu Kandydata na mistrza

Postprzez matejko89 » 16 sie 2017, 08:38

Według mnie to kwestia podejścia.
To trzeba naprawdę uwielbiać :)
Oczywiście bez systematycznej gry nici.
Najlepiej jeżeli obracamy się w towarzystwie graczy - wtedy sukces przyjdzie sam.
Tak jak kolega powiedział przynajmniej 30 partii na rok to 3 lata starczą.
Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.
matejko89

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Postprzez brelo » 18 sie 2017, 18:21

Z całym szacunkiem koledzy ale 30-40 partii może być dobre dla takiego leszcza jak ja, ale nie dla kogoś kto chce coś osiągnąć... Na swoim przykładzie w 2015 roku rozegrałem 37 partii, a w 2016 roku rozegrałem 53 partie. W tym roku mam rozegranych 25 partii. Mowa tu oczywiście o partiach klasycznych liczonych do FIDE. Oprócz tego w latach 2015-2016 dużo grywałem w szachy szybkie i głównie tym nadrabiałem to, że za mało gram partii klasycznych.

Podobno Dworecki mówił coś o 60 partiach rocznie jako absolutnym minimum dla zawodnika...
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez gm2701 » 18 sie 2017, 20:28

Gra pozycyjna+analiza+końcóweczki to jest klu. O ile do poziomu I kategorii wystarczy sama taktyka, tak już by osiągnąć wyższy szczebel trzeba już odpowiednio lawirować figurami. Literatura?
Uczebnik szachmatnoj igry i moja szachmatnaja kariera Capa, 1953 Zurych Bronstein, 1960 Botvinnik vs Tal by Tal, Sto pobiednych partij, Karpov = classico.
Po polsku polecam serię Dworecki&Jusupow.
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 68 razy
Otrzymał podziękowań: 248 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez Nataniel998 » 26 sie 2017, 17:39

Dzięki wszystkim za rady :D . Odnośnie partii klasycznych liczonych do do fide powinienem rozegrać co najmniej 40 partii ( 4 liga wałbrzyska około 10 partii , 3 liga dolnośląska z 4 partie zagram , obóz szachowy 9 partii 2 liga juniorów 11 partii ( spadliśmy z 2 ligi więc trzeba będzie się tam jeszcze dostać ) turniej im Akiby Rubinstejna 9 partii ). Może w jakimś turnieju dodatkowo jeszcze zagram .
Spokój to kłamstwo, jest tylko pasja.
Dzięki pasji, osiągam siłę.
Dzięki sile, osiągam potęgę.
Dzięki potędze, osiągam zwycięstwo.
Dzięki zwycięstwu zrywam łańcuchy
Nataniel998

Podziękował : 54 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Ranking: 1665

Postprzez AuroraBorealis » 26 sie 2017, 20:00

Dworecki jest za trudny dla 1 kategorii.
AuroraBorealis

Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy
Ranking: 2120

Postprzez Nataniel998 » 26 sie 2017, 21:12

AuroraBorealis napisał(a):Dworecki jest za trudny dla 1 kategorii.

Jest za trudny ? Ja uważam że jest w sam raz dla pierwszej kategorii . To jest moja subiektywna ocena więc nie jest wykluczone że masz racje :D . Ja książkę Dworeckiego wiozłem pierwszy raz jak miałem jeszcze 3 kategorie i chyba nikogo nie zaskoczę mówiąc że szybko ją odłożyłem gdy zobaczyłem poziom trudności tej książki . Ale taka silna 2 kategoria może próbować ją przerabiać ( choć za dużo z niej nie wyciągnie , wiem sam po sobie ) . Jak rozpocznę trening to na pewno niektóre książki Dworeckiego przerobie od deski do deski :D .
Nataniel998

Postprzez AuroraBorealis » 27 sie 2017, 10:23

W ksiazkach Dworeckiego poruszane sa takie tematy jak np pola kluczowe dla hetmanow w kocnowkach. Kolega arcymistrz powiedzial mi, ze sam tej idei nie rozumie.
AuroraBorealis

Postprzez Daniel » 27 sie 2017, 20:39

Nataniel998 napisał(a): Ale taka silna 2 kategoria może próbować ją przerabiać ( choć za dużo z niej nie wyciągnie , wiem sam po sobie ).

To po co próbować, skoro się dużo nie wyciągnie? ;) nie lepiej zacząć od książek, które dadzą wiele? ;)
Daniel

Podziękował : 166 razy
Otrzymał podziękowań: 276 razy

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 21:17

Daniel napisał(a):Nataniel998 napisał(a):
Ale taka silna 2 kategoria może próbować ją przerabiać ( choć za dużo z niej nie wyciągnie , wiem sam po sobie ).

To po co próbować, skoro się dużo nie wyciągnie? nie lepiej zacząć od książek, które dadzą wiele?

Oczywiście że lepiej zacząć od książek które więcej dają , ale wtedy nie miałem jeszcze świadomości że książka " rozwój twórczego myślenia " jest trochę za trudną książką , choć uważam że ta książka i tak mi dużo dała i zostanie prze zemnie ponownie przerobiona w przyszłości .
Nataniel998

Postprzez rutra » 27 sie 2017, 21:43

Gdy grałem na poziomie IV kategorii kolega pożyczył mi książkę "Graj jak arcymistrz". Może teraz byłaby to dobra książka dla mnie, ale wtedy zdecydowanie za trudna (zbyt wiele z niej nie wyniosłem).

Co do Dworeckiego to pamiętam jak przerabiałem "Metody treningu szachowego" (nie pamiętam czy całą przerobiłem) i tę książkę mogę polecić. Natomiast największy przeskok zrobiłem po przerobieniu "Ocena pozycji i planowanie" oraz książkę o Capablance wydawnictwa RM (tę książkę tylko częściowo przerobiłem).
I kategoria (1660/1668/1489), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1518 razy
Otrzymał podziękowań: 1786 razy
Ranking: 1660

Postprzez thinkerteacher » 27 sie 2017, 22:02

Ja książki Kotowa "Graj jak arcymistrz" oraz "Myśl jak arcymistrz" traktuję jak książki o fizyce kwantowej. Niby pisane po polsku, ale kompletnie są dla mnie z kosmosu ;).

Co do Dworeckiego, to z tego co pamiętam, to gdzieś ostatnio wyczytałem, że miał on taką zasadę, że nie pracował z żadnym uczniem poniżej poziomu (co najmniej) przyzwoitej jedynki. Uważał bowiem, że taki człowiek nie rozumie szachów, więc praca z nim byłaby czystą stratą czasu. Mam jego książki i widzę, że trening szachowy oraz pracę nad własnymi kwalifikacjami traktował naprawdę bardzo poważnie. Jedną (a jak na razie to jedyną) z książek, którą jestem w stanie rozumieć w procesie jej przerabiania jest książka o końcówkach (po rosyjsku). I wydaje mi się, że to chyba jedna z jego nielicznych jego prac, które jest w stanie zrozumieć solidna dwójka - taka, która naprawdę chce solidnie spojrzeć na końcówki.

I ogólnie mówiąc, to mam wrażenie, że do książek Marka Dworeckiego trzeba dojrzeć. One uczą zupełnie innego spojrzenia na szachy i myślenia o problemach walki szachowej - to coś jak studiowanie znanych partii wybitnych postaci szachowej historii. Dlatego warto pomyśleć o tym, które książki będą się nadawały do pracy, a na które nie warto się (jeszcze) zabierać ;) :)
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7447 razy
Otrzymał podziękowań: 1048 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Nataniel998 » 27 sie 2017, 22:19

rutra napisał(a): Natomiast największy przeskok zrobiłem po przerobieniu "Ocena pozycji i planowanie" oraz książkę o Capablance wydawnictwa RM (tę książkę tylko częściowo przerobiłem).

Zgadzam się że są to jedne z lepszych książek przełożonych na polski język .
Nataniel998

Postprzez AuroraBorealis » 28 sie 2017, 08:06

thinkerteacher napisał(a):Ja książki Kotowa "Graj jak arcymistrz" oraz "Myśl jak arcymistrz" traktuję jak książki o fizyce kwantowej. Niby pisane po polsku, ale kompletnie są dla mnie z kosmosu ;).

Książki Kotowa są przereklamowane i pełne naciąganych idei, dlatego ciężko je zrozumieć. Idea drzewa wariantów została dobrze opisana przez Kavina Spraggeta: "Ja nie myślę jak drzewo, czy Ty myślisz jak drzewo?" Prawda jest taka, że myślenie w czasie partii to proces mieszany, trochę się liczy, torchę ocenia. Podobną do Spraggeta opinię o książkach Kotowa ma wielu innych arcymistrzów. Można wygooglować.
AuroraBorealis

Poprzednia strona

Powrót do Trening szachowy