Samodzielna nauka szachów na poziomie II kategorii

Moderator: Rafcik

Samodzielna nauka szachów na poziomie II kategorii

Postprzez Szachista_Mateusz » 21 cze 2017, 13:38

Witam!
Poszukuję porad od graczy/trenerów szachowych na temat jak samodzielnie trenować szachy na poziomie II kategorii szachowej.
Jeśli chodzi o mnie staram się regularnie mieć styczność z tą grą. Jako iż zbliża się okres wakacyjny, będę mógł poświęcić więcej czasu. Rozwiązuje zadania szachowe (ranking lichess- 1950, chess.com- 1800) około godziny dziennie, gram 5-10 partii szybkich 3+2, dodatkowo przerabiam książki (posiadam "Sztuka Obrony", "Sztuka ataku", końcówki Zerka II i III cześć, Allechin). Prosiłbym o wskazówki od bardziej doświadczonych graczy, co zrobić, aby uskutecznić swoją naukę? Na co przede wszystkim powinienem zwrócić uwagę, jakie elementy muszę dodać w swoim treningu? Jak na razie mogę poświęcić 4- 5 godzin dziennie.
Z góry dziękuję za podpowiedzi i wskazówki.
Szachista_Mateusz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Samodzielna nauka szachów na poziomie II kategorii

Postprzez Zofia » 22 cze 2017, 05:02

JAK NAJWIĘCEJ GRAĆ W TURNIEJACH!
Zofia

Podziękował : 235 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy

Postprzez Kaczmar » 22 cze 2017, 08:41

Troszkę się nie zgodzę. Do III kategorii tak. Od III kategorii wymagana jest praca nad teorią oraz nad popełnianymi błędami. Tutaj już samo granie nie wystarczy bo po prostu będziemy cały czas powielali błędy nie wiedząc, że je robimy.
Kaczmar

Podziękował : 146 razy
Otrzymał podziękowań: 147 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez yetit78 » 22 cze 2017, 10:51

Wiem z własnego doświadczenia że granie blitzów jest wciągające, ale nie daje prawie nic. Jeśli chcesz postępu to lepiej zagrać 2-3 partie P'15 (albo podobne tempo z dodawanym czasem) i chociaż pobieżnie je przeanalizować.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1601 razy
Otrzymał podziękowań: 224 razy

Postprzez rutra » 22 cze 2017, 11:25

Nie do końca zgodzę się z tym, że granie blitzów nie daje nic. Można w ten sposób przećwiczyć pewne schematy, zwłaszcza w debiucie i w końcówce.

Aczkolwiek zgadzam się z tym, że jest to bardzo wciągające. Swego czasu kiedyś myślałem, że problem "gorących rąk" zniknął niestety znowu zacząłem grać zbyt szybko. Progres osiągnąłem dopiero wtedy gdy przestałem grać blitze (właściwie ograniczyłem blitze) i rozegrałem kilka turniejów klasycznych. Natomiast gdy obecnie nie gram (brak czasu) turniejów klasycznych to taka seria partii tempem błyskawicznym jest dobra przed turniejem P'15.
I kategoria (1665/1656/1549), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1507 razy
Otrzymał podziękowań: 1736 razy
Ranking: 1665

Postprzez AuroraBorealis » 22 cze 2017, 16:12

Samemu ciężko, bo będziesz popełniał błędy i nie będzie miał tego kto korygować. Każdy zawodnik jest inny i w inny sposób powinien trenować. Nie ma złotego środka. Znajdź sobie trenera, zaoszczędzisz czas.
AuroraBorealis

Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 258 razy
Ranking: 2120

Postprzez Szachista_Mateusz » 23 cze 2017, 19:21

To może ktoś chciałby podzielić się swoimi metodami treningowymi? :D Aktualnie nie mam funduszy żeby znaleźć trenera. Byłbym bardzo wdzięczny za każda sensowną odpowiedź ;)
Szachista_Mateusz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez brelo » 23 cze 2017, 20:44

Gra w dużej liczbie turniejów - jak najwięcej szachów szybkich ale z wstawkami na partie klasyczne (z przygotowaniem!). Zadania na chess.com / ChessTempo / lichess.org i ostatnio końcówki Panczenki.

W skrócie: w szachach szybkich się ogrywasz, nabierasz pewności siebie, szachowej intuicji. W zadaniach ćwiczysz taktykę, bo każda partia kończy się taktycznie, a są zawodnicy, z którymi nie wygrasz technicznie wieżówki, bo przeczuwając to zaczną strzelać. W grze klasycznej oprócz samej gry to kluczowe jest przygotowanie, które najczęściej w moim przypadku zwyczajnie na partie nie wchodzi, ale poznajesz idee debiutowe, masz przygotowane warianty, których w szachach szybkich też możesz używać, w końcu nie tylko Svidler gra Grunfelda.

To była mowa o świecie realnym. W Internetach polecam sporą ilość blitzów - są potrzebne, bo musisz umieć szybko podjąć decyzję też w szachach szybkich i klasycznych. (Partia P15, to też partia P3 z inną pozycją startową) Do tego można grać w przeróżnych ligach klasycznych z przygotowaniem, które tutaj najczęściej wchodzi ;)

Ogółem treningi z książką - są fajne i sporo dają, ale u mnie zabijają motywację. Są ludzie, którzy potrafią się zmusić, ja nie, szczególnie, że nie mam perspektyw. Jeżeli potrafisz się zmusić to trenuj dużo z książkami typu Agresywne szachy 1,2, Ocena pozycji i Planowanie, Moi wielcy poprzednicy 1-4 i w zasadzie każdą inną... (jedynie Sztuki obrony nie polecam, zawodnicy 2200 mówią, że też nie rozumieją)

Trener to z punktu widzenia biznesowego bardzo dobra inwestycja, bo to gość, który wybiera dla Ciebie materiał, który sam też przecież musisz wybrać, patrzy z boku, więc widzi więcej. Zmusza Cię też do systematycznej pracy, co jest kluczowe. Wszystko to pod warunkiem, że trener nie olewa sprawy i wybiera dobrej jakości te materiały, ale to jak wszędzie są trenerzy dobrzy i trenerzy słabi.
Ostatnio edytowany przez brelo, 23 cze 2017, 20:47, edytowano w sumie 1 raz
brelo umarł w Berlinie... zmartwychwstał jako stelmacz
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 510 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez AuroraBorealis » 23 cze 2017, 20:45

Czyjes metody nie musza dzialac na Ciebie. Nikt z niczego nie bedzie wrozyl. Nie wiemy przeciez na jakim poziomie grasz, jakie bledy robisz. To Ci powie trener a nie ktos na forum bo wymaga to doglebnego zbadania przyczyn Twojego regresu. Nikt nie poswieci na to czasu za darmo. Mozesz rozwiazywac kombinacje i czytac ksiazki, ale progres bedzie powolny.
AuroraBorealis

Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 258 razy
Ranking: 2120

Postprzez thinkerteacher » 24 cze 2017, 10:00

Warto zauważyć dziwną przypadkowość - bardzo wielu amatorów zaczyna mieć problemy od momentu zdobycia 2 kategorii. Rzadko kiedy zawodnik w pełni samodzielnie dochodzi do jedynki i wtedy szuka pomocy.

No i oczywiście większość amatorów woli pracować po swojemu niż przeznaczyć powiedzmy 500-600zł na trenera (założmy że 15-20 godzin za tę kwotę można sobie wykupić), bo argument koronny "to drogo" jest kluczowy. Jednak po kilku latach dreptania w miejscu... "nagle" dochodzą do odkrywczego wniosku, że "może nie mam talentu" i w dużej części zarzucają szachy (w znaczeniu walki o kolejne szczeble wtajemniczenia).

Szachy w tym względzie nie różnią się od nauki matematyki, fizyki czy angielskiego. Uczeń, który ma problemy z tym, aby dobrze sobie radzić w tej materii zwykle nie szczędzi środków na dodatkowe lekcje. Jak jednak przychodzi do szachów, to okazuje się, że "po co płacić skoro to tylko zabawa?" (albo "na forach szachowych i w Internetach znajdę to wszystko za darmo"). Dlatego w pełni rozumiem PODEJŚCIE takich ludzi, którzy wolą po swojemu, bo przecież wiedzą lepiej (niż nauczyciel, instruktor czy trener).

PS. Być może warto dodać, że pracę trenera można również oceniać, więc ryzyko przepuszczenia majątku na słabego (marnego) trenera jest raczej niezbyt duże.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7326 razy
Otrzymał podziękowań: 1018 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez rutra » 24 cze 2017, 10:06

brelo napisał(a):bo każda partia kończy się taktycznie

Czy aby na pewno?
rutra

Postprzez brelo » 24 cze 2017, 12:06

Jeżeli chcesz wygrać to moim zdaniem od poziomu 1800 FIDE tak. Tacy zawodnicy najczęściej mają na koncie już setki partii i nie dają się od początku do końca łupać na słabego gońca np. Rozegranie takiej partii zwykle świadczy o tym, że albo jesteśmy o kilka klas wyżej od przeciwnika, albo przeciwnikowi partia nie wyszła, a nie możemy przecież liczyć, że w turnieju zagramy 9 takich partii.
brelo

Postprzez kolokwium » 24 cze 2017, 12:18

rutra napisał(a):

Czy aby na pewno?

brelo napisał(a):Jeżeli chcesz wygrać to moim zdaniem od poziomu 1800 FIDE tak.
Raczej DO 1800 i nie każda ale większość. Im wyżej, tym bardziej znaczenie mają niuanse strategiczne.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 1815 razy
Otrzymał podziękowań: 2038 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez brelo » 24 cze 2017, 12:33

kolokwium napisał(a):
rutra napisał(a):

Czy aby na pewno?

brelo napisał(a):Jeżeli chcesz wygrać to moim zdaniem od poziomu 1800 FIDE tak.
Raczej DO 1800 i nie każda ale większość. Im wyżej, tym bardziej znaczenie mają niuanse strategiczne.

Tak, i te niuanse strategiczne, a właściwie ich zrozumienie powoduje to, że zawodnik widzi nadchodzący wp... i na przykład święci jakość zmieniając charakter pozycji. Zamiast na stabilne -2 idzie na niestabilne -4...
brelo

Postprzez rutra » 24 cze 2017, 16:00

Oczywiście do 1800 większość partii kończy się taktyką. Ale mi chodziło o to słowo "każda partia" (nie było określone do jakiego poziomu). Widziałem nie jedną partie arcymistrzów, w której taktyki nie było, gra się opierała o ocenę pozycji i wybór właściwego planu gry. Zwykle wygrywał ten, u którego było mniej "pozycyjnych dziur".
rutra

Następna strona

Powrót do Trening szachowy