strategia

Moderator: Rafcik

strategia

Postprzez Cupra111 » 09 mar 2017, 16:19

Cześć, witam wszystkich! Zaczynam przygodę z grą w szachy - czytam, gram, próbuję rozwijać swoje umiejętności. Pomimo studiowania wielu opracowań proszę Was o odpowiedź w temacie, który nigdzie nie jest opisany, komentowany itp. a mianowicie, mam ogromną niejasność w kwestii strategii, dokładniej jakie są np założenia przy danym, konkretnym debiucie? o co chodzi? Np. w opracowaniach znajduję informację, że w takim otwarciu kluczowe dla czarnych jest pole e5. Ok ale jakie są inne strategiczne punkty w innych debiutach? Czy one w ogóle istnieją? I druga rzecz, jak na wstępie szeroko pojęta strategia - co mogę planować, do czego dążyć (poza celem ostatecznym oczywiście), proszę o jakiś przykład żebym zrozumiał o czym w ogóle mam myśleć. Dzięki z góry za wszystkie rzeczowe odpowiedzi.
Cupra111

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: strategia

Postprzez yetit78 » 09 mar 2017, 21:51

W każdym z grywalnych debiutów są znane strategiczne plany, pola itp. dla obu stron. Ale nie zawsze do się to znaleźć w necie :P Poza tym, jeśli jesteś początkujący to ja bym się skupił na strategii ogólnie, a nie konkretnych debiutów.
,,You must take your opponent into a deep, dark forest where 2+2=5, and the path leading out is only wide enough for one. " Michaił Tal

Dobry szachista nie dąży do równowagi, lecz do asymetrycznych pozycji gdzie będzie mógł wykazać swoją wyższość.
yetit78

Podziękował : 1642 razy
Otrzymał podziękowań: 237 razy

Postprzez Cupra111 » 10 mar 2017, 00:14

Yeti strzeliłeś w dziesiątkę! O to właśnie mi chodzi, o taką wiedzę. Bo doszedłem już do własnych wniosków, że myślenie i planowanie to jedno ale teoretyczna wiedza i pewne "prawidła" szachowe to drugie. I skąd to czerpać?? Książki, które poczytuje są owszem niezłe ale tam tych informacji nie ma. I tak jak napisałeś w necie też niekoniecznie!
Cupra111

Postprzez majsza » 10 mar 2017, 00:33

Chcesz kupić książkę strategiczno-debiutową?

Zainteresuj się "Zaczynamy partię szachów" Tadeusza Czarneckiego.

Pierwsze 70 stron to ogólne zasady gry w debiucie. czyli strategia w debiucie (centrum, otwarcie linii, inicjatywa, planowanie, atak i obrona). Potem jest 500 miniatur. Są one przygotowane pod kątem czysto pozycyjnych przyczyn porażek. Czyli jest w tych partiach mowa o wykorzystywaniu niedokładności i błędów przeciwnika, nie od razu rzucających się w oczy.Wszystkie gry oczywiście komentowane.

Taktykę w debiucie (m.in. ocenę dynamiczną pozycji) poprawić ci może zbiorek zadań "Łamigłówki debiutowe" Martina Surmana.
Krytyczne myślenie to myślenie o myśleniu, podczas którego myślisz, jak myśleć lepiej.
Roy Eichhorn
majsza

Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy
FICS: majsza

Postprzez Cupra111 » 10 mar 2017, 00:56

Następny snajper! ;) o to w tym właśnie rzecz. Bardzo dziękuję, wygląda bardzo obiecująco!
PS. czytając opinie wielu uznanych szachistów na temat książek dużo dobrego było napisane o "Szybkim kursie debiutów" Konikowskiego i "Tajemnicach taktyki szachowej" Weteschnika. Kupiłem te książki, czytam i rzeczywiście, moim skromnym zdaniem, warto je mieć ale brak w nich tego o czym pisałem na początku! Mam nadzieję, że zaproponowana przez Ciebie pozycja będzie właśnie TYM! Pozdrawiam!
Cupra111

Postprzez synth » 10 mar 2017, 10:15

Witaj
Ja pomimo rożnych opinii polecam dla początkującego książki Pani Litmanowicz
http://sklep.caissa.pl/index.php?route= ... itmanowicz

Bardzo prosto i zrozumiale wyjaśnione. Szczególnie fajna cześć dotycząca strategii.

Jak już to przerobisz to spróbuj:
1.Program przygotowania szachistów na III kategorię - nawet wcześniej niż strategię litmanowicz przerób
http://sklep.caissa.pl/ksiazki-po-polsk ... orie-k-386

2.Tajemnice gry pozycyjnej
http://sklep.caissa.pl/ksiazki-po-polsk ... nej-k-2287

3.Sztuka ataku
http://sklep.caissa.pl/ksiazki-po-polsk ... taku-k-509

4.Mój system
http://sklep.caissa.pl/ksiazki-po-polsk ... ct_id=2681

5.Gra środkowa.Plan
http://sklep.caissa.pl/p-romanowski-gra ... lan-k-3297

Natomiast jeżeli dobrze znasz angielski to świetna pozycja:
https://www.everymanchess.com/all-books ... ve-by-move
synth

Podziękował : 0 raz

Postprzez rutra » 10 mar 2017, 10:17

PS. czytając opinie wielu uznanych szachistów na temat książek dużo dobrego było napisane o "Szybkim kursie debiutów"

Szybko to się biega na setkę.

Jak chcesz się nauczyć które pole jest dobre i dlaczego to lepsza książka dotycząca gry pozycyjnej.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1829 razy
Ranking: 1683

Postprzez gm2701 » 10 mar 2017, 13:40

Ja napiszę parę zdań jak to wygląda z mojej perspektywy.

Taka książka jak "Szybki kurs debiutów" jak sama nazwa wskazuje nie nauczy Ciebie jakichś głębszych idei związanych z danym otwarciem. To bardziej książka, która opisuje jak reagować na różne nietypowe odpowiedzi przeciwnika, by nie przegrać po paru ruchach, chociaż osobiście uważam, że jak ktoś będzie trzymał się ogólnych zasad gry w początkowej fazie gry to wyjdzie z przyzwoitą pozycją.

Jeżeli chcesz się nauczyć strategii gry to w ogóle nie skupiałbym się na książkach związanych z danym otwarciem, a o konkretnych strategiach, typu:
- strategia wiszących pionów(Michalczyszyn/Stecko)
- strategia izolowanego pionka(Michalczyszyn/Bielawski)
- strategia blokady(Mój system)
- inne struktury pionowe: jeża, indyjskie itp, itd...
- ataki: mniejszościowy, przy jednostronnych(obustronnych) roszadach(Konikowski)
- sztuka obrony(Poługajewski/Damski)
- bardziej zaawansowane strategie(zły/dobry goniec, siła połączonych pionów, w jakich pozycjach np. koń jest lepszy od gońca i na odwrót: koń(głównie w zamkniętych pozycjach, bo jest wtedy bardziej mobilną figurą) natomiast gońce lepiej radzą sobie z pionami w końcówce i w otwartych pozycjach) itd...

Oczywiście warto też mieć jakąś książkę na temat ogólnych zasad strategicznych, tu już przedmówcy(majsza, synth) parę książek wymienili, od siebie dodam jeszcze:
- Bronstein "Strategia szachowa"
- Euwe "Ocena pozycji i planowanie"
- Dworecki/Jusupow "Metody przygotowania debiutowego"

Dlaczego tak uważam?
Ponieważ można potem opracować debiut/-y pod kątem danej struktury pionowej, bo w wielu otwarciach występuje np. pozycja z izolowanym pionkiem.

Pozdrawiam
każdy ma takie chwile,
że w duszy deszcz pada(...)
gm2701

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 271 razy
kurnik.pl: mastermind
FICS: lodziarz

Postprzez Cupra111 » 10 mar 2017, 22:12

Dziękuję za wszystkie sugestie i wskazówki, będę musiał coś wybrać z tych pozycji i najbardziej skłaniam się ku książkom bardziej ogólnym na początek a poźniej będę zagłębiał się w konkrety i niuanse.
W tzw. międzyczasie zastanawiałem się nad swoją grą (oczywiście na podstawie rozegranych partii) i doszedłem do takich wniosków, czyli nazwę rzeczy po imieniu:

- znam ogólne zasady gry w debiucie, rozwój figur itp. oczywiście w odniesieniu do kilku debiutów otwartych i półotwartych,
- problem zaczyna się w momencie, kiedy obaj z przeciwnikiem jesteśmy "rozwinięci" i trzeba podjąć decyzję gdzie, czym i jak nacierać (np. teraz jestem w trakcie partii z gościem wydaje się na moim poziomie, gramy bardzo podobnie, "symetrycznie" i mam problem co dalej, liczę, kombinuję, planuje ale po pierwsze wszystkie (2-3) posunięcia, które ostatecznie wybrałem są dla mnie "takie same", nie potrafię wybrać najlepszego i się na nie zdecydować,
- gdybym w tym momencie wiedział do czego zmierzam (poza wygraną oczywiście) to mam wrażenie, że wiedziałbym co zagrać,
- i po ostatnie prawda jest taka, że gdybym grał live to często przegrywałbym na czas z powodu własnej adecyzyjności.

Na tym właśnie polega mój "problem", na takiej "niewiedzy". Czy moglibyście podać mi Wasze przykładowe cele strategiczne tzn. zagram tak bo...., dążę do....bo..... czyli jak brzmią konkretne cele strategiczne.

ok, wystarczy na dzisiaj, wracam do gry ;)
pozdrawiam Was serdecznie!
Cupra111

Postprzez gm2701 » 11 mar 2017, 00:18

Najlepiej jakbyś wstawił tę partię, a najlepiej kilka swoich gierek wraz ze swoim komentarzem co w danej pozycji myślałeś i co ten ruch miał na celu. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć i pokazać w jaki sposób w danej pozycji przebiegałby mój proces myślowy lub innych forumowiczów. Jak chcesz to możesz też podać nick pod jakim grasz na danej kafejce i wtedy będzie wgląd do Twoich partii i jakieś wnioski można wówczas wyciągnąć. Ogólne ogólniki "gram w danej pozycji tak, bo..." moim zdaniem mijają się z celem, bo każda pozycja jest inna.
każdy ma takie chwile,
gm2701

Postprzez Cupra111 » 11 mar 2017, 17:40

Proszę gm, to jest ostatnie zacięcie, jak odkopie inne to też postaram się wrzucić. Gram czarnymi.

1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4 Nf6 4.Nc3 Bc5 5.O-O O-O 6.d3 d6 7.a3 a5 8.Nb5 Bg4 9.h3
Cupra111

Postprzez Cupra111 » 11 mar 2017, 18:05

No i druga adecyzyjność. Gram białymi.

1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 d6 4.c3 a6 5.Be2 Nf6 6.d4 exd4 7.Nxd4 Nxe4 8.Nf3 d5 9.O-O Bf5 10.Bf4 Bc5 11.Be3 b6 12.c4 d4 13.Bg5 f6 14.Bh4 g5 15.Bg3 Qe7 16.h4 g4 17.Bd3 O-O-O
Cupra111

Postprzez gm2701 » 14 mar 2017, 20:41

A gdzie komentarz do gier powyżej? Rozumiem, że obie jeszcze się toczą, ale jedyne co napisałeś to "adecyzyjność".

Rada: kup sobie jakąś książkę o podstawach planowania, tu już parę (pro)pozycji padło i możesz sobie jakąś wybrać.
każdy ma takie chwile,
gm2701

Postprzez Cupra111 » 15 mar 2017, 21:10

Komentarza żadnego nie umieściłem bo tak jak zasugerowałeś przedstawiłem partie, które aktualnie rozgrywam i znalazłem sie w momencie, w którym nie mam pomysłu i planu na dalszą grę. Dzięki za komentarz i wnioski, pocieszające jest to, ze w 1.partii tez zagrałbym Ge6 ;). Mam 2 prośby: napisz, którą książkę w temacie planowania warto kupić i po drugie przedstaw przykładowy plan gry w odniesieniu do 1.partii, co byś grał, co byłoby Twoim celem i jakbyś go realizował, chociaż tak z grubsza, żebym złapał jako taki pogląd na sprawę! Pozdrawiam serdecznie!
Cupra111

Postprzez Titrant » 16 mar 2017, 01:53

Cupra111 napisał(a):po drugie przedstaw przykładowy plan gry w odniesieniu do 1.partii, co byś grał, co byłoby Twoim celem i jakbyś go realizował, chociaż tak z grubsza, żebym złapał jako taki pogląd na sprawę!
Tu bym się przyczepił - to ma być TWOJA partia, nie kogoś innego, więc chyba lepiej zrobić taką dyskusję/analizę po zakończeniu partii ;-).
Ostatnio edytowany przez Titrant, 19 mar 2017, 20:17, edytowano w sumie 1 raz
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży"! Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy
Ranking: 1000

Następna strona

Powrót do Trening szachowy