szachownica na pamięć

Moderator: Rafcik

szachownica na pamięć

Postprzez KRZYSIEKCH22 » 27 sty 2017, 15:41

Witam wiem że już był o tym temat ale zapytam jeszcze raz co daję znajomości szachownicy na pamięć w kontekście liczenia wariantów czy chodzi o to że zamiast zapamiętywąc w głowie pozycję wizualnie to zapamiętujemy sekwencje np He2:f3 Gc8-g4 16.Wh1-g1(przypadkowe wkleiłem) czy ja coś nie rozumiem.?
KRZYSIEKCH22

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: szachownica na pamięć

Postprzez thinkerteacher » 27 sty 2017, 18:28

Nie wiem czy będzie wiele odpowiedzi, więc niechaj moja będzie pierwsza (a może i jedyna).

Dzięki znajomości szachownicy na pamięć szachiści są w stanie mówiąc (na głos lub w myślach) warianty "widzieć" to gdzie dana bierka się przemieściła. Najprościej mówiąc bardzo mocno może to wspomagać unikanie wykonywania nielegalnych ruchów. No i gdy nie masz szachownicy przed sobą, to po tym gdy zakodujesz daną pozycję... będziesz mógł dzięki dobrej znajomości szachownicy - wszystko zapisać na kartce za pomocą serii wariantów ;) :)

PS. Artur jest bardzo dobry w odtwarzaniu szachownicy oraz zapisywaniu pól, więc to jego pytaj! :D
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7572 razy
Otrzymał podziękowań: 1074 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez Grem » 28 sty 2017, 09:59

Ja kiedyś na początku używałem prostego sposobu na zapamiętanie jakiego koloru jest pole bez patrzenia na szachownice, mianowicie po parzystości :> , zakodowałem sobie że na kolumnach b, d ,f oraz h kolor czarny (pola) jest z cyfrą parzystą, pozostałe kolumny z nieparzystą, teraz po rozegraniu tylu tysięcy partii partii (oraz różnych analizach i przeglądaniu) chyba nie mam jakiegoś dużego problemu ( :> przynajmniej mam taką nadzieję :lol2: ) z wyobrażeniem sobie gdzie dane leże pole i jakiego jest koloru bez patrzenia na szachownice.

PS.@thinkerteachera już docenili na innym forum, zamieszczając diagramy i cytaty, ale to bardzo dobrze :* ;D ;).
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 189 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez rutra » 28 sty 2017, 10:38

Ja jeszcze się koloru pól na pamięć nie nauczyłem. Oczywiście można pójść na skróty i wiedzieć, że przy a,c,e,g czarne są nieparzyste, a przy b,d,f,h czarne są parzyste, ale tu chyba nie o to chodzi. Kiedyś jeden FM powiedział, że nauka koloru pól jest bardzo ważna i gdy zapytał jaki kolor ma pole d6 to się chwilę musiałem zastanowić, więc później utkwiło mi w pamięci, że czarny.

Jak gram przeważnie 1. e4 to wiem, że to pole jest białe, podobnie z polem c5, wiem, że jest czarne. Na pole b7 często ustawiałem gońca i łatwo zapamiętałem, że te pole jak białe, gdyż często go widziałem. Natomiast jak ostatnio znajomy pytał mnie o kolory pól to gdy zapytał o c3 wówczas bardzo szybko odpowiedziałem, gdyż wiedziałem że a1 jest czarne, a c3 jest w odległości dwóch pól na ukos ("w odległości gońca"). Z kolei kiedy padło pytanie o pole g3 to musiałem sobie najpierw wywnioskować, że skoro a1 jest czarne, to h1 jest białe, a następnie sobie wyobraziłem pole h1 i wiedziałem, że g3 jest "w odległości skoczka", a zatem kolor czarny.

Tutaj możemy poćwiczyć znajomość koloru pól: http://www.chessvideos.tv/chess-visuali ... colors.php

Przyznam, że jak jak jest pytanie o pierwsze 3 linie to bardzo szybko znajduję odpowiedź. Z kolei jeśli pada pytanie o kolor pola d7 wówczas trudno mi to sobie wyobrazić. Oczywiście mógłbym pójść na skróty i wiedząc, że d1 jest białe to d7 (również parzyste) też musi być białe, ale rozwiązując takim sposobem, jakim się powinno (moim zdaniem) to jest to trudne.
I kategoria (1650/1668/1655), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1545 razy
Otrzymał podziękowań: 1831 razy
Ranking: 1683

Powrót do Trening szachowy